den vijfden tot Braine le Com te, den zesden tot Maubeuge, in Fransch-Henegouwen, den zevenden tot le Cateau en Carnbresis, den Ssten tot St.-Quen- tin, den negenden en tienden, zonder nachtrust te houden, tot Parijs. Op vele plaatsen, waardoor de wakkere reiziger kwam, heeft men zijn vol harding hulde gebracht. De heer M. C. Hassoldt, die den heer Dudok de Wit tot Ham vergezelde, werd door een ongeval aan den voet verhinderd de reis op gelijke wijze verder dan tol het midden van Picardië voort te zetten. Vr ij dag-avond heeft de spoortrein van den Oosterspoorweg, te 8 uren 23 minuten van Utrecht vertrekkende, bij het binnenkomen van het station Weesp, een oponthoud ondervon den door ontsporing, het gevolg van het niet naar behooren gesloten zijn van den wissel. De reizigers hebben geenerlei beletsel bekomenzij hadden slechts eenige vertraging in het uur van aankomst ter plaatse hunner bestemming. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Zooals men reeds uit een vorig nummer van Uw blad heeft kunnen zien, is ook de Leidsche Zangvereeniging uilgenoodigd geworden, 't zij door afgevaardigden 't zij en corps deel te nemen aan de ovatie, die H. M. de Koningin a. s. Woensdag zal worden gebracht, en heeft zij in laalsten zin besloten. Ik juich het plan zeer toe, om, waar door Liedertafels en Zangvereenigingen uit ver schillende plaatsen van ons land, onze beminde en kunstlievende Vorstin een bewijs van hulde wordt gebracht, ook Leiden te vertegenwoordigen, te meer daar H. M. door de bijwoning der uit voeringen in de Hoogelandsche kerk steeds veel belang in die Vereenigmg schijnt le stellen. Naar ik verneem hebben echter nog niet alle heerenleden zich voor de ovatie verklaard. Nu er evenwel besloten is aan de plechtigheid en corps mede te werken, zou het voorzeker te bejammeren zijn, wanneer Leidens eer op muzikaal gebied door onze eerste Zangvereeniging, waarop we met recht getuigen hare groote twee- jaarhjksche muziekfeesten trotsch mogen zijn, niet op het waardighjkst werd gehandhaafd. Ik vertrouw, daarom dal de leden, die nog niet zijn toegetreden, wanneer de gelegenheid het hun toelaat, zich alsnog, zij 't ook bij het vertrek der andere leden naar de residentie, ik meen 3.42 u., zullen aan sluiten. Leiden moet bij zulk een eigenaardig Muziekfeest goed vertegenwoordigd zijn! 14 Juni 1874. Een Leidenaar. KOLONIËN. BATAVIA, 6 Mei. De verschillende dagbladen geven uitvoerige verslagen over de feestelijkheden bij de terugkomst van generaal Van Swieten en een gedeelte der troepen uit Atjin. Het Alg. Dagbl. v. Ned., lndië meldt het volgende Een nog algemeener onderwerp van gesprek dan de intocht der van Atjin teruggekeerde troepen verleden Zondag, of het kroningsfeest van aanstaanden Dinsdag, is het dezer dagen voorgevallene met den kapitein der infanterie Van Daalen, die, bij gelegenheid van het afstappen van generaal Van Swieten aan den Kleinen Boom op jl. Zaterdag, Z. Exc. den Gouverneur-generaal in het openbaar heeft geïnsulteerd. De genoemde subalterne officier, die als chef van den staf der 2de brigade de jongste expeditie medegemaakt en zich daarbij onderscheiden heeft, werd door Z. Exc. Mr. Loudon beleefd toegesproken en met zijn herstel (want wegens eene bekomen wond was hij reeds vroegei hier teruggekomen) gelukge- wenschtdoch hoewel de Gouverneur-generaal hern tot tweemalen toe de hand reikte, weigerde hij met de meest in het oog loopende grofheid, en blijkbaar bij wijze van demonstratie, die aan te nemen. Voor zoover men weet, zal de schuldige voor een Raad van onderzoek gelrokken worden. Door den gouverneur-generaal van Ned-Indiè zijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ads.-res. van Blora (Rembang) F. H. Boers, aan den ambt. op waehtg. P. Kleykamp Az. en aan den hoofdond. aan de openb. lag. school te Serang (Bantam) H. P. Julsing. Ontslagen: eervol met behoud van recht op pens., de schout bij de politie te Padang D. Vao Zolingen. Benoemd: tot pres. van de landr. tc Demak en Poerwodadi Mr. A. L. Clignett; tot schout bij de politie te Padang G. Van Don; bij den pust- en telegraafdienst tot comm. 2de kl. F. W. Klicks, Th. Van Maaptn en F. Sckmidgall; tot comm. 3de kl., L. C. H. Gronovius. Ontslagen: bij de Kamer van Koop handel en Nijverheid te Soerabaja: op verzoek, eervol, als lid, Jhr. C. G. Van Haeften, en benoemd: A. J. Anemact. Outheven: door den res. van Bagelcu, eervol wegens vertrek, van de verdere waarneming der functien van Gouv. landm., de ing. 1ste kl. bij den waterstaat en 'slaods burg. werken J. W. P. Keunis; door den res. vau Bagelen belast: met de waar neming der func. van landm in die res., de ing. 2de kl. P. II. De BrnyD. Benoemd: tot Isten klerk ter algem. secret., W. C. N. De Bie; door de alg. rekenk. tot 1ste klerken, F. C. L. C. J. Spannenberg en H. L. Spier. Ontslagen: eervol, wegens vertrek, als buit. subst.-griff. bij de rechtb. te Lamougan (Soerab.) A. Van der Ven; benoemd: tot buit. subst.-griff. bij die rechtbank, J. W. C. Van Steeden. Verleend: een twcej. verlof uaar Ned., wegens ziekte, aan den vice-pres. van het hoogger. Mr. H. W. Du Perron; aan den contr. der post. J. C. Tasch en aan den contr. 2de kl A. J. Sloot. Ontslagen: Op verzoek, eervol, met behoud van recht op pens., de dir. van onderw., eered. en nijv. L J. W. De Waal. Benoemd: tot comm. op het bur. van den ads.-res. der Zuid. afd. van Padang, R. Douglas. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ambt. op non-act. Mr. II. B. E. C. N. Baermaijer van Barienkhofen. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de klerk op het res.-bureau te Rembang J. Baudoin. Bevorderd: bij de algein. secretarie: tot referend., Jhr. C. J. Van der Wijk; tot hoofdcomm. A. Sol; tot lsteu comm., H. C. Van der Linden; tot 2den comm., J. M. Speet. Benoemd: tot 3den comm. A H. A. Hermens. Departement van Oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den 2den lnit. der art. A. W. Segboer en aan den 2den luit. der cav. D. F. W. Van Gennep. Ont slagen: Op verzoek, eervol, de 2de luit. der iuf. 11. Bosch. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekle, aan den luit.-kol. der inf. B. W. Van IJperen en aan den 2den luit. der inf. G. O. Stokhuijzen. Departement van Marine. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., weg. ziekte, aan den gezagh. 2de kl. M. Berends. Be noemd: tot gezagh. 2de kl. bij de marine, H. C. Burmeister, belast met het gezag over het Gouv. stoomschip Anjer; tot havenm.: te Soerabaja, D. A. J. B. De Graaf; te Anjer, E. J. P. Privé; te Muntok, Th. Cenin; te Banjoewangi, A. E. Dronkers; te Koepang, T. H. Ter Poorten. Ontslagen: op verzoek, eervol, de 2de stuurman P. C. Van Leeuwen. BUITENLAND. Frankrij k. De Soir zegt dat de Porte officieel geweigerd heeft de overeenkomst betreflende de nieuwe lee ning, die door zijn gelastigde te Parijs en eenige bankiers gesloten is, te ratillceeren. De heer Paul de Cassagnac heeft in een brief aan den heer Clémenceau geantwoord op de tot hem opnieuw gerichte uitdaging om te duelleeren. Minachtend weigert hij met hem le vechten. De Minister van Oorlog heeft aan de mili taire autoriteit last gegeven, om een nauwkeurig toezicht te houden op de gaanden en komenden in de kazernes, aangezien de Bonapart istische partij er opnieuw hare vlugschriften tracht te ver spreiden. De graaf de Sainte-Croix, die wegens het toedienen van slagen aan Gambetta tol zes maan den gevangenisstraf en 200 fr. boete is veroordeeld, heeft thans niet voor de eerste maal kennis ge maakt met den stralrechter. Als onderofficier bij het leger werd hij in 1861 wegens slecht gedrag van sergeant tot korporaal gedegradeerd. Vervolgens naar de kolonie Sénégal gezonden, werd h'y wegens het toebrengen van een bajonetsteek aan een onderofficier door den krijgsraad ter dood veroor deeld. De Raad van revisie veranderde dit vonnis in gevangenisstraf. Door de ijverige pogingen zijner familie, ondersteund door de tusschenkomst van den aalmoezenier, die zich voor hem in de bres stelde, aangezien de Sainte-Croix stipt zijne kerke lijke plichten waarnam, kreeg hij verlichting van straf en naderhand gratie. Een jaar later ging hij als militair naar Algerië, maar hij bleef er niet lang. Nog binnen het jaar werd hij wegens voortdurende dronkenschap weggezonden. De heer Sainte-Croix heeft geweigerd een advocaat ter zijner verdediging te nemen. De andere gearresteeide personen zijn tot gevange nisstraf veroordeeld, varieerende tusschen 8 dagen en éen maand. De Nationale Vergadering heeft een voor stel van den Minister van Oorlog, generaal de Cissey, houdende regeling der bepalingen omtrent het brengen van het leger van vredesvoet op voet van oorlog, urgent verklaard. Spanje. De Gaceta zal binnenkort de begrooting bekend maken en verzekert, dat de vervallen coupons be taald zullen worden met nieuwe trapsgewijs aflos- bare schuldbrieven. Van de coupons, die nog ver vallen rnoeten, zal de helft in zilver betaald wor den, 600 millioen realen zullen daarvoor op de begrooting van 1875 worden aangewezen. Telegrammen. MADRID, 13 Juni. Hel leger heef», de bewe ging hervat. Concha concentreert zijne troepen te Tafalla. PARIJS, 14 Juni. De heeren Piel en Foubrune, gérant en redacteur van den Payszijn veroor deeld tot 1000 fr. boete en 1500 fr. schadever goeding, wegens laster tegen den heer Jouserandot, oud-prefect. MADRID, 14 Juni. De Imparcial heeft berich ten uit Londen ontvangen, volgens welke er uit zicht bestaat, dat het. Spaansche gouvernement weldra zal erkend worden. Laatste berichten. Hedenmiddag omstreeks halt'zes is alhier een bo:m, staande op den Nieuwen Rijn over de Botermarkt, met een verschrikkelijk geraas in het water gevallen. De oorzaak was dat de wortels geheel verrot waren. Gelukkig heeft zich het ongeval daartoe bepaald. Gisterochtend is in Den Haag gevan kelijk binnengebracht en in het huis van arrest opgenomen de schipper Z., die verdacht wordt van moedwilligen manslag op een collega, met wien hij te Overschie in twist was geraakt en die door zijn toedoen den dood in het water heeft gevonden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Eerste Huwelijksafkondiging van 14 Juni 1874. B. J. Van der Nat jm. 23 j. en M. C. Sloos jd. 22 j. A Ingeneeger jm. 25 j. en N. Noest jd. 22 j. M. Speijer jm. 26 j. en F. Speijer jd. 22 j. P. Meerleveld jm. 23 j. en C. W. De Jong jd. 17 j. J. Van Duuren jm. 23 j. en S. C. M. Cornelissen jd. 27 j. W. Schilt wedr. 61 j. en P. Roeffel wed. 56 j. J. Baart jm. 18 j. en G. A. W. Keijzer jd. 21 j. J. G. Lohinan jm 31 j. en H. L. Dielz jd. 30 j. Geveilde Perceelen. Gehouden verkooping aan Den Burg alhier op Zaterdag 13 Juni ten overstaan van den Notaris Mr. J. A. F. Coebergh. Nos. '1. en 2. Een huis, erf en tuin, aan de noordzijde van den Ouden Rijn, nabij de Bakker- steeg, N°. 144, met een daarnevens gelegen werkplaats of pakhuis N°. 146, Sectie H, N°. 718; gecombineerd; kooper I. I. Van Oerle qq., voor 5204. N°. 3. Een huis en erf aan de oostzijde van de Middelstegracht, N°. 161, Sectie I, N°. 888; kooper A. Lefeber, voor 722. Ten overstaan van den Notaris A. J. Rijs- houwer. Nos. 1. en 2. Een winkelhuis en erf waarin de melknering is uitgeoefend, aan de westzijde van de Kruisstraat, N°. 21, Sectie B, N°. 14, met een daarnevens gelegen koestalling en erf, N°. 19, Sectie B, N°. 13; gecombineerd; kooper J. G. Rietbergen, voor ƒ1430. Marktberichten. Amsterdam, 15 Juni. Rogge p. 2100 kg. Juli 208, 207; Oct. 203, 202; N. Petersb. 228, O. dito 220; J. Galatz 229; J. Tagan rog 220, 225; Nicolajef 220. Tarwe Nov. 336. Raapolie op zes w. p. 100 kg. 36,/A; Vliegend 35; Mei 373/4; Sept., Oct., Nov., Dec. 35*/a. Lijnolie op zes weken p. 100 kg. 35; Vliegend 333/4; Sept., Oct., Nov., Dec. 34. Raapkoeken per 1000 kg. 95, 98. Lijn koeken p. 100 kg. ƒ13,/ 15. Koolzaad op 800 kg. olie dadelijk p. 2000 kg. Oct. 373. Potasch St.-Petersb. de 50 Ned. pd. f dito per stoomboot 14'/2; dito JuliAugustus, aflad. f Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Zich vereenigende met het voorstel van den school opziener geven B. en Ws. in overwegingde ver-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2