LEIDSCH DAGBLAD, S". 4393 A0. 1874. Dinsdag 9 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Noramcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, TRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Groolcre letters naar plaatsruimte. STADS-WERICK TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art 7 der algemeene Politieverordening, vast gesteld den 24slen October 1867; Doen te weten, dat door hen, ingevolge art. 6 dier ver ordening, is benoemd tot heer der gebuurte n°. 29 of n°. 4 van wijk VII, de heer Pieler Johannes Van't Hoofd, in de plaats van den heer Jan Van 't Hoofd, die uil deze gebuurte verhuisd is En wordt deze door plaatsing in de leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d, BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden 8 Tuni 1874. BURGEMEESTER en WETH. der Gemeente Leiden doen te weten, dat bij de op heden plaats gehad heb bende uitloting van acht obligatiën, ieder groot/lüOO, behoorende tot de geld leening van /4Ï000, aangegaan ingevolge raadsbesluit van den '20sten April 1871, goed gekeurd door de Gedeputeerde Stalen van Zuid-Holland, den 2osten April daaraanvolgende, G. S., n°. '24, zijn uit getrokken de nos. 3, 9, '29, 30, 4"2, 27, 16 en 43, die op den lsten Augustus aanst. alloobaar zijn gesteld. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden 8 Juni 1874. LEIDEN, S Juni. Bij de heden gehouden openbare verkooping van Cokes op het raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 51, 26, 5.30 en 2.65, de laagste 51, 26, ƒ5.10 en ƒ2.55. In de eerste helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brie ven die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden. W. H. Bortman, P. Carlon, Van Gelderen, allen te Amsterdam; S. Rijst, te Delft; J. Brusse, te DordrechtJ. Van der Helden, te Gouda M. Zan gers, D. Beukers, J. Schermer, allen le 's-Gra- venhage; J. F. R. S. Van den Bossche, te Hel mond; Maltheussen, te's-Hertogenbosch; P, Wau- ters, te Nijmegen; J. S. Barnas, te Port Said; A. Van Uithuizen, te Raanvelt; Mej. Q. Steen- weg-Boreman. le RotterdamVan Leeuwen te Stellendam; W. H. Olivier te Utrecht. Brief kaart: Steevert, te Delft. Wij maken belanghebbenden opmerkzaam op de verschenen lijst van het Postkantoor alhier voor den Zomerdienst 1874, aanwijzende den tijd voor de laatste lichting der brieven voorde verschil lende plaatsen van bestemming, zoo wat de bin- nenlandsche en buitenlandsche correspondentie als de verzending per landmail betreft. De akte-examens in Den Haag voor het middelbaar onderwijs hadden Zaterdag den vol genden uilslag: Toegelalen Mr. F. H. De Veye, van Leiden, voor geschiedenis; A. Jansen, van 's-Hertogenbosch, voor staatsinrichting; E. A. W. Pauw, van Amsterdam, voor de Fransche taal. Afgewezen twee candidaten voor boekhouden en niet opgekomen een voor Nederlandsche en een voor Engelsche taal. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Dinteloord, J. De Klerck, candidaat-notaris te Katwijk. Voor de vacaturen van hulponderwijzer aan de openbare school N°. 1 le Charlois zijn uit de opgemaakte drietallen door den Raad dier ge meente gekozen de heeren P. Dietz, te Rotterdam en G. Van Bemmel, le Koudekerk. Het stoomschip Koning der Nederlanden van Batavia naar Nieuwediep, is 6 Juni 's mor gens le acht uren te Suez aangekomen en 's middags le twaalf uren het kanaal ingegaan. Volgens ontvangen telegram passeerde het stoomschip Borneo, van Nieuwediep naar Batavia, Zalerdag-morgen Gibraltar; alles wel aan boord. Zaterdag bad in Den Haag de 32ste jaar- lijksche vergadering van de Gewestelijke Vereeniging Zuid-Holland van het Nederl. Onderw. Genoot schap plaats. Na 't afdoen van de huishoudelijke zaken werden de volgende onderwerpen besproken 1°. De benoeming van hoofdonderwijzers volgens 't ontwerp van de Commissie, benoemd door 't Genootschap tot hel doen van voorstellen tot herziening van de schoolwet, in verband met de thans vigeerende bepalingen daaromtrent. De groote meerderheid vei klaarde zich a. vóór de verplichte vergelijkende examens; b. tol de voor dracht ter benoeming van hoofdonderwijzers is 't noodig dat ook de inspecteur medewerke, en niet enkel de schoolopziener en de gedelegeerden van de schoolcommissie; c. allen, wier stukken in orde bevonden zijn, zullen tot het vergelijkend examen opgeroepen worden en niet maar een 12tal zooals 't voorstel der commissie luidt. 2°. Schoolfeesten De conclusie was, dat ze alle aanbeveling verdienen. 3°. Ondervinding van de werking van het Schoolverbond in Zuid-Holland. De resultaten, door verschillende sprekers vermeld, verschilden soms aanmerkelijk. De discussiën lie pen echter meer over de middelen tot wering van 't schoolverzuim aangewend, dan over de zichtbare resultaten. 4°. Schoolspaai bankenhet nut daarvan werd door alle aanwez.gen erkend. Blijkens het afdelingsverslag der Tweede Kamer, over hel ontwerp tot wijziging der spoor- wegbegrooting voor lb73, zou men gaarne van de Begeering vernemen of er uitzicht bestaat, dal eerlang twee wetsontwerpen de Kamer bereiken, namelijk: lot uitbreiding van 't spoorwegneten lot bekrachtiging eener nieuwe overeenkomst met de Exploitatie-maatschappij, welke ontwerpen men reeds eerder had mogen verwachten. Voorts werd aan gedrongen op het spoedig tot stand komen van den spoorweg ArnhemNijmegen en met nadruk gevraagd naar de voornemens der Regeering om trent de exploitatie der havens le Vlissingen en inlichtingen omtrent den toestand van de sluis- werken en de haven te Veere. In de Zaterdag in Den Haag gehouden alg. vergadering van aandeelhouders in de Mijn- compagnie „Nederland" is door den voorzitter mede gedeeld, dat in de laatste drie maanden de pro ductie der mijn nagenoeg toereikend is geweest om alle kosten sedert 1° Januari 11. in Amerika te bestrijden, en dat de toestand dus alleszins als verbeterd mag beschouwd worden. De Polytechnische school te Delft heeft een gevoelig verlies geleden door het overlijden van Dr. H. Vogelsang, hoogleeraar in de mine ralogie, geologie, mijnwezen en verwante vakken. De bezwaren, die er bestaan hebben van wege de directie der Ned. Centr. Spoorwegmaat schappij voor de kruising van haar weg met den Oosterspoorweg zijn thans uit den weg geruimd, zoodat de oefeningstreinen weder geregeld loopen. De kruising met den Ned. Rijnspoorweg is ge reed. De opening van het gemeenschappelijk station bij de lunetten heeft thans door de beide betrok ken maatschappijen plaats gehad en is in orde bevonden. Tegen 10 dezer zal de lijn voor het publiek verkeer geopend worden. Z. M. heeft den voormaligen intendant van het koninklijk paleis en domein „Het Loo", Jhr. L. Van Bronkhorst, benoemd tot groot-offi cier der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Dr. L. Mulder, te Arnhem, is door de „Sociélé Agricole du Brabant Hainaut" benoemd tot lid der Jury voor de beoordeeling der werk tuigen, op hel nationaal concours voor de keu ring van huisdieren en de algemeene tentoon stelling van landbouw-werktuigen, te houden in het laatst dezer maand. Aan de hoogeschool te Utrecht is bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heer C. A. Lamping, geb. le Lobilh. Te Maassluis heerschl een groole bedrijvig heid, door het in gereedheid brengen van onder scheidene loggers voor de haringvisscherij, welke dit jaar met 37 schepen, tegen 31 in het vorige jaar, zal worden uitgeoefend. Twee schepen zijn reeds vertrokken, waarvan een dienst zal doen als 2de jager. Naar men verneemt zal weldra, voor rekening van den heer C. Uitdenbogaardt, weder een nieuwe logger op de werf „Frederiks- oord" worden op stapel gezet. Z. M. heeft graaf de Perponcher Sedlnitzky, voormalig buitengewoon gezant en gevolmachligd minister van Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, hij het Ned. Hof, benoemd tot ridder grootkruis der orde van den Ned. Leeuw; bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot apotheker van de 2de kl. (naar ouderdom van rang), den apotheker der 3de kl. A. A. Hussem, van gemeld personeel. Uremeiigd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks 2 uren viel op den Ouden Bijn alhier een meisje van 14 jaren, terwijl zij bezig was een ketel schoon te maken, in 't water. De kastelein v. d. M. begaf zich dadelijk te water en redde het zinkende kind. Men meldt uil Stolwijk: Bij gelegen heid van het kroningsfeest, alhier op 29 Mei ge vierd, gaven eenige inwoners, onder leiding van de Rederijkerskamer Vooruilgang op het dorps plein eene historische voorstelling van de verras sing van Bergen in 1572. Het kleppen van de klok aan het gemeentehuis zou het teeken zijn voor het volk om te hoop te loopen eri de geuzen de poort uit te drijven. Dit werd zoo goed begrepen en zoo natuurlijk uitgevoerd, dat een vrouwtje, hierheen gekomen om met het verkoopen van eieren en zuur wat te verdienen, in allerijl de vlucht nam en aan ieder, die er riaar wilde hooien, vertelde dat te Stolwijk zoo akelig werd gevoch ten, dat het haar verwonderen zou als er geen dooden vielen. Zóó heeft zich, terwijl wij hier prettig feesl vierden, het gerucht vei breid, dat te Stolwijk ernstige ongeregelheden hebben plaats gehad Zaterdag had le Rotterdam aan den Binnenweg een treffend ongeval plaats. Een man, een handwagen, waarop een vat water was ge plaatst, voortstuwende, stuitte met het wiel op een hard voorwerp, waardoor de wagen voorover wipte en het val op het lichaam van een twee jarig kind viel. Het arme kind werd zóo zwaar ge wond, dat het, onmiddellijk naar het stedelijk zieken huis gebracht, eenige oogenblikken daarna ov. i- leed. Men meldt uit Vollenhove: Vermoe dende dat het lijk van den vprdronken schipper Kisjes hier in de nabijheid in zee zou te vinden zijn, kwamen hier Vrijdag eenige lieden uit Zwartsluis om den visschers te verzoeken, daar- j toe pogingen aan te wenden. Werkelijk is het aan visscher B. Olderhof gelukt dit lijk Zaterdag- ochtend op te visschen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1