LEIDSCH DAGBLAD. Nu. 4386. A0. 1874. Maandag I Juni. STADS-BEKICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Kommens0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTE.NTIEN: Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Groólere letters naar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geene personen aan de Mazelen zijn over leden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leideche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 30 Mei 1874. v. D. BRANDELER. LEIDEN, 30 Mei. Gedurende deze week zijn dagelijks in bet Werkhuis alhier opgenomen van 8294 vol wassen personen en van 3139 kinderen. Naar wij vernemen zal de agent van politie 1ste klasse Johannes Wiekhart morgen zijn 25-jarig jubileum vieren als agent van politie alhier, in welke moeielijke betrekking hij steeds de achting zijner superieuren mocht genieten. Voor het middelbaar onderwijs zijn geslaagd voorFransch, mej. A. W. WijlhofT, van Den Haag; mej. E. M. Hoitsema, van Leiden; Duitsch, mej. J. M. Engelmann, van Den Haag; geschiedenis, mej. A. W. G. Kaiser, van Dord recht; Engelsch, mej. C. H. C. Jas, van Den Haag; boekhouden, de heeren G. C. Trommel en N. J. E. Bosz, van Rotterdam; 1 cand. werd afgewezen. De Minister van Financiën vestigt de aan dacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië, door middel van het stoomschip Wyberton, waar van het vertrek uit Rotterdam op 13 Juni is bepaald. De daarmede te verzenden brieven enz. behooren uiterlijk in den namiddag van den 13den le Rotterdam aangekomen te zijn. De Staatscourant bevat het gewijzigd regle ment op het examen, voorgeschreven in art. 4 van het Kon. besl. van 10 September 1364 (SffeL n°. 93), houdende vaststelling der veror dening op het benoemen van ambtenaren hij den burgerlijken dienst in Nederlandsch-Indië, gewij zigd en aangevuld bij de Kon. besl. van 23 Juni 1871 (Stbl. n°. 72) en 30 Oct. 1S72 (Stbl. n°. 106) en het programma der vereischte kun digheden. Z. M. heeft aan graat De Perponcher het grootkruis van den Ned. Leeuw geschonken. De heer C. W. Wijsman te Amsterdam is door Z. K. H. den Shah van Perzië benoemd tot officier 4de klasse der orde van den Leeuw en de Zon. - Z. M. de Koning-Grootherlog heeft benoemd tot groot-officier in de orde van de Eikekroon den heer Leo Lippman, consul-generaal van Luxemburg te Amsterdam; tot officier dier orde den heer II. A. A. baron Collot d'Escury, rent meester van het Kroondomein in het rentambt Hulst en burgemeester van Hontenisse. Z. M. heeft aan den heer J. C. L. Van Honsteede, commies hij het Dep. van Financiën, ridder van het Metalen Kruis, zijn bijzonderen dank betuigd voor de aanbieding van een gedicht, getiteld: „Feestlied en Bede op 's Konings zilve ren jubelfeest." De heer J. A. Gerlach Jr., de nestor der notarissen in Nederland, herdacht dezer dagen het 59ste jaar zijner benoeming als notaris te Heusden, geteekend te Brussel door Z. M. Willem I den 26 Mei 1815. De geachte grijsaard geniet eene gewenschte gezondheid, is nog helder van geest en vol ambitie in zijne betrekking; de last der jaren weegt hem niet zwaar en ontneemt niets aan zijn levenslust. Maandag a. s. vertrekt Zr. Ms. vaartuig Urania voor den gewonen instructietocht met de adelborsten van het laatste studiejaar. Volgens het Dbld. is Dr. G. H. Lamers, pred. in Den Haag, als eerste geplaalst op de voordracht voor hoogleeraar aan de hoogeschool te Groningen, in de plaats van wijlen Dr. Chan- tepie de la Saussaye. Op den Oosterspoorweg zullen tusschen Hilversum en Amersfoort dagelijks zes treinen loopen, waarvan de vijf eerste aansluiten aan die van den Centraalspoorweg. Op den 8sten a. s. zal de dienst voor het publiek worden opengesteld. Bij de akle-examens voor het middelbaar onderwijs, die gehouden worden te Delft, werd Zaterdag 11. toegelaten voor lagere wiskunde (KI) de heer K. Bes, van Zaandam. Afgewezen twee. Voor hoogere wiskunde (K V) toegelaten de heer Laurens Bouman, van Den Haag. Een heeft zich teruggetrokken. Donderdag voor lagere wiskunde toegelaten de heer L. P. O. Luyten, civiel-ingenieur van Vrijenban, en W. Mantel, van Andijk. Afge wezen éen. Voor hoogere wiskunde toegelaten de heer Bouuian, van Groningen. Afgewezen éen. Het dividend der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij over 1873 is bepaald op 10 percent. De gemeenteraad le Utrecht heeft besloten dat aldaar een school voor middelbaar onderwijs met 3-jarigen cursus voor meisjes zal worden opgericht. De Koningin van Engeland heeft het plan om hij hare voorgenomen reis naar Rusland aan onzen Koning een bezoek le brengen, waartoe zij haren weg over Vlissingen zal nemen. Z. M. heeft bepaald, dat dit jaar in stede van twee en twintig, 24 adelborsten der 3de klasse bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord zullen kunnen worden toegelaten. Met zekerheid wordt vernomen dat bij eenige officieren van gezondheid van de landmacht het voornemen bestaat, eerstdaags ontslag uit den dienst te nemen. De officier van adrnin. der 3de kl. G. J. Guichard, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 24sten dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Blijkens bericht van Zr. Ms. Minister-resi dent te Madrid zijn bij decreet der Spaansche regeering van 27 April jl. eenige wijzigingen ge bracht in het handelstarief voor de Philippijnsche eilanden, in te gaan met 6 November aanstaande, en is daarbij o. a. het volgende bepaald: „Wordt goedgekeurd het besluit van het opperbestuur der Philippijnsche eilanden, vrijdom van rechten ver- leenende aan Spaansche koopwaren, welke naar die eilanden worden vervoerd langs den weg van Suez, ook zoo zij onderweg overgeladen wor den onder vreemde vlag, mils zij de Spaansche havens onder nationale vlag hebben verlaten, aldus zijn aangekomen in de haven waar zij worden overgeladen en verder vervoerd worden in dezelfde verpakking en met dezelfde merken welke zij hadden toen zij door de douane van herkomst werden uitgeklaard, en mits zij verge zeld zijn door de noodige documenten welke zulks behoorlijk bewijzen." Z. M. heeft goedgekeurd de met ingang van 15 Mei jl. voor den tijd van drie maanden uit gebrachte benoeming van A. De Jong, burgem. van Almkerk, tot secretaris dier gemeente; J. J. Van Tienhoven van den Bogaard herbenoemd tot burgemeester der gem. Werkendam; Dr. J. N. Ramaer, in Den Haag, benoemd lot lid van den geneesk. raad van Zuid-HollandA. P. Van Stolk te Rotterdam, Mr. E. N. Rahusen te Amsterdam en Mr. D. Van Meurs te Harderwijk, wier dienst tijd als leden van het college voor de zeevis- scherijen eindigt op 1 Juni e. k., als zoodanig op nieuw benoemd. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag zag de heer B. alhier een knaapje in 't Levendaal spartelen en meende eerst dat het zwomweldra echter begon het kind te zinken en werd daarop door genoemden heer op het droge gebracht. Het bleek later, dat het een kind was van een aldaar liggend schipper, dat over boord was gevallen. Een de r gel ij k ongeval overkwam het zoontje van den heer G. op het Galgewater, dat langs den wal spelende in 't water geraakte. Op het hulpgeschreeuw kwamen eenige buren toeschieten, die het geluk hadden het kind te redden. Het Prov. Gerechtshof van Noord- Holland heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Rouwen Geel, ex-burgemeester van Graft, beschuldigd van verschillende valschheden in ge schrifte, enz., en hem deswege veroordeeld tot 9 maanden cellulaire gevangenisstraf en onder scheidene geldboeten. Naar aanleiding van den aankoop van Emmeriker Eiland door Mr. J. G. Everwyn te Arnhem, meldt de Arnh. Ct. nogDat voor eene bezitting van zulk eene waarde niet vele koo- pers zich opdeden, spreekt wel van zelf. Er waren dan ook slechts drie heeren, die ernstig er naar dongen: de heer Everwijn, de heer L. en de heer X. uit Munster, welke laatste het evenwel niet voor zich zeiven, maar voor zeker kerkelijk genootschap wenschte aan te koopen. Zijne vol macht luidde, dat hij voor eiken prijs eigenaar moest worden. Op den morgen van de verkooping, zoo wordt ons medegedeeld, had bedoelde heer zich in het Palais Royal opgehouden en waar schijnlijk wat zwaar gedejeuneerd; althans in de gerechtszaal gedroeg hij zich op eene wijze, die tot zijne verwijdering last deed geven. Hij was alzoo niet tegenwoordig toen de koop werd toe gewezen. Zijne lastgevers zullen nu een ander eiland moeten zoeken. De Hooge Raad heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak van P. N. Martinez, appellant van een vonnis van het Hof van Justitie van Curacao, waarbij dit Hof zich onbevoegd heeft verklaard om van zijne vordering tot schadever goeding wegens wederrechtelijke aantasting van zijn eigendom kennis te nemen en van welke zaak vroeger is melding gemaakt. De Hooge Raad heeft het vonnis van het Hof van Justitie ver nietigd en dit Hof bevoegd verklaard om van deze vordering kennis te nemen, met veroordeeling van den Slaat in de kosten van het rechtsgeding.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1