feestvreugde lucht. Zoo naderde allengs het uur waarop door de studenten op het Galgewater het vuurwerk zou worden ontstoken. Duizenden ver drongen elkander op alle gezichtspunten, om het schoone schouwspel gade te slaan. Na afloop daar van begon de wandeling door de stad opnieuw, terwijl de officieren der schutterij zich ten huize van den kolonel en de studenten in de Stadszaal (toen Gasthuis) aan een feestmaal vereenigden. „Moeilijk is de taak eener volledige beschrijving van al de eerebogen, chassenetten, opschriften en voorstellingen die alom de menigte lokten en derzelver oog bekoorden," zegt J. Roemer in zijn „Vijfde halve eeuwfeest over het ontzet der stad Leiden." En waarlijk, als men de lange lijst der versieringen, door hem beschreven, raadpleegt en daarbij bedenkt hoeveel in dergelijke beschrijving achterwege moest blijven, komt men tot het besef, dat niet een enkel ingezetene was achtergebleven bij het algemeen vreugdebedrijf. Den ganschen nacht duurde het feest. Er was bal in den Schouw burg en in het „Zwijnshoofd" waren de groote zalen door de wijd geopende deuren tot eene danszaal vereenigd, waar een uitgezocht orkest zich deed hooren. Geheel Leiden juichte en jubelde en vierde feest, tot het morgenlicht het schijnsel der feest lampen kwam verdooven. Zoo was het in den jare 1824. Stadgenooten, zal er in den jare 1874 minder geestdrift zijn? LEIDEN, 16 Juni. Het stoomschip Wybertonkapt. Smith, waar mee gelegenheid is ter verzending van brie ven, monsters en drukwerken, zal 20 Juni naar Batavia vertrekken. De laatste lichting te Leiden is te 3 u. 10 m. des middags. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal hier morgen te twaalf uren door de troepen van het garnizoen eene groote parade worden gehouden op de Breestraat. Zij zal gecommandeerd worden door den heer majoor W. G. Weier, van het 4de reg. inf. De troepen zullen daartoe opgesteld zijn: de muziek van het 4de reg. ter hoogte van en met het front naar de Sociëteit „Amicitia", voorts een bataljon van dat regiment, eene batterij veld artillerie van zes vuurmonden en een peloton van het 1ste reg. huzaren. De optocht der liedertafels naar het Huis ten Bosch, tot het brengen der serenade aan H. M. de Koningin op aanstaanden Woensdag, zal niet reeds te halfacht, maar eerst om acht uren aan het lokaal Diligentia een aanvang nemen. Naar wij vernemen is ter uitvoering van „Hol lands Glorie" de muziek van het 4de reg. alhier uitgenoodigd voor de instrumentale begeleiding, waartoe dit muziekcorps morgenmiddag te twee uren naar de residentie zal vertrekken. Morgen in den ochtend te drie uren zullen de scherpschutters van het 4de reg. inf. naar het kamp op de Wiesselsche heide bij Apeldoorn vertrekken. De heer J. M. Van Kempen te Voorschoten is benoemd tot Ridder der Orde van de Witte Valk van Saksen. Het stoomschip Koning der Nederlanden kapt. M. C. Braat, van Batavia naar Nieuwediep, kwam den 13den dezer 's namiddags 4 uur te Napels aan en zette van daar Zondag den 14den 's morgens 8 uur de reis voort. De Minister van Binnenl. Zaken heeft be paald dat de Commissiën, belast met het afnemen der examens B en C volgens artt. 6065 der wet van 2 Mei 1863, voor het jaar 1874 zitting zullen houden te Delften benoemda. tot lid en voorzitter der Commissie voor examen B (artt. 6165) Dr. A. C. Oudemans, hoogleeraar; tot leden: Dr. G. F. W. Baehr, hoogl.; A. J. Van Pesch, id.; J. A. Snijders, leeraar; G. J. Morre, id.P. Telar van Elven, id., allen aan de Polyt. school te DelftDr. F. van Calker, leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Tilburg; J. W. F. Wellan, ingenieur van den Waterstaat te Alkmaar; H. G. Jansen, hooldingenieur bij de directie der marine te Willemsoordb. tot lid en voorzitter der Commissie voor examen B (art. 60) en C (artt. 6164): N. T. Michaelis, hoofdingenieur, eerstaanw. ingenieur bij den aan leg van Staatsspoorwegen te Rotterdamtot leden Dr. G. F. W. Baehr, F. J. Van den Berg, D. Grothe, E. Gugel, N. H. Henket, allen Jioog- leeraren aan de Polyt. school; E. Steuerwald, in genieur van den Waterstaat te Delft; P. Tetar Van Elven, leeraar aan de Polyt. school; Mr. J. T. Buys, hoogl. te LeidenDr. R. A. Mees, hoog leeraar te GroningenDr. E. M. Von Baumhauer, secretaris van de Holl. Maatsch. der Wetenschap pen te HaarlemJ. Van der Vegt, ingen. van den Waterstaat te Brielle; S. L. Kempen, ingen. voor het stoomwezen te RotterdamH. G. Jansen, hoofdingenieur bij de directie der marine te Willemsoord. Aan de Groningsche hoogeschool is het admissie-examen afgelegd door 5 candidaten. Vier hunner werden toegelaten, terwijl éen zich tijdens het examen terugtrok. Voor het middelbaar onderwijs is gisteren toegelaten voor het boekhouden H. W. Wijnsouw, van Amsterdam. Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat, als voorbode voor de aanstaande pakketvaart van Amerika op Vlissingen, 23 Juni in laatst genoemde plaats eene mailboot uit New-York wordt verwacht. Voor de harddraverij te paard, welke 1 Juli a. s. van wege de afdeeling Den Haag en om streken der Holl. Maatsch. van landbouw zal worden gehouden, zijn uitgeloofd een prijs in zilver ter waarde van ƒ300 en twee premién, respectievelijk van ƒ100 en 50. De commissaris des Konings in Noord-Hol land heeft bepaald, dat het aantal loten der loterij, bij gelegenheid van de Haarlemsche paardenmarkt uit te geven, zal mogen bedragen 25,000 stuks, tegen 1 per lot, en dat de verloting zal plaats hebben op 28 Juli e. k., op het Raadhuis te Haarlem, ten overstaan van een bevoegd ambtenaar. In de Surinaamsche Courant wordt ge meld, dat de regenten van het Roomsch-Katho- lieke gesticht de Voorzienigheid" aldaar bij gelegenheid van de viering van 's Konings jubilé besloten hebben, dat gesticht (een opvoedings gesticht) open te stellen voor kinderen zonder onderscheid van geloofsbelijdenis. Hiervan werd den Gouverneur in eene toespraak van den bis schop kennis gegeven en tevens hem een adres aan den Koning overhandigd, waarin Z. M. ver zocht wordt het beschermheerschap over het ge sticht te aanvaarden. Door Mr. A. Verhuell te Arnhem is tot voltooiing van het Zeemans-asyl te Brielle ƒ50000 beschikbaar gesteld. Met zekerheid wordt gemeld, dat de heer Jahn, vroeger mededirecteur en leider van het orkest der Fransche opera in Den Haag, benoemd is tot directeur van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan den Zwarteweg, thans in aanbouw. Zr. Ms. schroefstoomflottille-vaartuig Hector laaist dienst gedaan hebbende als wachtschip te Vlissingen, is te Hellevoetsluis aangekomen om op 's Rijks werf de noodige herstellingen te onder gaan. Bij beschikking van den Minister van Koloniën is de scheepstimmerman aan de Kon. fabriek van sloom- en andere werktuigen te Amsterdam W. H. Berkhemer gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, om te worden geplaatst bij een der marine-etablissementen daar te lande als vice-commandeur, tevens ketel-scheep maker, voor het vak van scheepsbouw. De officier-machinist der 1ste klasse P. A. Van Aken, geplaatst bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, wordt met den laatsten Juli op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Helmond Mr. P. J. J. Hollingerus Pijpers, te Hulst; tot subst.-griffier bij het prov. ger. in Noord- Brabant Mr. A. J. Ahbema, griffier bij het kantong. te VHertogenboschtot kantonrechter te Haarlem Mr. J. De Clercq van Weel, te Schiedamtot plaatstverv. kantonrechter te Haarlem Mr. T. De Haan Hugenholtz, procureur bij de arrond.-recht bank aldaar; tot idem te 's-Gravendeel M. C. Sigmond, notaris aldaar; tot idem te Middelburg Mr. W. A. Van Hoek, advocaat aldaaraan den gepens. majoor W. J. J. Verkouteren, magazijnm. der art. van de 1ste klasse te Geertruidenberg, alsnog den rang verleend \an luit.-kolonel. Gemengd TVieiwvs. Nadat voor drie weken aan de „Groote Vink" de balk waaraan verscheidene gymnastische toestellen bevestigd zijn, is gebroken, werd Zondag 11. het bewijs geleverd, dat ook de wip niet meer te vertrouwen was. 's Avonds omstreeks 7 uren stonden vkr personen daarop te schommelen en waren juist op een flinke hoogte gekomen, toen éen der touwen brak. Twee personen werden achterover in de slout geslingerd, waarvan éen nog geruimen tijd, i.adat hij uit het water was gehaald, bewusteloos was, terwijl de beide anderen er gelukkig met den schrik afkwamen. In den nacht van Maandag op Dins- dag, om twee uren, is uit de Binnenvestgracht over de Klikètraat alhier het lijk opgehaald van v. J. V. Het is naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Men vermoedt dat dronkenschap de oorzaak van het ongeval is. Gistermiddag omstreeks vijf uren viel een meisje van drie jaar in het Levendaal. De houtzager K. B. zag dit van den overkant en redde de kleine drenkeling. Uit de gevangenis te Utrecht is een bewoner ontsnapt, doch spoedig weer gevat, 't Was de bekende Frohnsdorf, de ontaarde Duitscher, die bij Driebergen een spoortrein in gevaar bracht. Hij had van zijn beddelaken een koord gemaakt waarmede hij zich op den zolder van een naburig huis liet zakken. Daar werd hij evenwel door de vrouw des huizes ontdekt. Hij zal nu voor dit feit opnieuw terechtstaan. Te Roermond isgevankelijkbinnen- gebracht zekere O., een gehuwd man, beschuldigd van poging tot moord op een jong meisje. De beschuldigde, die haar herhaaldelijk gedreigd had, begaf zich des avonds naar hare woning en loste een pistoolschot op haar. Het eerste schot weigerde, het tweede trof doel en wondde haar aan twee vingers. De justitie, van de zaak verwittigd, deed onderzoek en bracht den dader, die portier is aari een der inrichtingen van onderwijs, in de gevan genis. Bij den broodbakker De H. te Zwijn- drecht werd Zaterdag-avond een gouden horloge ontvreemd. Nauwelijks was dit bekend of de politie had het spoor reeds gevonden. De vermoedelijke dief, naar Rotterdam vertrokken, werd Zondag avond bij zijne tehuiskomst opgewacht en door de politie in verhoor genomen. Het was een knaap van elf jaar; hij bekende zijn schuld, doch had het horloge niet meer in zijn bezit. Den volgenden ochtend werd hij weder ontslagen. Nopens den brand op 'sRijks werf te Amsterdam valt nog te vermelden, dat de kap van het ijzer magazijn geheel en de zolders voor het grootste gedeelte zijn weggebrand, zoomede verscheiden binten, waartegen de staven ijzer steunden, waardoor deze met gevaarlijk gedruisch omvervielen. Het langwerpig gebouw, dat aan drie zijden vrijstaat, was van de daken der om ringende gebouwen en huizen over de geheele lengte (ongeveer 60 meter) gemakkelijk door de waterstralen te bereiken, zoodat aan de eene zijde de acht spuiten en de stoomspuit der werf en aan de andere zijde de spuit der mariniers, een vijftal stadsspuiten, en later ook nog een stoomspuit, hare watermassa's op het brandende houtwerk konden werpente 9 uren was de brand, die te 5 uren was uitgebarsten, dan ook reeds gebluscht. Niettemin is de schade aan het gebouw en den geheel vernietigden voorraad oud touwwerk en slapping, op de zolders geborgen, op meer dan een ton te schatten. Door de aardbeziën-compagnie te Boskoop zijn gisteren de eerste aardbeziën naar Den Haag verzonden. De pluk belooft overvloedig te zijn. Wel zijn de eerste bloemen door de nachtvorst in Mei bevroren, doch de pollen zijn sterk ontwikkeld en beloven veel. In den nacht van 12 op 13 Juni heeft in de gemeente Zwijndrecht eene worsteling plaats gehad tusschen den gemeente-veldwachter, met gelrokken sabel en zekeren A. B., met een

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2