Het Ned. oorlogstoomschip Djambidat voor den dienst ongeschikt is geacht, werd dezer dagen te Kaapstad verkocht en heeft ruim f 21000 opgebracht; men zal alsnu trachten er een zeil schip van te maken. Blijkens een bericht van het Ned. consulaat te Elmina, van 20 April, is de blokkade der Goudkust van dien dag af definitief opgeheven* Den 22slen Mei jl. heeft te Berlijn de uit wisseling der ratificatiën plaats gehad op de, den 11 den Dec. 1873 aldaar gesloten overeenkomst, betreflende de uitoefening der genees-, heel- en verloskunde in de grensgemeenten. Prins Hendrik, de groothertog en de groot hertogin van Saksen-Weimar hebben gisteren ook een bezoek gebracht aan 't huisje van Czaar Peter te Zaandam. Te Rotterdam heeft gisteren ter gelegenheid van de 25-jarige regeering des Konings het aan gekondigd kinderfeest plaats gehad. Ongeveer 5000 kinderen der diaconiescholen van alle gezindten waren daartoe op de buitenplaats „Den Heuvel" bijeengekomen. Te Kralingen en te Delfshaven werd denzelfden dag het Kroningsfeest gevierd. Te Delfshaven werd o. a. een historisch-allego- rische optocht gehouden. De heer D. Wolff Polak, voorzitter van het muziekgenootschap „Semper Crescendo" te Am sterdam, is tot ridder van de orde der Eikekroon benoemd. De Czaar heeft aan den zeeloods B. D. Streefkerk een gouden horloge met ketting ten geschenke gegeven, en ook aan de loodsen G. Ketting, M. Van Boven en A. Van Gelder ge schenken doen toekomen. De Minister van Oorlog heeft aan eenige corpsen van het leger een nieuw voorschrift voor het tirailleeren doen toekomen, dat dezen zomer zal worden beproefd. De Arnh. Ct. bevat een uittreksel uit een brief van een officier der Atjineesche expeditie, met bijzonderheden van de gevechten die in de St.-Ct. van 19 en 23 April telegrafisch medege deeld werden. Wij ontleenen daaraan het volgende Den llden April vatte een drom van 400 man, voorzien van een vaandel, op een afstand van 30 pas van ons bivouak, post met het plan in het kampement te dringen. Achter een dijk en in de kampong Lamara stonden misschien nog wel duizend man in reserve Door ons artillerie- en infanterievuur tegenge houden, hield de drom met vaandel nochtans stand, totdat hij in de flank werd bedreigd door een detachement van 130 soldaten, die uitgerukt waren. Eenige Atjineezen gingen het detachement stoutweg te gemoet en werden neergeschotende rnassa aarzelde en trok daarop terug met een verlies van 27 dooden en 22 gekwetsten. Te Pakan-Atjin had gelijktijdig een soortgelijke aanval plaats, die evenzeer verijdeld werd door de waakzaamheid onzer troepen en door een uitval van een detachement van Jionderd man. Eindelijk zoude een derde bende Atjineezen dienzelfden dag kampong Djawa aan vallen, maar deze bepaalde zich eenige schoten op den kraton en Goenongan te doen en ver wijderde zich daarna. Volgens later ingewonnen Berichten door den adsistent-resident, zijn er dien dag ruim drieduizend Atjineezen op de been geweest. Den 17den gebeurden er nog ernstiger zaken. Een patrouille die uitgezonden was om het terrein om den kraton van vijanden te zuiveren, kreeg op 1200 passen vuur en keerde terug. Toen kreeg de majoor Romswinkel last met 250 man der waarts te gaan. Deze raakte slaags met den Tijand die in een benting stond achter barnboe- doerie. Bij herhaling versterking krijgende, totdat Bij ongeveer 600 man onder zijn orders had, liet de majoor tot tweemalen toe stormloopen. Een oogenblik was de luil. Burgerhoudt met een honderd soldaten binnen de versterking, maar werd er weder uitgeslagen, en de majoor was •verplicht terug te trekken met een verlies van 4 gesneuvelden en 75 gewonden, waaronder 10 officieren. Bovendien liet hij 5 Europeesche sol daten in 'svijands handen; het is te hopen dat ze niet meer in leven waren. Het Utr. Dagbl. deelt mede: „De corpo ratie, die ten gevolge van gebleken onregelma tigheden in de verdere deelneming aan den schietwedstrijd te Amsterdam geschorst is, is de Scherpschuttersvereeniging te Schiedam. 't Schijnt wel en deugdelijk geconstateerd te zijn, dat er bij de aanwijzing van punten voor die Vereeniging hooger punten zijn. aangewezen, dan geschoten waren. Het is echter nog niet bewezen, dat de corporatie als zoodanig daarvoor aanspra kelijk kan worden gesteld. Volgens opgave, van de zijde van het corps gedaan, zou men hier met de daad van éen persoon buiten medeweten van het bestuur en zelfs van zijne makkers te doen hebben, en, zijn wij wel ingelicht, dan is deze dadelijk uit de Vereeniging ontslagen." Den 16den Juni zal te Utrecht weder het examen worden gehouden van adspiranten voor de betrekking van surnumerairs bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Den 22sten Mei overleed in 83jarigen ouderdom, te St.-Germain en Laye, baron Sirtema van Grovestins, gewezen kamerheer en kabinets secretaris van Z. M. Koning Willem I. De heer Grovestins bezorgde de uitgave der Gedenkschrif ten van den graaf Van der Duin en van den baron Van der Capellen. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der Kon. academie van weten schappen zal morgen te twaalf uren eene gewone vergadering houden. Gemengd Nieuws. In Den Haag heeft gistermiddag een schoenmaker, door den sterken drank bedwelmd, zijn huisvrouw met een steen een slag op het hoofd toegebracht, waardoor zij in zwijm viel. De man werd terstond door twee agenten in hechtenis genomen. Voor de correctioneele kamer der arrond-rechtbank te Amsterdam stond gisteren terecht, wegens overtreding van art. 3 der wet regelende de uitoefening der geneeskunst, de heer D. J. Nonhebei, als zoogenaamd wrijfdokter be kend. Hij heeft tot die vervolging aanleiding ge geven door het doen opnemen van advertentiën waarin hij zich den titel van doctor gaf, door het gebruiken der initialen dr.. De substituut-officier van Justitie Mr. W. R. Op ten Noort requireerde veroordeeling tot betaling eener geldboete van f 25. De beklaagde voerde o. a. aan, dat hij zonder eenige doleuse intentie had gehandeld, en steeds gewoon was patiënten, die andere behandeling dan het wrijven moesten erlangen, naar een dokter te zendenook had hij zich niet doctor in de genees-, heel- of verloskunde genoemd. De rechtbank zal Donderdag 18 Juni uitspraak doen. Een arbeider te Zeist wondde verle den week, bij het overklimmen van een raster werk om bloemen en groen voor de feesten te nemen, zijne hand. Donderdag hielp hij nog mede feestvieren, doch Vrijdag zette zijn geheele arm op, en Dinsdag-ochtend was hij reeds een lijk. Op den tweeden Pinksterdag heeft te Tubbergen een hevige kloppartij plaats gehad. Twee kemphanen hebben van hun messen ge bruik gemaakt, waardoor meer dan een dozijn personen schade aan lijf of kleederen hebben ge kregen. Twee van dezen zijn ernstig verwond, de een zelfs gevaarlijk. Een der daders is in hech tenis, de andere voortvluchtig. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Tot welk einde dient de fontein op de Zee- vischmarkt P De aanleiding tot deze vraag vindt men in het volgende De voorgaande week aan de Zeevisch- markt visch koopende, verzocht ik de vischvrouw ze te wasschen, en in het water te laten staan tot ik ze zou komen halen (ik woon buiten). Zij waschte de visch in een emmer smerig water, en haalde toen een emmer water uit den Rijn, dat mede niet op zuiverheid kon roemen. Ik vroeg haar waarom zij geen water uit de fontein haalde, wijl de fontein toch springende was, en de bak wel zoodanig met water was gevuld, dat het overtollige wegliep, waarop zij met een vloed van woorden zeide„Jae, dat gelov ik, het is God geklaegd; waervor dat rnoje ding daer staet weet ik niet, want het hek is dicht, en as ik 'en emmer wa et er wul hebbe, dan mot ik er om bidde as an de lieve God om de regen." In het album van de stad Leiden, vervaardigd door den heer A. Montague Jzn. waarin over de Zeevisch- markt wordt gesproken, komt o. a. het volgende voor: „'t Was voor het verkrijgen van goede visch noodig, dat in de nabijheid der marktplaats eene geschikte gelegenheid tot het bekomen van zuiver water aanwezig was. De Regeering voorzag in die behoefte door het water van Den Burg daar heen te leiden, door het leggen van looden buizen langs den bodem van den Nieuwen Rijn en door de werking van een paardenmolen op Den Burg." Als men nu nagaat dat de fontein daar is ge plaatst met het doel om de Zeevischmarkt van zuiver water te voorzien, dan is het toch vreemd dat de toegang waardoor men het water zou kun nen verkrijgen steeds gesloten wordt gehouden; het doel gaat daardoor toch geheel verloren. Mij is geene gemeente bekend waar de gelegenheid om zuiver water op de Zeevischmarkt te verkrij gen zoo schoon is als in deze gemeenteen niet tegenstaande dat, is mij ook geene gemeente be kend waar de visch zoo vuil en smerig wordt behandeld als hier. Waarom dan het hek niet ontsloten, en het water voor iederen vischverkooper verkrijgbaar gesteld? dan zou die behandeling wellicht beter worden. Is men bevreesd dat door algemeenen toeloop beschadiging of verontreiniging zal ontstaan, dan kan door een afleider, b. v. bij wijze van hevel, het water, dat nu toch doelloos wegloopt, naar builen het hek worden gebracht, waarvan dan een ieder naar behoefte gebruik kan maken. Een liefhebber van schoone visch. Geld- en eöectenmarkt. Amsterdam, van 18 tot 20 Mei 1874. Onder voorwendsel dat de langdurige minis- terieele crisis een drukkenden invloed op de prij zen der fondsen uitoefende, was de markt in de laatste week minder aangenaam gestemd dan de week te voren; doch gaan wij na dat de Parij- sche beurs voor de Fransche rente zelfs slechts eene fractie terugliep, en welke soorten ten onzent het meest getroffen werden, n. 1. de drie voornaamste speculatie-soortende Turken die je, de Egyptenaren die 2 en de Peruanen die resp. 'l5/je en 17/lg pCt. verloren, dan gelooven wij dat deels winst-realisatie, deels gebrek aan toevoer van kooporders en overmaat van toevoer van stukken als de wezenlijke oorzaak van dien teruggang moeten erkend worden. Daartegenover staat dat onze Nationale schuld en de meeste Russische staats- en spoorwegeffecten met bedaarden tred voorwaarts gaan, evenals de Vereenigde Staten-bonds en zelfs de soorten van minder qualiteit, zooals de Oostenrijksche papier en zilverrente, de Portugeezen en andere. Span jaards leden weder niet onbelangrijk; de buiten- landsche schuld 3/8, de binnenlandsche '/2 pCt. Van onze industrieele waarden vermelden wij in de eerste plaats de aandeelen Nederlandsche Bank, die 20 pCt. avanceerden en nu reeds 370 pGt. genoteerd staan, voorts aandeelen Han delmaatschappij waarvan de richting dalende is, zoodat de prijs, schoon de goed afgeloopen rescontre er nog al beweging in bracht, circa 1 pCt. terug liep. Voorts oblig. Kanaal-maatschappij die ruim 1 pCt., Kon. Nederl. Stoomboot-maatschappij difr circa en hare obligatiën die ruim 2 pCt. avan ceerden, evenals de oblig. Stoomvaart Nederland. Van onze spoorwegfondsen liepen de aand. der Hollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij ruim 2 pCt., 4 en 5 pCt. oblig. resp. i.lj2 en'/jpCt., 4 pCt. Rijnspoorweg 3 pCt. op. Aand. Boxtel Wesel verloren ruim l>/2 en obligatiën 2 pCt. Wat de Noord-Amerikaansche spoorwegeffec- len betreft, blijft het er bitter treurig uitzien! Wanneer men oblig. Atlantic-Mississippi-Ohio,. 2de uitgifte Atchison Branch en Port-Royal uit zondert, die resp. 2'/2 en 3 pCt. zijn geavan ceerd, dan is de geheele lange lijst weder belang rijk gedaald. Wij treden niet in de afzonderlijke vermelding hoeveel het verlies voor elke soort bedraagt en slippen alleen aan, dat b. v. dit voor Illinois 2'/2, Chicago North-West 3, Central- Pacific en West-Wisconsin 5, Jowa Midland zelfs 9 pCt. beloopt! Het schijnt dat ieder zich nu van

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2