LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4410. A0. 1874. Maandag 29 Juni. ST A 1)S-BE RICHTEN. PRIJS DEZER COURAaNT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. F.anco per posl1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel ineern 0.17J. Groolcre letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geene personen aan de Mazelen zijn over leden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 27 Juni 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 27 Juni. De Maatschappij voor Toonkunst alhier heeft door de aansluiting van het muziekcorps der dd. schutterij eene uitbreiding verkregen, en daar door eene samenwerking, die wij als zeer geluk kig beschouwen. Het doel toch daarvan is om de leden in de gelegenheid te stellen om voor de contributie meer muziekuitvoeringen bij te wonen dan tot heden het geval was, waartoe des zomers uitvoe ringen voor harmonie-, des winters voor strijkorchest zouden plaats hebbenook zou men wenschen, wanneer het aantal leden zich uitbreidde, in beteren geldehjken toestand te komen, om daardoor de tractementen der leden van het orchest te kun nen verbeteren of beoefenaars van andere instru menten aan het orchest te kunnen verbinden, die nu steeds uit den vreemde moeten komen. Wij wekken daarom alle ingezetenen op, lid der Maatschappij te worden, waartegen geldelijk niet veel bezwaar kan bestaan, daar de contributie slechts f 5 per jaar bedraagt, waarvoor men verschillende uitvoeringen kan bijwonen, terwijl men door deze geringe bijdrage medewerkt om binnen Leiden iets te helpen lot sland brengen, waaraan zoo vele jaren reeds behoefte heelt bestaan en dat werkelijk eene goede zaak mag genoemd worden. Door den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland is benoemd tot lid van het College van zetters der directe belastingen de heer J. Zaalberg JCz., in plaats van wijlen den heer P. L. Tichler. Heden zijn aan de hoogeschool alhier be vorderd tot doctor in de philosophie de heer W. Burck, geb. Ie Monikendam, met acad. proef schrift over de ontwikkelingsgeschiedenis en den aard van het indusium der varens, en tot doctor in de rechten de heer F. H. J. Tavenraat, geb. te Kleef, na verdediging van Stellingen. De heer G. H. De Bock alhier is benoemd tot Hoofdonderwijzer aan de nieuwe school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Aar- landerveen. De sluiting der mail naar Batavia te ver zenden per stoomschip Madura zal plaats hebben a. s. Dinsdag 30 Juni, na aankomst van trein II (N.-H. spoorweg) te hallacht 's avonds. De laatste lichting te Leiden is te 1 uur 's namiddags. Voor eene eivolle zaal trad Pllagings con cert- en operettengezelschap gisteravond nogmaals in Zomerzorg op, met een zeer gevarieerd programma, dat vooral door de medewerking van den komiek Martens en de gezusters Scheele vrij wat beloofde en dan ook gaf. Toonde Mad. Martens in haar „Loin de France" dat zij ook in een ander genre dan 't komische hare verdiensten heeft, het „Duo de Chats," door haar en haren echtgenoot uitge voerd, bracht onophoudelijk de lachspieren van het publiek in beweging en werd inderdaad ook zoo getrouw uitgevoerd, dat „deux chals amou- reux", als ze 't gehoord hadden, er bepaald jaloersch van geweest zouden zijn. Het „Trio Tyrolienne," door dezelfde artisten met medewerking van Mile Fanny uitgevoerd, werd herhaaldelijk en naar ver dienste toegejuicht, evenals de hoogst kluchtige parodie van Mr. Martens „le Maitre de chapelle". Er zijn dan ook stellig niet veel kapelmeesters, die op dergelijke wijze met eene viool weten om te springen. De tweede afdeeling werd geopend met het stukje „Sachsen in Preussen," dat zeer aardig werd afgespeeld. Of evenwel de ruil van dit stukje met „Flotte Burschen" in 't voordeel van 't publiek is geweest, meenen we met grond te mogen betwijfelen. De drie soirees hebben zeker op alle bezoekers een zeer goeden indruk gemaakt. Van verschillende zijden hoorden we den wensch uiten dat de wakkere eigenaar van Zomerzorg besluiten mocht, dit ge zelschap gedurende de kermis in zijn lokaal te doen optreden. Was hiertoe mogelijkheid en kon de heer Couvée daartoe besluiten, zijne poging zou ongetwijfeld door onze stadgenooten op den rechten prijs worden gesteld. Gedurende deze week zyn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 8295 vol wassen personen en van 2936 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 1114 baden genomen. Woensdag is te Arnhem de vergadering der „Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst" te 9 uren geopend. De voorzitter droeg zijne feestrede voor, waarin hij eene uit voerige beschrijving gaf van het ontstaan der Maatschappij en haar tegenwoordigen toestand. De secretaris gaf een verslag van de lotgevallen der Maalschappij gedurende de afgeloopen 25 jaren. Daarna ging men over tot de verdere weten schappelijke mededeelingen. Professor Rosenstein behandelde het verschil tusschen typhus abdominalis en typhus exanthematicus. Te éen uur werd een gemeenschappelijk bezoek aan het graf van prof. Schneevoogt gebracht, waar Dr. Donkersloet eene welsprekende hulde bracht aan de nagedachtenis van van den eersten voorzitter der Maatschappij. Na de terugkomst in de vergaderzaal werden nog wetenschappelijke voordrachten gehouden door Dr. Küthe, prof. Halbertsma en Dr. van Andel. Don derdag zijn, na het uitbrengen van de verslagen van de coinmissién, verschillende voorstellen van het hoofd-bestuur en der afdeelingen behandeld. Na den afloop daarvan werd een gemeenschappe lijke tocht gedaan met een der booten van de „Arnhemsche Stoomboot-Maatschappij" naar Rhe- nen, en in het hotel op den Wageningschen Berg het feest met een maaltijd besloten. Aan de Utrechtsche hoogeschool werden gisteren bevorderd tot doctor in de rechten, de heeren C. H. Van Meurs, van Haarlem, en S. J. Lagerweij, van Woerden. Door den Gemeenteraad te Nieuwkoop is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school in het dorp, de heer R. Kars van de Stouwe, van Enkhuizen. Volgens ontvangen telegram is het stoom schip Maaskapt. Chevalier, Donderdag 25 dezer van New-York naar Rotterdam vertrokken. Het stoomschip P. Caland> van Glasgow naar Rotterdam, passeerde Donderdag-middag Falmouth. Volgens mededeeling van de Commercial Steamship Company limited, vertrok het stoom schip John Bramall dd. 24 Juni van Batavia naar Rotterdam. Voor het admissie-examen tot plaatsing aan de Rijks-Kweekschool voor onderwijzers te Haar lem hebben zich aangemeld 60 adspiranten, uit de provinciën Gelderland, Z.-Holland, N.-Holland, Zeeland, Overijsel, Drenthe, Friesland en Utrecht. Het vergelijkend examen voor de 21 beschikbaar gestelde Rijkstoelagen ad /300 zal den 7den Juli e. k. in Den Haag aanvangen, ten overslaan van eene commissie, bestaande uit de inspecteurs van het lager onderwijs in de provinciën Z.-Holland, N.-Holland en Utrecht en den directeur der Rijks- Kweekschool te Haarlem. Door het Nederl. Zangers-bond is bepaald, dat de eerstvolgende bijeenkomst van hel Bond in het aanstaande jaar te Rotterdam zal plaats vinden. Dientengevolge heeft de liedertafel „Am- phion" aldaar de noodige maatregelen beraamd voor de goede ontvangst der zangers enz. Op haar uitnoodiging heeft zich een commissie gevormd van eenige notabele ingezetenen, waarvan de burgemeester eere-voorzitter en de heer A. Van Stolk Cz. voorzitter is. De Maatschappij „Tot Nut der Israëlieten in Nederland," die haren hoofdzetel te Amster dam heeft, zal in Augustus aanst. haar 25-jarig bestaan feestelijk herdenken. De werkkring dezer Maatschappij bestaat voornamelijk hierin, dat zij minvermogende jongelingen die aanleg bezitten, in staat stelt lager of middelbaar onderwijs te ontvangen. De beste hunner, in verschillende plaatsen van ons land woonachtig, zullen in Augus tus van het Hoofdbestuur prijzen ontvangen en daartoe op kosten der Maatschappij een reisje naar Amsterdam maken. In een der jongste zittingen van den Haag- schen Gemeenteraad is een adres ingekomen, houdende verzoek, om op de openbare inrichtingen van middelbaar onderwijs uitstekende leerlingen der armen- en tusschenscholen kosteloos toe te laten. Mei het oog op het gevallen besluit over het voorstel van den heer De Pinto, waaruit blijkt dat de Raad rnet het denkbeeld dier kostelooze toelating niet is ingenomen, preadviseeren Burg. en Weth. tot afwijzing van het verzoek. In de Donderdag-avond te Amsterdam gehou den algemeene vergadering van houders van obliga- tiën ten laste van den Staat Louisiana (Vereen. Staten) is de volgende motie aangenomen„De alge meene vergadering enz., gehoord de mededeeling van het Algemeen Beurscomité voor publieke fondsen betreffende de maatregelen van den Staat Louisiana tot schuldconversie, verklaart zich aan te sluiten bij het protest van de belanghebbenden te Lon den en te New-York tegen deze maatregelen, en voorloopig zich te vereenigen met het besluit van het comité te New-York lot het storten van 2 dollars per obligatie van 1000 dollars; en mach tigt het Beurscomité de obligatiehouders op te roepen om door inlevering van de stukken, van hunne toetreding blijk te geven." Het Beursco mité zal nu weldra tot deze oproeping overgaan, en daarna zal van de medewerking der belang hebbenden afhangen het doen van stappen door New-York, Londen en Amsterdam gezamenlijk. De London Gazelle meldt, blijkens een telegram, dat de heer Alex. Turing, Engelsch vice-consul te Rotterdam, benoemd is tot consul voor de provincie Zuid HoLmd en Zeeland, met aanwijzing van Rotterdam als woonplaats. Als hulpapolhekers zijn nog te Utrecht toegelaten de hh. J. de Groot Kz. en R. F. H; De Richemont, beiden van Rotterdam. Het litt;

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1