De kanonnier S., van het 2de reg. vest.-art., te Utrecht, die sedert 5 dagen zonder daartoe verkregen verlof zich van daar verwijderd had, is eergisteren door de Amsterdarnsche politie gevat en onder militair geleide naar Utrecht ge bracht; hij zal voor den krijgsraad als deserteur terechtstaan. buitenland. Frankrij k. Op den Woensdag ter eere van den generaal Hoche gehouden feestmaaltijd waren Gambetta, Favre en al de afgevaardigden van hel departe ment Seine-et-Oise tegenwoordig. Verschillende toosten zijn uitgebracht, o. a. door Ferray, lid van het linkermiddenhij wees op de noodzake lijkheid van de organisatie van de Republiek en zeide dat de conservatieve liberalen ingezien hadden, dat alleen de Republiek Frankrijk voorspoedig en groot kon maken. Jules Favre zeide dal geheel Frankrijk repubhkeinsch was geworden. Gambetta heeft gedronken op de Fransche Republiek, die voor goed haar plaats onder de Regeeringen van Europa moest innemen; hij drong aan op de noodzakelijkheid om al de republikeinsche krachten te vereenigen. Ferray stelde overeenkomstig het gebruik van de vrije landen voor op de gezond heid te drinken van den President der Republiek, waarop Gambetta op de loyale ondersteuning van de conservatieven aandrong en de republikeinsche partij aan het land voorstelde als eendrachtig vereenigd tegen het caesarisme. De verschillende fracties der linkerzijde hebben besloten de Kamer voor te stellen een verzoek te richten aan de Commissie van Dertigen om haar arbeid te bespoedigen, indien zij talmt met de indiening van het rapport over het voor stel van Périer. De minister Magne heeft voor de budget commissie zich stellig verklaard tegen een vermindering der amortisatie van de schuld aan de Bankhij zou daarvan een porlefeuille-quaestie maken. Hij verzocht de commissie andere belas tingen te zoeken, als zij niet aannam die welke hij heeft voorgedragen. De heer Jules Janin heeft zijne aanzien lijke bibliotheek vermaakt aan Saint-Etienne, zijne geboortestad. De boekerij lelt zes a zeven duizend deelen, waaronder allerprachtigste exemplaren der dichtwerken uit de 15de, 16de en 17de eeuw. Er zijn verder werken onder, gedrukt op Chi- neesch papier, zoomede exemplaren die gezegd worden eenig te zijn. Duitschland. Bij publicatie van het hoofdbestuur der politie te Berlijn van 25 dezer is bekend gemaakt, dat volgens besluit der stedelijke rechtbank van 23 dezer de Algerneene Duilsche Wei kliedenvereeni- ging voorloopig is gesloten, onder bijvoeging dat de strafbepalingen wegens deelname aan ook slechts voorloopig gesloten vereemgingen van kracht blijven. De Berliner Abeildpost schrijft, dat het totstandkomen van de Brusselsche conferentie thans verzekerd is. Het was nog niet bekend of Frankrijk aan de conferentie deel zou nemen, ook Engeland zou nog geen bepaald besluit geno men hebben, doch naar allen schijn waren de bedenkingen, welke Engeland eerst gemaakt had, op grond van de door Engeland consequent gevolgde neutraliteits-politiek, verdwenen. "Vereenigtle Staten. Het rijk der Mormonen zal weldra uit zijn. Ze zijn zoo vermetel geweest een polygamist te verkiezen als afgevaardigde voor Utah en dit, zegt de Pall Mall, heeft het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden het vaste voornemen doen opvatten een einde te maken aan de polygamie, want het heeft de wet aangenomen, die de uit voering van de „Anti-Polygamy Act" verzekert. De meerderheid waarmede deze wet werd aange nomen was zoo groot, dat niet alleen de voor standers, maar ook de tegenstanders er verbaasd over waren. Telegrammen. PARIJS, 25 Juni. Het gerucht is in omloop, dat gisteren verscheidene personen zijn gearresteerd, wegens deelneming aan Bonapartistische comité's. MADRID, 25 Juni. Serrano heeft de finan- cieele decreten geteekend het totaal der ontvang sten bedraagt 2500 millioen realen. PARIJS, 26 Juni. Het Journal O/ficiel meldt dat de Algerneene Raad der Bank van Frankrijk het dividend voor het eerste Semester van 1874 heeft bepaald op 160 fr., betaalbaar van af 1 Juli a. s. Correspondentie. Het stuk van „Dixi" zullen wij morgen plaatsen. PROGRAMMA'S VAN MUZIEKUITVOERINGEN. MUSIS SACRUM. Zondag 2S Juni, 's avonds te 7 uren door het Muziekcorps van het 4de Regt. Infanterie, onder directie van den heer A. Greutzius. 1ste afd.: N°. 1. Marsch, Christophe; 2. Ouverture: „NabuchodoDosor", Verdi; 3. „Ein Mahrchen aas schoner Zeit", Walzer, Faust; 4. Potpourri de l'opéra: „Anne Boulen", Donizetti; 5. Trouipeter-Stiickchen, Polka, Berder. 2de afd.: 6. „Das Leiden der Liebe", Marsch, Muller; 7. Ouverture: „Une Fête charapêtre," Labory. 8. „Am schonen Rhein gedenk ich Dein", Walzer, Strauss; 9. Air du Stabat Mater, Rossini; 10. Fantaisie sur l'opóra: „La fille de Mad'ue Angöt", Le Cocq. Gemeenteraad. Zitting van Donderdag-avond te 7 uren. Tegenwoordig de heerenv. d. Brandeler, voor zitter, Stolïels, De Frernery, Hartevelt, Eigeman, Suringar, Seelig, Le Poole, Eigeman, Buys, Bijle- veld, Verster, Veetkind, Du Rieu, Dercksen, Van Heukelom, Krantz, v. Wensen, Wltewaall, Cock, Juta en Goudsmit. Na lezing van de notulen der vorige vergadering waartegen niemand bedenkingen had, deelde de Voorzitter mede dat o. a. waren ingekomen eene dispositie van Gedep. Staten houdende goedkeu ring van een door den Raad genomen besluit, een adres van de commissie voor de volksgezondheid, houdende ondersteuning van het rapport van B. en Ws. omtrent de verstrekking van duinwater, twee adressen om afschrijving van plaatselijke directe belasting en een voordracht tot verhooging van de op de begrooling uitgetrokken post voor volks vermakelijkheden op 3 October. Vervolgens ging men over tot de behandeling van de aan de orde zijnde punten: 1°. het ver zoek van R. Jesse om continuatie als gemeente apotheker. Op dit verzoek werd gunstig beschikt en de adressant in gemelde belreking voor den tijd van drie jaren gecontinueerd.2°. de benoe ming van drie Bestuurders voor het Werkhuis bui ten den gemeenteraad; daartoe werden herkozen de als zoodanig aftredende heeren D. A. Schret- Ier, A. G. Leembruggen en H. P. J. Van Wensen. 3°. de voordracht tot vaststelling van de instruc- tiën van den Directeur en den Boekhouder der stedelijke gasfabriek. In de vorige behandeling hadden de ..^temmen gestaakt over art. 2 en 13 der instructie voor den Directeur. Thans weder in rondvraag gebracht wordt art. 2 aangenomen en art. 13 verworpen. De heer De Fr emery deelt mede dat alsnu nog tusschen art. 12 en 13 van de instructie voor den boekhouder ingevolge het verlangen van den Raad een nieuw artikel is ingevoegd, luidende „bij brand of stoornis der open bare orde neemt hij de noodige maatregelen voor hel geld en de boeken;" welk artikel wordt aangeno men. De instructie over den directeur in rondvraag gebracht, wordt aangenomen. Bij het in rondvraag- brengen van de instructie voor den boekhouder, wil de heer Verster daarin zien opgenomen „hij wijst onder goedkeuring van commissarissen een gemachtigde aan, die voor zijne verantwoording tijdens ongesteldheid of afwezigheid zijne functien waarneemt." In rondvraag gebracht, wordt het toevoegen van die bepaling goedgekeurd. 4°. De voordracht betrekkelijk het in gebruik geven van een lokaal van het Caecilia-gasthuis aan Bestuur- deren van het Werkhuis. Overeenkomstig de daar over uitgebrachte rapporten, wordt tot afstand van een zoodanig lokaal besloten. 5°. Het verzoek van J. Van der Wiel, ter bekoming in gebruik van gemeentegrond. Dit verzoek wordt tot eene vol gende zitting aangehouden, met het oog op een nader door J. v. d. Wiel gedaan verzoek tot het plaatsen van een hek. 6°. De voordracht betrek kelijk de benoeming van een hoofdonderwijzer aan de vormschool. De heer Cock verklaarde tegen deze voordracht te zullen slemmen, uit oorzaak van twee bij hem bestaande bezwaren. Hulde brengende aan de capaciteiten van den heer Van Dijk, gelooft hij dat men juist dezen zal moeten be houden voor de school waaraan hij thans werk zaam is. Aan dergelijke scholen loch heeft men knappe menschen noodig, omdat het geldt de ontwikkeling te bevorderen van kinderen van on- en minvermogenden. Voor hoofdonderwijzer der tusschenschool zal wel een ander geschikt per soon te vinden zijn. In ieder geval zou het den ouders van de kinderen, welke de tusschenschool zullen bezoeken, gemakkelijker zijn hun toevlucht te nemen tot het bijzonder onderwijs, dan den onvermogenden. Spr. vindl het niet billijk om aan de arme lui een zoo uitstekend man als de heer Van Dijk te ontnemen. Zijn tweede bezwaar is van financieelen aard, daar men door het trac- tement van den heer Van Dijk met f 200 te verhoogen, eene onbillijkheid zal plegen tegenover de drie andere hoofdonderwijzers aan dë scholen voor on- en minvermogenden. Ook wat betreft de percentsgewijze belooning, daarin zal de heer Van Dijk meerdere voordeelen dan genoemde onderwijzers genieten, die dan ook daaromtrent reeds een schrijven aan B. en Ws. hebben ge richt. Hij zou gaarne de onderwijzers evenveel /"ÏOOO" als 10On geven, als de stedelijke belas ting daardoor maar niet moest worden verhoogd; maar verhoogt men het tractement van den heer Van Dijk, dan zal men dit ook billijkerwijze met dat der andere hoofdonderwijzers moeten doen, en daarin ziet hij voor de financiën bezwaar. Ook de heer Dercksen zou meenen dat, wanneer men het tractement van den heer Van Dijk met f 200 verhoogde, en dat van de andere hoofd onderwijzers van de scholen voor on- en min vermogenden niet, men de laatste in hunne eer krenkt. De heer Van Dijk toch staat op 't oogenblik met hen volkomen gelijk. De heer Goudsmit voert aan dat het hier speciaal geldt de organisalie van een nieuwe school waaraan vele eigenaardige moeil'ykheden zijn verbonden. Men heeft dus niet zoozeer behoefle aan een goed onderwijzer maar aan iemand die weet een nieuwe inrichting te organiseeren, en die kunst verstaal de heer Van Dijk uitstekend. Geen wonder dus dat B. en Ws. voor stellen hem te benoemen. De tusschenschool is niet voor formeel onvermogenden, maar zal toch wal het gebatte der bezoekers betreft niet zoover achterstaan bij de scholen voor on- en minver mogenden. Ook de f 200 verhooging keurt hij goed; daardoor zal onze hoofdelijke omslag, die z. i. toch op verkeerde grondslagen berust, niet zoozeer vermeerderen. Overigens hangl het geheel van de apprecialie af, of men den heer Van Dijk een hoogere betrekking zal willen toevertrouwen en de andere hoofdonderwijzers kunnen zich daar door niet achtergesteld rekenen. De heer Cock voert daarop aan, dat men in alle geval den heer Van Dijk zal moeten behouden, des noods voor de alleronvermogendsten, en zou willen zien dai. men hem tijdelijk aan de tusschen school detacheerde; maar niet voor goed wegnam van zijne school. De heer Dercksen vraagt: waarom eene oproeping van sollicitanten is ingetrokken, en de heer Du Rieuof men voor /1200geene sollicitanten heeft gekregen. De Voorzitter ant woordt daarop, dat B. en Ws., overtuigd dat de heer v. Dijk eene school uitstekend weet te orga niseeren, gemeend hebben hem voor de zaak te moeten winnen, terwijl er op 't oogenblik nog 46 sol licitanten zijn, waaruit zeker wel een goede keuze voor de school van onvermogenden zal kunnen wor den gedaan. Overigens komt zijn gevoelen in hoofd zaak overeen met dat van den heer Goudsmit. Na eenige kleine opmerkingen van de heeren Stoffels en Buys is de voordracht in rondvraag gebracht en aan genomen de heer J. A. Van Dijk benoemd tot hoofd onderwijzer aan de tusschenschool, terwijl omtrent de tractementsverhooging later zal worden beslist. 7°. De voordracht betrekkelyk den aanvoer van duin water. De heer De Fremery verklaart zich sterk tegen eene tarifieering van het duinwater. Als uit de inkomsten niet meer dan de kosten van toezicht worden gedekt, vindt hij de invoering onbillijk. Hel geven van voorschriften omtrent deze zaak is gemakkelijk, maar de uitvoering zal zeer moei lijk zoo niet onmogelijk zijn. De heer Stoffels zegt dat de Comm. van Fabricage overtuigd is dat het duinwater op ergerlijke wijze vermorst wordt en zij om dit te voorkomen, by wijze van proef als het beste middel, invoering van een tarief meende te moeten voorstellen. De heer Dë Fre mery tracht daarop het bewijs te leveren dat niet ge noeg wordt aangevoerd en men daardoor aan ver-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2