N°. 4413. A°. 1874. Do^erdag 2 Juli. PRIJS 1)EZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.— Franco per pósl.1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 'regels:f 1.05. Iédere régel meern 0.171. Groolcre lcllcrs naar plaatsruimte. LEIDEN, I Juli. In een Regeeringstelegram van Buitenzorg, van 29 dezer, gisternacht ontvangen, wordt me degedeeld: Den 20sten 'dezer (de datum is door eèn fout in de cijfers niet geheel zeker) zijn bijna al onze etablissementen in Atjin door talrijke Pedireezen beschoten, doch zonder resultaat. De vijand, die zich versterkt had op den rechteroever van de Atjin-rivier tusschen Penajong en de marine benting, beschoot opvarende sloepen en wondde vier der onzen. Van een patrouille, op den linkeroever in hinderlaag gelegd, werden acht ge wond. Des middags werd eene kleine afdeeling uitgezonden, die den volgenden dag werd versterkt. De vijand werd uit zijne sterkten met gevoelig verlies verdreven, terwijl onzerzijds 17 man ge wond werden. Elf officieren en 450 man zijn naar Padang en Batavia geëvacueerd. Den 22sten zou kotta Radja Bedil (oostelijk van den mond der Atjin-rivier) door de marine beschoten worden. De weersgesteldheid was beter; communicatie met de reede langs de rivier nog(hier is weder een fout in het cijfer). [Wegens de late ontvangst, gisteravond in een deel der oplaag niet opgenomen.] Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3440 portiën, als: 3205 warme spijs, 185 vleesch en 50 spek. Voor de concerten van de stafmuziek der grenadiers en jagers onder directie van den heer F. Dunkier is alle aanbeveling overbodig. Wij verwachten dan ook, dat van de gelegenheid, die blijkens achterstaande advertentie, in den Konink lijken zoölogischeri tuin in Den Haag, tot het Smaken van muzikaal genot des Maandags wordt aangeboden, door velen onzer stadgenooten zal gebruik'gemaakt worden, te meer daar de abon nementskaarten zeer billijk en geriefelijk Verkrijg baar zijn gesteld. Het Wochenblatt te Marienbad, van 28 Juni, bevat onder de „Plaudereien" het volgende. De voornaamste gebeurtenis der week is de aankomst van H. M. de Koningin der Nederlanden. In Halbmayer's hotel werd eenige dagen te voren alles voorbereid om H. M. een waardig verblijf te verschaffen; de Koningin verwerpt echter alle praal en wil slechts als burgerlijk kurgast behan deld worden. Ik heb niet noodig te berichten, dat aan H. M. de grootst mogelijke beleefdheid be wezen werd door alle aanwezige hooge personages, en dat de aandacht op haar gevestigd was als zij den beker met gratie ledigde. Opmerkelijk is het dat de Koningin hare kleeding niet uit Parijs ontbiedt, maar zoowel bal- als staatsiecostuum laat maken bij een eenvoudigen kleedermaker te Lau sanne, alsook dat zij een weinig bekend genees heer koos met terzijdestelling van de alom ge renommeerde artsen. Het stoomschip Rotterdam, kapt. J. Janzen, is Zondag 28 Juni na eene reis van 12 dagen te te New-York aangekomen, en zal 9 Juli weder vertrekken. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën op Donderdag den 2den Juli en die van den Minister van Marine op Vrijdag den 3den Juli aanstaande zullen niet plaats hebben. Over de motie van den heer Ha^tsen voer den gisteren in de Eerste Kamer het wöord de heeren Duymaer van Twist, PincofTs, Cremers en Rahusen, die verklaarden op verschillende gron den zich met de motie te kunnen vereenigeri. De Minister van Koloniën stond het gevoelen vóór, dat er geen gunstiger oogenblik dan het tegen woordige Was, nu de Kamer stond tegenover een demissionair kabinet, om een oordeel uit te spre ken over de rechtvaardigheid van den tegen Atjin door Konings regeering ondernomen' oorlog. Eene bespreking kon natuurlijk niet anders dan in comité-generaal plaats hebben. Politieke ge volgen kon zoodanige bespreking, meende 'de Minister, niet hebben. Maar werd zij niet uitge lokt, dan verklaarde de Kamer, zijns inziens, stil zwijgend dat de gegeven inlichtingen voldoende waren. Want geeil lid der Kamer, inlichtingen verlangende, zou zoo onrechtvaardig zijn om óp den laatsten dag ze niet te vragen van den Minister die den oorlog begonnen heeft, en welke de in'lichtirigén dus alleen verstrekken kail. De Minister voegde er bij, dat zoolang hij het ver- vertrouwen des Konings genoot, hij bereid was de ontbrekende opheldering te gevenen verklaarde tevens, dat, al nam de Kamer eene motie van vertrouwen in den sterksten zin uitgedrukt aan, dat de oorlog met Atjin rechtvaardig en onver mijdelijk was, dit hem niet zou afleiden van zijn voornemen om in zijn verzoek orn ontslag te volharden. Tegen de motie stemden de heeren: Prins, Fransen van de Putte en de Voorzitter. De Minister van Financiën maakt bekend, dat voor een kapitaal van 10 millioen gulden aan muntbiljetten in omloop is, en dat tot verzekering van de verzilvering dier biljetten de volgende kapitalen op de grootboeken der nationale schuld zijn ingeschreven, te wetenop het grootboek der 21/2 percents inschrijvingen een kapitaal van ƒ18,788,000, uitmakende, tegen den daarvoor bij art. 5 der wet bepaalden koers van 50 ten honderd, eene waarde van ƒ9,394,000, en op het groot boek der 3 percents inschrijvingen een kapitaal van ƒ1,010,300, uitmakende, naar den daarvoor als boven bepaalden koers van 60 ten honderd, eene waarde van ƒ606,180, te zamen 10,000,180. De gemengde Commissie voor de stenographie heeft aan de Kamers eenige wijzigingen voorgesteld in het bestaande reglement en de instructie voor de stenografen. De voornaamste zijn, dat geen lid der Kamer zijn redevoering langer dan een dag ter correctie in huis zal krijgen en dat het recht, om wijzigingen in de redevoeringen te brengen, zal worden beperkt. Men is tot de ontdekking gekomen dat valsche coupons van de Central Pacific spoorweg- obligatiën in omloop zijn, èn dientengevolge is aan de Beurs te New-York de volgende bekend making gezonden„Nagemaakte coupons van de Gentral Pacific goud-bonds, serie G, van ver schillende nommers lussclien 9111 en 800, zijn ontdekt. Geen nagemaakte obligatiën van deze serie zijn ter kennis van de Maatschappy gekomen, doch men vermoedt dat de obligatiën, waarvan de bovenvermelde coupons werden afgesneden, in omloop zijn. Het is dus raadzaam, dat houders van obligatiën Tan serie G. ze vertoonen ten kantore van de Maatschappij n°. 9 Nassau-street le New-York, ten einde de stukken daar kunnen onderzocht worden." Door de schooljeugd in Ned.-Indië zal een zeer fraai geschenk aan Z. M. den Koning worden aangeboden ter herinrierïng aan het kroningsfeest. Het bestaat uit een album van blauw fluweel met zilveren versieringen en 100 photographieën uit Indië bevattende. De platen zijn in drie seriën verdeeld; de eerste bevat afbeeldingen der Voor naamste gebouwen te Batavia, de tweede van types uit de bevolking, de derde van landschappen, tem pels en oudheden. Het album is geborgen in een doos met witte zijde omkleed en rust op een standaard van ijzerhout in gothischen stijl bewerkt. In den loop van 1874 zal door eene Engèl- sche maatschappij, volgens eene met het Fransche gouvernement gesloten overeenkomst, een telegraaf kabel gelegd en in werking gebracht worden, die Cayenne met Para aan de, eene en met Demerary aan de andere ^zijde zal verbinden. De beide zonen van Z. K. H. den Kroon prins van Pruisen, worden a. s. Zondag te Scheve- ningen verwacht en zullen gedurende hun verblijf aldaar in het gemieente-badhuis intrek nemen. De Ned. Bank had op 29 Juni bij een muntmateriaal van 133^256,106.22 'voor eerte som van 127,296,493.96 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op fcijné beüft 50,918,597.58 méér bedraagt, dan in ver houding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Met den 6den Juli worden geplaatst: aan boord van Zr. Ms. schroefsloomschip Cornells Dirks, de luit. ter zee 1ste kl. J. C. Comraijs, als 1ste offic.; de luits. ter zee 2de kl. A. E. Arkenbout Schokker, W. H. Tromp en M. F. F. J. De Nerée tot Babberich, de adelborsten 1ste kl. J. D. Heyning, W. P. A. M. Kluit en Jhr. J. A. G. v. d. Staal, de offic. v. gezondh. 2de kl. Dr. F. M. Cowan, en de offic. v. administr. 2de kl. F. A. Frederiks; aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, de luit. ter zee 2de kl. J. M. Steers; de adelborsten 1ste kl. H. G. Herderschee, G. F. De Ruyter de Wildt en R. Betz, worden met 6 Juli geplaatst, de eerste in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en de beide laatsten aan boord van Zr. Ms. ram- schip Buffel; Zr. Ms. schroefstoomschip Cornells Dirks, liggende te Hellevoetsluis, wordt met 6 Juli in dienst gesteld en het bevel daarover opge dragen aan den kapt.-luit. ter zee J. B. A. De Josselin de Jong. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat aan J. A. Langeveld, gewezen rijks veldwachter te Wageningen, len bedrage van 99 'sjaars; aan D. Van der Keilen, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van Isten stempelsnijder bij 's Rijks Munt, beh. aanspr. op pensioen en met dankbet. voor lang durige den lande bewezen diensten; benoemd bij 'sRijks Munt: tot lsten stempelsnijder J. P. Men ger, thans stempelsnijder bij 'sRijks Munt; tot 2den idem, J. P. Van der Keilen, thans 's Rijks stempelsnijder bij 'sRijks Munt; tot hulpstempel snijder, J/. P. M. Menger; tot ridder der orde van den Ned. Leeuw, D. Van der Keilen; tot adj.- commies bij het Dep. van Financiën, G. Monk- horst Frzn., cand.-notaris, thans heëedigd klerk te Assen. Gemengd Nieuws. Men vermeent dat de rechtercom missaris in Den Haag zich onledig houdt met het voeren van een instructie in een strafvervolging tegen de baronesse B., aldaar woonachtig, Cëgen wie den 17den Juni door den brig.-majoor der rijksveldwacht op last van den hoofdcommissaris van politie procesverbaal is opgemaakt wegens verzet tegen de politie. In 't kort komt de zaak hierop neder, dat toen de aanzienlijke dame bij het passeeren van de zangers, bij gelegenheid der

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1