elf, in het lokaal „Buitenlust" in de Maliebaan te Utrecht, de gewone algemeene vergadering worden gehouden van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Tevens zal er een tweedaagsch muziekfeest plaats hebben op Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Juni in de Parkzaal van Tivoli en op Zondag den 13den een kunstenaarsconcert worden gegeven, onder directie van den heer Richard Hol. Als solisten zullen zich doen hooren mejuffr. Wilh. Gips (sopraan) uit Dordrecht; Mevr. Anna CollinTobisch (alt) uit Amsterdam de heer Dr. Gunz (tenor) uit Hannover en de heer Gura (bas) te Leipzig. Onder de punten van beschrijving komen voor aanvragen van de afdeelingen Den Haag en Haarlem tot het doen houden aldaar van het muziekfeest in 1875. Als feestlokaal in Den Haag wordt genoemd het in aanbouw zijnde gebouw voor Kunsten en "Weten schappen, bevattende 2100 zitplaatsen met vol doende bijlokalen voor Algemeene Vergadering en dat 1°. November a. s. voltooid zal zijn. Naar men verneemt hebben de grondbo ringen, die vanwege het Departement van Binnen- landsche Zaken in den jongst en tijd werden ge daan ten behoeve van het plan tot droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, zulke gunstige resultaten opgeleverd, dat er alle voor uitzicht bestaat op het welslagen der onder neming. Zr. Ms. fregat 1ste kl. Prins van Oranje, liggende op 's Rijks werf te Amsterdam, is in zooverre gereed, dat het door Zr. Ms. stoomjacht De Valk kan worden afgehaald om naar Helle- voetsluis te worden gesleept, alwaar het 't afge keurde wachtschip De Rijn zal vervangen. Naar men uit Nieuwediep meldt, zullen daar, evenals te Hellevoetsluis, eenige voor den dienst ongeschikte oorlogschepen gesloopt worden. Daaronder behoort het aldaar liggende oorlogschip Hollanddat nooit in dienst is geweest en sedert jaren ligt te vervuren. Aan 's Rijks werf te Helle voetsluis zouden er 10, aan die te Willemsoord 3 voor de bijl bestemd zijn. Tusschen Harlingen en Newcastle is een geregelde stoombootdienst tot stand gekomende fraaie stoomboot Grasmere is daartoe in dienst gesteld. Deze boot is met het oog op de Harlinger haven gebouwd en heeft slechts 11 voet diep gang, bij eene lading van 400 ton. De navolgende ambtenaren bij de admini stratie der posterijen zullen hunne functièn uit oefenen als volgtde comm. 2de kl. J. P. Van Nieuwkuyk ten postkantore te Roermond; de comm. 3de kl. H. Helling, te Goes; de comm. 3de kl. G. Bruch, te Haarlem; de surnum. J. A. Van de Velde, te Amsterdam. Tot directrice der hoogere burgerschool voor meisjes te Amsterdam, is benoemd mej. B. T. De Bouvé, directrice der stedelijke inrichting voor meisjes te Zwolle. Met ingang van 15 Juli, is aan B. P. Bo- gaerts, ijker der maten, gewichten en weegwerk tuigen, eervol ontslag uit die betrekking verleend, behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeld. De luit.-ter-zee 1ste kl. J. C. Joekes wordt met 1 Juli gedetacheerd bij de directie der marine te Amsterdam, ter waarneming der betrekking van officier van politie; de luit.-ter-zee der 1ste kl. H. A. De Smith van den Broecke wordt met 1 Juli toegevoegd aan den chef der hydrographie bij het Depart, van Marine. Z. M. heeft J. Boverhoff, thans ontvanger der dir. bel. en acc. te Hoogwoud, benoemd tot ontv. derzellde middelen te Avenhorn. Z. M. heeft pensioen verleend aan: R. of R. J. Dijkstra Rinderts, postbode, 158; C. Callars of Callaars, idem, ƒ60; J. A. Ruel Engelman, ontv. der directe belastingen en acc. ƒ1026; E. Van Dijk, wed van C. Droogendijk, brievengaar- ster, 83; P. Minnaard, commies 1ste kl. bij 's Rijks bel. ƒ510; J. Duparc Jr., direct, van het Rijks telegraafkant. te Breda, 440; S. J. Huese, comm. 2de kl. bij 's Rijks bel. 192; R. Van Sonsbeeck, comm. 1ste kl. der posterijen, ƒ537; J. De Haas, wed. van R. Monshouwer, in leven sloeproeier, 140; C. M. G. De Heer, wed. van "W. Wessels, in leven ontv. der dir. bel. en acc., ƒ978; H. C. Doesburg, coinm. 1ste kl. bij 's Rijks bel. 414E. of E. M. Van Nyeholt of Nyholt, idem 3de kl. bij idem, ƒ321P. C. De Fonte- nille, idem 1ste kl. bij idem, 550; A. B. Hoef nagel, wed. van J. Egbers, in leven hoofdcomm. bij idem, ƒ252 'sjaars. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag had zekere vrouw S. het ongeluk, terwijl zij een emmer wal er wilde scheppen, in het Galgewater te vallen. Zij was reeds naar het midden gedreven, toen de timmer man v. G. het geluk had haar op het droge te brengen. In de zaak van de kerkvoogden te Ingen tegen de weigerachtigen tot betaling van den door kerkvoogden uilgeschreven kerkelijken omslag, werd Zaterdag jl. door den kantonrechter te Tiel uitspraak gedaan. Bij een uitvoerig ge motiveerd vonnis verklaarde de kantonrechter de bezwaren der opposanten tegen het heffen van kerkelijken omslag, door kerkvoogden bovenge noemd, ongegrond, als zijnde deze wettig door de notabelen en deze laatsten door de manslidmaten verkozen, en daar uit het getuigenverhoor ge bleken was, dat het algemeen reglement te Ingen bij behoorlijk gehouden stemming was aangenomen en art. 12 van dat reglement kerkvoogden de bevoegdheid schenkt om hoofdelijken omslag te heffen, werd aan eischers hunne vordering toege wezen en de hoofdelijke omslag invorderbaar ver klaard. Naar men verneemt, wordt door de justitie een onderzoek ingesteld te Zwartsluis, wegens het ontdekken van bloedvlekken in een vaartuig van J. K., die gezegd wordt overboord te zijn geslagen en wiens knecht alleen met het schip is teruggekomen. Het Openbaar Ministerie b ij het Pro v. Hof in Noord-Holland heeft cassatie aangeteekend tegen het arrest in zake Bouwen Geel, den ex-burgemeester eener Noord-Hollandsche ge meente. Te Groningen had Dinsdag-morgen aan het Damsterdiep het volgend treurig ongeval plaats. Het twaalijarig zoontje van den scheeps kapitein A. J. Ates bevond zich op het in de zoogenaamde Damsterkolk liggend beurtschip op Emden. Juist toen men bezig was de sluisdeuren te openen, stond de knaap bij het roer, dat door den aandrang van het water zoo geweldig omsloeg, dat de jongen over boord viel. Ofschoon oogen- blikkelijk velen hem trachlten te redden, mocht dit helaas niet gelukken. Eerst een uur later werd zijn lijk uit de diepte opgehaald. Greld.- en efïectenmarkt. Amsterdam, van 23 Mei tot 1 Juni 1874. De geldmarkt blijft voortdurend ruim voorzien en indien er geene onvoorziene gebeurtenissen plaats hebben, bestaat er veel kans dat zij nog geruimen tijd in overvloed zal baden, te meer daar ook de toevoer naar Londen zéér groot en de aftrek van daar betrekkelijk gering is. Daar door kan de Bank van Engeland tot eene ver mindering van disconto overgaan, en werd dit voorbeeld eens gevolgd door de Fransche Bank, die eene ongekend sterke reserve in goud voor handen heeft, dan zouden wij licht lot uiterst lage renteprijzen kunnen komen. De effectenmarkt vervolgt den weg dien hij verleden week reeds ingeslagen had; de meest soliede fondsen bhjven langzaam aan rijzende, de speculatiefondsen, Spanjaards, Peruanen en Egypte- naren moesten zich wederom verliezen getroosten, terwijl Turken rnet de uiterste moeite werden staande gehouden en Noord-Amerikaansche Spoor wegfondsen liepen voortdurend terug op slechts een paar uitzonderingen nade Oblig. Centraal- Pacific, Atlantic-Mississippi-Ohio en Aand. Mil waukee en St.-Paul, die een winst van eenig belang behaalden. Voortgezette kooporders in Nationale fondsen voor geldbelegging hielden de prijzen van dezen staande, doch vermochten alleen de 3 pGt. circa 'l2 pGt. op te heffen. Daarentegen rezen sommige onzer industriëele waarden belangrijk. Aand. Nederlandsche Bank streven naar de 400Reeds staan zij, met een winst van 10 pCt. in deze week, op 370 pCt. Nederlandsch-Indische Handels bank was 3 pCt. tot 106 pCt., de Obligatiën der beide Stoomvaartmaatschappijen vorderden goed; de Koninkl. Nederlandsche bereikte met 2 pCt. avance den parikoers en de Nederland klom van 93/4 lot 96 pCt. Behalve Boxtel-Wezel- Obligatie, die van 45'/4 tot 47'/2 pCt., en Aan- deelen die van 20 tot 21 pCt. rezen, waren onze meeste Spoorwegfondsen flauwer, even als Aan- deelen Handelmaatschappij. Het sterkste werden getroffen de Aand. Exploitatiemaatschappij, van 111 op lOö'/j pCt., in de vrees dat het dividend minder zal bedragen dan het vorige jaar. Voorts verloren Aandeelen Holl. IJzeren-Spoorweg van 103 op 107, Rijnspoorweg 1.van 314'/a op 313'/2 en Centraalspoorweg 1 pCt., terwijl daarentegen Obligatiën 1871 van eerstgenoemde Maatschappij 3/4 pCt. stegen. Van de Noord-Ainerikaansche soorten merken wij alleen op, dat 8 pCt. Louisiana's 1875 4 pCt. rezen en dat daarentegen Colorado's op 10'/2pCt. gedaald zijn, evenals de St.-Vincents Brainards, de Oblig. Maxwell op 1 pCt. en de Aandeelen op 2'/4 pGt.; en dat de Chicago-Rock-Island van 87 op 80, de West-Wisconsin van 50 op 40 pCt. vielen, orn van de soorten die 2 pCt. en daarom trent verloren, niet te spreken BUITENLAND. Frankrij li. De heer Ledru Rollin heeft gisteren in de zitting der Kamer de kieswet bestreden. De Monarchie van het „droit divin", de constitu- tioneele Monarchie en het Keizerrijk, zeide hij, zijn onmogelijk. De Republiek zal voor altoos in Frankrijk blijven. Hij verlangde van de Kamer, dat ze de Republiek zou organiseeren en ver trouwen stellen in het land. De heer Thiers, heeft bij 't ontvangen van eene deputatie van in Peru gevestigde Franschen, haar uiteengezet waarom hij een republikein was geworden. De onmacht der monarchalen had hem de noodzakelijkheid doen zien, om zich bij de conservatieve Republiek aan te sluiten. Hij eindigde met te zeggen, dat hij aan 't behoud van den vrede geloofde, daar Europa dien verlangde. Europa wenschl over de blinde hartstochten te zegevieren, die de rust kunnen verstoren. Ouitscliland. Met betrekking tot de geruchten omtrent een plan om te Echternach, in Luxemburg, een cen trum te vestigen voor priesters die in Duilschland worden verdreven, beweert de Triersche Zeitung, dat de Luxemburgsche Regeering uit Berlijn aan zoek heeft ontvangen, om aan de redemptoristen uit Pruisen het verblijf op Luxemburgsch grond gebied te ontzeggen en dat hierop een weigerend antwoord is gegeven. In de zaak der openbare demonstratiën te Fulda ter eere van gevangen genomen en uit de gevangenis ontslagen priesters is thans reeds ge deeltelijk uitspraak gedaan. De meisjes, die den kapelaan Weber feestelijk hebben begroet en de boeren uit Dippertz, die wegens demonstratiën ter eere van hun pastoor waren aangeklaagd, zijn vrijgesproken. Er moet nu nog uitspraak worden gedaan omtrent 24 andere personen. Keizer Wilhelm zal in het midden dezer maand naar Ems op reis gaan, alwaar hij tot den 19den met den Keizer van Rusland in ge zelschap zal zijn. Na vervolgens aldaar drie weken verblijf te hebben gehouden, zal Z. M. eenige weken te Gastein gaan doorbrengen om de baden te gebruiken. De Prov. Corr. heeft vernomen, dat de meeste regeeringen toezegging hebben gedaan tot deelneming aan het congres te Brussel over oorlogsrecht. De deelneming van Duilschland is verzekerd. Spanje. Uit Santander wordt van 1 Juni gemeld: Het Carlistische leger is geéchelonneerd tusschen Estella en Guipuzcoa. De aanvallen op Hernani duren voort; de republikeinen hebben versterkingen aangevraagd. De generaals Moralis en Portilla hebben hun ontslag genomen en zijn naar Madrid vertrokken. Het gerucht van de candidatuur van een Duilschen vorst voor den troon van Spanje

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2