Naar rnen verneemt, is aan alle drie can- didaten voor het commiesschap van Sta-it, Mr. J. Van Steenbergen Staal, Mr. Wintgens Ir. en E. R. Van Weideren baron Rengers, na afge legd examen, een diploma uitgereikt. De benoe ming wordt eerstdaags te gemoet gezien. Er is slechts éen plaats vacant. Gisteren is te Amsterdam na afgelegd examen tot arts bevorderd, de heer Dr. P. Wellenbergh, geboren te Oisterwijk. Aan de Groningsche hoogeschool is be vorderd tot doctor in de geneeskunde de heer R. Wartena, van Grouw. De heer J. H. Rennefeld, secretaris van j,Arti et Amicitia" te Amsterdam, is door Z. M. benoemd tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. De Nederlandsche violist Appy, die tal van jaren in Noord-Amerika doorbracht en sedert vele jaren aan het hoofd staat der muziek-academie te Rochester, is voornemens een kunstieis naar Nederland te doen. Het Industrieel Agentschap der vereeniging voor het Nederlandsch Kunst-Industrie-Museum, onder beheer van het Technologisch Bureel van den heer C. A. J. Geesinck, wenscht te Amster dam in 't bezit van een gebouw te geraken, waar gegadigden de verschillende fabrikanten des lands steeds uit hun monsters en prijscouranten zullen kunnen beoordeelen. Door wijlen mej. Beets te Haarlem is aan het Weeshuis aldaar gelegateerd eene som van 10,000, 2'/2 pCt. Ned. W. S., onder den last van vruchtgebruik. Op de Woensdag te Delft gehouden paarden markt waren 363 paarden aangevoerd. De handel was echter niet bijzonder levendig, ofschoon voor enkele goede paarden hooge prijzen, zelfs tot ƒ600, besteed werden. Het schoone weder in den voormiddag had een groot aantal vreemde lingen uit den omtrek naar de stad gelokt. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse (com- posite-bouw) Sambascommandant de luitenant t/z. 1ste klasse L. G. C. Van Wachendorfl van Piijn, te Fijenoord voor rekening van het Depart, van Koloniën aangebouwd, is Woensdag te Hel- levoetsluis gearriveerd, om aan 's Rijks werf verder te worden uitgerust. De 2de luil. T. J. Engelenburg is van het 5de bij het 6de reg. infanterie overgeplaatst, de kapt. der genie H. P. L. G. De Kruyff, eerstaan wezend ingenieur te Deventer, bij het Ministerie van Oorlog, om aldaar werkzaam te zijn. Met 5 dezer worden op non-activiteit ge steld: de luits. ter zee 1ste kï. E. Simon van der Aa, 2de kl. J. P. Wesselink, L. A. H. Lamie, J. G. Roosenburg, J. Cardinaal en C. Pels Rijcken, de off. van gez. 1ste kl. H. Evertse, de off. van admin. 3de kl. F. D. Clarkson en de scheeps klerken O. R. Paehlig en K. J. Van den Bussche, allen aan boord van Zr. Ms. transportschip met stoomvermoger» Java; met 16 Juni geplaatst, aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Paleni- bangde adelb. Isle kl. D. A. Kraijenhofl van de Leur; Zr. Ms. opnemingsvaartuig Hydrograaf, de adelb. 1ste kl. J. H. Calmeijer, F. Van den Berg, P. T. M. Van Leeuwen, H. P. Netscher en F. C. Granpré Molière; Zr. Ms. schroefstoomschip B andj er massing, de adelborst 1ste kl. L. Adi iani Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de adelb. der lste kl. O. H. Kuyck, J. D. Heyning, W. P. A. M. Kluit en H. Rudolph; Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, de adelb. lste kl. Jhr. J. A. G. Van der Staal, C. F. De Ruyler de Wildt en R. Betz. De tot dirigeerend offïc. van gez. bevor derde offic. van gez. lste kl. W. C. A. Hajenius, aan boord van Zr. M. wachtschip te Willemsoord, wordt met 10 Juni op non-activiteit gesteld, en vervangen door den oific. van gez. lste kl. A. Peters. Z. M. heeft aan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden soldaat P. Henk, op zijn verzoek, vergunning verleend lot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Z, M. heeft met ingang van 15 Juni be noemd tot griffier bij het kantongerecht te Enk buizen, Mr. C, A. Gau, advocaat te Zierikzee; aan Mr. E. W. Guljé, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regen ten over het huis van arrest te Breda, en be noemd tot lid van genoemd college Mr. W. A. 't Hooft, rechter in de arr.-rechtbank te Breda. Gemengd Nieuws. Woensdag-namiddag ontving een paardenkoopman van Bodegraven, bij hel inspan nen van zijn paard, op de Beestenmarkt te Delft, juist op het oogenblik dat hij den knecht van den stalhouder waarschuwde met het paard voorzichtig te zijn, omdat het niet te vertrouwen was, zulk een hevigen slag legen de borst dat bij onder geneeskundige behandeling is en, naar men ver neemt, vooreerst niet vervoerd mag worden. Woensdag had te Zwartsluis het ge- rechtelijk onderzoek plaats in de geheimzinnige zaak van den aldaar woonachtigen schipper J. Kis- jes Hz., die volgens opgave van zijn knecht in de Zuiderzee is verdronken. Deze knecht, Hendrik Lassche genaamd, verhaalt dat zijn meester onder weg eenige aanvallen van razernij zou hebben gehad, zoodat hij, Lassche, genoodzaakt was hem te binden. Na eenigen tijd, toen Kisjes verzekerde dat hij hersteld was, had de knecht de touwen losgemaakt; daarop zou de schipper, in den vroe gen morgen van Zondag 31 Mei, ter hoogte van 't eiland Schokland, met een roeiboot zijn vaar tuig verlaten hebben en daarna verdronken zijn. Aangezien hier aan misdaad kon worden gedacht, heeft de justitie zich Woensdag naar Zwartsluis begeven. Men schrijft van daar aan de Prov. Ov. en Zw. Cl. dat, hoewel de uitslag van het onder zoek nog niet bekend is, men niet gelooft, dat Let tot eenig resultaat heeft geleid. Hendrik Lassche moet juist niet bijzonder gunstig bekend staan, en Kisjes ook een liefhebber zijn geweest van sterken drank. Woensdag-avond had te Rotterdam een persoon, aan boord van de stoomboot Vesta willende gaan, het ongeluk van de loopplank in de Maas te vallen. Pogingen, onmiddellijk in 't werk gesteld, mochten niet slagen. Eerst na een half uur werd het lijk van den man opgehaald. Naar men verneemt is door de arron- dissements-rechtbank te Rotterdam bevel van aan houding verleend tegen den brievenbesteller B. S. Aan het politiebureel der 4de afdeeling waren in de vorige maand bij herhaling klachten ingekomen wegens het vermissen van brieven met wissels, betaalbaar te Rotterdam en elders, en verzonden uit Ned.-Indié aan het adres van te Rotterdam wonende familieleden. Hel mocht den commissaris van politie na een scherp onderzoek gelukken, zoovele bewijzen tegen den bedoelden besteller in handen te krijgen, dat tegen zijne aanhouding geen bezwaar bestond. Naar het H an delsblad heeft verno men, is het stelen van een zwaan uit de tuinen van het Genootschap „Artis" te Amsterdam, 11. Zaterdagnacht gepleegd door eenige jongelieden van „beschaving", die in opgewonden toestand het hek, dat de tuinen van den publieken weg scheidt, zijn overgeklornmen, en het arme dier deerlijk hebben toegetakeld. Op het geschreeuw kwamen de nachtwachts toeschieten, die de balda dige jongens, toen zij weder over het hek waren geklommen, in hechtenis namen. Onder hen zijn er zelfs, die leden zijn van „Artis" 1! Zoo althans luidt het verhaal. De schildersknecht Bosch, wonende in de Koestraat te Amsterdam, vond deze week op de straat eene portefeuille, waarin eene waarde aan papier van 5U00 geborgen was; hij stelde zijne vondst onmiddellijk ter beschikking van den eigenaar, die echter lot dusver nog niet gevon den is. Eene karavaan van geheel buiten ge wonen aard wordt dezer dagen uit verschillende der Vereenigde Staten van Noord-Amerika in Duitschland verwacht. Dertig ongehuwde dames, van 20 tol 40 jaren, mannelijke hulp versma dende, hebben zich vereenigd om onder geleide van eene Duitsche matrone eene reis door een deel van Europa te doen. Zij denken, behalve te Berlijn, ook geruimen tijd te Parijs en te Florence te vertoeven en ongeveer drie maanden op reis te blyven. De heer M. te Utrecht is in den nacht van Zondag op Maandag op eene geheimzinnige wijze verdwenenden dag na zijn vertrek had hij een zijner crediteuren ontboden, van wien hij gelden ter leen had, tot een bedrag van ƒ1200. DeEngelsche velocipèden-club „Ariel" vindt haar werkkring in Engeland te bekrompen en heeft nu een excursie naar het vaste land ge organiseerd. Men zal 14 dagen in Frankrijk „wielen". In dien tijd wil men Normandië en noordelijk Frankrijk bereizen, om als einddoel Parijs te bereiken, waarna de terugtocht over Amiens en Boulogne zal genomen worden. De leden der club zijn geen jongelieden, maar ge vestigde personen; men vindt er geneesheeren, geestelijken, grondbezitters en hoogstwaarschijnlijk M. P.'s onder; die toch moeten in Engeland aan alles een cachet geven, anders is 't niet fashion. In de woning van den Belgischen gezant te Berlijn, baron Nothomb, is een brutale diefstal met inbraak gepleegd. De dief of dieven hebben zilveren voorwerpen gestolen tot een waarde van 4000 a 5000 franken. De justitie doet ijverig onderzoek, tot dusverre zonder resul taat. INGEZONDEN.' Mijnheer de Redacteur Onder de Leidsche bedelaars, die tegenwoordig den omtrek uwer stad bewandelen, behoort ook een zeer bejaard grijsaard, Slegtenhorst genaamd, wonende in de Boomersteeg, die, lang van ge stalte, nauwelijks meer in staat is zijn voeten te verzetten. Zijn uiterlijk geeft alle kenleekenen, dat hij weleer in goeden doen geweest is. Vreernd, ja sluitend vind ik 't, zoo'n oud man geen onder komen te geven in een liefdadig gesticht, als hij b. v. in 't Oude Mannenhuis vinden kan. In alle geval behoort de politie de bedelarij, die in den laatsten tijd haar vorigen bloei begint te hernemen, te weren; en gaarne hebben wij buitenlui er wat voor over, indien wij maar niet dagelijks de ellende moeten beschouwen, dat ouden en gebrek- kigen van dagen, in alle weer en wind, om een stuk brood moeten bedelen, wat alles behalve tot eer verstrekt van de armbesturen uwer stad. Een buitenman. BUITENLAND. ï^ranlorij li. In de algemeene vergadering van aandeelhou ders in de Suez-kanaalmaatscnappij is een rapport voorgelezen, waarin voorgesteld werd de achter stallige coupons, met inbegrip van de coupon die weldra zal vervallen, ten bedrage van 35 md- lioen, tot een 7 pCts. fonds te kapitaliseeren, en met dat doel 400,000 obligatiën, elk van 85 fr., 5 pCt. rente dragende en aflosbaar binnen 40 jaren, uit te geven. Het rapport constateert, dat de maatschappy alle werkzaamheden tot verbe tering van het kanaal heeft gestaakthet herin nert voorts aan het te Konstantinopel gerezen geschil, waarvoor de Porte, die gehandeld heeft onder den invloed van den Engelschen gezant, verantwoordelijk is. De heer De Lesseps heeft alleen voor overmacht gebukt. De vergadering heefl het rapport goedgekeurd en den Voorzitter, directeur en Raad van Bestuur gemachtigd de noodige stappen te doen, opdat de Maatschappij weer in 't bezit harer rechten gerake. Het rechtercentrum is het over een pro gramma eens geworden. Daarin wordt gezegd, dat ofschoon de oplossing der ministerieele crisis van 16 Mei wordt goedgekeurd, de toen gestelde quaestie niet is uitgemaakt en toch niet hangende kan blijven. Frankrijk verlangt een definitief be stuur; Mac Mahon kan niet zeven jaren lang voor 's lands welvaren waken als hij, wanneer de Vergadering is uiteengegaan, niet steunt op een systeem van wyselijk overwogen instellingen. Het rechtercentrum heeft alle voorstellen ver worpen, welke de strekking hadden om het tot standkomen der constitutioneele wetten te bemoei lijken of ze te verzwakken. Spanje. Men verwacht dat voor Estella, waar de Car- lislen in grooten getale bijeen zijn, slag geleverd zal worden. Lorna is te Santander aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2