verzoek te bewilligen. Bij deze gelegenheid wordt aan de betrokken miliciens herinnerd, dat zij, die wegéns- ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen komen, overeenkomstig de daarom trent bestaande voorschriften, zich na hunne her stelling bij hun corps zullen moeten vervoegen, ten einde gedurende zes weken in den wapen handel te worden geoefend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van uitgaven tot een bedrag van 443,233.95, wegens verstrekkingen door het departement van Marine, dienst 1874. Dit wetsontwerp heeft de strekking om aan het Departement van Marine de beschikking te ver- leenen over de ontvangen gelden, wegens in den loop van het jaar 1873 gedane verstrekkingen. De verstrekkingen aan particulieren bestaan grootendeels uit dokhuur, gebruik van den mast- bok, kiellichter en andere bij het dokken gevor derde gereedschappen. Door het ontbreken van een particulier droog dok aan het Nieuwediep heeft men de schepen, wier afmetingen niet veroorloven naar Amsterdam op te gaan, en wegens de bezwaren om buitens lands de gelegenheid tot dokken te zoeken, zoo veel mogelijk in de marine-dokken opgenomen. De talrijke verzendingen, die vanwege hel Dep. van Koloniën, in verband met de expeditie tegen Atjin, in den loop van 1873 hebben plaats ge had, waren oorzaak dat men in het afstaan der marine-dokken vrijgeviger is moeten zijn dan anders wenschelijk is. De verschillende Stoomboot-Maatschappijen, wier groote schepen te Nieuwediep binnenvallen, zijn aangeschreven, maatregelen te beramen, om in een eigen dok en de middelen tot het verwerken van zware lasten te voorzien. De hulp van Staats wege mag en kan voortaan niet anders dan in buitengewone gevallen worden verleend. De schepen welke van de marine-dokken in den loop van 1873 hebben gebruik gemaakt, waren de volgende: Conraddriemaal; Koning der NederlandentweemaalPrins van Oranje tweemaalPrins HendrikJason, GurdaNoord- BrabantIrene, Java en Sundaelk eens. Door het Hoofdcomité van het „Roode Kruis" zijn dezer dagen een tweetal circulaires aan de comités en correspondenten rondgezonden, waarbij 1°. wordt medegedeeld, dat men er in geslaagd is bij het gemeentebestuur te Versailles den eigendom te verkrijgen van hel graf van den in jeugdigen leeftijd aldaar overleden candidaat in de geneeskunde W. Smitt, voor wiens nage dachtenis een eenvoudig gedenkteeken zal worden opgericht, evenals op het graf van Dr. Praeger te Metz werd geplaatst. 2°. wordt mededeeling gedaan van uit Indië ontvangen berichten betref fende hetgeen te Batavia voor de lijders van Atjin werd verricht. Bij de ontvangen giften en geschen ken wordt o. a. melding gemaakt van een som groot 291,10, zijnde de opbrengst van een door den heer F. Bourret en eenige dilettanten te Pasoeroean gegeven concert. Voorts werd van het Bergwerks-Gesellschaft „Vereinigter-Bonifacius" bij Gelsenkirchen een gift van 60,65 en van de Directie over de vereenigde tooneelislen te Amster dam 148,90 ontvangen. Door de Association des Hospitaliers te St. Josse te Brussel werd 94,50 toegezonden als eerste gift in geld. Ten slotte wordt bericht dat, vanwege het hoofdcomité aan het centraal-comité te Batavia o. a. werd ge schreven: „Voornamelijk werd het hoofdcomité getroffen door het liefdewerk uwer gedelegeerden, niet het minst door dat van den heer Von Bult- zingslöwen, wiens moed, beleid en trouwe plichts vervulling ook hier aller bewondering wekt. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op 17 dezer, zal in Den Haag van gemeentewege des avonds in de Malie baan een groot vuurwerk worden afgestoken. Nu er te Haarlem bezwaar bestaat tegen de plaatsing der Indische brigade aldaar, wil men pogingen aanwenden deze nog in Breda gestationeerd te krijgen, waar alles zoo uitnemend daartoe geschikt is. Breda is reeds geheel een militaire stad, en terwijl de brigade te Haarlem niet met welwillendheid wordt te gemoet gezien, zou zij, daar komende, bij de inwoners, aan den omgang met militairen gewoon, zelfs met voor liefde worden ontvangen. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is een bankbiljet groot 1000, door een onbekende, onder het postmerk Den Haag van 31 Mei jl., ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. Z. M. heeft aan D. Rahusen, te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 1ste kl. der Frede- riksorde, hem door Z. M. den Koning van Wur- temberg geschonken; aan luit.-kol. J. J. Meder, vroeger comm. der dd. schutterij te Amersfoort, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der St.-Stanislaus-orde 2de kl., hem door Z. M. den Keizer aller Russen geschonkenM. Clician benoemd tot Ned. consul te Roulchouk, voor het Vilayet van den Donau; aan C. Van Randwijk, te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevredenheid wegens de redding van drenke lingen op verschillende tijdstippen te Alkmaar, laatst in 1869, toegekend de bronzen medaille, alsmede een lolïelijk getuigschriftop hun verzoek, ingetrokken de bpnoeming van Dr. P. J. Barnouw, lector te Amsterdam, en G. J. Jacobson A. Bz., oud-apotheker te Schiedam, tot leden der comm., gedurende den tijd van éen jaar, belast rnet het afnemen der geneesk. examens, en benoemd tot leden dier comm. Dr. W. M. H. Sanger, hoog leeraar te Groningen, en P. J. Haaxman, apotheker te Rotterdam. Gemengd Niemvs. Men meldt uit Zwolle: Aanstaanden Donderdag zal van hier eene weduwe met dochter en zoon, met eenige huisgezinnen van de Dedems- vaart, uit Hoogeveen en Leeuwarden, allen tot de secte der Mormonen behoorende, onder geleide van den zendeling Van Dyk, te Leeuwarden, naar den Staat van Juta, in Noord-Amerika, vertrekken. Te Liverpool zullen uit Duitschland en elders nog een groot aantal Mormonen samenkomen, om ten getale van ruim 900 de reis gezamenlijk aan te nemen. Laatstleden Vrijdag is te Amsterdam in het plantsoen bij de zwemschool aan den Wester- doksdijk een persoon in stervenden toestand ge vonden. Door het drinken van vitriool had de jongeling een einde aan zijn leven willen maken, welk voornemen maar al te goed slaagde, daar hij, in zijn woning teruggebracht, den volgenden dag na hevige pijnen overleed. Voor de arrond.- rechtbank in Den Haag stond gisteren terecht een 13-jarig meisje, dat bekende in den avond van 30 Maart jl. uit de toonbanklade van een sigarenwinkel in de Voorstraat te Delft, een bakje te hebben wegge nomen, waarin aan kwartjes en dubbeltjes ruim f 3 aanwezig was. Het geld werd bij haar ge vonden en het bakje had zij in 't water gewor pen. De substituut-officier van justitie, Mr. Pmest, eischte schuldigverklaring aan diefstal bij nacht in een bewoond huis met oordeel des onder scheids gepleegd en hare veroordeeling tot op sluiting in een verbeterhuis voor den tijd van twee jaren. Daarna verschenen voor de rechtbank een man en vrouw, die den 22sten April op den Rijswijkschen weg werden aangetroffen met eenige pakken goed, waaraan de winkelmerken nog be vestigd waren. Op de vraag van den veldwachter, hoe zij aan die goederen waren gekomen, ant woordde de man, dat hij die gedeeltelijk op den Rotterdamschen, en de vrouw, dat zij een ander gedeelte op den Delftschen weg van onbekenden had gekocht. Beiden werden de man met moeite voor den burgemeester van Rijswijk gebracht en in verzekerde bewaring gehouden. Bij onderzoek bleek dat de bedoelde goederen, te zamen ruim ƒ36 waard, uit drie verschillende manufactuurwinkels te Delft waren vermist en dat de man des voormiddags in de nabijheid van een dier winkels was opgemerkt. Beiden ont kenden den diefstal en hielden de opgegeven koopen vol. De subst.-offic. van justitie, na den man op zijn vroegere veroordeelingen als ver zwarende omstandigheid te hebben gewezen, requi- reerde beider schuldigverklaring aan eenvoudigen diefstal en veroordeeling van den man tot 2 en van de vrouw tot I jaar gevangenisstraf. Uit spraak a. s. Maandag. Zaterdag-nacht heeft er in de Kalk haven te Dordrecht, aan boord van het schip Jannetje, kapt. Schrier, eene hevige vechtpartij plaats gehad tusschen twee matrozen, waarbij de een den ander zes messteken heeft toegebracht, waarvan een in den onderbuik. Door den heer chirurgijn Moulin, die onmiddellijk gehaald werd, is de vereischte geneeskundige hulp verleend,, waarna de gewonde des morgens naar het gast huis is vervoerd, terwijl de dader naar het huis van arrest werd overgebracht. Voor eenige weken verspreidde zich te Zwolle het gerucht, dat een aantal werklieden van den constructiewinkel der Staatsspoor zouden worden ontslagen. Weldra vernam men echter dat deze maatregel zich bepalen zou tot het min der bekwame gedeelte, de sjouwerlui en derge lijke. Thans verneemt men dat ook onder de knapste en beste werklieden, waaronder er zijn die onderscheidene jaren, eerst te Tilburg en later te Zwolle, vast werk hadden, aanzegging hebben gekregen, dat zij binnen kort kunnen vertrekken. Te vergeefs is getracht de juiste oorzaak van een en ander te vernemen. Van wege de administratie schijnt men dienaangaande geen verklaring wen schelijk te achten. In een extra-politieblaadje wordt gesignaleerd D. De J. oud 30 jaren, wonende te Rotterdam, loopknecht bij den heer S. Hij wordt verdacht van het misdrijf van diefstal eener som van ƒ3129.93. De vrees bestaat dat hij naar Engeland vertrokken is of zal trachten daarheen te gaan. De specie is door hem in Engelsch geld verwisseld. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. In het perceel bewoond door den kantoorboekhandelaar A. N. Bosch, Nieuwendijk hoek Raamskooi, te Amsterdam, is gisteroch tend een brand ontstaan, welke zich gevaarlijk liet aanzien. Door goede maatregelen, flinke hulp van vijf spuiten met de bemanning der brand weer en handhaving der orde door politie en militairen, slaagde men er in de vlammen betrek kelijk spoedig te blusschen. Te Raalte is dezer dagen, in 'tbijzijn van den vader, een 2'/2iarig kind van J. S. al spelende in een kolk geraakt, en verdronken. De toestand van den vader was zoodanig dat men, uit vrees voor verstandsverbijstering, geneeskundige hulp moest inroepen. Hel Prov. Gerechtshof heeft gis- teren, rechtdoende bij verstek, in hooger beroep bevestigd het vonnis der arrond.-rechtbank in Den Haag, waarbij de heer Th. P., dentisle-mécanicien, is veroordeeld tot 75 boete, ter zake van onbe voegde uiloefening der geneeskunde. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Vergun mij in uw blad op het volgende te wijzen Eene zaak, die der gemeentekas wel geen nadeel heeft berokkend, maar er toch toe zou kunnen leiden, is de onevenredige verhouding van de som, die de waarde van de gebouwen en goederen der gasfabriek alhier aanduidt (ƒ115000), en die waarvoor dat eigendom der gemeente tegen brandschade is verzekerd (ƒ86000). Zijn er geen voldoende redenen voor die wanverhouding op te geven, dan is het zaak, dat zij zoo spoedig moge lijk ophoude te bestaan. Indien onze gasfabriek onder de tegenwoordige omstandigheden door brand werd vernield, zou zeker een groote verantwoor delijkheid drukken op hen, die verzuimd hadden haar voor de volle waarde te verzekeren. X. BUITENLAND. FVankrij li- De Nationale Vergadering heeft gisteren de wet op de gemeentelijke verkiezingen behandeld Du heer Haussonville bestreed het ontwerp der Com missie en wees op het gevaar van te groote be perkingen in het algemeen stemrecht. In den verderen loop zijner rede gaf hij den wensch te kennen, dat de Vergadering niet zou uiteengaan zonder een definitief gouvernement te hebben ge constitueerd. De Vergadering heeft met 394 tegen 298 stemmen besloten, over te gaan tot de tweedu lezing van de wet. De heer Fourtou verklaarde, dat het gouvernement de handhaving der benoe ming van maires door de regeering eischt.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2