LEIDSCH DAGBLAD. l\°. 4409. A0. 1874 Zaterdag 27 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1.40. Afzonderlijke Nommers0*02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 rogelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere tellers naar plaalsruimle. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belas tingen alhier is ter hand gesteld een, op den 25stcn dezer maand, invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, houdende aanslagen voor kramers, schippers, tappers enz., dienstjaar 1874/5, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsc/ie Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leiden, 26 Juni 1874. LEIDEN, 36 Juni. Van de 49 candidaten, die tot nu toe het litterarisch-mathematisch gedeelte van het na tuurkundig staatsexamen hebben afgelegd, zijn 24 afgewezen en 25 toegelaten, te weten de heeren D. B. Adriani, P. W. J. Van der Schoot, G. G. Tibout, A. Kuipers Azn., W. T. V. Sterk, J. L. T. JK. De Touw, I. Fock, I. M. Graanboom, R. Tymstra, I. F. Plet, E N. Rommeling, J. Van Pienbroek, J. J. P. C. Van den Heuvel tot Reich- lingen gezegd Bartolotti Rijnders, J. G. Bischoff Berlauwt, D. J. Van Rijn, D. J. Boldingh, J. C. Van Heycop ten Ham, H. Wybrandi, A. M. Bueninck, A. Bulner, A. A. Gersen, H. K. J. Dominicus van den Bossche, A. M. Kentie, B. Wartena en N. J. Hocke Hoogenboom. Plet natuurkundig staatsexamen heb ben met goed gevolg afgelegd de heeren G. Poolman en A. G. H. Van Genderen Stort. Heden zijn aan de hoogeschool alhier be vorderd tot doctor in de rechten de heerenL. A. Filliettaz Bousquet, geb. te Samarang, en C. Van Eijsinga, geb. te Irnsumbeiden na verde diging van stellingen. De voorstellen der Synode tot reorganisatie der kerk zijn op de classikale vergadering, op de consideratiën van Ds. Segers, met algemeene stem men verworpen. Nog zijn benoemd tol leden secundi van het classikaal bestuurDs. Beekman te Benthuizen, Ds. Osti te Warmond en Ds. Van Walsem te Alphen. Op het landbouwkundig congres, dat te Zierikzee gehouden wordt, is door den heer baron Sloet tot Old huis gerapporteerd, dat de heer Iterson, uit Leiden, en hij, gereed waren met het over zicht der literatuur van den landbouw. Het 29ste Congres in 1875 zal plaats hebben te Heerenveen. De heeren Mr. W. Rappard, lid van den Raad van Ned.-Indië, met verlof in Den Haag, en J. CL Rappard, gepensioneerd kolonel van het Ned.-Ind. leger te Leiden, zijn met al hun wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven met de praedicaten van jonkheer en van jonkvrouw. De vijfde Algemeene Vergadering der Neder- landsche Juristen-vereeniging zal dit jaar te Gro ningen gehouden worden, 27, 28 en 29 Augustus. De Vergadering zal worden gepresideerd door den hoogleeraar Mr. B. D. H. Teilegen, lid van het bestuur. De reeds vroeger medegedeelde onder werpen zullen behandeld worden in deze volgorde Lijfsdwang; de verdediging voor het voorloopig onderzoek in Strafzaken; de aansprakelijkheid der Spoorwegondernemingen. Aan de Utrechtsche Hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer J. A. Binneweg, predikant te Sleeswijk. Gisteren zyn door de Staatscommissie voor de geneeskundige examens tot arts bevorderd de heerenK. Hennes en L. T. Van Kleeff, offic. van gez. 2de klasse, en W. H. Giltay, cand.-arcs. Aan de kweekschool der algemeene Doops gezinde Sociëteit, te Amsterdam, werden gisteren na afgelegd examen, tot proponent bevorderd de heeren: B. Haga, geb. te Oldeboorn; J. Wester man Holstijn, geb. te Medemblik en A. Sipkema, geb. te Joure. Hedenmorgen is R- H. Prins Frederik van het huis „de Pauw" vertrokken om eenige dagen te Neuwied te gaan doorbrengen. Gisteren werd te Amsterdam, op de Ooster begraafplaats, het monument onthuld voor wijlen den kunstschilder P. F. Greive, door zyn leerlingen en eenige vrienden opgericht. Het monument is versierd met een zeer goed gelijkende buste in basreliëf. Naar met zekerheid vernomen wordt, heeft het geheele College van curatoren over het stedelijk gymnasium in Den Haag zijn ontslag aan den Gemeenteraad ingezonden. B. en Ws. en de Comm. v. fabricage in Den Haag hebben bezwaren tegen een project van de Holl. Spoorwegmaatschappij om Den Haag met Scheveningen te verbinden door een spoorlijn loopende langs de duinen met een station voor het hotel garni, en het aan de directie terugge zonden, met verzoek een gewijzigd plan in te dienen. De Commissie, in wier handen werden ge steld de inlichtingen van den Min. v. Binnenl. Zaken op het adres van den heer G. W. Mieling, acht eene volledige openbaarmaking in zake de Lands drukkerij in 't belang van de betrokken personen en den eervol ontslagen directeur, doch den tijd thans niet geschikt om over de maatregelen ten aanzien dier inrichting een oordeel uit te spreken, daar de zaak bij de vaststelling der begrooting voor het volgend dienstjaar zal kunnen behandeld worden. De Commissie is van oordeel dat de Kamer onbevoegd is wat de openbaarmaking der stukken betreft. Het onderzoek in de afdeelingen omtrent het nader gewijzigd wetsontwerp tot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen liep volgens het eindverslag over die wets- voordracht nagenoeg uitsluitend over de wijzi gingen thans door de Regeering in het ontwerp opgenomen, onder de uitdrukkelijke verklaring evenwel, dat men daardoor niet geacht konde noch wilde worden de onjuistheid van vroeger geopperde bezwaren te erkennen. Door de arrondissements-rechtbank te Breda is de volgende voordracht opgemaakt voor de be trekking van procureur, opengevallen door het over lijden van Mr. Goeverneur: 1°. Mr. F. Walter, advocaat te Breda; 2°. Mr. R. J. Van Mierlo, id.3°. C. M. Margadant, cand.-proc. te Rotterdam. Het U. D. zegt ter verbetering van een vroeger bericht, dat de heeren Van der Goes en Stous Sloot door den Keizer van Rusland tot ridder 3de kl. der orde van St.-Anna benoemd zijn. Men heeft het plan, om in 1876 in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een tweede groote internationale tuinbouwtentoonstelling te houden. Daar het Paleis voor Volksvlijt hiertoe geen voldoende overdekte ruimte zal aanbieden, zal vermoedelijk nog een aanzienlijk gedeelte van het daarachter gelegen terrein mede overdekt worden. De Staats-Courant behelst het programma der lessen, die gedurende 1874/75 aan de Poly technische school zullen gegeven worden. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenl. Zaken zal morgen niet plaats hebben. De kapitein-luitenant ter zee J. A. Baart de la Faille, laatst behoord hebbende tot het eska der in Oost-Indié en den 21sten dezer in Neder land teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Gemengd Nieuws. Uit Texel wordt gemeld: Donderdag- middag waren de matrozen van het instructie- vaartuig Vulkaan aan het schijfschieten met de revolver, toen een kogel die te ver afweek, een matroos in den hals trof, ten gevolge waarvan hij binnen weinige oogenblikken overleed. Aan het politiebureel op de Nieuwe- haven in Den Haag werd gisteren aangifie gedaan, dat eenige dagen geleden bij eene juflrouw in de Korte Houtstraat, die gemeubileerde karners ver huurt, zich had aangemeld een jongmensch, ge broken Hollandsch, Fransch en Duilsch door el kander sprekende, met verzoek een der kamers te mogen bezichtigen. Aan dat verzoek werd vol daan, en daar hij te kennen gaf ambtenaar bij de Rijnspoorwegmaatschappij, en van Utrecht naar Den Haag overgeplaatst te zijn, stelda men al da delijk vertrouwen in hem, en werd tot het ver huren eener kamer besloten, die dan ook werd betrokken. De sleutels zoowel van zyn kamer als van het huis werden hem ter hand gesteld, maar nadat hij een nacht op zijne kamer had doorge bracht en zich, zooals het scheen, naar zijn bezig heden begaf, kwam hij in 't geheel niet meer terug. Later bemerkte de juffrouw, dat uit eene op de kamer geplaatste kast een fluweelen en nog een andere mantel waren verdwenen. Door de nasporingen van de politie kwam aan het licht, dat de mantels verkocht waren voor fl, maar het jonge mensch is nog niet gevonden. Te Rot terdam en te Delft moet dezelfde persoon gelijke bedriegelijke handelingen hebben bedreven. Te Groningen waren Woensdag-och- tend drie werklieden, jonggezellen van 16 en 20 jaar, bezig met het verrichten van eenige werk zaamheden aan den achtergevel van 't hotel van den Commissaris des Konings. Een vrij hooge steiger was op het binnenplein opgericht#en twee der werklieden stonden daarop, toen plotseling eene plank van het toestel brak en beiden naar bene den stortten. De een werd zoo erg gekwetst, dat hij na weinige oogenblikken den geest gaf, de ander bekwam erge wonden aan hoofd, armen en beenen, zoodat zijn toestand zeer gevaarlijk moet zijn. De derde, die beneden stond, werd aan een schouder en arm licht gekwetst. Woensdagmiddag hebben twee werk lieden aan 's Rijks ijzergieterij te Delft, de een aan beide voeten, de ander aan één voet, ernstige brandwonden bekomen, veroorzaakt door het spat ten van gesmolten ijzer bij het aflaten door het tapgat van den oven. Te Steen wijk is Woensdag-middag de bliksem geslagen in den toren der Groole Kerk, tengevolge waarvan de vlammen er weldra uit sloegen en de spits geheel vernield werd. Eenige wakkere mannen hadden na groote krachtinspan ning het geluk, den brand in zijn verderen voort gang te stuiten; de haan en het kruis werden omvergehaald, ter voorkoming van verdere onheilen. Naar men verneemt, was de toren gedekt met een houten kap en niet voorzien van een bliksemaf leider. Een voorstel om er een aan te brengen, werd een paar jaar geleden door den raad ver worpen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1