LEIDSCH DAGBLAD. ft*. 4385. A0. 1874. Zaterdag 30 Mei. STADS-BERICHTEX. ONGEPASTE SPOTTERNIJ. PRIJS DEZER COURANTj Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTEXTDEN Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den iden Mei 1872 (Gemeenteblad n°. 11); Doen te weten, dat tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor meer uit gebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt voor die der 1ste klasse, voor jongens, in het Schoolge bouw op de Aalmarkt voor die der 1ste klasse, voor meisjes, in het Schoolge bouw op de Boommarkt voor die der 2de klasse, voor jongens, in hel Schoolgebouw in de Pieterskerkstraat; voor die der 2de klasse voor meisjes, in het Schoolgebouw op de Breéstraat en wel van den lsten tot en met den 13den Juni e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van hatfnegen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 Mei 1874. De werkzaamheden, aan sommige vakken ver bonden, zijn geheel in strijd met onze mensche- lijke geaardheid. Hij, die zich op zulk een vak begint toe te leggen, ondervindt, wanneer hij die bezigheden voor 't eerst verricht, een zekeren schroom, een onwillekeurigen afkeer, dien hij eerst na herhaalde proefnemingen in staat is te over winnen, totdat de gewoonte hem dien geheel en al heeft doen te boven komen. In enkele zeld zame gevallen blijkt de natuur zelfs sterker te zijn dan de vermeende aanleg voor het vak, dat men zich ter beoefening heeft gekozen. Zoo zijn er wondheelers, in wier handen het lancet of het mes maar al le dikwijls beeft, wanneer het be langrijke operaties geldt, die gepaard gaan met bloedverlies, ja er zouden voorbeelden kunnen worden genoemd van personen, die, de onmoge lijkheid inziende die soort van angstvalligheid of kleinmoedigheid te boven te komen, genoodzaakt waren de studiën, waarvoor zij roeping meenden te gevoelen, op te geven, en zij deden zeker wel die roepstem te volgen, gedachtig aan het spreek woord zachte chirurgijns maken langdurige wonden. Echter zijn dat uitzonderingen, en de meeste toekomstige heelmeesters hebben zich spoedig over die moeilijkheden heengezet. Te vergeten echter, dat zij slechts allengs tot die voor hen onmisbare zelfbeheersching zijn gekomen, zou een fout zijn, die hen ongemerkt tot ongevoeligheid zou leiden, niet minder afkeurenswaardig dan misplaatste teerhartigheid; een fout die hen tot ergernis zou doen strekken voor leeken, die zich niet op hun door gewoonte verworven standpunt kunnen plaatsen. Zij mogen niet vergeten, dat men nooit straf feloos datgene veronachtzaamt wat men op het eene gebied de stem der natuur, op een ander die van het geweten noemt. Een grenslijn in dat opzicht te trekken is dikwijls zeer moeilijk, maar zooveel is toch zeker, dat men datgene moet ver mijden, wat der groote menigte aanstoot kan geven, maar vooral dat men niet roekeloos met voeten moet treden, wat leeken eerbied inboezemt. En toch gebeurt dat somtijds. Ook de laatste dagen hebben er een voorbeeld van opgeleverd in de met een handschoen bedekte hand, die gevon den werd in een van de straten der hoofdstad, althans wanneer zij afkomstig is van leerlingen der geneeskundige school of van studenten van het athenaeum, zooals beweerd wordt, en daar voor pleit de omstandigheid dat zoo iets daar meer is voorgevallen. Dergelijke, op zijn zachtst gesproken onkiesche, handelingen dienen ten strengste te worden tegen gegaan. Alle volken, ook de minst beschaafden, is het als ingeschapen, eerbied te koesteren voor hunne dooden, een eerbied, zoo diep geworteld, dat het b. v. in Japan, na de opening der genees- en heelkundige lessen aldaar aan de inrichting, waaromtrent o. a. de heer Pompe van Meerder- voort zich zoo bij uitstek verdienstelijk heeft ge maakt, de grootste moeite kostte eer men er in slaagde lijken te bekomen voor het ontleedkundig onderwijs. Bij ons te lande levert dat geen het minste bezwaar op, evenmin als bij andere be schaafde natiën, maar die cadavers, veelal af komstig van behoeftigen, die in een gasthuis zijn overleden, zonder dat hunne familiebetrekkingen, zoo zij die al bezitten, zich aanmelden, om zorg te dragen voor de teraardebestelling van hun stoffelijk overschot, worden verstrekt niet om er den spot mee te drijven, maar orn door aan- aanschouwelijke ontleedkundige voorstellingen der wetenschap bevorderlijk te zijn. Spot! Immers laffe spotternij mag het heelen, handelingen te bedryven als de hierboven genoemde. Een sterfhuis, men gaat het niet binnen zonder een zekere eerbiedige stilte; een kerkhof, rnen betreedt het met dezelfde gewaarwording. Mag het dan geen verwatenheid heeten, door derge lijke afkeurenswaardige daad de volksrneening, de publieke opinie in het aangezicht te slaan? En laffe verwatenheid bovendien, omdat de bedrijver van het onkiesche feit den moed niet heeft er openlijk vooruit te komen. Wij zijn de eersten geweest om het ongerijmde feit aan te toonen van den eisch der Maatschappij tot bescherming van dieren, toen zij den wenscli te kennen gaf dat men zou afzien van alle sectie op levende dieren. Voor zoo bekrompen opvat ting stellen wij de belangen der wetenschap te hoog. Maar evenzeer teekenen wij protest aan tegen elk misbruik, door hare jeugdige beoefenaars van hare voorrechten en vergunningen gemaakt. Het schoone doel meer in het bijzonder der genees- en heelkunde is verzachting van het lijden der menschheid, en zeker wel het allerminst verlaging der wetenschap tot hansworsterijen, die den min der beschaafde een oogenblik met ijzing vervullen, maar bij den meer ontwikkelde slechts afkeer verwekken. Beoefenaars van een vak van wetenschap, wien het geen ernst is tot haar vooruitgang mede te werken als bevorderaarster van beschaving en verlichting, begrijpen al zeer slecht hun schoone roeping. Der sleutelstad strekt het zeker ter eere dat dergelijke feiten er tot de hoogste zeldzaamheden behooren, zoo zij er al ooit voorvielen. LEIDEN, 39 Mei. Omtrent den toestand en de werkzaamhe den der Hulpbank alhier over 1873 kan worden gemeld, dat zij steeds gunstig is, in bloei toeneemt en aan het doel volkomen beantwoordt. In het geheel werd 65,085 aan 589 personen uitge leend. De rekening van ontvangst en uitgaaf be liep 77,572.88, waarin een voordeelig saldo van f 143.15. Het bestuur bestond uit 20 leden. Naar de Dordr. Ct. verneemt, is tot inspecteur van politie te Dordrecht benoemd de heer C. F. Beek, thans in gelijke betrekking werk zaam te Leiden. De Staats-Ct. behelst de bij Kon. besluit van 7 Maart jl. goedgekeurde statuten der „Christe lijke Wijkvereeniging" te Leiden, die ten doel heeft de bevordering van den godsdienstzin en den Christelijken levenswandel der bewoners van wijk II, tot bereiking waarvan de Vereeniging een gebouw zal openstellen geschikt tot het houden van bijbellezingen, catechisatiën enz. De laatste heipaal van de 1200 voor de fundeering van de nieuwe garnizoens-infirmerie alhier werd hedenmorgen, versierd met bloemen en groen, door het werkvolk onder gezang door de stad rondgedragen. Beroepen te Noorden (classis Leiden) de heer P. J. Ringeling, candidaat bij het Provin ciaal kerkbestuur van Drenthe. De heer Noordink, pred. te Broek op Lan- gendijk, heeft het beroep naar Aarlanderveen aan genomen. De zomerdienst van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, den Nederlandschen Rhijn- spoorweg en op de Staatsspoorwegen zal op a. s. Maandag een aanvang nemen. Door den raad van toezicht op de Spoor wegen, is in tegenwoordigheid vau de hoofding. van Utrecht en Noord-Holland, de lijn Amster damAmersfoort en HilversumUtrecht van den Oosterspoorweg onderzocht en in orde bevonden, zoodat het le verwachten is, dat de lijn in den loop van de volgende maand voor het publiek verkeer zal geopend worden. H. K. H. Prinses Von Wied, geboren Prinses Maria der Nederlanden, is gistermiddag te 5 uren te Neuwied voorspoedig bevallen van een zoon. Voor het middelbaar onderwijs zijn gisteren toegelaten: voor de Nederlandsche taal mej. M. H. Blankenberg, van Breda, en voor de Engelsche taal mej. C. Schmidt, van Utrecht. Voor het boek houden werden toegelaten de heeren J. Doornbos, van Assen en J. Van der Bruijn, van Schiedam. Een trok zich terug. Hel ledental der Tweede Kamer zal met twee vermeerderd moeten worden wegens de toeneming der bevolking in ons land, blijkens de bevolkings- lijsten van 1 Januari 1874. Tengevolge van de bevordering van den majoor Vijgh tot luit.-kolonel bij het reg. grena diers en jagers, zijn er thans drie hoofdofficieren van dien rang bij het corps aanwezig, zijnde twee boven het gewone getal. Het Vad. verneemt dat binnen korten tijd de opening van een Rijksmuseum voor vader- landsche kunst en oudheidkunde mag worden tegemoet gezien. Het voornemen schijnt, dit museum te vestigen binnen de residentie. Reeds zouden onderhandelingen over een daartoe te bestemmen lokaal zijn geopend. De Minister van Binnenl. Zaken zou over een en ander herhaalde confe- rentiën gehouden hebben met de Rijksadviseurs onlangs benoemd, van wier ijver en voortvarend heid nog zooveel voor onze gedenkleekens te wachten is. Het tweede Zuider-Zendingsfeest zal op 8 Juli a. s. in den omtrek van Goes plaats hebben. Op de verkooping van het schilderijen-kabi net van den heer James S. Forbes, te Londen, zijn zes schilderijen van den heer Israëls verkocht voor de volgende prijzen: „Verlaten" voor f 1386; „Op het strand voor f 1890; „Voor't eerst naar zee" voor f 9450; „Ontbijt" voor f 10332; „Het redmiddel" voor f 9702, en „Van duisternis in het licht" voor 8946. „Rijk en arm", door den heer H. Ten Kate, gold f 2125. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. De Amstel wordt nog in 't laatst dezer of in '1 begin der vol gende maand te Hellevoetsluis binnen verwacht*

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1