LEIDSCH DAGBLAD. I4417. A0. 1874 Dinsdag 7 Juli. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per B maanden1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Groolerc letters naar plaatsruimte. DE OCTOBER-FEESTEN. Elk tijdperk in het volksleven heeft eigenaar dige kenmerken, die er een zekere kleur aan geven, een bijzonderen stempel op drukken. Verre van toevallig te kunnen heelen, zijn die verschijn selen alleszins verklaarbaar uit voorafgegane om standigheden, en het is zeker niet het ondank baarste gedeelte van de taak des geschiedvorschers de oorzaken van die verschillende toestanden en verhoudingen na te gaan. Welken naarn zou men wel geven aan het tijdvak, waartoe de laatste jaren en ook nog onze dagen behooren? Misschien wel dien van periode der feestvieringen, en zeker niet ten onrechte, of behoeven wij onze lezers nog te herinneren aan ■de allerwegen in den lande herdachte feiten uit •den tachtigjarigen oorlog, aan de onthulling van zoo menig standbeeld of gedenkteeken Werd niet onze ontworsteling aan de Fransche over- heersching met luister gevierd, en gaf niet nu onlangs de 25-jarige regeering van onzen Koning aanleiding tot een in den vollen zin des woords nationaal feest. Die verschillende festiviteiten achten wij een gelukkig verschijnsel. Zij pleiten voor den rijkdom onzer geschiedenis, waarvan de belangrijke feiten zeker wel een verlevendiging waardig zijn.; zij getuigen van de welvaart der natie, die dikwijls verbazend hoog© sommen weet af te zonderen voor dergelijke doeleindenzij zijn de uitingen der dankbaarheid van een geheel volk voor den voorspoed dien het geniet. Zwartgalligen mogen in hun bekrompenheid de schouders ophalen over hetgeen zij verkwisting gelieven te noemen, zij vergeten dat de mensch nu eenmaal niet gescha pen is om slechts geld bijeen te schrapen, al is eene gepaste zuinigheid hoogst prijzenswaardig; zij zien voorbij dat men op zijn tijd ook iets moet weten af te zonderen voor een den geest verhel derende en het hart verheffende feestviering, vooral wanneer het geldt de herinnering aan feiten, zonder welke wij de voorrechten niet zouden genieten, waarin wij Nederlanders ons jaren, ja soms eeuwen mochten verhengen. Voor Leiden bij uitnemendheid mag 1 874 een feestelijk jaar heeten. Is het overdrijving, wanneer wij zeggen dat geheel Nederland de oogen gericht houdt op de eerste academiestad des lands en in gespannen verwachting uitziet naar wat de aan staande October-maand zal aanbieden Neen, meer nog: met een zekere ondeugende nieuws gierigheid slaat men de sleutelstad gade na de mislukking van het Taal- en Letterkundig Con gres. Sedert dien tijd hoort men in veler mond tegen de inwoners van Leiden de beschuldiging van lauwheid en bekrompen vasthoudendheid. „Leiden," zoo heette het, „heeft zich een brevet van onvermogen gegeven", en men vergat, dat het niet slagen van het Congres voor een groot deel was toe te schrijven aan oorzaken, buiten de burgerij en ook buiten enkele leden der rege lingscommissie gelegen. Die mislukking legt ons dus een dubbele verplichting op, om in October te toonen, dat dit oordeel geheel bezijden de waar heid was. Maar er is meer: wij zeiven hebben ons stil zwijgend verbonden tot een waardige feestviering. Immers, al hebben ook wij in de Meimaand het kroningsfeest medegevierd, niemand zal beweren dat dit geschiedde op luisterrijke wijze. En waarom Wij moesten, zoo luidde het algemeen, onze krach ten besparen tot de Ocloberfeesten. Vandaar o. a. dat er werd besloten geen algemeene illuminatie te doen plaats hebben. Wij hebben dus zeiven medegewerkt om de verwachting allerwegen hoog te spannen. Welk een figuur zou nu onze goede stad maken, indien ook de aanslaande festivitei ten niet goed slaagden? Bijna in elke stad staat het gemeentebestuur bloot aan scherpe critiek, en veelal niet ten onrechte. Wat Leiden betreft, denke men, om slechts éen zaak te noemen, aan de rioolquaestie. Ten opzichte van de afgeloopen of nog te vieren feesten echter heeft onze Gemeenteraad zich niet onbetuigd gelaten, en getoond, dat hij met den lijd weet mee te gaan. Wat het kroningsfeest ons gaf werd voor een groot deel bekostigd van gelden uit de gemeentekas; zelfs bleef er nog een surplus beschikbaar. Voor de ontvangst der congres-leden werd een subsidie verstrekt, en 't zou zeer de vraag zijn of de Gemeenteraad niet werd gecompromitteerd door het opzeggen van die tegemoetkoming als een gevolg van de geringe overeenstemming tusschen die burgers, van wie die organisatie moest uitgaan. Het voor gevallene was voor den R.aad althans verre van vleiend. Thans zijn vanwege het Gemeentebestuur reeds maatregelen genomen voor de viering der October- feesten, maar de burgerij, vooral ook met het oog op de lagere volksklasse, laat nog weinig van zich hooren. Toch vertrouwen wij, dat ieder onzer overtuigd is dat. het feest niet alleen ge vierd, maar op waardige wijze gevierd moet worden neen, wij weten dat 't voor elk onzer een behoefte is, in October te toonen dat hij prijs stelt op de vrijheden en voorrechten, gedurende een tijds verloop van drie eeuwen met slechts geringe tusschenpoozing genoten, voorrechten, verworven door de roemruchtige daden onzer voorouders en verhoogd door de stichting die bijna evenveel jaren de schoonste parel aan de kroon onzer stede maagd fs. Het bezit van voorrechten schenkt slechts genot wanneer het besef van dat bezit nu en dan wordt verlevendigd. Daartoe kunnen hij uitstek geza menlijke feestvieringen strekken, en daarom ook moet het in October feest, een schitterend feest zijn. Zoo niet, wij zouden met recht hel verwijt verdienen dat betrekkelijk geringe moeite en kosten ons nog te veel waren ter waardige her denking van hetgeen onze voorvaderen wrochten zelfs ten koste van hun bloed. Neen, die blaam zullen wij niet op ons laden, maar door een opge wekte feestviering toonen, dat, zoo ooit de dag aanbreekt dat wij worden opgeroepen ter ver dediging van haardsteden en altaren, wij nog niet ontaard zijn van hel moedige voorgeslacht. Daarom de handen ineengeslagen, gedachtig aan de leuze, waaronder ook voor drie eeuwen werd gestreden „Eendracht maakt macht." LEIDFN, 6 Juli. In de maand Juni zijn binnen de gemeente Leiden geboren '103 kinderen, als: 54 zoons en 49 dochters, waaronder is begrepen '1 twee linggeboorte overleden 102 personen, als: 14 mannen, 14 vrouwen, 35 zoons en 39 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5gehuwd 30 paren. In de heden gehouden vergadering van stemgerechtigde deelhebbers der Ned. Handel maatschappij in het kiescollege „Leyden" zijn, ter voorziening in de vacatures, ontstaande door de periodieke aftreding van de bh. P. J. De Fremery als commissaris en B. F. Krantz als commissaris plaatsvervanger, de aftredende leden herkozen. Heden werd in de St.-Petruskerk alhier door mgr. Wilmer, bisschop van Haarlem, het H. vormsel toegediend. Naar wij vernemen zal Donderdag dezelfde plechtigheid in de St.-Maria- kerk plaats hebben. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 30, ƒ5.90 en 2.95, de laagste 29.50, ƒ5.70 en ƒ2.85. Z. M. heeft aan Mr. S. C. Snellen van Vol lenhoven, gewezen conservator bij 's Rijks museum voor natuurlijke historie aan de hoogeschool alhier, verleend een pensioen van 489 's jaars. Naar het Vaderland verneemt, zullen de oudleerlingen van prof. Vissering, den geachten hoogleeraar op zijn 25-jarig jubilaeum, dat hij in Maart van het volgende jaar denkt te vieren, een geschenk aanbieden. Omtrent het „Weener Dames-orchest", dat zich Woensdag-avond in de Stadszaal alhier zal doen hooren en sedert eenige dagen te Amster dam in het Paleis voor Volksvlijt uitvoeringen geeft, meldt men van daar, dat de verschillende uitgevoerde stukken meest lichtere muziek zich wel lieten hooren. De zaal was en bleef, niettegenstaande de benauwde atmosfeer die er heerschte, vol hoorders: wel een bewijs dat hel dames-orchest voldeed. De dames spelen met een heid en zuiverheid. Over 't algemeen is 't wel aan te bevelen haar een bezoek te brengen, ook om het niet alledaagsche genot een twintigtal schoon en in uniform met onversloorbaren ernst achter de lessenaars te zien zitten. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal Donderdag 9 dezer niet plaats hebben. Volgens een bij de familie ontvangen lele- graphisch bericht is de 1ste luitenant der inf. D. G. baron Sloet van Zwanenburg, voor twee jaren gedetacheerd bij het O.-I. leger, die de 2de expeditie naar Atjin medemaakle, den 27slen Juni jl. aldaar overleden tengevolge eener in het gevecht bekomen borstwonde. Hij bereikte den leeftijd van 27 jaren. Volgens particulier bericht van kapitein Fabritius, was het stoomschip Prinses Amalia, na een snelle vaart van 8 dagen en 3 uren, van Southampton te Napels aangekomen. Het schip en de machine voldoen in alle opzichten uitmun tend en het vaartuig loopt gemiddeld eene vaart van 11 mijlen per wacht. De gezondheidstoestand van passagiers, militairen en equipage laat niets te wenschen over, en er bestaat vooruitzicht op een aangename en voorspoedige reis. Naar aanleiding van het besluit van curatoren van het gymnasium in Den Haag, om hun ontslag te nemen, hebben B. en Ws., overtuigd dat de Raad geen poging onbeproefd zal willen laten om curatoren zoo mogelijk te bewegen van dat besluit, in zijn gevolgen voor hel gymnasium zoo beden kelijk, terug te komen, besloten den Raad voor te stellen zich schriftelijk tot curatoren te wen den, om hun te verzoeken hun besluit in nadere overweging te nemen. Bij de Zaterdag door de ondernemers der droogmaking van den plas in den Noordpolder van Delfgauw gehouden aanbesteding van het maken en in complete orde opleveren van een achtkanten wind-vijzel-watermolenmet de leve rantie van de materialen, is, als laagste inschrij ver, aannemer geworden de heer H. Roog Jz,

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1