Naar aan de Prov. Ov. en Zw. Cl. wordt medegedeeld, kan het bericht omtrent de arrestatie van den voormaiigen directeur der Over- ijselsche Bank, L. E. J. Scheurleur, bepaald wor den tegengesproken. In het Groot Stedelijk badhuis is Z a- terdag een Russische familie aangekomen, die tot Scheveningen de reis heeft afgelegd met haar particuliere stoomboot, een elegant vaartuig met verschillende compartimenten, dat thans in het Kanaal, ter plaatse waar de gondels aanleggen, te bezichtigen is. De arrond.-rechtbank in Den Haag veroordeelde gisteren A. v. S. ter zake van de verwonding, zijn zoon den 3den Mei jl. toege bracht, tot drie maanden eenzame opsluiting en 8 boete. De verzwarende omstandigheid, dat de verwonding een beletsel om te werken van meer dan twintig dagen zou hebben veroorzaakt, werd door de rechtbank op grond dat die slechts door éen getuige, den geneeskundige, was bevestigd, niet in aanmerking genomen en kwam alzoo te ver vallen. Bij de gisteren door den Hoogen Raad (strafkamer) o. a. gewezen arresten zijn verwor pen de beroepen in cassatie van: 1°. A. Van Woerkom, tegen een arrest van het Hof in Gel derland, waai bij deze is veroordeeld ter zake van moed willigen doodslag; en 2°. M. J. Coerver, tegen een arrest van het Hof in Limburg, wien wegens moedwilligen manslag en verbreking van afsluiting almede tuchthuisstraf is opgelegd. Voor de ar rond.-recht bank in Den Haag was gisteren ter verantwoording geroepen S. H. H. B., oud 24 jaren, smid, wonende te Delft, wien wordt ten laste gelegd, dat hij in den avond van 15 April jl. aan den mr. smid van de marinewerf te Amsterdam S., die zich toen te Delft met verlof bevond, met een pistool, dat met scherp geladen was, een schot in de linkerborst heeft toegebracht. Den vorigen avond was S. ten huize van B. en diens vrouw en werd eerstgenoemde aangemaand eenig geld te betalen, dat men beweerde van hem te moeten hebben, waaruit eene woordenwisseling ontstond, over en weder verwijtingen werden gedaan, terwijl vooral de vrouw van beklaagde onaangenaam moet zijn bejegend in tegenwoordigheid van haren man. Den volgenden avond ontmoetten de mannen elkander weder in een koffiehuis op de markt en waren oogenschijnlyk de gemoederen weder bedaard, maar alras bleek het tegendeel. Bekl. verwijderde zich, terwijl S. met zijn gezelschap bleef praten. Eenigen tijd later bracht de koffie huis-juffrouw de boodschap, dat er iemand was om S. te spreken en beneden en op straat komende, vond hij daar bekl., die op het gebeurde van den vorigen avond terugkwam en vroeg of S. bleet bij hetgeen hij toen gezegd had. Op het bevestigend antwoord, dat beklaagde ontving, bracht h'y een pistool te voorschijn en loste dat op S., hetwelk echter het doel miste. Er waren een paar ganzenhagels, waarmede het pistool ge laden was, door de kleederen gedrongen en had den een wondje ter grootte van een kwartje veroorzaakt, waarvan de verwonde geen letsel heeft ondervonden. Dadelijk nadat hel feit gepleegd was, ging bekl. naar de politie, om van de zaak kennis te geven. Zijn doel was geweest S. te dooden, want hij gaf te kennen dat hij a bout por tan t het pistool had gelost en hij hoopte dat hij hem doodgeschoten had, welke bekentenis hij den volgenden dag voor den commissaris van politie in meer bedaarden toestand herhaalde. Op de terechtzitting van gisteren trok hij zijne toege sproken woorden terug; nu luidde het, dat hij enkel om schrik aan te jagen, in de lucht had geschoten en volstrekt geen doel had gehad. Het bleek verder, dat het pistool rnet toebehooren was gekocht voor een gedeelte van het geld, dat hij ontvangen had van de beleening van zijn zilveren horloge. De gehoorde deskundigen waren het eens, dat éen hagelkorrel voldoende was een doodelijke wond toe te brengen, maar dat alleen aan de verkeerde lading van het pistool de mindere kracht was toe te schrijven. De subst.-otficier van justitie mr. Roest achtte het feit, dat de verwonding met voorbedachten rade was gepleegd, geheel geleverd, zoowel door de dadelijk afgelegde be kentenis, als door de verklaringen der getuigen, die dat in elk opzicht hebben gestaafd. De be kentenis, ofschoon herroepen, was z. i. onver zwakt gebleven. Omtrent de mate van straf, die moest worden opgelegd, wees hij op het zeer ernstige oogmerk dat bedoeld was. De geruime tijd lusschen den twist en het volbrengen van het feit toonde den voorbedachten rade aan en ofschoon bekl. door zijne houding en logenachtige beweringen de welwillendheid der rechtbank ver beurd had, moest een straf worden opgelegd voor een feit, dal gepleegd was onder den indruk eener verbijsterende jaloezie. Hij eischle eene ver oordeeling lot cellulaire gevangenisstraf van éen jaar en zes maanden benevens f 25 boete. Na dat bekl. te zijner verdediging o. a. had aan gevoerd dat de eer zijner vrouw was aangetast en elk echtgenoot zou gehandeld hebben zooals hij gedaan had, mogelijk zelfs meer zou gedaan hebben, werd de uitspraak op Maandag bepaald. Betreffende de poging tot moord, dezer dagen te Roermond gepleegd, wordt het volgende medegedeeldTerwijl de jongste dochter der wed. v. A. in den winkel barer moeder voor de glazen deur stond te wachlen, naderde de gewezen brigadier-veldwachter hij de plaatselijke politie Orisius, thans portier aan de hoogere burgerschool, het huis, opende de deur en loste, zonder een woord te spreken, een revolver op het meisje, dat toevallig hare armen voor de borst hieldeene poging om het tweede schot te lossen mislukte, doordien het tourniquet van het moord tuig zijn dienst weigerde, en daar oogenblikkelijk zoowel van binnen- als van buitenshuis hulp toesnelde, ijlde de dader weg, doch werd, eer hij zijne woning had bereikt, door een marechaussée gegrepen en aan de justitie overgeleverd. De kogel heeft de beiüe voorste vingers der rechterhand van het meisje doorboord. De dader schijnt tot deze vreeselijke misdaad te zijn overgegaan uit wraakzucht, vermits de jonge dochter, die sinds jaren eene intieme vriendschap met zijn vrouw onderhield, zoodanig dat de eene zich bij de andere als te huis bevond, sedert een paar weken die vriendschap had afgebroken, zich bij hare moeder beklagende dat O. in den laatsten tijd de familiariteit te ver had willen uitstrekken, waar van het gevolg was dat hem en zijne vrouw de toegang tol hare ouderlijke woning, zoowel als die harer geheele familie, »werd ontzegd. Sedert dien lijd had hij het meisje gestadig vervolgd door haar te belasteren by hare familie en be kenden, zoowel door gesprekken aan dezen en genen, welke gesprekken hij later in eene herberg heelt teruggetrokken, als door middel van onge- teekende brieven en paskwillen op hare woning. Men verneemt dat de dader den revolver eerst in denzelfden avond, een uur voor het volvoeren van zijn plan, tot dai doel heeft gekocht. De justitie heelt zoowel op Zondag ten huize van het voorval als den volgenden Maandag en Woens dag een gestreng en nauwkeurig onderzoek inge steld zoowel omtrent de misdaad zelf als de oorzaken, die er loe geleid hebben. Naar men zijde lings vernomen heeft, moeten bij dat onderzoek omstandigheden zijn aan den dag gekomen, die het moreel van den dader in een hoogst ongunstig daglicht stellen. Vrydag-nacht is de suikerfabriek van de firma Goninckx en Van de Wouwer, te Antwerpen, een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 400,000 Ir. berekend. Dit is in drie jaren tyds de vieide suikerfabriek welke afgebrand is. INGEZONDEN. OUfS ÜUIMWATJER. Eenigen lijd geleden werd door ons gemeente bestuur een maatregel genomen ten opzichte van de volksgezondheid van het hoogste belang, be staande in den aanvoer en het verkrijgbaar stellen van duinwater. Mocht deze maatregel betrekkelijk groote uit gaven vorderen, men deinsde er niet voor terug, wel begrijpende dat de bevordering van den ge zondheidstoestand boven alles gaat. In enkele ge deelten der stad werden reservoirs gemetseld of ketels geplaatst, en al naarmate het gebruik van duinwater is toegenomen, bleef rnen met de ver vaardiging der eerste of het plaatsen der laatste niet len achter. Om de stadgenooten al meer en meer te gerieven werd ten laatste het geven van uitvoering aan de bepaling dat duinwater slechts op enkele uren te verkrijgen zou zijn, afgeschaft; zoodat op 't oogenblik ieder inwoner zich ten allen tijde van duin water kan voorzien. Jammer genoeg heeft dit laatste aanleiding ge geven lot misbruiken. Nu men de vrije beschik king over de pompen en kranen heeft, gebruikt men het duinwater tot geheel andere doeleinden, en dikwijls in zeer groote hoeveelheden, dan waar toe het bestemd is. B. en Ws., daarop door de leden van den Raad gewezen, stellen thans voor over te gaan lol de weder toepassing van den vroeger gebezigden maatregel, nl. de gelegenheid tot het verkrijgen van duinwater op bepaalde uren open te stellen en eenige vertrouwbare personen te belasten met het openen en sluiten der kranen. Doch niettegenstaande de toepassing van dien maatregel kunnen er (en het is reeds vroeger gebleken) misbruiken plaats hebben, waarvoor men nooit zal kunnen waken, dan alleen door de tarifieering van het duinwater. Ln zou dit wer kelijk zoo moeielijk zijn als ons geacht Dagelijksch Bestuur denkt? Men rnoet toch ook vooral niet uit het oog verliezen de voordeelen welke door de toepassing van een tarief op het duinwater te verkrijgen zijn en welke m. i. zich bepalen tot: mindere uitga ven, meerder verbruik, en last not least, voorkoming van doelloos gebruik. Wanneer men b. v. een hal ven cent doet betalen voor eene hoe veelheid water gelijkstaande met den inhoud van een gewonen emmer, tot bepaling waarvan men eene maat in dien zin doe vervaardigen, dan zal niemand reden van klagen over een te hoo gen prijs hebben, en in de gemeentekas zullen heel wat halve centen, verwisseld in zilver of muntpapier, kennen komen. Een feit is het dat zelfs in vorige jaren bij gebrek aan regenwater, en toen van duinwater nog geen sprake was, velen onzer mingegoede stadgenooten gaarne 2 centen betaalden voor een emmer regenwater. Vermindering van gebruik zal door een tarifi eering niet ontstaan, veeleer het tegenovergestelde. Een bekend, en algemeen door de mannen die tot veredeling van het volk werkzaam zijn, ge deeld gevoelen toch is hel, dat wanneer men het iets voor niet geeft, er niet die waarde aan ge hecht wordt als wanneer daarvoor eenige beta ling had moeten geschieden. Ten opzichte van het laatste punt, voorkoming van doelloos gebruik, geloof ik niet te veel le zeggen te hebben. Mocht dit al plaats hebben, welnu dan zal niemand er schade bij lijden clan de persoon die zich daaraan schuldig maakt, en niet, zooals thans, de gemeentekas, en daardoor alle belasting betalende inwoners. Het aanstellen van personen, belast met de afgifte van het water, kan m. i. ook geen over wegend bezwaar opleveren. Tegen eene matige belooning (en de belooning van al de aangestel- den zal zeker ruim door de onkosten gedekt worden) zal men daarvoor wel eenige geschikte, desnoods beéedigde, personen kunnen vinden. Aan misbruik van vertrouwen zouden zij zich, gesteld dat zij er op uit waren, niet schuldig kunnen maken, wanneer men, bij vulling der reservoirs of ketels waarover zij gesteld zijn, den inhoud constateert, en voor eene volgende vulling eerst naziet wat gebruikt isdan zal men weten van hoeveel emmers water die personen het geld moeten verantwoorden. ln ieder geval, op welke wijze men ook een tarief mocht maken, die wijze van handelen is zeker verre te verkiezen boven het maken van andere bepalingen zonder tarief tot grondslag. Fn.' BUITENLAND. Frankrijk. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de gemeentelijke organisatie is een amendement van een der afgevaardigden volgens hetwelk de gemeenteraden by besluit van den President kun nen ontbonden worden, maar dat uiterlijk drie maanden na de ontbinding van een gemeente raad nieuwe verkiezingen moeten worden uitge schreven, verworpen met 366 stemmen tegen 341. De Kamer heeft besloten nader tot de derde lezing der wet over te gaan.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2