weiland dood op den grond liggende gevonden. Volgens de verklaring van Dr. Van der Mandele, die den dood constateerde, is de man tengevolge van een beroerte overleden. Men leest in d e Hoog five ens che Cou rant de volgende' advertentie: „Jonge dames!! Zes fatsoenlijke heeren, die niet in de gelegen heid waren fatsoenlijk feest te vieren, vragen zes fatsoenlijke dames, om gezamenlijk fatsoenlijk uit rijden te gaan. Adres onder't motto: „fatsoenlijk" aan bet bureel dezer courant." Kapiteins van schepen die te Halifax en andere havens van Nieuw-Schotland zijn aan gekomen, berichten, dat ze een ongeëvenaard aantal ijsbergen op zee gepasseerd zijn. Een der kapiteins deelt mede, dat hij ten oosten van Grand Bank een ijsberg zag drijven van vier mijlen lang, twee breed en 400 voet hoog. Een andere kapitein lag den 23sten Juni den geheelen dag door ijsbergen ingesloten. Een dezer bergen was 3 mijlen lang en 300 voet hoog. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Ik durf mij gerust een voorstander en ver spreider van verlichting noemen en doe zooveel als in mijn vermogen is, om dit metterdaad te toonen, door zoo dikwijls mijn plicht dit medebrengt een deel der stads-gaslantaarns aan te steken, op eene wijze als een goed en deugdelijk lantaarnop steker schuldig is te doen. Die van verlichting- houdt, houdt ook veel van lezen en onderzoeken, en daarom lees ik ook getrouw het Leidsch Dagblad. Nu zag ik onlangs dat daar veel geschreven stond over de Gasfabriek, en aangezien mij dit vegl belang inboezemde, las ik alles van het begin tot het einde. Het deed mij veel genoegen, dat de heeren Raadsleden zoo gunstig gesproken hebben over de hoogere en sommige lagere beambten aan die fabriek en verlangden dat meerder ijver ook vermeerdering van bezoldiging zou ten gevolge hebben. Bravo! dacht ik, dat is goed gezien, want de arbeider is zijn loon waard, en'verder nu komen wij lantaarnopstekers zeker aanstonds ook aan de beurt. Maar waf werd ik teleurge steld! Niemand van de heeren deed een goed woordje voor ons. Zouden de heeren dan niet welen dat die lieden zoo verbazend schraal betaald worden in verhouding tot de alles behalve aange name en dikwijls zeer moeilijke taak die aan hen is toevertrouwd? Weten de heeren dan niet, dat zij dikwijls midden in den nacht bed en huis moeten verlaten om zich, vooral in den winter, aan alle weer en wind te gaan blootstellen Ik zou daarvan veel kunnen zeggen, doch dan zou mijn geschrijf stellig te lang worden. Genoeg is 't, te zeggen, dat het loon van den lantaarnop steker (plus minus f l,621/a per week) veel te schraal is. Ik geloof dat men tevreden zou zijn als elke man f 2 vast loon ontving, dat wezenlijk niet te veel geëischt kan genoemd worden. Wat zou die verhooging van 28 man per jaar uitmaken voor de stad, die zich steeds verheugen mag in den toenemenden bloei harer gasfabriek! Meermalen hebben de lantaarnopstekers zich om loonsverhooging tot de heeren gewend, doch tot heden te vergeefs; daarom ben ik nu zoo vrij deze regelen aan u te zenden, met vriendelijk verzoek, die in uw geacht dagblad te willen plaatsen; mogelijk spreken de heeren daar eens over en zou het kunnen zijn, dat dit de ge- wenschte verbetering ten gevolge had, wat stellig aan alle belanghebbenden dubbel aangenaam zou wezen in dezen duren en moeilijken tijd. Uw dw. Dr. 3 Juli. X. x* O J. X" JtD JX iN JL>. rYankrij k. De Nationale Vergadering heeft gisteren de discussie over de politieke kieswet aangevangen. De heer de Castelane heeft het voorstel ingediend, dat de Kamer in de eerste plaats de financieele wet in behandeling neme en daarna tot 25 De cember uiteenga. De constitutioneele Commissie heeft besloten, dat de Kamer van afgevaardigden door het alge meen stemrecht gekozen zal wordenzij heeft zich de beslissing omtrent de verkiezing van. den Senaat nog voorbehoudenart. 2 van het voorstel der sub-commissie, betreffende de miuisterieele veranwoordelijkheid, aangenomen; eveneens art; 3, hetwelk in beginsel het twee-kamerstelsel huldigt. Omtrent de wijze van verkiezing van den Senaat heeft zij nog geene beslissing genomen. Het gisteren medegedeelde constitutioneele ontwerp, dat de sub-commissie van de Commissie van Dertigen heeft gereedgemaakt, is -niet het ontwerp in zijn geheel. De Parysche dagbladen geven thans een uitvoeriger tekst, waarin de volgende nieuwe bepalingen voorkomen: De Ministers alléén zijn voor de Kamers, per soonlijk en collectief, verantwoordelijk. De President, der Republiek is enkel in geval van hoog verraad verantwoordelijk. De Kamer van afgevaardigden wordt rechtstreeks door het algemeen stemrecht gekozen, onder de voorwaarden bij de kieswet te bepalen. Gedurende den termijn van Mac Mahon's volmacht, kan de herziening der constitutioneele wetten door het Congres (beide Kamers) slechts plaats hebben op voorstel van den President der Republiek. De Paysdie, afgezien van de schorsing van 14 dagen, welke het blad had getroffen, ge rechtelijk vervolgd werd wegens een artikel, waarin de regeering aansporing tot haat van burger tot burger heeft gezien, is vrijgesproken. Paul De Cassagnac heeft zelf zijne verdediging voorgedra gen. Zijne beide medebeschuldigden werden ver dedigd door den advocaat Lachaud. Naar het schijnt, zal de hertog D'Audiffret- Pasquier vooreerst geen deel nemen aan de werk zaamheden der Kamer. Hij is naar Dinard, bij Saint-Malo, vertrokken, waar hij gezegd wordt geruimen tijd Ie zullen blijven. De Union heeft een manifest van den graaf van Chambord openbaar gemaakt. In dat stuk constateert de graaf de monarchale gezind heid van Frankrijk. Langen tijd, zegt hij, heb ik 't stilzwijgen bewaard, wijl ik de roeping niet dwarsboomen wilde van den doorluchtigen soldaat, wiens zwaard ulieden beschermt. Maar thans is 't plicht geworden, den dam van vooroordeelen omver ie werpen. Hij protesteert derhalve tegen de meening dat hij 't Koninklijk gezag op een grondslag van absolutisme zou willen plaatsen. „De Christelijk Fransche Monarchie," zegt hij, „is eene gematigde monarchie, met twee Kamers: de eene door den \orst, de andere door de natie verkozen. Frankrijk wil, als ik, de traditioneele monarchie. Deze alleen kan tot dégelijke allianties leiden. Ik wil, voor controle, vertegenwoordigers van de natie, als helpers. Geen dorre parlemen taire debatten wil ik. Etn fictie is't dat de Koning zou moeten regeeren, doch niet besturen. En wat ik wil, dat wil ook de overgroote meerderheid des Franschen volks. Heden, als gisteren, ben ik bereid om Frankrijk en mijn Huis oprechtelijk met elkander te verzoenen. Schaart u daaromheen!" In dit manifest wordt de viaggen-quaestie niet aangeroerd. Spanje. Moriones heeft Martinez in het commando over eene divisieCebaltos heeft Echague vervangen. De hertog van Tetuan is tot gezant bij het Bel gische Hof benoemd. Dorregaray heeft geene machtiging gegeven tot den moord der gewonden te Abarzuza, die alleen moet worden toegeschreven aan de opruiingen van eenige vrouwen, die Carlislische benden volgen. In een telegram van de Times wordt ge meld: De operaties, zoo gelukkig begonnen, nadat men den 25sten Oteiza was doorgetrokken, ein digden den 27sten noodlottig. De oorzaak van dien uilslag wordt namelijk toegeschreven aan de slechte militaire administratie. Hevige stormen in de avonden van 26 en 27 Juni hadden den grond zeer glibberig gemaakt, zoodat de kolonne, die den aanval verrichtte, uitgeput was toen zij de loopgraven bereikte; zij geraakte in wanorde en was daardoor niet in staat den aanval met de bajonet der Carlisten te weerstaan. Concha had reeds den 26sten den aanval willen hernieuwen, maar hij wachtte een konvooi levensmiddelen af dat dien dag echter niet aankwam. Ook het groot ste deel van den 27sten werd te vergeefs wach tende doorgebracht; toen Concha zag, dat het kon vooi uitbleef, besloot hij laat op den dag tot den aanval, waarbij zijne troepen werden teruggeslagen. De Carlisten verlieten hunne positiën en beklom men den heuvel, waarop twee batterijen geplaatst waren. Toen plaatste generaal Concha zich gan het hoofd van slechts drie compagnieën infanterie en een escadron cavalerie en rukte voorwaarts om de Carlisten tegen te houden. Hij werd ongeveer te 7 uur getroffen en stierf in Abar zuza om 8.15. Volgens te Madrid ontvangen mededeeling hebben de Carlisten eerst twee dagen na het sneuvelen van Concha kennis van zijn dood ge kregen. Hij sneuvelde juist op het oogenblik toen de Carlisten op het punt stonden naar de Amos- coas terug te trekken. De regeering heeft een pensioen toegekend aan de erfgenamen van maar schalk Concha; diens zwaard zal in het artillerie museum geplaatst worden. De laatste woorden van Concha waren: „Ik sterf aan het hoofd van het leger." Een officier der huzaren nam het lijk op, legde het op zijn zadel en trachtte het tegen de Carlisten te verdedigen, die alle moeite deden het te vermeesteren. De officier zou het eindelijk hebben moeten prijsgeven, toen het nog vroeg genoeg door eenige republikeinsche soldaten opge nomen en in veiligheid gebracht werd. Men ver telt dat de Carlisten de gewonde republikeinsche soldaten verminken, ze neus en ooren afsnijden en in triumf de hoofden op de bajonet steken. Dit heeft groote verbittering bij de republikeinen veroorzaakt, en rnen vreest er voor, dat zij tot ergerlijke wraaknemingen hun toevlucht zullen nemen, maar de regeering zal alles in het werk stellen, om wreedheden van dien aard te voorkomen. De correspondent van de Indépendance schrijft verscheidene brieven over den strijd in een daarvan meldt hij, dat de Navarreezen in hunne woede de gevallen republikeinen nog her haaldelijk met de bajonet verwondden, terwijl hij in een andereu zegt, dat de Carlisten genees- heeren hebben aangevraagd uit het leger der republikeinen voor het verplegen der gewonde krijgsgevangenen. Hieruit zou rnen mogen be sluiten dat de verschrikkelijke, menschonteerende berichten over het afmaken en verminken van gekwetstendoor de Carlisten, inde uitspattingen van enkele woestelingen hun oorsprong hebben gevonden. GS-r* o o t- Oritannië. In antwoord op eene interpellatie van Lord Denbigh, heeft Lord Derby in 't Hoogerhuis ver klaard, dat Engeland de uitnoodiging tot deelneming aan 't internationaal congres te Brussel zou aan nemen, rnits daarop niet gehandeld werd over internationale wetsontwerpen tot regeling van de verhouding tusschen oorlogvoerenden, noch over aangelegenheden betreffende marine-zaken ofkrijgs- operatiën ter zee. Tenzij in den bedoelden zin de stellige verzekering gegeven werd, zou Engeland weigeren een vertegenwoordiger naar 't congres te zenden. In geval van deelname, zou Engelands vertegenwoordiger met geen volmacht hoegenaamd toegerust zijn; hij zou eenvoudig de beraadslagingen bijwonen en aan zijne Regeering daaromtrent rapport indienen. De Regeering zelve zou zich volko men vrijheid van handelen voorbehouden ten aan zien van elk voorstel, dat gedaan of aangenomen zou kunnen worden. De Minister hoopte binnen weinige dagen de over dit onderwerp gevoerde briefwisseling te kunnen overleggen. De eigenaars der kolenmijnen en hoogovens in zuidelijk Staffordshire hebben tot een nieuwe verlaging' van 't arbeidsloon ten bedrage van 20 pCt. besloten, ten gevolge van den weinig bevre digenden staat des handels. De hongersnood in Bengalen schijnt thans als overwonnen beschouwd te mogen worden. Luidens 't jongste telegram van den rondtrekkenden ^mes-correspondent (uit Durbunga, van 30 Juni) laten de herfst- en wintergewassen zich gunstig aanzien, dank zij de overvloedige en juist nog tijdig gevallen regens. Overal vertrokken de inlanders van de relief-works, waar zij nu sinds maanden werk en onderstand moesten vinden, orn zich met hun gewonen veldarbeid te gaan bezighouden. De rivieren waren gerezen, zoodat zij voor de scheep vaart weder bruikbaar waren. In tusschen moest de Britsch-Indische Regeering nog alle behoed zaamheid in acht nemen, en geen der tot heden noodig geachte voorzorgen verzuimen, wijl tot October de bevolking der geteisterde gewesten nog uitsluitend zou moeten teren op den voorraad rijst in de Gouvernements pakhuizen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2