getrouwen uit Zuid-Nederland tol hel Maastricht- sche gemeentebestuur wendden en dit bestuur uilnoodigden om hel volgend Nederlandsch Congres in Limburgs hoofdstad tot stand te brengen, zou, dunkt rnii, ons aller doel de bestendiging der Letterkundige Congressen alle kans heb ben van te worden Bereikt. Kent iemand een beteren weg, dat hij dien aanwijze. Gisteren zijn door de Staatscommissie voor de geneeskundige examina tot arts bevorderd P. J. Scholten, med. doctorandus en M. P. A. Perk, candidaat-arts. Aan de Utrechtsche Hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. F. De Beaufort, geboren te Leusden. Het stoomschip W. A. Scholtenkapt.. J. Hus, is 22 dezer des namiddags te halfzeven Scilly gepasseerd, komende van New-York. De Eerste Kamer heeft gisteravond hare werkzaamheden hervat. De wetsontwerpen laat- stelijk door de Tweede Kamer aangenomen, zijn verzonden naar de afdeelingen. Uit Atjin vernemen wij, schrijft de Penang Gazette van den 16den Mei, dat Panglima Polim schijnbaar opgehouden heeft actief op te treden bij de verdediging van zijn land tegen de Neder landers, en, hoewel hij tot dusverre nog geene stappen tot toenadering heeft gedaan, gelooft men toch dat hij niet zulke vijandelijke gevoelens rneer jegens hen koestert als eenigen tijd geleden. Blijkens het overzicht van den uitslag der akte-examens voor middelbaar onderwijs, afd. letterkunde enz., onder voorzitterschap van dr. Steyn Parvé gehouden in Den Haag, van 18 Mei tot en met 18 Juni, zijn in 't geheel gevraagd 162 akten door 52 dames en 109 hoeren (één voor twee akten.Daarvan kwamen nietopiééne dame en 10 heeren. Van de 51 examens van vrouwelijke candidaten hadden' 31 een gun stiger), 'iO een ongunstigen uilslag; van de 100 examens van mannelijke candidaten waren 33 met gunstigen en 67 met ongunstigen afloop. Het houwen der Geuzenkerk te Brielle heeft f '10,210.10'/a gekost. De Christelijke gereformeerde Kerk in Nederland heeft tot bestrijding dier kosten, door collecten en bijzondeie gitten, een som van f 9567.5$ bijgedragen. Gisteren is te Amsterdam, onder voorzitter schap van Mr. E. H. 's Jacob, de algemeene ver gadering gehouden van de Ned.-Indische Spoor weg-Maatschappij. De vergadering heeft bepaald, dat van de behaalde winst 309,000) 280,000, of ƒ28 per aandeel, aau de aandeelhouders zal worden uitgekeerd. Tot commissarissen zijn, met algemeene stemmen, hei kozen de heeren A. G. "Wertheim en G. J. de Clercq. Op voorstel van het bestuur is besloten, de vacature in den Raad van beheer, ontstaan door het overlijden van den heer Poolman, voorloopig niet te vervullen, maar een der commissarissen te machtigen, zoo noodig als lid van den Raad van beheer op te treden, zonder evenwel eenige bezoldiging te genieten. Zaterdag jl. heelt op de rivier d$ Clyde de proeftocht plaats gehad van het stoomschip P. Caland. toebehoorende aan de Nederlandsch- Amenkaansche Stoomvaart-maatschappij te Rot terdam en bestemd om te worden gebezigd in hare lijn van daar op New York. Het schip vol deed uitmuntend in alle opzichten en doet de bouwmeester, de bekende firma R. Napier Sons, te Glasgow, alle eer aan. De bij het contract be paalde spoed van 13 mijlen werd niet alleen be reikt, maar belangrijk overtroffen, daar de vaart gedurende den proeftocht dooreen 13'/2 mijl bleek te zijn, en soms 14 mijl bedroeg. Het schip is overigens geheel gelijk aan de W. A. Schollen en zal gevoerd worden door den gunstig in die vaart bekenden gezagvoerder E. Deddes. Door den Minister van Oorlog is besloten om te Amersfoort een ziekenstal te laten bouwen. Bij de voortdurend voorkomende gevallen van kwade droes onder de paarden van het leger, o. a. bij het reg. veldartillerie, is het zeker raadzaam dal zieke paarden onmiddellijk worden verwijderd. Door de commiezen der posterijen te Am sterdam zijn adressen gericht aan de Tweede Kamer en aan den Min. van Financiën, om aan te drin gen op verbetering van hun lot. De aan H. Sinninge Bavingh verleende vergunning voor een stoombootdienst toi vervoer van reizigers, goedeien en vee tusschen Zuidlaren en Groningen, i6 overgeschrei en ten name van C. J. Boon te Hoogezand. De Ned. Bank had op 15 Juni bij een muntmateriaal van 132,846,861.30'/2 voor eene som van f 126,771,770. i3'/2 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 50,7Ü8,708.Ü5'/2 meer bedraagt, dan in ver houding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De offic. van gezondh. der 2de kj. B. Léon, aan boord van Zr. Ms. monitor Tijgerwordt met 15 Juli op non-activiteil gesteld en vervangen door den olfic. van gezondh. der 2de kl. S. F. Kruyt. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat aan Mr. D. Merens Az., gewezen kantonrechter te Haarlem, ten bedrage van ƒ934 's jaars. Gemengd Nieuws. Giste rm or gen hebben diie jongens, oud 19, 14 en 13 jaren, in de Clarensleeg al hier diefstal gepleegd door middel van insluiping, en hebben er uit een toonbanklade ongeveer f 4 aan zilvergeld weggenomen; der politie, spoedig van het vooigevallene in kennis gesteld, mocht het ^elukkeii de drie jon.ens, nog in het bezit van het gestolene, aan te houden. Uit Aver eest wordt gemeld: Het acht jarig zoontje van den landbouwer F. H. alhier, waarvan voor eenigen tijd is meegedeeld, dat het zich m een zak verstopt had, ten einde zich dood te laten hongeren, is voor veertien dagen wederom de ouderlijke woning ontvlucht en tot heden nog niet teruggekeerd. Men zegt dat het ongelukkige kind in de Krim op drie uren afstand van hier al bedelende rondzwerft. Ten aan hoor e van een buiten ge woon talrijk publiek deed de rechtbank te Rotterdam gisten n uitspraak in de zaak tegen notaris P. De beklaagde is schuldig verklaard aan het ple gen van misbruik van vertrouwen, en verooideeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 10 maan den, 3 geldboeten van f 12.50 of subsidiair 3 dagen celstraf, en bovendien van zijne burgerrech ten ontzet gedurende 5 jaien na het eindigen van zijn straf. Diep ontroerd hoorde de bekl. de voorlezing van het vonnis aan, die ruim een uur duurde, en in een deerniswaardigen toestand werd hij de rechtzaal uitgeleid Te 's-Hertogenbosch wandelde gister middag een kindermeisje van ongeveer 13-jarigen leeftijd met een slapend kind van eenige maanden op den arm. Bij ongeluk liep haar eene vrouw legen het lijf, waardoor zij 't kind uit den arm liet glippen, dat met hft hoofdje op de steenen neerkwam en op de plaats doodbleef. Maandagmiddag is te W a m e 1 een felle bi and uitgebarsten, die in korten lijd zulk een uitbreiding kreeg, dat. tusschen de 20 en 25 woningen in de asch zijn gelegd. Naar men ver neemt, is de brand ontstaan in het huis door den veldwachter bewoond De oorzaak is echter tot nog toe onbekend. Ofschoon de R. K. kerk wel eenig gevaar liep, is zij, evenals alle hui zen in de kom van het dorp, gespaard gebleven. Jaumart, de bekende bedrieger, die wegens het bedriegehjk gebruik maken van een ondergeschoven testament door het hof van assis- ses te Namen tot 10 jaar tuchthuisstraf was veroordeeld, heeft zich met succes in cassatie voorzien. Het hof van cassatie te Brussel heeft de zaak verwezen naar het hof van assisses te Luik. INGEZONDEN. Aan hetgeen door den P^aad dezer gemeente is vastgesteld omtrent de plaatselijke directe be lasting in zijne vergadering van 29 Dec. 1870 en gewijzigd in die van 30 Nov. 1871 is bij Kon. besluit van 11 Jan. 1872, n°. 20 goed keuring verleend. Nu daar heb ik niets tegen, ook heb ik er vrede mee, dat mijn aanslagbiljet voor 1874 een hooger bedrag dan T vorige jaar aanwijstde omstandigheden brengen dit mee. Maar zie, ik heb, op straffe van vervolging, dien aanslag te voldoen in zes termijnen en wel vóór het einde van het laatste half jaar: dit vind ik vrij lastig, daar ik slechts van een klein inkomen leven moet. Be vaststelling van het kohier kon toch wel in plaats van 30 April 1874 reeds tegen het einde van IS73 zijn geschied, en dan de biljetten niet den 21sten Juni (en, bij even- lueele ongesteldheid van den gemeente ontvanger, wie weet misschien eerst in November), maar reeds in Januari zijn uitgegeven. Bovendien zou de voldoening dan tot meer gerief in twaalf Ur- mynen kunnen gesteld worden. P. D. B. KOLONIËN. BATAVIA, 9 Mei. Het onthaal, dat de van Atchin terugge keerde troepen den 5den 's namiddags op het Walerlooplein was bereid, zette de kroon op het werk van de talrijke bemoeiingen, waarmede het Comité zich namens de burgerij belast had. Reeds bij den eersten aanblik zag het er op het ruime veld recht feestelijk en gezellig uit. Rondom de kolom van Waterloo, tegenover het sociëteitsge bouw Concordiawaren verschillende tenten op gericht, waarin overvloed van dranken en ver snaperingen voor de krijgers beschikbaar werden gehouden; op eenigen afstand bestond gelegen heid tot mastklimmen en andere vermakelijkhe den, waarvoor prijzen waren uitgeloofd; het ge heel werd opgeluisterd door bataljonsmuziek, gammelang en wajang. Aan ieder soldaat was een bon ter hand gesteld, waarop hij zich naar verkiezing aan wijn, brood, vruchten, sigaren, enz. kon te goed doen. Om vier uur was het terrein voor de strijders toegankelijk en weiden de te Meester Cornelis in garnizoen liggenden met een extra-trein aangebracht. In elk der ten ten hadden eenige der jonge dames, in hetzelfde bevallige costuum uitgedost als waarmede zij Zon dag jl. de terugkeerenden tegemoet kwamen, bereid willig postgevat om, bijgestaan door de heeien van het Comité, de verlangde ververschingen le gen de uitgereikte bons in te ruilen. Gaandeweg nam de opgewekte stemming toe en vermeer derde het aantal belangstellende wandelaars, die in bonte mengeling tusschen de feestvierende krijgslieden zich op het terrein bewogen, en on der welke ook de legercommandant en de gene raals opgemerkt werden. Met gretigheid werd van de kostelijke gaven gebruik gemaakt, zoo dat spoedig de ruime voorraad uitgeput en de in wendige mensch door spijs en drank gesterkt was. Nadat de duisternis was gevallen, werd het terrein door Bengaalsch vuur verlicht, luchtballons en vuurpijlen werden opgelaten en een chassinet, waarop „hulde aan het leger", schitterend ver licht. Omstreeks 7 uur was het feest algeloopen en zeker tot genoegen van de gasten, onze dap pere krijgers en de gastvrouw, Batavia's inensch- lievende burgerij. De Chinees Be 4k Sam heeft, in zijne qua- liteit van algemeen gemachtigde der kongsie, die het opiumdebiet in de residentiën Samarang, Kadoe, Bagelen en Madioen voor dit jaar heeft gepacht, de noodige maatregelen genomen, opdat in de hoofdplaatsen der genoemde residentiën door prachtig vuurwerk aan de te geven feesten op 12 Mei a. s. luister worde bijgezet. Dit vuurwerk zal o. a. bestaan uit de voorstelling eener redoute, boven welke de naam des IConings W-dlem III in vurige letters zal verrijzen, begroet door een saluut van 101 schoten. Daarna zullen vier vuurzuilen ver rijzen, twee van welke de portretten van H. H. M. M. den Koning en Koningin zullen dragen. Ten slotte zullen twee vuurspuwende in de vlam men verdwijnende draken worden vertoond. Met de meeste vrijgevigheid is door genoemden ge machtigde geld toegestaan voor het maken van wat tot het vuurwerk noodig is, en bovendien voor elk der genoemde plaatsen nog een som voor verdere deelname aan de feesten. Door deo gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn dc volgende beschikkingen gCDOmen. Civiel DepartementVerleend: een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den hoofdonderw. aan de openb.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2