den, onderzoeken, waarna hunne aanneming in den zeedienst onmiddellijk kan plaats hebben, onder genot eener premie, die voor de jongens f 30 en voor lichtmatrozen 40 bedraagt. Boven dien wordt voor een lichtmatroos aan den aan brenger f 10 te goed gedaan. Aan de Utreehtsche Hoogeschool is gisteren bevorderd lot doctor in de rechten de heer A. J. AI. Bake, van Batavia. Door het leggen en in werking treden van -een onderzeeschen telegraafkabel tusschen St.-Vin - •cent, een der ICaapverdische eilanden, en Per- nambuco is een rechtstreeksche verbinding tusschen de kust van Portugal en Brazilië tot stand gekomen. Het tarief voor de overseining van een enkel voudig telegram van alle Nederlandsche kantoren naar Brazilië bedraagt: naar Pernambuco f 75.25; naar Bahia en Para 102.75; naar Rio-de-Janeiro f 115.25; naar Santos-Santa-Catarina en Rio- Grande-do-Sul f 129.75. De luits. t. z. 1ste kl. F. K. Engebrecht en J. F. M. Lange worden met 6 Juli a. s. geplaatst respect, in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, ten einde gedetacheerd te worden aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerbool Ever en van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Z. M. heeft pensioen ten laste van den Staat verleend aan: den gewezen leeraar in de algemeene geschiedenis en aardrijkskunde bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord J. Van Hattem, ter zake van ongeschiktheid voor de waarneming van zijn ambt door zielsgebreken, ten bedrage van f 420 's jaars; en aan den gewezen lichtwachter bij de kuslverlichting op Terschelling A. Dijkstra, ter zake van 65-jarigen ouderdom, ten bedrage van f 117 's jaars; aan Zr. Ms. adjudant den luit.-kol. Jhr. W. A. J. Storm de Grave, van den grooten staf, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder van de 2de kl. der orde van St.-Stanislaus, hem door Z. M. den Keizer aller Russen geschonkenbenoemd tot 2den luit.-admin. van kleeding en wapening, bij het '1ste reg. inf. den serg.-maj-tit.-schrijver O. E. Lubbers, van het 8ste regiment infanterie; overgeplaatst als 2den luit.-kwartierm. bij het 8ste reg. inf., den 2den luit.-administr. van kleeding en wapening T. Kley, van het reg. rijdende art., gëdet. bij het kolon. werfdepot; bij de infanterie benoemd, bij het 5de reg., tot kapt. 2de kl., (n. o. v. r.), den 'lsten luit. J. N. Roelants, van het 6de reg. van het wapen; den kapitein E. J. F. Frank, van het 4de reg. inf., op non act. ge steld, in afwachting dat omtrent hem nader zal wor den beschikt; aan den O.-I. ambtenaar J. Evers, laatst, bootsman bij de marine-magazijnen te Batavia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1874, eervol ont slag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, bijaldien hij volgens de bestaande bepalingen daarop aanspraak heeft. Gemengd Nieuws. Het Vaderland meldt: Zaterdag j 1. kwamen ons geruchten ter ooren aangaande nieuwe aanwijzingen over den beruchten moord aan de Bocht van Guinea. Wij maakten van die ge ruchten voorloopig geen melding, omdat wij eerst nog nadere informatiën wenschten in te winnen. Thans echter kunnen wij met zekerheid mede- deelen, dat er in de laatste dagen getuigenissen zijn afgelegd, die inderdaad hoop geven, dat men eindelijk de daders dan toch op het spoor is. In het belang eener hoogst wenschelijke ontdekking meenen wij ons echter ook nog heden van het mededeelen van bijzonderheden te moeten ont houden. De justitie schijnt inderdaad in haar argwaan niet zoo geheel misgegrepen hebben. De strafkamer van den Hoog en Raad deed gisteren o. a. uitspraak in het cassatie-be roep van H. Verschoor tegen een arrest van het hof in Gelderland, waarbij hij wegens moed wil ligen manslag is veroordeeld tot '12 jaren tucht huisstraf. Op eenige der door den verdediger aangevoerde gronden, welke door het openbaar ministerie hij diens conclusie werden gedeeld, heelt de Hooge Raad het veroordeelend arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het Prov. gerechtshof in Utrecht, om door dat rechtscollege opnieuw te worden behandeld en afgedaan. De arrond.-rechtbank in Den Iiaag heeft gisteren den Delftselien smid, wiens zaak jl. Maandag werd behandeld, schuldig verklaard aan liet met voorbedachten rade iemand toebrengen van een kwetsuur, waardoor geen ziekte of be letsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan. Met aanneming van verzachtende om standigheden is beklaagde veroordeeld tot een jaar eenzame opsluiting. Zaterdagavond had er aan den Noord- wal in Den Haag een ongeluk plaats, dat be treurenswaardige gevolgen had. Een jongedochter, bezig zjnde met straatschrobben, viel door het uitschieten van haar emmer in het water; op haar geroep om hulp kwamen verscheiden man nen toeschieten, die haar aan het dreigend ge vaar van verdrinken onttrokken. De ongelukkige, die met de borst op den emmer schijnt gestort te zijn, werd later echter zoo ongesteld, dat zij aan de gevolgen is overleden. Uit Beekbergen wordt gemeld: Het door de arbeiders van den Oosterspoorweg ge vonden overblijfsel moet zijn van een hier onbe kend groot dier. Het is geheel versieend en weegt wel 4 kilohet is een gedeelte kaak, lang onge veer 20 duim, hoog '15 duim en de tanden breed 3 duim. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag brak boven Schagen een kort maar hevig onweder los, waarbij de bliksem sloeg in de boerderij van den heer D. Timmerman. Binnen korten lijd werd de geheele boerderij met inboedel in de asch gelegdslechts het geld en de papieren van waarde heeft men nog bijtijds kunnen redden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Zon dag -mid dag is te Middelburg een 78-jarige grysaard, die alleen te huis was ge bleven, bij de terugkomst zijner huisgenooten, verdronken in den welput achter zijne woning- gevonden. Te Borculo is Zondag de bliksem g e- slagen in de woning van den landbouwer Becken- kamp. Een kind in eene wieg en een hond, die er bij lag, werden gedood, terwijl eene oude vrouw aan hel been gewond werd. Ook geraakte het huis in brand, welke echter door tijdige hulp spoedig gebluscht werd. Men meldt uit Puttershoek: V r y d a g 11. had hier een treurig ongeval plaats. Een zes jarig meisje verliet 's namiddags te 5 uren de ouderlijke woning, zonder terug te keeren. Men vermoedt dat het kind spelende in de Maas ge vallen is en verdronken. P».eeds twee dagen heeft men naar het lijkje gevischt, doch tot hiertoe vruchteloos. Te Ooststellingwerf is dezer dagen een zilveren penning gevonden van de grootte van een hal ven gulden, met het jaartal 1552. Op het randschrif t zijn de letters onleesbaar. Aan de eene zijde ziet men een borstbeeld met de volgende lettersBRAPHSDGL en aan den anderen kant D O MI E Y T O. 't Stuk is gekocht door den Heer IC. v. d. Meulen, te Makkinga, die het naar 't provinciaal genootschap van oudheden hoopt op te zenden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Vergun mij naar aanleiding der ingezonden stukken in de L. Ct. en uw blad (waarmede ik volkomen instem) nog een plaatsje voor het onder staande. In de schutterijwet is, naar ik meen, nog een artikel hetwelk voorschrijft dat de schutterijen op gezette dagen zullen geoefend worden in het schieten naar de schijf enz. Dit voorschrift nu schijnt geheel uit het oog verloren te worden, althans in de laatste jaren is daarvan hoegenaamd geen sprake geweest; menig schutter van ver scheidene dienstjaren heeft nooit een kogel gezien of uitgeschoten, en zou, bijaldien de nood aan den man kwam, zich in dit opzicht al zeer slecht van zijn plicht kunnen kwijten. Dat de reden hiervan gezocht moet worden in den onbruikbaren toestand der schietbaan, wil ik niet ontkennen, maar zou het dan de taak niet zijn van het hoofd der schutterij, om zich die zaak eens flink aan te trekken. Met geringe kosten misschien wordt de baan in een goeden staat gebracht, en zoodoende zou het daarvoor vroeger ten koste gelegde niet nutteloos worden aangemerkt. Dat het gemis der schietbaan, zooals in liet gemeenteverslag vermeld wordt, zich doet gevoelen bij de alhier beslaande weerbaarheids- vereenigingen, kan met het oog op haar zeer gei'ing ledental niet worden aangenomen, maar voor de schutterij is zij een wezenlijk erkende behoefte. Ook door het gemis van goede schiet oefeningen heeft Leidens schutterij, de vijfde in sterkte van ons land, zich steeds moeten ont houden om, niettegenstaande de herhaalde ont vangen uitnoodigingen, mede te dingen bij een of anderen schietwedstrijd. Zal zulks, bij de even- tueele ambitie, welke ik durf veronderstellen dat daartoe bij sommigen zou bestaan, blijven voort duren en onze schutterij steeds door afwezigheid moeten schitteren Het tegendeel hoop ik te mogen aannemen, maar verwacht dan ook dat, wanneer zij eenmaal als kampvechters opstaan, ook van een andere zijde de noodige medewerking zal verleend wor den. Bij vorige gelegenheden immers werden be langhebbenden opgeroepen, om zich naar aanlei ding van een uitnoodigings-circulaire te verkla ren of men al of niet zou deelnemen. Oproeping of verklaring bleek evenwel nutteloos te zijn, want zonder geleide van een officier worden geen depu tation of mededingers toegelaten en volgens gedane rnededeeling werd geen officier gevonden die zich als geleider beschikbaar stelde. Een ex-schutter. BUITENLAND. Fran krij k. De Commissie voor de constitutioneele ontwerpen heeft gisteren het voorstel-Périer met 19 tegen 8 stemmen verworpen en eene subcommissie be noemd, beslaande uit de heeren Daru, Lacombe en Ventavon, met opdracht aanstaanden Woensdag een ontwerp in te dienen, hetwelk niet enkel de grondslagen voor een constitutie zal aanwijzen, maar ook de grondartikelen eener constitutie bevatten. Bij de revue te Longchamps was een ont zaglijke menigte tegenwoordig. Met luide toejuichin gen werd Mac-Mahon begroet, die omgeven was door een schitterenden stal, door de Ministers en door de militaire attachés bj de gezantschappen. Voor eenige dagen is te Rijssël het kro ningsfeest van Onze Lieve Vrouw van de Wijn rank aangevangen, 't welk niet slechts een aantal bewoners der Noordelijke gewesten van Frankrijk, maar ook een overgroote menigte Belgen, uit Gent, Brussel, Namen, Doornik enz., naar de hoofdstad van het Fransche departement van het Noorden heeft gelokt. Men schat het aantal per sonen, die jl. Zondag te Rijssel op de been waren en voor een zeer groot gedeelte in hoedanigheid van bedevaartgangers derwaarts waren gegaan, op niet minder dan 250,000. De optocht bestond uit vijftig groepen. In den stoet bevonden zich, behalve de hoogbejaarde kardinaal Piégnier, aartsbisschop van Kamerrijk, twaalf aartsbisschop pen en bisschoppen en verscheidene honderden priesters. Tal van hoogvereerde relieken, een twaalftal afbeeldsels der Moedermaagd in hare verschillende karakters, vermaarde heiligenbeelden, een standbeeld van den Apostel Petrus, andere kleinooden en vele banieren werden bij dezen optocht rondgevoerd. De kroning van het stand beeld der H. Maagcl door den kardinaal Régnier had met groote plechtigheid plaats op een op het Plein der Republiek opgerichte estrade, die meer dan duizend personen bevatte. Terwijl de plech tigheid voltrokken werd, deelden al de prelaten den zegen aan hel volk uit, 't welk uit duizenden monden de kreten aanhief: „Leve Onze lieve Vrouw van den WijnrankLeve Pius IXDe geheele plechtigheid duurde van des middags halfdrie tot des avonds 9 uren, toen zij met een Te Deum in de hoofd kerk besloten werd. Des avonds was Rijssel schitte rend verlicht. De geheele week hebben de bedevaar ten uit de verschilende steden van het noorden naar de gekroonde Maagd en de feestelijkheden van allerlei aard voortgeduurd. Onder de aanwezige vreemde bisschoppen behoort msgr. Mermillod, die zich verscheidene malen bij feestmaaltijden en in vereenigingen heeft doen hooren. Vele voorname Belgische clericalen hebben de feesten bijgewoond.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2