terwijl de Raad geen rekening kan houden met wijzigingen, welke zonder medewerking en goed keuring zijn gemaakt, aan het ingediende ontwerp haar goedkeuring niet te verleenen. In het begin van de volgende maand wordt te Utrecht een kanonneerboot verwacht, waarmede een tocht langs de Keulsche vaart zal worden gedaan, ten einde die zoo nauwkeurig mogelijk te onderzoeken. Van dat onderzoc-k zal het afhangen, of aan niet onbelangrijke plannen aangaande ge noemd vaarwater gevolg zal kunnen worden ge geven. Volgens een schrijven uil Den Haag in de Zutph. Cl. is een ontwerp tot regeling van rechts persoonlijkheid der Coöperatieve Vereenigingen bij het departement van Justitie in bewerking. Onder de leerlingen der lste, 2de en ode klasse der hoogere burgerschool te Arnhem is door den lieer J. Th. Catlie, leeraarjn de natuur lijke historie aan die inrichting, eene Vereeniging gevormd, welke zich ten doel stelt door alle geoorloofde middelen de jonge vogels, hunne nesten en eieren te beschermen en te doen eerbiedigen. Behalve die der jonge vogels, behoort ook de bescherming van alle nuttige dieren tot den werk kring dier Vereeniging. Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, liggende te Willemsoord, wordt met 16 dezer builen dienst gesteld, en de kapt.-luit. ter zee A. J. Van Mansvelt, met dat Tijdstip, eervol van het bevel over genoemden bodem ontheven en op non-activiteit gesteld. Blijkens eene mededeeling van Zr. Ms. zaakgelastigde te Lissabon, dd. 27 Mei, is door de Portugeesche Regeering het besluit genomen, dat voortaan schepen, komende van havens die hetzij besmet, hetzij verdacht zijn van besmette lijke ziekte, alhoewel zij in quarantaine mochten geweest zijn in vreemde lazaretten, niet toegelaten zullen worden, ingeval niet op officieele wijze door de bevoegde gezondheidsbeambten kan bewezen worden, dat de formaliteiten, waaraan zij onder worpen geweest zijn, niet minder gestreng waren dan die welke door de Portugeesche gezondheids- reglementen vereischt worden. De Nederlandsche Bank had op 8 Juni bij een muntmatemal van ƒ131,631,263,91 voor eene som van ƒ120,301,251.681/., minder aan bankbiljetten in ornloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt ƒ48,120,500.67 meer bedraagt, dan in verhou ding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft graaf Sievers erkend en toege laten als consul-generaal van Rusland te Amster dam, op den voet van vreemd onderdaan. Z. M. heeft aan J. F. Meijer, te Amster dam, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op 24 December '1864 en van een ander op 17 Juli 1870, toegekend de bronzen medaille, als mede een loffelijk getuigschrift; aan C. W. Wijs man, te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. IC. H. den Sjah van Perzië geschonken. Z. M. heeft het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht benoemd tot apo theker 3de kl. A. II. Van Doorn. Z. M. heeft benoemd tot substituut-griffier bij de arrond.-rechtbank te Breda Mr. D. Van Tienen Jansse, thans griffier bij het kantonge recht te 's-Gravendeeltot griffier bij het kan tongerecht te Loenen Mr. H. C. Vos, wonende te Breukelenlot griffier bij het kantongerecht te Amersfoort Mr. A. Slheeman, thans griffier bij dat te Hoogezand; benoemd tot notaris binnen het arrond. Hoorn, ter standplaats Oosterblokker, L. C. E. Hermsen, thans notaris te Opheusden; aan D. Bles, in Den Haag, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Frans-Joseph-orde, hem door Z. M. den Keizer van Oostenrijk geschonken. Z. M. heeft aan Mr. C. D. A. De Querten- mont, op verzoek, eervol ontslag verleend als be waarder der hypotheken, enz. te Rotterdam, met aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de goede diensten, gedurende bijna 48 jaren den lande bewezen. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks halfnegen geraakten op de Groenliazengracht alhier twee meisjes, M. IC. en B. V. genaamd, te water. Zij werden door de spoedige hulp van W. en G. gered. Ook op de Langegracht viel een jongen, die vischjes schepte, in het water. Hij werd dooi den schoenmaker S. gered. Het is «Ier politie te Leeuwarden mogen gelukken, eene gevaarlijke misdadigster in verzekerde bewaring te biengen, wonende achter de gasfabriek aldaar, op wie reeds sedert lang de aandacht was gevestigd, daar men gegrond vermoeden had, dat het hare gewoonte was om, wanneer argelooze buitenlieden te harent kwamen, den inhoud hunner portemonnaies of portefeuilles na te zien en datgene er uit voor zich te be houden, wat haar het best beviel, somtijds ook wel alles. In die gevallen op een bezoek der polilie voorbereid, wist zij het echter zoo aan te leggen, dat het gestolene tijdig in veiligheid was, zoodat er bij haar niets werd gevonden. Zoo gebeurde het eenige dagen geleden weder, dat aan een buitenman meer dan ƒ2000 in het huis dezer vrouw werd ontstolen. De politie, van de zaak onderricht, arresteerde haar, zoomede eenige bij haar inwonende vrouwen als verdacht van mede plichtigheid, en deed ze een verhoor aan htt pohtie-bureel ondergaan, en, ofschoon allen ook nu weder zich zoo onschuldig mogelijk trachtten voor te doen, werden eenige van den diefstal afkomstige bankbiljetten, p. rn. de liellt van het gestolene, in haar kousen verborgen, bij die vrouw gevonden. Maandag-morgen is in het niet be- woonde kantoor-pakhuis van de firma Jan Rudolf ICempe Zoon, op den O. Z. Voorburgwal, te Am sterdam, een brutale diefstal met inbraak ontdekt. De eerste persoon die binnentrad, vond de voor deur op de gewone wijze, doch niet op het nacht slot gesloten. Van de kantoordeuren was echter eene uit de hengsels gelicht en van de andere was het slot rnet geweld opengebroken. De ijzeren geldkist en eenige lessenaars waren, vermoedelijk met behulp van eenige in 't rond liggende werk tuigen, geopend; men miste daaruit eene waarde van ruim ƒ3600. De bedrijver of de bedrijvers van den slouten diefstal schijnen tusschen Zater dag-avond en Maandag-morgen den tijd gevonden te hebben om hunne daad met overleg te verrichten. Voorzichtigheidshalve hebben zij die waarden, welke hen op het spoor konden biengen, zooals effecten, coupons enz. laten liggen. Gisteren vervoegde zich aan het bu- reel van politie te Schiedam een politie-agent uit Rotterdam met een kind van ongeveer twee jaren, dat met de moeder van het bootje van Overschie was gekomen. De moeder wilde zich naar het station van den Holl. spoortrein begeven, doch werd onderweg dermate ongesteld, dat zij naar het gasthuis moest vervoerd worden. Z'y gaf op dat haar man, die zich in het kankzinnigenge- sticht te Delft zou bevinden, Franciscus De Graaf heette, en zij Cornelia Bredero, dat een harer zusters, die nog twee kinderen had, in Schiedam op het Broers veld woonde, en verzocht ook deze kleine daarheen te brengen. Aan dit verzoek werd voldaan, maar noch op het Broersveld, noch op het bureel van den burgerlijken stand werden de opgegeven namen gevonden, zoodat de agent onverrichter zake met de kleine naar Rot terdam teruggekeerd is. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat Maandag de justitie zich naar het dorp Rinsu- mageest heeft begeven, waar men vermoedt dat een moord is gepleegd. Te Meerssen (Limburg) heeft voor eenige dagen een vreeselijk ongeluk plaals gehad. Een bejaarde vrouw, die den spoorweg wilde over steken, werd door 2 waggons verpletterd, zoodat zij op de plaats dood bleef. Het Delftsche meisje dat de geldlade van een sigarenwinkel wist te bemachtigen en Maandag 1 dezer te dier zake terechtstond, zal dit met éen jaar opsluiting in een verbeterhuis moeten boeten. De rechtbank oordeelde, dat zij met oordeel des onderscheids had gehandeld. Ook veroordeelde de rechtbank, geheel overeenkomstig het gevoelen van het O. M., ter zake van een- voudigen diefstal, tot twee jaren den man en tot een jaar gevangenisstraf de vrouw, die in het bezit werden gevonden van goederen uit manu factuurwinkels te Delft ontvreemd. In de Zandstraat te Rotterdam heeft Zondag-nacht zulk eene hevige vechtpartij plaats gehad, dat een der vechtenden, naar men zegt een huisvader met 5 kinderen, het luier mei den dood heelt moeten bekoopen. De politie schijnt eenige der daders in handen te hebben. Bij het hevige on weder dat gister- ochtend boven Dordrecht woedde, is in een iiuis in de Stoofstraat aldaar, bewoond beneden door P. J. Straatman en boven door P. Verhoef, te ongeveer halfacht de bliksem geslagen, ten ge volge waarvan er brand ontstond in hel boven gedeelte. Door de aangerukte spuiten was men den brand reeds spoedig meester, maar door eene noodlottige verwarring heeft daarbij een ver schrikkelijk ongeluk plaats gehad. Het 42jarig dochtertje van den benedenbesvuner namelijk, dat op den zolder lag te slapen, is door den rook gestikt, terwijl ook de beide beenen verbrand waren. Het geroep dat het kind terecht was, ver mengde zich met dat, dat het nog op den zolder was. Werkelijk had een 2jarig kind van den be woner Verhoef bij het meisje geslapen, maar dit was reeds te 6 uren door de ouders naar beneden gehaald. Vandaar de verwarring, die zulk een noodlottig gevolg had, daar men anders aller waarschijnlijkst in de gelegenheid zou zijn geweest het kind te redden, zoo althans niet, gelijk een ander gerucht meldt, het meisje mede door den bliksem was getroffen. Hoe dit z'y, de toestand der ouders valt 'gemakkelijker te beseffen dan uit te drukken» Nog een ander ongeluk heeft daarbij plaals gehad. De commandeur van een der spuiten de heer W. Verhoeven, heeft, ten gevolge van het vallen van den tromp der brandspuit op zijn arm, dezen gebroken. ING E rs£j O IV O E IV. Mijnheer de Redacteur! Het bericht van het Bestuur van Musis Sacrum dat het. Dunkler-Goneert doorgaat, is zeker door menigeen met genoegen vernomen. Ook ik hen dankbaar, maar niet voldaan. Dankbaar jegens het Bestuur dat de nog ontbrekende 100 voor zijne risico nam, onvoldaan over de leden die achter bleven om eene bijdrage 1e geven. Het Bestuur rekent op den verderen steun der leden. Zou het niet buiten den waard hebben gerekend In zekeren zin niet, want, zoo ik hoor, draagt de kastelein voor een belangrijk aandeel in de kosten der uitvoering. Maar wat ik bedoel is dit Zal het ontbrekend bedrag nog door de leden worden gesuppleerd? Daartoe op te wekken is het doel dezer regelen. Mocht deze opwekking weerklank vinden bij hen die tot heden hunne beurzen gesloten hielden, en mochten zij in grooten getale naar Musis stroomen om, zij het dan ook ter elfder ure, hunne bijdrage te offeren. Mochten de onverbeterlijken begrijpen dat, waar hunne namen gemist worden op de lijst van inteekening, op hunne persoonlijke tegenwoordigheid op den avond van het concert, door niemand prijs wordt gesteld, dan zullen zij althans deze voldoening smaken: het genot van hen, die eene bijdrage leverden, door hunne weigering te hebben verhoogd. Hoogachtend heb ik de eer te zijn UEd. Dw. Dien., K. BUITENLAND. Frankrij li. Het linker-centrum houdt zich bezig met het ontwerpen van een voorstel aan de Kamer, waarhij het organiseeren der Piepubliek gevraagd wordt, en is vast besloten deze quaeslie door de Kamer te laten beslissen, voordat zij in Augustus vacantie neemt. België. De einduitslag der verkiezingen is als volgt Voor den senaat hebben de liberalen éen zetel gewonnen te Thuin, twee zetels te Charleroi, en éen zetel verloren te Gent. De ministerieele meer derheid in den senaat is dus van 8 tot 4 gere duceerd. Voor de Kamer hebben de liberalen twee zetels gewonnen le Verviers en twee te Charleroi. De ministerieele meerderheid in de Kamer is dus van 22 tot 14 gereduceerd. De candidatuur van den minister van openbare werken heeft schip breuk geleden.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2