LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4391. A0. 1874. Zaterdag 6 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1A0. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BEItl CH'TEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te wetui, dat aan den ontvanger der directe belas tingen alhier is ter band gesteld een, op den vierden dezer maand, invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1874/5, houdende aanslagen voor de wijken 1 en 2, terwijl ieder verplicht is zijn aaDslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidscke Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leiden. 5 Juni 1874. LEIDEN, 5 Juni. Door de Commissie voor het Middelbaar Onderwijs in Den Haag zijn gisteren toegelaten voor geschiedenis, de heer W. Melgerd, van Leidenboekhouden, de heer G. A. Van Diest, van Rotterdam. Afgewezen werden een voorFransch, een voor boekhouden en een voor schoonschrij ven. Twee candidaten, een voor Nederlandsch en een voor boekhouden, de laatste wegens onge steldheid, trokken zich terug. Een voor boekhou den was niet opgekomen. H. M. de Koningin zal a. s. Zaterdag de huwelijksinzegening van graaf Van Limburg Stirum Warmond met jonkvrouwe Groeninx van Zoelen, met Hd. tegenwoordigheid vereeren. Het stoomschip Cotirad, kapt. J. De Rid der, ging den 2den Juni te zes uren 's morgens het Kanaal in, kwam den 3den 's middags te Suez aan en vertrok denzelfden dag 's avonds. Het stoomschip Rotterdam.kapt. Jansen, van New-York, is gisteren te Hellevoelsluis ge arriveerd. De stoomschepen Bel/li en Hydaspesvan de Peninsular and Oriental Company, met de verwacht wordende Indische, Ghineesche en Austra lische mail aan boord, zijn, het eerste 1 dezer en het laatste 29 Mei jl. te Suez aangekomen. Het bericht van den militairen en civielen bevelhebber in Atjin, opgenomen in het telegram van den Gouverneur-generaal van 31 Mei jl., bevatte nog de mededeeling dat kapitein Walrin (bij het Departement van Koloniën bekend als F. C. P. M. Walrin, kapitein-kwartiermeester), over leden is. Het Aardrijkskundig Genootschap is voor nemens op Zaterdag 20 dezer hare algemeene vergadering te Rotterdam te houden in de lokalen der Kon. Ned. Yachtclub, door het Bestuur dezer instelling daartoe beschikbaar gesteld. De punten van beschrijving zijn: 1. Kort verslag van de reis van Jhr. T. M. Lycklama a Nyeholt door Perzië in 1866, met een overzicht van den vroegeren handel der Neder landers en van den tegenwoordigen slaat des handels in dat rijk, door Jhr. Mr. J. K. J. De Jonge; 2. Bespreking van het zenden eener weten schappelijke expeditie naar Sumatra, in te leiden door den heer W. F. Versteeg; 3. Voordracht over het verleden en de toekomst der Bandagroep, door den heer A. J. Ten Brink; 4. Voordracht van Prof. P. J. Velh, over het voornaamste, dat in het afgeloopen jaar tot vermeerdering van de kennis der bijzondere gewesten van den aardbol is verricht. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 10 Juni a. s., des voormiddags te 41 uren. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van den spoorweg ter verbinding van den Rijn- met den Hollandschen IJzeren spoorweg te Rotterdam. Daarbij wordt verklaard dat het algemeen nut de onteigening vordert ten name van de Ned. Rijn spoorwegmaatschappij, van de eigendommen, noo- dig voor den aanleg van den spoorweg ter ver binding van den Rijn- met den Holl. IJzeren spoorweg te Rotterdam, in de gemeenten Rotter dam en Overschie, aanvangende op het station an den Rijnspoorweg, over de Entrepothaven en het Oostplein tot in de Goudsche Vest, langs den zuidelijken kaaimuur door de Vest over het Kou- wenburg eiland, de Rotte, den Strooveerkatshoek, de Weenastraat, de Raampoortslaan en de Schie tot benoorden het station van den Staats- en Holl. spoorweg, aansluitende aan den Holl. IJzeren Staats spoorweg. In de toelichting tot het ontwerp wordt gezegd, dat de ontworpen vertakking strekt tot uit voering eener verplichting van de Rijn-spoorweg maatschappij, bepaald in art. 9 barer concessie van 16 Mei 1845, en waarvan de uitvoering nader ge regeld werd bij de bekende overeenkomst van 23/27 Mei 1867, tusschen de regeering en de maat schappij. Het dagelijksch bestuur van Rotterdam verklaart, dat voor de gemeente tegen de voor gestelde richting in het algemeen geen bezwaar bestaat, maar wel tegen verschillende onderdeelen van het plan. Bij een overleg tusschen het ge meentebestuur en de Directie der maatschappij, zijn de aangewezen bezwaren, voor zoover die in aanmerking komen, op vrij voldoende wijze opge lost. In de algemeene vergadering van het Neder landsch Schoolverbond, ten vorigen jare te Arnhem gehouden, was o. a. besloten eene Commissie van vijf leden uit de Vereeniging op te dragen een grondig onderzoek in te stellen omtrent de vraag, of de invoering van wettelijken leerplicht in Neder land noodzakelijk is, en of, als deze vraag bevesti gend mocht worden beantwoord, de bezwaren tegen de invoering overwegend zijn. De Commissie heeft zich thans van hare taak gekweten en een lijvig verslag omtrent de invoering van den leerplicht uitgebracht. De conclusie van het onderzoek was, dat, terwijl éen lid, in beginsel voor den leerplicht gestemd, zich tegen de invoering daarvan ver klaarde zoolang de Grondwet niet is gewijzigd, twee leden zich tegen den leerplicht verklaarden en twee er voor. Tusschen de beide laatsten be stond evenwel het aangeduide onderscheid, dat de eene thans reeds den tijd voor de invoering gekomen achtte, terwijl de andere ze op dit oogen- blik als geïsoleerden maatregel ontijdig oordeelde. Het rapport der Commissie zal in de aanstaande algemeene vergadering van het Schoolverbond worden behandeld. In de Nieuwe Walekerk te Amsterdam werd gisteren het vijftigjarig bestaan van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen gevierd met het uitspreken eener feestrede door Mr. G. Van Tienhoven, waarin hij het streven van het genootschap schelste naar de grondgedachte van zijne stichters, nu wijlen de heeren W. H. Suringar, J. L. Nierstrasz en W. H. Warnsinck Bz.„overwin het kwade door het goede." De plechtigheid werd aangevangen en be sloten met de uitvoering van een door Dr. E. Laurillard gedicht zangstuk, waartoe eenige jonge dames, onder leiding van den heer Mattern, be reidwillig medewerkten. Tot buitengewoon hoofd bestuurder werd benoemd de heer Mr. G. De Vries Az., Minister van Justitie, en tot lid van verdienste de heer J. Stevens, hoofdinspecteur der gevangenissen in België. Thans is verschenen het programma van het 28ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres, te houden te Zierikzee, 23, 24, 25 en 26 Juni a. 8. De werkzaamheden van het Congres zijn aldus geregeld: Dinsdag: Ontvangst der leden van het Congres des namiddags te 7 uren op de groote zaal van het Raadhuis, vorming der af- deelingen en verkiezing van hare besturen. - Woensdag: Te 9 uren des voormiddags, verga dering der afdeelingen; te 1 uur des namiddags, opening van het Congres en eerste algemeene vergadering. DonderdagTe 9 uren des voor- middags, vergadering der afdeelingen; te 12 uren des middags, tweede algemeene vergadering. Vrijdag: Te 9 uren des voormiddags, vergadering der afdeelingen; te 12 uren des middags, derde algemeene vergadering, sluiting van het Congres. Uit het 2de Jaarverslag der Algemeene Ne- derlandsche Vrouwen-Vereeniging „Tesselschade" blijkt, dat in het afgeloopen jaar het aantal leden van 1340 tot 4677 geklommen is. Het cijfer van contributiën en donatiën, dat ten vorige jare f 2615.35 bedroeg, is tot f 4613.42 geklommen, waarvan het 1/16 deel in de Hoofbestuurskas gestort werd. Aan zuiver werkloon is betaald ongeveer f 16000, dus f 4000 meer dan het vorige jaar. Voor zoover de verwerkte grondstof door bestuur deressen of werksters aangekocht werd, beliep het bedrag hiervan ruim f 12000. Het cijfer der werksters, ten vorigen jare 367, is geklommen tot 437, niettegenstaande de minder bekwame of minder in de termen vallende zich langzamerhand terugtrekken. Depots der Vereeniging zijn in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Middelburg, Dord recht, Woerden, Gouda, Leiden, Goes en Har- lingen. Te Velp wordt er eerstdaags een ge opend door de gezamenlijke Rotterdamsche en Zutfensche Afdeelingen, te Schiedam door de Afdeeling van dien naam, die tevens aan de Delftsche Afdeeling het recht van inzending harer goederen gegeven heeft. Het Hoofdbestuur bestaat thans uit de dames: M. A. Hoffman, voorzitster; P. J. Haverkorn van RijsëwijkVan Delden, vice- voorzilster; J. HingstHuidekoper, J. Henriette Nachenius, J. G. M. Van Houten, Jeltje De Bosch Kemper, penningmeesteres, L. F. Wijnaendts, secretaresse. Eene Commissie van studenten is voorne mens een feest le organiseeren ter herdenking van het lOjarig bestaan van de instelling van onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indié te Delft. Door de Amsterdamsche feestcommissie is aan den heer J. L. Springer, die als architect zulke goede diensten bewees, een fraai gouden horloge met inschrift, en aan Mej. Francisca Stoetz, de zangeres die de voorstelling in den Schouwburg opluisterde, een gouden collier tot aandenken geschonken. Het denkbeeld, door den heer Bolgorschek opgevat, om op den aanstaanden verjaardag van H. M. de Koningin, een nationale kunst-ovatie te brengen, vindt veel bijval. De alsdan uit te voeren zangstukkken, zullen, zoo men verzekert, bestaan uithet „Festgesang an die Künstler", van Mendelssohn Bartholdy; een koor uit „Hans- chen van Gelder", van Nicolai; „Omhoog", door Heinze; „Hollands Glorie", door Richard Holl; en het „Volkslied".

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1