LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 4392 A0. 1874 Maandag 8 Juni. PRIJS DEZER COURAJÏT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Groolere letters naar plaalsruiiulo. STA 08-BE1MCI1T KN. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gelet op art. '21 der wet van 4 December 187-2 {Staatsblad n°. 134) Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geene personen aan de Mazelen zijn over leden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 6 Juni 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, O Juni. Blijkens het verslag van de.) toestand dezer gemeente over 1873, hebben de gewone kosten van het lager onderwijs in dat jaar bedragen 73,958, terwijl de schoolgelden hebben opge bracht ƒ28,261, onder welke kosten niet is begrepen de som van f 28,400 voor het bouwen eener nieuwe school en 2700 voor schoolmeubilair. Oe Hoogere Burgerschool telde 17 onderwijzers en 150 leerlingen. Hel Rijk verleent een subsidie van 7000 'sjiars. De kosten van middelbaar onder- ■wijs bedroegen in 1873 20,652de schoolgelden van de Hoogere Burgerschool brachten op f 7801. Het Gymnasium telt 14 onderwijzers en 38 leer lingen; de kosten hebben in 1873 bedragen f 12,925; het minerval bracht op f 4325. Het aantal studenten aan de Leidsche Huogeschool bedroeg bij het einde des jaars: geneeskunde 128, rechten 451, godgeleerdheid 37, wis- en natuur kunde 80, letteren 65, te zamen 761de Rijks instelling voor onderwijs in taal-, land- en volken kunde telde gedurende het studiejaar 1872/73 34 jongelieden voor alle en 11 voor sommige lessen. Door eenige leerlingen van de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium was het plan geopperd om met het derde Eeuwfeest van Lei- dens ontzei op 3 October e. k. een historischen optocht te houden. Op hun verzoek beproefden vier heeren dit voornemen te verwezenlijken, en hebben deze heden de ouders der leerlingen uit- genoodigd met den rector en den directeur der H. Burgerschool, benevens de curatoren en de leden van de Commissie van toezicht, om dit plan te bespreken. Op de ernstige bezwaren door den rector en den directeur uiteengezet, dat daar door het onderwijs al te veel zou lijden, is in weerwil van de toestemming van de groote meer derheid der aanwezigen, door die heeren besloten aan dit voornemen geen verder gevolg te geven. Naar wij vernemen bedragen de inschrijvingen voor het Dunkler-concerl, op Vrijdag a. s. op Musis Sacrum" te geven, ongeveer f 400, zoodat er nog 200 ontbreekt. Het Bestuur heeft daarom de gelegen heid om de vercischte som bijeen te brengen lol en met a. s. Maandag verlengd. Te bejammeren zou 't voorzeker zijn, wanneer dit plan, om tegen een betrekkelijk zeer geringe bijdrage eene uitvoe ring van het geheele muziekcorps der grenadiers en jagers nogmaals te genieten, niet kon doorgaan. Z. K. H. Prins Alexander heeft gisteren aan den heer burgemeester dezer gemeente een contra-diner gegeven. Donderdag 18 Juni, des morgens te 11 uren, zal alhier in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de jaarltjksche algerneene vergadering van de Maatschappij der Nederland- sche Letterkunde worden gehouden. Gisteren zijn te Amsterdam, na afgelegd examen, tot arts bevorderd de hh. D. Bakker, geb. te Lambertschaag; J. C. M. Simon Thomas, geb. te Leiden, en Menno Huizinga, geb. te Burg op Tessel. Men schrijft aan hel Vaderland„Dezer dagen terugkeerende van een ui stapje naar België, las ik in de dagbladèn dat het Letterkundig Congres te Leiden niet zal doorgaan en wel om dat het Comité, vooral uit Vlaanderen, zoo weinig bericht van toetreding als lid van het Congres had ontvangen, en vooral zich zoo weinig letterkun digen als sprekers hadden doen inschrijven. Ik las dat bericht met verbazing. Het is toch algemeen bekend, en dus te Leiden moet het dat ook zijn, dat men zelden te voren opgaaf doet van zijn toetreding als lid, en dit alleen geschiedt wanneer men op de lijst der sprekers wil gebracht worden. Dat dit ook in België toch het geval is, blijkt mij uil de stellige verzekering, mij dezer dagen door de meest bekende Vlaamsche letterkundigen gegeven, dal zij het Congres zullen bijwonen. Ouder hen die bepaald het voornemen hebben te Leiden te komen, noem ik b. v. de heeren prof. Heremans, Max Rooses, Julius Vuylsteeke, Alphonse Willems, De Geyter, Simillion, Frans De Corl, Emanuel Hiel en vele anderen. Wanneer men te Leiden dus geen, zachtst genoemd, zonderling figuur wil maken, dan hoop ik weldra van het Comité de aankondiging te zien, dal het door de couranten medegedeelde omtrent het niet doorgaan van het Congres onwaar is." Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 79 —94 vol wassen personen en van 2737 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 2125 baden genomen; sedert de opening van 'l badseizoen 3271. Aangaande de Duitscfie expeditie ter waar neming van den loop der planeet Venus voorbij de zon, wordt ons van geachte zijde, ter nadere opheldering van ons bericht van gisteren het volgende medegedeeld: Wat de uitrusting der Gazelle betreft, dit is juist, zoo ook de berichten over de overige expedities, behalve die over China. Deze laatste zal, uit 6 personen bestaande (4 geleerden en 2 medehelpers), medio Augustus per mailboot naar Shanghai vertrekken. Hier wacht zij de Uuitsche korvet Arcona op, die thans van Zuid-Amerika naar de Fidsji-eilanden op reis is, onder commando van baron Von Reibuitz. De Arcona blijfi ter beschikking der expeditie en brengt tiaar ook naar Tshifu over, de eigenlijke plaats der waarneming. De weten schappelijke leiding der expeditie naar China is opgedragen aan Dr. W. Valentiner, observator aan de sterrenwacht alhier, wien hierloe reeds voor geruimen tijd door de Ned. regeering verlof is verleend. In de te Amsterdam gehouden jaarlijksche algerneene vergadering van het „Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen" zijn nog enkele besluiten genomen, die vermelding verdie nen. Op voorstel der afdeeling Utrecht is met algerneene stemmen bevestigend beantwoord de vraag: of het met goed zou zijn, aan de feest viering van het vijftigjarig bestaan de een of andere blijvende herinnering te verbinden Dezelfde afdeeling deed vervolgens tot uitvoering van liet vermelde besluit het voorstelden werkkring van het Genootschap niet te bepalen bij liet bezoeken van veroordeelde gevangenen en de zorg voor uit de gevangenis ontslagenen, maai dien uit te strek ken tol het ondersteunen van die preventief in hechtenis genomenen en van die veroordeelde ge vangenen, welke later mochten blijken onschuldig te zijn. Vermits dit niet kon worden aangenomen zonder verandering van het reglement, en voor stellen lot reglementswijziging niet op de punten van beschrijving voorkwamen, besloot de Vergade ring, deze zaak tot het volgende jaar aan te hou den. Na uitvoerige discussiën werd, op voorstel der afdeeling Amsterdam, besloten dat het Ge nootschap een door het Hoofdbestuur te formu leeren prijsvraag zou uitschrijven over de midde len, die kunnen strekken om den werkkring van het Genootschap le wijzigen of uit te breiden, opdat het in staat zij nog vollediger, dan in de laatste 50 jaren is geschied, zijn doel le bereiken. Na belangrijke gedachtenwisselmg besloot de Vergadering instemming te betuigen met den door de Algerneene vergadering der „Maatschappij van Nijverheid" tot de Hooge Regeering gerichten wensch, dat van Regeeringswe^e middelen mogen aangewend worden, om de openbare dronkenschap te beteugelen en het misbruik van sterken drank tegen te gaan. Men besloot van die instemming te doen blijken door een adres, waarbij zou worden aangedrongen op het nemen van r e- pressieve, maar geenszins van preventieve maatregelen, vermits daarlegen vele bezwaren be stonden. Wal die repressieve maatregelen betreft, werd o. a. door een der buitengewone hoofdbe stuurders, Prof. Mr. A. E. J. Modderman, van Leiden, de aandacht gevestigd op de Fransche wet van 1873, op die aangelegenheid, die, ruim een jaar in werking, goed blijkt le werken. Daarin is o. a. strafbaar gesteld hel opwekken en in de gelegenheid stellen van jongelieden, beneden een bepaalden leeftijd, lot hel gebruik van sterken drank, het schenken daarvan in eenige herberg of tapperij, aan zoodanige jongelieden, zelfs als zij dat mochten verlangen, het zich op straat ver- loonen in een toestand van kennelijke dronken schap, het in dien toestand uitoefenen van som mige beroepen of verrichten van sommige werk zaamheden, hetzij in, hetzij buitenshuis, wanneer daardoor gevaar voor ongelukken is te voorzien, zooals bij koetsiers, bij hen die met brandbare stoften omgaan enz De bovenbedoelde strafbepa lingen, in verband mei het gebruik van sterken drank door jongelieden zijn, volgens dien spreker, gerechtvaardigd uit het oogpunt der Staalslus- schenkomst tot bescherming van minderjarigen. Mochten in het onlwerpslrafwetboek bepalingen in dien geest voorkomen, dan zal de steun van het Genootschap daarvoor gunstig kunnen werken, zoo niet, dan zou hel kunnen bijdragen orn van de Rykscommissie voor dat wetboek of van de Regeering zoodanige bepalingen te verkrijgen. Bij deze gelegenheid deed de spreker, medelid dier Commissie, de gewichtige mededeeling, dat de arbeid der Commissie zoover was gevorderd, dat hij hoogstwaarschijnlijk nog vóór hel eind dezes jaars publiek domein zou wo:den. Het stoomschip Warrior is den 4den Juni te Batavia aangekomen. De afdeeling voor laai-, letter-, geschied kundige en wtjsgeerige wetenschappen der Kon. Akademie van Wetenschappen zal Maandag eene gewone vergadering houden. De Minister van Binnenl. Zaken heeft be paald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkies district Amersfoort zal geschieden op Dinsdag 23 Juni en de herstemming op Dinsdag 7 Juli a. s. In de gisteren gehouden zilling der Tweede Kamer is aangenomen een amendement \an den heer Van Nispen: om niet alleen het r- izen zonder verlof maar ook het wonen op een plaats, waar de rechter volgens de wet niet wonen mag, stral- feloos te laten.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1