Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen drie wetsontwerpen tot bekrachtiging van credieten door den Gouv.-generaal van Ned.-Indië geopend boven de Indische begrootingen voor 1872, 1873 en 1874. Dr. B. J. Slokvis, benoemd tot hoogleeraar in de geneeskunde bij het Athenaeum Illustre te Amsterdam, zal a. s. Maandag zijn hoogleeraars- ambt openlijk aanvaarden door het uitspreken van een redevoering. Met zekerheid wordt vernomen, dat de opening van den Opsterspoorweg bepaald is op Woensdag '10 dezer. De Vereeniging van officieren der schut terij in Nederland zal de jaarlijksche bijeenkomst dit jaar te Haarlem houden op Zaterdag 27 Juni en Zondag 28 Juni e. k. Den eersten dag zal de schietwedstrijd voor de leden plaats vinden in het duin op „Klein Bentvelt" aan den Zandvoort- schen straatweg, en des morgens de loting op het terrein geschieden. De tweede dag is bestemd voor de algemeene vergadering, terwijl voorts een gemeenschappelijke maaltijd zal gehouden worden in het lokaal der Sociëteit „Vereeniging". Voor den schietwedstrijd zijn bereids prijzen toegezegd. Prijzen kunnen vóór 25 Juni e. k. aan den luite nant-kolonel Muller, te Haarlem, ingezonden wor den. Er zal worden geschoten op militaire schijven, staande en uit de vrije hand, zonder bajonet of laadstok en zonder eenige hulpmiddelen van ver shelling enz., op 200 passen voor het Sniderge- weer en op 30 passen voor het pistool. Op het terrein van den schietwedstrijd zal behoorlijk ge legenheid zijn tot het bekomen van allerlei ver- verschingen en een muziekcorps zich doen hooren, terwijl ook dames daarbij zullen tegenwoordig mogen wezen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam heeft besloten, een adres te rich ten tot de regeering in zake den toestand van het Noordzee-Kanaal. Door wijlen den heer J. A. Schippereyn, gewoond hebbende te Botterdam, doch onlangs te Amsterdam overleden, is een legaat van/'500 besproken aan het R. K. Oude Armenkantoor en een legaat van gelijk bedrag aan hel R. K. Oude Mannen- en Vrouwengesticht St.-Jacob aldaar. Bij de akte-examens voor het middelbaar onderwijs in Den Haag werden gisteren geen candidaten toegelaten. Afgewezen werden: een voor geschiedenis, een voor Nedeilandsch en drie voor boekhouden. Een voor Duitsch trok zich teiug, terwijl een voor Staatsinrichting niet was opge komen. De te Sloten gevestigde afdeeling der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw denkt den I8den Juni a. s. haar vijf-en-twintigjarig bestaan te vieren. Bij die gelegenheid zullen een maai- wedstrijd, een harddraverij en andere feestelijk heden plaats hebben. Men mag verwachten, dat de voorzitter, Mr. J. P. Amersfoordt te Haarlem mermeer, niets onbeproefd zal laten om belang stelling voor dit feest op te wekken en het uit muntend te doen slagen. De Minister van Koloniën maakt in de Staatscourant bekend, dal ten behoeve van de afdeeling „hoogere burgerschool" van hel gym nasium Willem III te Batavia wordt verlangd een bekwaam leeraar in de wis- en natuurkunde, bij voorkeur ongehuwd, die de volkomen geschikt heid bezit om het wiskundig onderwijs in de drie hoogste klassen en het geheel natuur-historisch onderwijs te geven. Aan deze betrekking is o. a. verbonden een minimum-tractement van /-375 's maands met drie vierjaarlijkse he verhoogingen, van 75 's maands, tot een maximum van f 600; een voorloopig tractement van f 100 's maands, en een gratificatie van f 000 tot bestrijding der kosten van uitrusting. Aanmelding wordt verzocht uiterlijk tot en met 25 Juni a. s. De Minister van Koloniën heeft de mede werking verzocht van zijn ambtgenoot van Oorlog orn aan onderofficieren hier te lande de gelegen heid te verschaften zich te bekwamen voor het examen voor 2den luit.-kwartiermeester in Ned.- Indië. Die hiertoe in aanmerking mochten komen, zullen gedetacheerd worden bij hel instr.-bataljon te Kampen, en die met gunstig gevolg het examen afleggen, zullen in den loop van 1875 naar Indie vertrekken. Z. M. heeft bepaald, dat de vergoeding voor eerste uitrusting, die door de vrijwillig dienende korporaals en mindere militairen bij het in dienst Iredén en het aangaan eener nieuwe verbintenis wordt genoten, ook wordt toegekend aan hen die in. den graad van onderofficier dienen. Bovendien wordt door ieder vrijwillig dienend militair, wien de effectieve graad van onderofficier wordt ver leend en door ieder milicien-onderofficier, die zich verbindt om als vrijwillig onderofficier te dienen, eene buitengewone vergoeding voor uitrusting genoten ten bedrage van 15. Het voorgeschre- vene is niet van toepassing op de meesters werk lieden bij de corpsen. Den onderofficier wordt geen korting op de soldij opgelegd tot styving zijner rekening in het kleeding- en reparaliefonds. Het personeel der normaal-schietschool en het grootstdeel van de scherpschutters bij de infanterie-corpsen zal van 18 Juni tot 48 Juli op het Wiesselsche veld bij Apeldoorn kampeeren. Z. M. heeft bepaald dat op de schabrak groote tenue voor generaals hetzelfde getal ster ren zal worden geplaatst als voor de schabrak kleine tenue. Bij beschikking van den Minister van Oorlog zullen de doorns der gespen uit alle geweerriemen moeten worden weggenomen. Majoor Jhr. F. A. Meyer, van den generalen staf, chef van den staf der 3de divisie inf. te 's-tlertogenbosch, is op zijn verzoek op nor» act. gesteld. Het Nederlandsch consulaat te Itzehoe, in Holstein, is ingetrokken. Zr. Ms. kanonneerboot N°. 35 te Hellevoet- sluis is Fonderdag onder bevel gesteld van den luilenant-ter-zee lsle klasse F. K. Engelbrecht, om naar Vlissingen te worden overgevoerd en aldaar Zr. Ms. schroefsloom-flottillevaarluig Hector tijde lijk als wachtschip te vervangen. éremeiigd ISiieuws. Omtrent het onderzoek naar den dood van schipper Kisjes uit Zwartsluis wordt nog medegedeeld, dat de knecht bij den loods aan het Zwolsche diep en ook te Genemuiden een verhaal moet hebben gedaan, hetwelk niet in alle opzichten met zijn latere verklaringen overeen komt. Men1 wil zelfs beweren, dal hij den schijn gaf van niet wel bij 't hoofd te zijn. Hij heeft eene wonde aan zijn achterhoofd, die hij, volgens zijn \erklaring, heeft gekregen door een stoot tegen de fok, tijdens zijn worsteling met den razenden schipper. Het schip kwam van Tessel met een lading schelpen. Ofschoon men deze in een paar dagen had kunnen opnemen, hebben Kisjes en zijn knecht zich drie weken Ie Tessel opgehouden, en daar een vroolijk leven geleid. Opmerkelijk is het dat zij bij Schokland hebben geankerd, daar het in den nacht van 31 Mei siil en helder weer was, en men de kribben gemakkelijk kon binnenzeilen. Naar men verhaalt, zou Henri Roche- fort zich niet, zooals men eerst meende, te Brus sel, maar te Botterdam \estigen, waar reeds eene woning voor hem zou zijn gehuurd. Men meent voorts te weten, dat hij voornemens is zijne „Lanterne" voort te zeilen. Voor liefhebbers van het schaakspel zal op Dinsdag-avond a. s. in het lokaal der Vereeniging in Den Haag gelegenheid zijn Ie zien, hoe door den heer Blackburne uit Londen blindelings tien parfyen tegelijk worden gespeeld. Blackburne is tusschen de 30 en 35 jaar oud en te Londen woonachtig. Zonder de minste sporen van vermoeidheid te toonen, speelt hij zijne tien partijen, met den rug naar het bord gekeerd, en bezit tegenwoordigheid van geest genoeg om met zijne vrienden te spreken en te schertsen. 't'Ge- beurde hem eens dat zijn tegenstander op den aangegeven zet antwoordde Onmogel'yk, mijnheer die zet kurit ge met genoemd stuk volgens de regelen der kunst niet doen. „Ge vergist u", antwoordde doodbedaard de blindspeler, „en ik zal het u bewijzen." Daarop met groote snelheid al de in de langdurige partij reeds gedane zetten opgevende, bewees hij dat de voor het bord ge zeten speler een verkeerden zet had gedaan. Omtrent den schilder Bosch die voor eenige dagen op de straat eën portefeuille vond, welke bij nader onderzoek bleek eene waarde van 5000 te bevatten, geeft het IV. v. d. D., de volgende lezing: De eerlijke man deed terstond een advertentie plaatsen, waarin hij die vondst ter kennis bracht; en 'F duurde dan ook niet lang of iemand, die die zich Schultze, uit Dresden, noemde, Vervoegde zich bij hem, bewerende dat het gévondene zijn eigendom was, en bood den vinder, f 10 als be looning aan. De schilder gaf de groote waarde zonder eenige navraag onmiddellijk over, maar weigeröe zulk een kleine belooning aan te ne men hij meende wel iets meer te mogen ver wachten, vooral ook met het oog op de advertentie- kosten. „Loop heen," kreeg hij tot bescheidt Schultze vertrok met zijn ƒ5000, die we hopen dat hem eerlijk toekomen en de vinder kreeg niemendal. Donderdag-morgen heeft een pers ooit onder Oosterbeek door middel van ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Men zegt dat hij,, een oppassend man en eerst een jaar gehuwd,, sedert eenigen tijd aan zwaarmoedigheid leed. Zijne vrouw, die werkzaamheden op haar land verricht had, vond hem bij hare tehuiskomst in dien toestand. Ter terechtzitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, rechtdoende in revisie,, heeft gisteren, in de zaak van den Slaat der Nederlanden, eischer in revisie, tegen de Hol- landsche IJzeren spoorwegmaatschappij, verweer- deresse, de heer procureur Mr. C. J. Francois namens den Staat te kennen gegeven, dat de benoemde deskundigen in die zaak, niet binnen den bepaalden tijd met het indienen van hun rapport konden gereed zijn en daartoe een uitstel van zes weken verlangden; dat de Staat daar tegen geen bezwaar heeft en het verzoek doetr dat dit uitstel worde verleend, onder bijvoeging echter: ongepraejudicieerd alle defensiën voor den Staat, die uit het bedoelde rapport mochten voort- vloeiien, en van deze verklaring akte verzoekende. Nadat de heer procureur Mr. J. Van der Jagt namens de maatschappij verklaard had geen beden kingen te hebben tegen het verzochte uitstel, en de heer advocaat-generaal Smits geconcludeerd lot toewyzirig van het verzoek, heeft de Hooge- Raad, hierop rechtdoende, aan den Staat de ver zochte akte verleerd, en aan de deskundigen een uitstel van zes weken tot het uitbrengen van hun rapport. Op de fabriek van de heer en Entho- ven en C°. in Den Haag had gisteren een werk jongen het ongeluk met zijn linkervoet tusschen de schaafmachine te geraken, waai door dat lichaams deel belangrijk werd verwond. Donderdag-middag heeft de o n d e r o f- ficier K., by de mineurs en sappeurs te Utrecht, door een geweerschot zich van het leven beroofd. Pas van de wacht terugkeerende, zag hij zijn be minde voorbijkomen; zij had voor hem het hoofd omgekeerd en nu ging K. dadelijk naar de kamer, laadde zijn geweer en plaatste zijn voet op den trekker, na eerst de tromp in zijn mond gezet te hebben. Het schot verbrijzelde natuurlijk het hoofd. Men heeft bij hem een briefje gevonden aan zijne ouders en familie, waarin hij afscheid van hen neemt. K. was een oppassend jongmensch, die kort geleden onderofficier was geworden. Den löden April j.l. ging een inlan der uit een kampong bij Samarang naby den spoorweg visschen en was weldra zeer verheugd te bemerken, dat hij visch in zijn korf had. Bij nader onderzoek ontwaarde hij echter, tot zijn niet geringen schrik, dat hij met een slang, in plaats van met een visch te doen had, die, ter wijl zij met den staart nog tusschen hel vlecht werk van de korf vast zat, den visscher in den voet beet eri zoodanig vasthield, dat zij slechts met moeite was los te trekken. De man spoedde zich terstond naar huis, om de hulp van doekoens in te roepen, doch dit bleek reeds te laat te zijn. Zijn hals zwol weldra op, zijne tong werd groen en na verloop van weinige uren was de man een lijk. buitenland. Frankrijk. In de zitting der Kamer van Donderdag heeft generaal De Cissey, minister van oorlog, een wetsontwerp ingediend tot het aanleggen van nieuwe vestingwerken, ter betere verzekering van de oostelijke grenzen. Dit voorstel werd met grooten bijval ontvangen. Ziedaar, riep Gambetta, de ware verzoening! Met eenparige stemmen werd de urgentie van het ontwerp aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2