LEIDSCH DAGBLAD. iV. 4415. A0. 1874. Zaterdag 4 Juli. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1*40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels.f 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolcre letters naar plaatsruimte. LELDEN, 3 Juli. Sedert de vorige opgave hebben 16 candidaten het litt. mathem. gedeelte van het natuurkundig staatsexamen afgelegd. Daarvan zijn 7 afgewezen en 9 toegelaten, de hhJ. W. G. De Leeuw, J. A. Portengen, P. Beyers, H. Zwaardemaker, G. A. Van de Roemer, J. W. F. Donath, H. G. Genken, B. N. Bersma en N. J. Kollewijn. Het natuurkundig staatsexamen werd met goed gevolg afgelegd door de hhL. Schiphorst, C. De Rooy, F. G. A. Huber, J. M. Korver, W. J. Van üaeften, W. Stol, C. Lugt en J. H. Degens. Drie candidaten werden afgewezen. De overgangsexamens van de leerlingen der Hoogere Burgerschool alhier, in het openbaar te houden in het gebouw op de Pieterskerkgracht, zullen plaats hebben van Dinsdag 7 Juli tot en met Vrijdag 10 Juli a. s., aanvangende 's morgens te 9 uren. De teekeningen zullen gedurende het examen ter bezichtiging worden gesteld. Prof. Zaaijer is niet, zooals gisteren door ons gemeld werd, lid geworden van het Histo risch Genootschap te Utrecht, maar van het Prov. Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Weten schappen, afd. natuur- en geneeskunde. Bij de afdeeling rechtsgeleerdheid en staatswetenschap pen is o. a. tot lid benoemd Mr. J. Fockema Andreae, alhier. Het Genootschap heeft in zijne jaarvergadering j.l. Dinsdag met de gouden medaille bekroond het antwoord van Dr. J. G. R. Acqoy, predikant te Zalt-Bommel, op de prijsvraag over: „Het klooster Windesheim bij Zwolle en zijne bewo ners, met aanwijzing van den invloed, welken dit gesticht op de algemeene, inzonderheid op de zedelijke beschaving heeft uitgeoefend." Wij vernemen dat bij den ondernemer van „Rhynzigt" het voornemen bestaat, bij genoegzame deelneming een geheel nieuw bassin voor dames in te richten. In vele steden van ons land, waar zoo iets tot stand werd gebracht, vond dit den meesten bijval. Wij hopen dan ook spoedig te kunnen melden dat de pogingen, die de heer Kramer daartoe aanwendt, met een goeden uit slag zijn bekroond geworden. Aan een schrijven uit Atjin ontleent de Zutph. Ct. het volgende: De tegenstanders van generaal Van Swieten hebben op 16 April jl. eene gevoelige les gekregen. Er was des morgens een verkenning uit Kotta Radja afgezonden, die zich, op uitdrukkelijken last van den opperbevelhebber, niet in gevecht mocht begeven. Er werd echter hevig gevuurd. De kolonel Pel, commandant van Kotta Radja, in de meening dat de uitgerukte compagnie over vallen was en hulp behoefde, gelastte den majoor Romswinckel met zijn half bataljon, om den kapi tein Bardok, commandant der verkenning, bij te staan. Romswinckel, bijgenaamd de vechtmajoor, een man met buitengemeen veel personeelen moed, stuit op eene vijandelijke verkenning en raakt met den vijand slaags. Of hij, Bardok niet vin dende, al of niet terug had moeten keeren, laat ik onbeslist. Toen kolonel Pel aan het vreeselijk gepaf hoorde dat majoor Romswinckel aangevallen was, zond hij Bardok naar het tooneel van den strijd terug. Romswinckel, dit bemerkende, geeft toe aan zijn strijdlust en doet een aanval op de sterke positie van den vijand, die zich achter bamboedoerie, grachten en aardewerken met kracht verdedigde. R. is een der voorsten, krijgt een paar matte kogels en wordt eindelijk, door de groote verliezen die zijne kolonne lijdt, genoodzaakt onverrichter zake teru<* te trekken. Wij lieten bij die gelegenheid twee dooden in des vijands handen en hadden boven dien nog vier gesneuvelden en 60 gewonden. Het was een zeer ongelukkige dag, te meer omdat de vorst van Edi juist in ons hoofdkwartier was om over zijne onderwerping te onderhandelen. De anders altijd kalme opperbevelhebber was hoogst onte vreden. Al ware het zelfs gebleken dat de Atjineezen alleen door geweld tot onderwerping gebracht moeten worden, zou toch het oogenblik van een aanval niet gelukkig gekozen zijn geweest, omdat er te veel te doen was om de achterblijvende troepen van het noodige te voorzien en onze vestingen te versterken. Naar men van goederhand verneemt, zal er in het najaar nog een examen worden afge nomen aan onderofficieren, die genegen zyn als 2de luitenant der infanterie naar Oost-Indië te gaan. Ook onderofficieren, die in de termen ver- keeren zich aan het lichter examen le onder werpen, zullen worden toegelaten. Het verzoek van wege de Indische regeering lot den Minister van Oorlog gericht om 2 a 3 officieren van den generalen staf voor den tijd van drie jaren te detacheeren bij het Indische leger enz., is niet „om behulpzaam te zijn bij de organisatie van den generalen staf", maar om als leeraar op te treden bij de op te richten stafschool aldaar. Het stoomschip W. A. Schollenkapt. J. Hus, Woensdag 11. van New-York te Ylissingen aangekomen, is gisternacht door den Nieuwen Waterweg weder naar eerstgemelde haven ver trokken. De gemeenteraad van Haarlem heeft zich vereenigd met het voorstel van B. en Ws., om aan het Rijk kosteloos in gebruik te geven het tegenwoordige exercitie-terrein buiten de Kenne- merbrug, tot het plaatsen der kazerne-gebouwen voor de Indische brigade, en voor exercitie-terrein le verhuren pl. m. 5'/a hectare land van de boerderij het Torentje, aan de Kleverlaan onder Slooten. Het zendingsfeest te Middachten is door ongeveer J4000 personen bezocht. Het weer was gunstig, alles is in de beste orde afgeloopen, de onderscheidene sprekers waren goed verstaan baar de gehouden collecte voor de zending heeft een belangrijk cijfer opgebracht. De Minister van Buitenl. Zaken heeft aan de Tweede Kamer eene memorie van beantwoor ding doen toekomen op het voorloopig verslag der Commissie van rapporteurs omtrent het wetsont werp tot verhooging van Hoofdstuk III der staats- begrooting voor 1874 door den aankoop van het huis op den hoek van den Vijverberg en den Kneuterdijk, bestemd tot woning van de opvolgende hoofden van het departement van Builenl. Zaken. Omtrent de enkele punten, waarover nog eenige inlichtingen wenschelijk worden geacht, heeft de Minister getracht eene voldoende oplossing te geven. Hij verdedigt den voorgestelden maatregel, die inderdaad niet als eene uitgaaf van weelde kan worden beschouwd, aangezien zij voornamelijk ten doel heeft den Minister in staat te stellen, aan de vereischlen zijner betrekking te voldoen, zonder hem opofferingen op te leggen. Met de vele leden, die de doelmatigheid der aanschaf fing van een huis erkennen, is ook de Minister van oordeel dat dit huis casu quo van het noodige huisraad moet worden voorzien, hetgeen nader breedvoerig in de memorie wordt betoogd en omschreven. De Minister vleit zich de over tuiging te hebben gevestigd, dat de voorgestelde aankoop zich op ernstige gronden aanbeveelt, dat hij wenschelijk is in het belang des lands en niet strekken zal tot bijzondere bevoorrechting van een der Ministers, maar veeleer tot het doen op houden der meer speciaal voor een der Ministers beslaande moeilijkheden en bezwaren. De Minister van Binnenl. Zaken heeft goed gevonden betreffende de verdeeling van het hoofd kiesdistrict Gouda ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer, de gemeente Ammerstol tot een afzonderlijk onderkiesdistrict van dat hoofdkies district aan te wijzen. Aan H. J. Oomes te Maastricht is als direc teur der Maastricht's-Gravenhaagsche stoom bootmaatschappij, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van goederen, geld en vee tusschen Maastricht en Den Haag, en tot het sleepen van schepen tusschen Maastricht en Schiedam; de vergunning voor een stoombootdienst tusschen Harlingen en Nieuwediep, in dato 26 Maart 1870 aan de directie der Friesche en Overijselsche stoombootmaatschappij te Harlingen verleend, is met ingang van 23 Juli a. s. verklaard te zijn vervallen. Gremengd Nieuws. Woensdag-middag ontstond indeVan der Duijnstraat in Den Haag tusschen twee Scheve- ningsche vischvrouwen een hevige twist, die wel dra tot handtastelijkheden oversloeg. Na elkander de vischmanden en hoeden van het hoofd te hebben geworpen, werd het gevecht tusschen de verbitterde vrouwen steeds woedender en eindigde daarmede, dat een van beiden in bewusteloozen toestand in een der naburige winkels werd binnengedragen. De beide jongelieden te Amsterdam, die zich eenige weken geleden in Artis aan bal dadigheid hebben schuldig gemaakt, zijn in vrijheid gesteld. Hun zaak zal ter openbare terechtzitting dienen. Te Haarlem heeft onlangs een smids baas een zijner knechts in drift zoodanig met een stuk ijzer op de armen geslagen, dat de man ze waarschijnlijk zal moeten verliezen. De ongelukkige is echtgenoot en vader van zeven kinderen. De dader is onmiddellijk gearresteerd. Te Rotterdam is door de politie ge- arresteerd een twaalfjarige jongen, die zich her haaldelijk aan diefstal van geld ten nadeele van zijn meester schuldig maakte. Dit veelbelovend jongmensch, voorzien van lange, doch zeer dunne vingers, wist door het opentrekken eener onge sloten toonbanklade naast een geslotene het in de laatste geborgen geld naar zich toe te halen, door welk kunstje hij zich in verschillende keeren twaalf gulden toeeigende. Een deel van de Enschedesche schut terij is in gevaar geweest op den spoorweg, welken het corps overtrok, door een trein over reden te worden. De baanwachter had vergeten het hek te sluiten, zoodat de trein onvoorziens in de nabijheid was. Terstond werd alarm ge maakt om de nog volgende schutters tot staan te brengen, 'tgeen slechts met groote moeite ge lukte, daar de achterste, niet wetende wat er gaande ^as, steeds opdrongen. Ook kinderen die den stoet vergezelden, liepen op de rails gevaar; de sergeant-majoor De Roock sleepte drie kinderen vlak voor de locomotief weg. Dank zij dezen, den commandant Scholten en andere heraden mannen, zijn ongelukken voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1