De tweede Engelsche post, welke gedurende den winterdienst op de spoorwegen reeds in den loop van den voormiddag in de genoemde steden aankwam, zal, mede te rekenen van den lsten Juni e. k., aldaar zooveel vroeger aankomen, dat de daar mede aangebrachte brieven, dagbladen en verdere stukken in de eerste bestelling kunnen begrepen worden. De begrooting van het departement van Marine voor het loopende dienstjaar is thans ter definitieve vaststelling aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden en is geraamd op een bedrag van 10,901,596.61. In de toelichting tot het ontwerp legt het nieuw opgetreden hoofd van het ministerie van Marine zijne denkbeelden bloot omtrent de eischen, die aan de Nederlandsche zeemacht kunnen wor den gesteld, in verband met de finaniceele krach ten des landsdenkbeelden, waarover voor zijn optreden tusschen hem en de overige ministers een breedvoerig overleg heeft plaats gehad. Naar het oordeel van den Minister kan van de Nederlandsche zeemacht worden gevorderd, dat zij voldoende zij om te voorzien in de behoefte aan 1°. maritieme middelen voor de landsverdediging 2°. een auxiliair eskader in Oost-Indië, om ge bruikt te worden bij de verdediging onzer bezit tingen tegen een buitenlandsehen vijand en bij de behartiging van de algemeene belangen van Neder land in het Oosten; 3°. eene kleine scheepsmacht in West-Indië, tot bescherming van ons gezag aldaar; 4°. eenige weinige schepen buitengaats, ten einde de gelegenheid te hebben, om het per soneel te oefenen en waar noodig de vlag te vertoonen en de Nederlandsche belangen te be vorderen. Er wordt alleen gesproken van de Neder landsche zeemacht, niet van de Indische, vooreerst, omdat de Indische marine geheel buiten de slaats- begrooling staat; voorts ook, omdat, sedert de afscheiding van het materieel, in 1867 tot stand gebracht, het beheer over de Indische marine voor de verantwoording van den Minister van Koloniën komt en de Minister van Marine daarmede geen directe, maar slechts die indirecte bemoeienis heeft, welke het gevolg is van het, om verschil lende redenen wenschelijke en onvermijdelijke, ge meen overleg tusschen de beide departementen. Volgens de meening van den minister zouden in het geheel noodig zijn5 ramschepen14 monitors; 24 stoomkanonneerbooten; 24 gepan- serde en ongepantserde riviervaartuigen en torpe dobooten 3 gepantserde schepen7 schroefstoom- booten 1ste klasse; 3 idem 3de klasse; en 3 idem 4de klasse. Behalve de thans in aanbouw zijnde schepen, 'zullen binnen een korter of langer tijdsverloop, nieuw moeten worden aangebouwd: 4 monitors; '14 stoomkanonneerbooten; 20 riviervaartuigenen torpedobooten; 2 gepantserde schepen; 7 schroef- stoombooten 1ste klasse; 2 idem 3de klasse; en 2 idem 4de klasse. Naar men verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken in het sectieverslag van de Tweede Kamer over de inlichtingen betreffende den census aanleiding gevonden, van de Gemeen tebesturen nadere opgaaf te vragen van het getal kiezers, zoowel voor de Tweede Kamer als voor den Gemeenteraad, bij het aannemen van hoogere bedragen voor den census dan in het hangende wetsontwerp zijn voorgesteld. De Minister ver langt de opgaaf met spoed te ontvangen. De Minister van Oorlog heeft ter kennis neming aan de corpsen van het leger doen toe komen de rekening en verantwoording over het jaar 1873 van het fonds voor onderofficieren, die onder toekenning van pensioen of van gratificatie uit den militairen dienst worden ontslagen, waaruit blijkt dat de ontvangsten door contributiën, over geschreven gelden ten behoeve van deelgenooten en hunne huisvrouwen of weduwen, het bedrag der kortingen naar den maatstaf van een ten honderd in het jaar op de versterkte voorschotten aan gepensioneerden, benevens de renten van een kapitaal groot 1,000,000 ad 2'/2 percent hebben bedragen ƒ88,266.18; dat de uitgaven zijn ge weest: het bedrag van hetgeen bij slot van het boekjaar 1872 meer is uitgegeven dan ontvangen: ƒ44,353.505; voor de uitkeering in eens aan 123 deelgenooten- bij het verlaten van den dienst 27,876.35; aan deelgenooten in contanten is uitbetaald ƒ16,033.65; voor uitkeering aan vijf weduwen van deelgenooten waarvan in het fonds voor de lijfrenten en pensioenen is overgebracht ƒ1465.24; en aan contanten is betaald ƒ450; voor restitutie van irileggelden aan twee deelge nooten ƒ40; het bedrag der gedane betalingen ten laste van het fondszooals de verschenen lijfrenten van 515 deelgenooten ƒ18,604.58; als voren aan 55 huisvrouwen ƒ2008.75; de ver schenen tijdelijke lijfrenten van 30 weduwen van deelgenooten ƒ1104; de verschenen interest van door 69 deelgenooten in het fonds gedeponeerde kapitalen ƒ1256.19; uitgekeerde kapitalen ten be hoeve van deelgenooten ƒ21,585; het verschenen pensioen van vier weduwen van deelgenooten 432.22voor het zegelen van de bescheiden tot inkasseering van gelden 88.35; de jaarlijk- sche toelage aan den officier belast met de admi nistratieve werkzaamheden van het fonds 400, zoodat de uitgaven te zamen zijn 135.697.835. Bij het einde van het jaar 1873 is dus meer uitgegeven dan ontvangen 47431.655, terwijl een kapitaal van ƒ1,000,000 op het grootboek der 2'/2 percents Nationale Werkelijke Schuld als eigendom van het fonds is ingeschreven. Het aantal contribueerende deelgenooten aan het fonds op ultimo December 1873 bedroeg 2787, terwijl aan 597 personen jaarlijksche lijfrenten en pen sioenen werden uitgekeerd. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Cornelis Dirks wordt te Hellevoetsluis gereed gemaakt, om binnenkort in dienst te worden gesteld. -Bij beschikking van 29 Mei, is aan A. Bos Czn., te Alblasserdam, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de rivie ren en kanalen in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht en Overijsel. Met 16 Juni worden geplaatst aan boord vanZr. Ms. opnemingsvaarluig Hydograaf de luits. ter zee 2de kl. D. J. W. A. G. Coops, W. J. Struick en H. J. Kleynhens, eerstgen. als oudste officier, de adelb. 1ste kl. D. A. Kraijenhoff van de Leur, de offic. van gezondh. 2de kl. W. T. Clous en de offic. van admin. 2de kl. D. A. Van der Laan; Zr. Ms. schroefstoomschip Ball- jermassing de luits. ter zee 2de kl. P. Heyning, H. F. Kouwenberg en J. A. Kloek, eerstgen. als oudste officier, de offic. van gezondh. 2de kl. M. Steensma en de offic. van admin. 3de kl. P. K. S. MetmanZr. Ms. schroefstoomschip Palem- bang de luits. ter zee 2de kl. A. J. Krabbe, H. O. Feith en B. J. G. Volck, eerstgen. als oudste offiier, de officier van gezondh. 2de kl. J. A. G. Hulst en de offic. van admin. 3de kl. K. J. Olivier. Door den heer W. F. Roosdorp, te Haar lem, is aan Z. M. den Koning dezer dagen aan geboden een tableau mozaïek van Nederlandsche postzegels naar de elkander opgevolgde onder scheidene stempels. Ze zijn geplaatst op eene aan de achterzijde zwart geverfde ruit, waarop voor komen aan de linkerzijde het jaartal 1849 en aan de rechterzijde 1874, beide met een kroon prijkende, voorts de woorden„Herinnering aan de 25jarige regeering van onzen geëerbiedigden Vorst Willem III Koning der Nederlanden." Het tableau is omgeven door een prachtige lijst, ver vaardigd in de fabriek van den heer J. Moster- man, te Haarlem. De lijst is zwart en afgezet door een rand van zilveren bladeren en aan den bovenkant versierd met een gouden kroon, die in lommer van eiken- en laurierbladeren is ge plaatst. De uitvoering van het geheele stuk is zeer sierlijk en smaakvol. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat aan A. Adamse, gewezen Rijks veldwachter te Losser, ten bedr. van ƒ147'sjaars, en aan N. Van Meteren, gewezen bewaarder in het huis van arrest te Amersfoort, van ƒ183 'sjaars; met ingang van 15 Juni, benoemd tot griffier bij het kantonger. te Noordwijk Mr. F. R. Crommelin, thans te Purmerend, en tot plaats- verv. kantonr. te Beetsterzwaag Mr. R. baron Van Harinxma thoe Slooten, adv. aldaar; aan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden soldaat B. Wurscher, op zijn verzoek, vergunning verleend tot het dragen der zilveren dapperheids medaille 2de kl. en de krijgs-medaille, beide hem door Z. M. den Keizer van Oostenrijk ge schonken. Gemengd Nieuws. Vóór eenige dagen was de burgemee ster van Holten zoo gelukkig een prachtig hert te schieten. De opziener van de jacht, Van der Linde te Diepenveen, heeft echter tegen den gelukkigen jager en zijne vijf metgezellen proces-verbaal op gemaakt, omdat zij zonder buitengewone machti ging (de hertenjacht is in Overijsel nooit geopend de hertenjacht hebben uitgeoefend. Vrij dag-morgen heeft H. v. d. W., te Kampen woonachtig, zich onder Wilsum in den IJsel verdronken. Zijn lijk is 's middags gevonden. De reden van dezen zelfmoord is onbekend. Vrijdag mocht het te Rotterdam den agent van politie Th. Manders gelukken, een der gevaarlijkste zakkenrollers, die reeds ruim 8 jaar in verschilende gevangenissen heeft doorgebracht, op heeterdaad en in het bezit van twee bank biljetten, elk van ƒ100, te betrappen. Deze bank biljetten had de zakkenroller uit den zijzak eener boerenvrouw, tijdens de verkooping op de Vlas- markt plaats had, ontvreemd. Verleden week zijn vanwege het Ge nootschap „Natura Artis Magistra", te Amster dam, naar de zalmvisscherij Ons Genoegen van den heer W. A. Luyten, aan de Maas, 40,000 jonge zalmen overgebracht, om, na aldaar een jaar verder opgekweekt te zijn, in vrijheid te worden gelaten. BUITENLAND. Frankrij lx. Aan de Daily News wordt uit Rome getele grafeerd, dat in de diplomatieke kringen aldaar gezegd wordt, dat prins Hohenlohe, Duitschlands nieuwe gezant te Parijs, aan Mac Mahon den wensch zijner Regeering heeft te kennen gegeven, dat Frankrijk de buitensporige demonstratiën der clericalen te keer ging, daar deze slechts kunnen strekken, om eene slechte stemming tusschen Frankrijk en Duitschland aan te kweeken. Mac Mahon moet hierop geantwoord hebben, dat hij steeds alles heeft gedaan, om de ultra- montaansche buitensporigheden te keeren. Hij wist, voegde hij er bij, dat de Paus eene volledige vrijheid genoot. De te Rijssel verschijnende Progrès du Nord wordt op last van den Minister van Justi tie vervolgd, omdat het blad had gemeld, dat een vrouw, achter haren man heen, het van hare familie herkomstige zilvergoed aan haar biecht vader ten geschenke had gegeven. Bij die zaak achten zich twee kloosters betrokken, daar de Progrès tevens gezegd had, dat de biechtvader tot een pas opgericht klooster behoort, dat spoedig schatrijk is geworden. De heer Guizot, die reeds meer dan 86 jaar oud is, is ernstig ziek. De geneesheer Béhier, zijn vriend, is uit Parijs ontboden, om hem te Val Richer te bezoeken. Guizot heeft sedert eenige dagen het bed niet verlaten. Omtrent het voorstel van de heeren Batbie en Randot heeft de Nationale Vergadering besloten, tegen heden aan den orde van den dag te stellen het ontwerp op de gemeentelijke verkiezingen vervolgens te behandelen het ontwerp van gemeen telijke organisatie, en daarna het ontwerp van kieswet. België. De Senaat heeft Zaterdag de begrooting voor Openbare Werken aangenomen, de buitengewone kredieten voor hetzelfde departement toegestaan en eenige kleine wetjes van ondergeschikt belang afgedaan. Gewichtigs leverden deze zittingen niet op. Ten slotte las de Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Delcour, een Koninklijk besluit voor, waarbij de zitting der Kamers van 1873/74 voor gesloten verklaard wordt. Onder eenjdriewerf leve de Koning! ging de Senaat uiteen. I )ni tscJiUrrul. De onderteekenaars van het Straatsburger adres aan den Rijkskanselier, waarin wordt aangedron gen op maatregelen ter uitbreiding der stad, heb ben van den Regeerings-president bericht ontvan gen, dat ook de Rijkskanselarij die uitbreiding hoogst wenschelijk acht en daarom reeds eene onderhandeling heeft geopend met het departe ment van Oorlog.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2