LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4388. A0. 1874. Woensdag 3 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. riUJS DER ADVERTENTIES Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Groolere letters naar plaatsruimte. ST AUS-BERICHTEN. ^BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de openbare uitloting van acht obligatién, ieder groot éen duizend galden, iu de geldleening van f 45000, die ingevolge raadsbesluit vau 20 April 1S71 werd aangegaan, zal plaats hebben op Maandag den Ssten Juni aanstaande, des middags te iioaalf uren, in een der vertrekken van bet Raadhnis. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leulsche Courant. Borgemccster en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Juni 1874. LEIDEN, 2 Juni. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, ingetrok ken de benoeming van Dr. J. M. Van Bemmelen, hoogleeraar le Leiden, tot lid en vice-president der Commissie, gedurende den tijd van eén jaar belast met het afnemen der examens van bulp- apoth. en van apoth. en benoemd tot lid en vice-president dier Comm. Dr. D. De Loos, direc teur van de hoogere burgerschool te Leiden. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volksgaarkeuken alhier afgeleverd 3849 portiën, als: 3567 warme spijs, 218 vleesch en 64 spek. Namens de Hoofdcommissie voor de inter nationale tentoonstelling van tuinbouw te Florence, wordt in de Staatscourant medegedeeld, dat aan Nederlandsche inzenders de volgende bekroningen te beurt zijn gevallen Gouden medailles. E. C. Van Eeden en Cie., hloemkweekers te Haarlem, voor het „chromoli- thographische plaatwerk: „Flora van Eeden"; G. L. Funke, boekhandelaar te Amsterdam, voor het plaatwerk: „Pomona van Nederland" en de „Flora's van NederlandJ. Noordendorp, boekhandelaar te Amsterdam, voor het plaatwerk: „Fleurs, fruils et feuillages choisis de la Flore et de la Pomone de l'ile de Java"; J. A. Willink, particulier te Amsterdam, voor „Selaginella Arborea Coeca." Zilveren medailles. C. W. Mieling, voor malig directeur van 's Landsdrukkerij in Den Haag, voor Natuurzelfdruk in kleur van planten; E. C. Van Eeden en Cie., hloemkweekers te Haarlem, voor het plaatwerk „Flora van Eeden" (als medaille de bon goüt.) Bronzen medailles. W. C. Boer, boom- kweeker te Boskoop, voor 25 ConiferenWegner en Mottu, photografen te Amsterdam, voor pho'.ogal- vanographische afbeeldingen van plantenBecker, Scalogne en Michell, hloemkweekers in Den Haag, voor „Begonia Regina Sophia"; G. Van den Brink, hortulanus aan den academieluin te Utrecht, voor een herbarium van Nederlandsche kryptogamische planten, en in- en uitheemsche voortbrengselen uit het plantenrijk; en G. Van Eeden en Cie., hloemkweekers te Haarlem, voor tulpen; E. H. Krelage en Zoon, hloemkweekers te Haarlem, voor idemGebroeders De Graaf, hloemkweekers te Leiden, mede voor idem. Velen zullen zich herinneren, al is het feit ook wellicht eenigszins op den achtergrond geraakt, dat eenige vrienden en vereerders van Tollens ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag een fonds hebben opgericht, onder den naam van Tollens fonds, ten doel hebbende „hulpbehoevende betrekkingen van overleden prozaschrijvers en dichters" te ondersteunen, en dus ook door het bewijzen van liefdadigheid in zijn geest en in zijn naam, zijn nagedachtenis in gezegend aandenken te doen blijven. Tollens heeft dit huldeblijk hoog gewaardeerd, maar hij wilde dat er bij zijn leven geen meer openhaarheid aan zou gegeven worden. Zijne nederigheid gedoogde dit niet. De statuten zijn dan ook in dien geest ingericht. Met belang stelling zien wij thans door Bestuurderen in de Staatscourant aangekondigd, dat nu het tijdstip daar is en de kas toelaat om tot uitkeering over te gaan, en dat mitsdien dit jaar twee gratifica tiën zijn uitgereikt. Wij meenen naar aanleiding daarvan de aandacht onzer landgenooten op het Tollens fonds te mogen vestigen, en het ter onder steuning aan te bevelen by allen, die den be roemden Rotterdammer ook in daden willen blijven vereeren. Bestuurders van het Tollensfonds zijn thans: Jhr. Mr. I. De Bosch Kemper, voorzitter, J. De Vos Jacsz., penningmeester, A. J. De Buil, secretaris, allen te Amsterdam; Mr. H. P. J. Tollens, te Leiden; Prof. B. Ter Haar, te Utrecht Mr. C. H. B. Boot en Mr. D. H. Levyssohn Nor man, in Den Haag, Mr. W. S. Van Reesema, te Rotterdam. NR. Ct.) Het stoomschip Conradvan Nieuwediep naar Batavia, kwam den 31 sten Mei te Port-Said aan; hel stoomschip Koning der Nederlanden den 30sten Mei te Aden. Op beide schepen alles wel. Een Regeeringstelegram uit Buitenzorg van 31 dezer bevat de volgende mededeelingen, ont leend aan een bericht van den bevelhebber te Atjin, kolonel PelVijandelijke aanvallen op Kota radja, Penajong en Maraksa waren afgesla gen; de laatste met zwaar verlies voor den vijand. Deze nestelde zich oostelijk op verscheidene punten. De gezondheidstoestand was niet gunstig. De Raad van achten te Pinang (voorname Atjineezen aldaar gevestigd) had gevraagd voorwaarden onder werping van Atjin Proper, scheen tot toenadering gezind. [Door de late ontvangst gisteravond in enkele nummers niet meegedeeld.] Bij de Remonstr. gemeente te Oude Wete ring is het volgend viertal opgemaakt voor de predikants-vacatureW. F. K. Hussem, te Boskoop L. H. De Jong, te Nieuwkoop; M. J. Mees, herv. pred. te Barendrecht, en H. A. Van Oorde, te Zwammerdam. Van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Den Haag is een adres uitgegaan aan de Tweede Kamer, betreffende de afschaffing der zeepbelasting. De adressante acht eene breede opsomming der tegen die belasting bestaande be zwaren overbodig. Maar van haar standpunt meent zij er met aandrang op le mogen en te moeten wijzen, dat deze belasting, in 1832 in het leven geroepen als middel ter voorziening- in de toenmalige buitengewone behoeften der schatkist door de aanhoudende controle op de wijze van bereiding der belaste voorwerpen, den fabrikant feitelijk belet in zijne werkplaatsen al die verbeteringen in te voeren welke de vorde ringen op het gebied der scheikunde aangeven en die hij, indien hij de handen vrij had, onge twijfeld in toepassing zou brengen; dat zij de nijverheid drukt en aanleiding geeft tot open bare en straffelooze ontduiking, tot schade der fabrikanten en van de schatkist. De verdienstelijke schilder de heer H. F. Van Trigt, te Dordrecht geboren en thans te Hilversum woonachtig, is door Z. M. den Koning benoemd tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. De liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem heeft een zangersfeest georganiseerd, 'twelk op 18 en 19 dezer zal plaats hebben. Vele voorname liedertafels uit ons Land, daar toe uitgenoodigd, hebben reeds hunne mede werking beloofd, o. a. Euterpe" en „Amstels Mannenkoor" uit Amsterdam, „Caecilia" uit Den Haag en „Amphion" uit Rotterdam. Waarschijn- zal het orkest van den heer Stumpff, daartoe mede aangezocht, het instrumentaal gedeelte op zich nemen. De heeren Heinze, Hol en Meijroos zullen zeiven hunne toonwerken komen dirigeerer.. Na afgelegd examen zijn gisteren te Am sterdam tot arts bevorderd de hh.H. A. H. Van der Heijden, geb. te HeusdenT. A. T. De Leng, geb. te Woerden, en G. S. Timmers, geb. te Klundert. Maandag-morgen is ter reede van Nieuwe diep geankerd Zr. Ms. transportschip Java, komende van Kaap de Goede Hoop, en aan boord hebbende de machine en den inventaris benevens de equipage van het aan de Kaap afgekeurde stoomschip Djambi De état-major is als volgt: kapit.-luit. l/z. A. J. Van Mansvelt, commandant; luit. t/z. 1ste kl. W. J. Adams, 1ste offic.; luits. t/z. 2de kl. J. H. Meijer W. A. Buitendijk, Jhr. J. C. L. Schmidt auf Altenstadt en C. Vreede; adelborsten 1ste kl. C. F. De Ruyter de Wildt, R. Betz, H. Rudolph, Jhr. J. A. G. v. d. Staal, W. P. A. M. Kluit, O. H. Kuyck, J. D. Heyning, F. Van den Berg, H. P. Netscher, F. G. Granpré Molière, P. T. M. Van Leeuwen, J. H. Galmeijer en L. Adriani; offic. van gez. Isle kl. H. G. Steenbergenoffic. van administr. J. H. G. Ten Hove; scheepskler ken J. F. De Meester en H. A. Engeringh. Aan boord van de Java bevond zich ook de état-major van Zr. Ms. stoomschip Djambials: luit. t/z. 1ste kl. E. Simon van der Aa, luit. t/z. 2de kl. J. P. Wesselink, L. A. H. Lamie, J. G. Roozenburg, J. Gardinaal en C. Pels Rijcken ofGc. van gez. H. Evertse; offic. van admin. 3de kl. T. D. CUrckson; scheepsklerken K. J. v. d. Bussche en O. R. Paehlig. Bij de akte-examens voor 't middelbaar onderwijs te Delft is toegelaten mej. A. L. Col- lard, van Utrecht, voor K I (lagere wiskunde), 't Was de eerste maal, dat deze akte aan eene dame werd uitgereikt. De akte voor het middelbaar onderwijs werd gisteren in Den Haag toegekend: voor Fransch aan mej. J. Quispel, van Dordrecht, en voor geschiedenis aan mej. A. J. D. H. Van Beesten, van Groningen. Afgewezen werden eene candidaat voor Engelsch, eene voor schoonschrijven, drie candidaten voor boekhouden; eene akte voor huisonderwijs toegekend aan den heer B. Moret, van Rotterdam. Naar men verneemt, zijn door de Directie van den Nederl. Centraalspoorweg drie nieuwe locomotieven aangekocht, die tegen het einde dezes jaars in dienst zullen gesteld worden. Zulk eene aanwinst zal er voorzeker veel toe bijdragen om op de lijnen van genoemden spoorweg herhaal delijk voorkomende stoornissen en kleine onge lukken door gebreken aan machines enz., waaruit licht grooter rampen konden ontstaan, tegen te gaan en geheel te doen ophouden. De proeven ten vorigen jare met mitrail leuses genomen hebben niet voldaan, zoodat dit geschut voor de Nederl. artillerie niet in aan merking komt. Den 5den Augustus zullen bij Soesterberg proeven met het nieuwste vestingge- geschut genomen worden. De Minister van Oorlog, een aantal reques- ten ontvangen hebbende, waarbij door of ten behoeve van milicien-verlofgangers, vrijstelling wordt verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de ten dezen jare te houden herhalingsoefeningen, brengt ter kennis van de adressanten, dat de belangen van den dienst niet toelaten in huo.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1