LEIOSCH DAGBLAD. Nü. 4403. A0. 1874. Zaterdag 20 Juni. STA1)S-BE1UCHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVF.RTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel nicer0.171. Groolerc Ieders naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Com missaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 26sten Januari jl-, (Provinciaalblad n°. 15), hondende uitnoodi- ging om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zooveel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlyksche Collecte, welke ten gevolge van Zijner Majestoits dispositie van den 16den November 1820, n°. 81, door de Districtscommissie tot aanmoediging en ondersleuning van den Gewapende» Dienst in de Nederlandenzal worden gehouden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met gesloten bussen, op Maandag en Dinsdagden 22sten en 239ten Juni aanstaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der iugezetencn, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wet houders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circu laire vervat, noodigeu de iugezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbekrompenc bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning der instelling welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestemming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot inst-andhoudiog waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en iufirmen van den gedenkwaardigen en beslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, onge- lukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtocht, handhavers onzer macht in Oost- en West-Indische bezittingen, veteranen van 40-jarigen dienst, genieten nu reeds, of hebben althaus het vooruitzicht te genieten, van hetgeen huuue landgenooten hebbeu weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen ge- brekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat «vete het, dat, zoo hij werkelijk in ■en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boveu en behalve zijn pensioeD, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zy er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteuning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvragen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwijzen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe hauden voortbouwt Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houden, het doen zien, dat deze roepstem niet te vergeefs ook tot Leidens ingeze tenen werd gebracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Juni 1874. LEIDEN, 19 Juni. In de zilting der Tweede Kamer van heden zijn na verwerping der motie Begram tot uitstel van het Census-onlwerp de amendementen Bredius en v. d. Berch van Heemstede, om het normaal- cijfer te bepalen op f 28 en f 24, verworpen en is daarna het Regeeringsartikel eveneens verwor pen, met 39 tegen 32 stemmen. Boor afwezigheid van Z. M. den Koning ver klaarde de Minister van Binnenlandsche Zaken zich niet gemachtigd tot intrekking, maar ver zocht schorsing. Morgen Marine. De heer J. P. Van Doorn, eerste hulpon derwijzer aan de bijzondere school voor christelijk meer uitgebr. lager onderwijs alhier, is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de chr. nationale school te Workum. Niettegenstaande het concert op Musis Sacrum en het minder gunstige weder werd de soirée musicale van Pflagings concert- en operetten- gezelschap door een talrijk en uitgelezen publiek bijgewoond. Het gezelschap, waarbij vele goede kennissen, handhaafde zijn ouden roem, getuigen de ondubbelzinnige blijken van goedkeuring. Miss Lottie "Walton bracht herhaaldelijk de lachspieren der toehoorders in beweging, terwijl na de pauze de operette „Die Verlobung bei der Laterne" op hoogst amusante wijze den avond besloot. Hoewel de groote zaal, jammer genoeg, weder te klein bleek, om al de aanwezigen te bevatten, koesteren ongetwijfeld velen met ons de hoop, dat het Leidsche publiek dezen zomer nog menigmaal het genot zal mogen smaken dit uitstekend gezel schap hier te zien optreden. Het Nederlandsch stoomschip Prinses Amalia, van Nieuwediep naar Batavia, kwam Woensdag avond te vijf uren te Southampton op de rivier en te acht uren in het Dok. De examens van het Middelbaar Onderwijs (afdeeling letterkunde), gepresideerd door den heer inspecteur Dr. D. J. Stein Parvé, zijn gisteren beslolen met de niet-loelating der t vee candidaten voor het boekhouden. Eene candidate voor Engel- sche taa} heeft zich teruggetrokken. Als hulp-apothekers zijn, na te Utrecht gehouden examen, toegelaten de heeren J. F. Brust, te Helder; G. Van den Berg en M. Romein, beiden te Leeuwarden. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woens dag 24 Juni a. s., des voormiddags te elf uren. Gistermorgen is, evenals in vroeger jaren, een lauwerkrans met bloemen, ter eere van den held van Quatre-Bras en Waterloo, neergelegd aan den voet van het standbeeld van Willem II, op het Buitenh if. Langs den Hollandschen IJzeren 9poorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn, gedurende de maand Mei 1874, 231,846 reizigers vervoerd; opbrengst 201,271.31 en aan goederen f 44,904.19»/2totaal f 246,175.50,/a. Sedert primo Januari aantal reizigers 835,978; opbrengst van reizigers en goederen ƒ937,347.491 /2. Uit de stukken betreffende den spoorweg ArnhemNijmegen (n. 1. het gedeelte van den Noorder tot den Zuider Waaldijk), blijkt dat voor het behoud van den waterafvoer in de rivier de Waal een brug zal worden gemaakt met acht openingen, n. 1. drie ieder wijd 127 ineler en de overige ieder wijd 56.5 meter. De onderkant van de brug zal 13.58 meter boven den middelbaren waterstand van de rivier worden gebrachl, d. i. ongeveer 7 meter hooger dan de dijk te Lent. In de vergadering van den gemeenteraad van Middelburg is o. a. ingekomen een adres van de heeren Van Zeijlen en Decker, scheepsreeders te Rotterdam, houdende verzoek om te mogen beschikken over de kade tusschen de Dambrug en den Dam, ten einde aldaar een droog dok te bouwen, mits de gemeente in de kosten daarvan bijdraagt eene som van 50,000, te betalen éen jaar na de voltooiing en proefondervindelijk be wezen deugdelijkheid van het dok. Voorts ver bindt genoemde firma zich tevens eene werf te exploiteeren op de terreinen van de Commercie- Compagnie. Met toestemming van Z. M. den Koning zal in Den Haag, aan te vangen met Zaterdag 20 dezer, in het lokaal der Loge op den Flu- weelen Burgwal, de tentoonstelling plaats hebben van het geschenk, hetwelk door de Maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam aan Z. M. den Koning is aangeboden ter gelegenheid van het feest van Hds. 25-jarige Regeering. Door Z. M. den Koning is een fraai onder - scheidingsleeken, bestaande in een gouden doek speld met portret des Konings, ten geschenke aangeboden aan de leden der Haagsche Burger eerewacht te paard en aan de commissarissen van die te voet. Naar men verneemt, bestaat bij Professor Harting, te Utrecht, het voornemen om eerstdaags aan de Nederlandsche kust proeven op levende visschen te nemen, met een door hern uitgevonden werktuig, physometer genaamd. In het programma van het elfde Christelijk Nationaal Zendingsfeest, te Middachten bij de Steeg op Woensdag den lsten Juli a. s. te houden, komen de volgende bepalingen voor. De feesttreinen brengen de reizigers vlak voor het feestterreinmet de gewone treinen heeft men van de Steeg nog eene prachtige wandeling van een half uur. Het feest is geëindigd vóór het vertrek der feesttreinen. Toegang zonder pro gramma (a 40 ct.) is verboden. Er zijn vier spreekplaatsen. De collecte is uitsluitend voor de zending bestemd. Het is verboden aan de feest treinen te zingen, als deze aan de stations ophoudenen te rooken gedurende het houden der toespraken; brandende sigaren weg te werpen of sterke dranken te gebruiken. Er is een bewaar plaats voor kleine goederen. Den dag vóór het feest zal te 7 uren op het terrein een bidstond worden gehouden. Naar men verneemt is Den Haag bij gele genheid van den verjaardag van H. M. de Koningin door ongeveer 11000 vreemdelingen bezocht, waar van 6000 over den Holl. spoorweg en 5000 over den Rijnspoorweg werden aangebracht. Gewichtig nieuws omtrent den staat van zaken in Nederlandsch Indië meldt de N. Roti. Ct. komt langs een omweg tot ons. De Londensche Globe leest namelijk in de Indian Daily Newseen in Britsch Indië verschijnend blad, dat, blijkens particuliere berichten uit de Straits Settlements, de posilie der Hollanders in Atjin vol gevaar is. De Nederlanders hebben den Kraton thans weder ontruimd; en, wat een zeer leelijk verschijnsel is, zij hebben dit moeten doen omdat hun soldaten ten eenenmale gedemoraliseerd zijn, ja, niet langer te vertrouwen zijn tegen de Atjineezen. Al de krijgs-operatiën in Atjin zijn gestaakt (van de zijde der Hollanders, wel te verstaan), en ten dringendste is versterking uit Europa aangevraagd. Daarbij komt, dat de Atji neezen ijverig bezig zijn met 't verspreiden eener oorlogzuchtige propaganda onder al de Maleische stammen, tegen Nederland als den gemeenschap- pehjken vijand. En zelfs hierbij blijft 't niet. Er wordt een groot bond gevormd tusschen al de Staten van den Indischen Archipel, welk bond ten doel heeft de Hollanders te verdrijven en de Britsche Regeering uit te noodigen tot 'l naleven der beslaande tractalen. Aan deze reeks van Jobs-tijdingen zal'tNeder- landsche volk vermoedelijk wel genoeg hebben, om met asch zich te gaan bestrooien. Desniette min moeten wij, aan de onverbiddelijke waarheid getrouw, hier bijvoegen, dat nog een ander en grooter gevaar ons dreigteen oorlog met Enge land. De Globe verklaart plechtig, dat al de trac- taten tusschen Engeland en de Maleische Staten behooren geëerbiedigd te worden, zelfs al zou dit leiden moeten tot een botsing met eene Europeesche Mogendheid, met welke (de Globe is goedig genoeg om dit te erkennen) het voor 't overige wenschelijk zou wezen den vrede te bewaren. Nu we alzoo den Kraton weer hebben moeten prijsgeven, nu onze troepen aan t muiten zijn geslagen, geheel Indië tegen ons een bond smeedi, en 't machtig Albion gereed slaat om ons met zijn pantservloot te komen verpletteren zou

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1