LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4387. Dinsdag A0. 1874. 2 Juni. PRIJS DEZER COURAAT: Voor Leidi'n per 3 maandenf 1. Franco per, post1.40. Afzonderlijke A'onimcrs..r ,0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Vjn 1—6 regels1.05. Iedere regel meer. n 0.17$. Gpoplfre letters naar plaatsruimte. LEIDEI*, 1 Juni. Bij de heden gehouden openbare verkooping van Cokes op het raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ51, ƒ25.50, /5.30 en 2.55, de laagste ƒ51, ƒ25, ƒ.5 en ƒ2.50. Ten einde door samenwerking de belangen van het muziekcorps der dd. schutterij te behar tigen, hebben Commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst alhier tot onderwijzer aan de muziekschool benoemd den heer F. Blumentritt. kapelmeester hij genoemd corps. Aan den heer Blumentritt wordt het onderwijs der koperen blaasinstrumenten opgedragen, hetgeen thans ge geven werd door den heer A. Grentzius, kapel meester van het 4de regiment infanterie, aan wien tegen 1 Juli a. s. een eervol ontslag uit de betrekking van onderwijzer der muziekschool is verleend. Zaterdag jl. is in het lokaal „Zomerzorg", onder voorzitterschap van den districtsschoolop ziener Dr. M. J. De Goeje, de driemaandglijksche algemeene vergadering gehouden van onderwijzers en onderwijzeressen in het 3de district yan Zuid- Holland. De opkomst van het onderwijzend per soneel was als naar gewoonte zeer talrijk, j de discussiën over de verschillende aan de orde ge stelde punten betreflende het onderwijs waren levendig. Ter afwisseling van de werkzaamheden werden door de Zangvereeniging van onderwijzers eü onderwijzeresseri eenigé zangstukken uitge voerd. De uitvoering mocht over het, algeiïieen verdienstelijk heeten en dróeg niet weinig bij tot veraangenaming der bijeenkomst. Zondag jl. hield de Zuid-Hollandsche ver- eetiiging van gymnastiek-onderwijzers hare ver gadering in het gymnastiek-lokaal te Schiedam. Te betreuren was het dat, in verhouding tot het aantal gevestigde gymnastiek-onderwijzers in deze provincie, zoo weinigen aan de uitnoodiging voor deze vergadering gehoor gaven. Minstens eene onbeleefdheid mag men het voorzeker noemen van hen die zelfs niet voldeden aan het verzoek om kennisgeving bij eene verhindering. Het concept-reglement ward na eenige wijzi ging door de vergadering goedgekeurd en den ■dntwerper dank gebracht voor zijne bemoeiingen Het bestuur werd gekdzèn uit de volgende wer kende ledenJ. S. G. Disse te Leidën, president, J. Sonne te Delft, secretaris, J. Tuinenburg te Schiedam, penningmeester, J. Hellemans te Dord recht en J. H. Gisolf, in Den Haag, medebestuur ders. Als plaats der volgende vergadering in October e. k. werd Dordrecht aangewezen, alwaar door den heer Hellemans eene openbare les en door den heer Disse eene lezing zal gehouden worden. Na de behandeling van nog eenige huishoude lijke zaken, sloot de Voorzitter de vergadering met een woord van dank aan allen, die door hunne tegenwoordigheid blijk hadden gegeven van hunne belangstelling in de werkzaamheden der Vereeni- ging. Men ging uiteen met het bewustzijn weder iets te hebben bijgedragen aan de belangen der gymnastiek. Zaterdag is aan de hoogeschool alhier lot doctor in de rechten bevorderd de heer G. H. Betz, van Rotterdam, met een academisch proef schrift, getiteld: Iets over de ontzetting van rechten. Van het 4de reg. inf. alhier in garnizoen zijn hedenmorgen met den spoortrein van 9.29 naar Den Helder vertrokken 55 manschappen, om aldaar in den garnizoensdienst te voorzien. Uit het algemeen verslag over het fonds iter aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst blijkt dat de inkomsten aan renten bedroegen ƒ49,071(.97; over 1873 is gecollecteerd 28/119.37giften en legaten 2628, 'totaal der inkomsten ƒ79,819.36. Verscheiden gratificatiën werden uitgekeerd; die aan't invali- i denhuis i te Leiden bedroeg 4,734.611/2* In het invalidenhuis werden in 1873 verpleegd: 2 ver minkten uit de Koloniën, 1 van den oorlog vóór '1813, 4 uit den Belgischen strijd, 41 infirmen, 5 kostgangers voor rekeqing van het Rijkde uitgaven beliepen ƒ17,528.54. Donderdag jl. vierde de gemeente Lisse het kroningsfeest. Het werd geopend met een uitdeeling van meel en spek aan de behoeftigsten. Om negen uren vereenigden zich de leerlingen der beide lagere scholen, allen in feestgewaad en van vlaggen en sjerpen voorzien, tot een op tocht, en begeleid door muziek trok de stoel met de onderwijzers en de leden der Feestcommissie door het dorp. Van de wandeling teruggekeerd, werden- de kinderen onthaald. Om 2 uren wérd een historisch allegorische optocht gehouden, bestaande uit 4 groepen, waarvan vooral de 2de, voorstellende de Prinsen uit het stamhuis van Oranje met hun gevolg, en de 3de, voorstellende den Kroningsstoet van Z. M. Willem III in 1849, uitmuntten door de keurige costumes. Een triumfwagen met de Hollandsche maagd, een den landbouw en een Flora voorstellende, trokken mede bijzonder de aandacht. Na een tocht van circa 4 uren keerde men tot het punt van uit gang terug, 's Avonds voerde het muziekcorps eenige stukken uit in een daartoe opgerichten muziektempel, terwijl een vuurwerk het feest be sloot. In de Zaterdag te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van deelhebbers in de Noord-BrabantschDuitsche spoorwegmaatschappij is met algemeene stemmen besloten, de directie te machtigen, om ten laste der Maatschappij eene geldleening aan te gaan van zes millioen gulden nominaal, rentende vijf pCt., gewaarborgd dom* eerste hypotheek op den spoorweg en al zijn aanhoorigheden en het tol de onderneming be- hoorend materieel., De liedertafel „Cecilia" in Den Haag zal naar wij vernemen op 12 Juli a. ,s. deelnemen aan het zangconcours dat te Gent zal worden gehouden. Op aanraden van den baddoctor zal het badzeisoen te Scheveningen Maandag 8 Juni ge opend worden. Door de Commissie uit het provinciaal Gerechtshof is Zaterdag als candidaat-notaris toe gelaten de heer P. De Wilde, van Schoonhoven. Vier candidaten werden afgewezen. Hiermede zijn de voorjaarsexamens geëindigd. Voor het middelbaar onderwijs werd Zater dag geene akte toegekend. Vier candidaten trok ken zich terug: eene voor Fransch, eene voor Duitsch, eene voor Engelsch en eene voor Ge schiedenis. r Z. M. heeft benoemd: den heer Geróme, kunstschilder te Parijs, tot ridder 3de kl. van den Gouden Leeuw van Nassau; den heer Thomas, directeur van het Conservatoire en bekend com ponist te Parijs, tot commandeur der orde van de Eikekroon, en den heer J. E. Slingervoet Ra- mondt, letterkundige te Zwolle, tot ridder dezer orde. Het stoomschip Maaskapt. Chevallier, van Rotterdam naar New-York, is Zaterdag door den Nieuwen Waterweg naar zee vertrokken; diep gang 44 palm. Door mevrouw de wed. Dr. Meyer, geb. Hovius, is overeenkomstig, de intentie van haar overleden echtgenoot, aan het Roomsch-Katholiek weeshuis in Den Haag ƒ300.000 geschonken, na reeds voor eenigen tijd aan elk dsr vijf R.-K. parochiën dier stad een som van 20,000 te hebben ter hand gesteld, ten einde die door de respectieve kerkbesturen te doen strekken ten bate der zieke armen. De heer Dr. C. U. J. Huber te Groningen vierde jl. Vrijdag op tachtigj^rigen leeftijd gedachte nis van zijne 55-jvige promotie als med. dr. Nog altijd neemt de wakkere grijsaard, op een na de oijdste van de in oqs land practizeerende g§nee§- heeren, zijn practijk met lust, ijver en opgewekt heid waar. Het edelmoedig gedrag der Urker visseh^rs C. Hoefnagel, E. Bakker, R. Korf, J. Wakker, E. Hoefnagel, G. Hoefnagel en F. de Boer, be toond bij het redden der 12 personen van het wrak der Hamburger stoomboot Uraniagestrand op Norderney, is bij vernieuwing schitterend be loond. De heer Baud, zoon van wijlen den Gouvern- gener. J. C. Baud, gevestigd in Ned.-Indië, heeft nl. aan den heer J. A. A. Leemans, te Amsterdam, vöor elk der visschers de som van 50 toege zonden. Om gemeld gedrag in ontvangst te nemen, zijn de betrokken personen na^r Amsterdam ge weest en zijn aldaar op verzoek en voor rekening van den heer Leemans de portretten der zes redcjers in een groep vervaardigd, waarvan een exemplaar aan den heer Baud in Indié zal gezonden wor den een ex. zal, in een vergulde lijgt gevat, de Raadkamer der gemeente Urk versieren, en een ex. ontvangt de Burgemeester van Urk, wien voor de groole belangstelling in deze zaak alle lof toekomt. De N.Goessche Ct. deelt mede, dqt de dag voor het te houden tweede zuider-zendingsfeest nog niet is bepaald. Voor dat doel heeft de fa milie van Voorst Vader het prachtig en schilder achtig gelégen terein, genaamd „de Hollandsche Hoeve", onder de gemeeete lvloetinge, belangeloos afgestaan. Reeds hebben zich de heeren Brummel- karnp, Drost, van Leiden, Wiersma, van 's-Bosch en Van 't Lindenhout, van Nijmegen, bereid ver klaard om als sprekers op te treden. Daar den Minister van Oorlog gebleken is, dat omtrent het verleenen van vrijstelling van de opkomst onder de wapenen van de gehuwde mili ciens der lichting 1870 verschil van opvatting bestaat en het mogelijk zou kunnen zijn, dat in deze rqeds door autoriteiten van hetleger ver schillend is gehandeld, heeft om ten opzichte dier vrijstelling alsnog de meeste vrijgevigheid te be trachten, goedgevonden nader te bepalen, dat van de opkomst in werkelijken dienst te dezen jare kunnen worden vrijgesteld die miliciens, welke voor hel tijdstip, waarop zij door den betrokken burgemeester met hunne verplichting tot opkomst onder de wapenen in kennis gesteld zijn, of zou den zijn, krachtens eene door den Minister van Oorlog verleende toestemming een huwelijk heb ben aangegaan. Ten geyolge van de gewijzigde regeling van den loop der spoortreinen, zal, te rekenen van den Isten Juni, de met den nachttrein uit Berlijn vervoerde Noordduitsche post reeds te 10.50 's morgens in Amsterdam, le 11.20 's morgens in Rotterdam en te 11.30 's morgens in Den Haag aankomen en in de overige plaatsen naar evenredigheid ontvangen worden.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1