tuigen is het dividend der preferente aandeelen bepaald op 6 pCt. Naar men verneemt heeft Z. M. de Keizer van Rusland een aanzienlijke som geld geschon ken voor de compagnieën van het leger, die als eerewacht waren opgesteld bij de verschillende stations hier te lande. De heer Hubenet, Rijksopzichter van den waterstaat, thans belast met de opmeting van het Apeldoornsche kanaal, tusschen Hattem en Apel doorn, is benoemd tot opzichter op het eiland Sumatra, onder leiding van den ingenieur Cluy- senaars, het vorige jaar met verschillende opzich ters derwaarts vertrokken. Naar men verneemt zullen nog eenige andere opzichters worden be noemd. Z. M. de Koning-groothertog heeft bevor derd tot groot-officier der orde van de Eikekroon Jhr. Van Echten van Holthe, lid van Ged. Staten van Drenthe, en tot officier den heer Thrin van Keulen, Nederlandsch consul te Dresden. Bij besluiten van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn in erfpacht afgestaan of toe gezegd een perceel van nagenoeg 436 bouws woeste gronden in de resid. Cheribon, regent schap Madjalengka, district Radja-galoe, aan D. J. K. Pietermaat voor ƒ3.10 per bouw 'sjaars; een perceel van ongeveer 200 bouws in de resid. Preanger Regentschappen, afdeeling Soekaboemi, distrikt Tjitjoeroeg, aan "W. F. Hoogeveen en A. W. Holle voor 1.10 per bouws 'sjaars; een perceel van 500 bouws in de resid. Pekalongan, afd. Pekalongan, district Seragi, aan J. C. Simonet voor f2.60 per bouw 'sjaars; een perceel in de residentie Pekalongan, district Bandar-goemiwang, aan L. J. Launy voor ƒ3.60 per bouw 'sjaars. De Nederlandsche Bank had op 4 Mei bij een muntmateriaal van f 131,118,589.95 voor eene som van f 112,926,974.485 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij ge rechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 45,170,789.79 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De 1ste luitenant P. C. De "Wilde, van het corps pontonniers, uit Dordrecht, is bij de Koninklijke Militaire Academie overgeplaatst. Gremengd Nieuws. Naar wij nader vernemen, is de jon geling op de katoenfabriek gelukkig niet zoo ernstig bezeerd als wij gisteren meldden. Hij is door eigen onvoorzichtigheid met de waschmachine in aanraking gekomen, waardoor hij wel zwaar ge wond is, maar niet zoo, dat er vrees voor het verlies van zijn arm bestaat. Het Emmericher eiland, dat dezer dagen op rechterlijk bevel van het Tribunal de la Seine wegens minderjarigheid van den eigenaar werd verkocht, is naar men verneemt aangekocht door Mr. J. G. Everwijn te Arnhem, voor de som van 4,420,000 franken. Het verkochte gedeelte beslaat eene oppervlakte van 875 bunders. Sedert eenigen tijd heeft zich in de omstreken van Harderwijk, tot nabij Ermelo, een wild zwijn vertoond, dat vooral aan de jeugdige landbouwgewassen veel schade aanricht. Reeds dikwijls zijn er door jachtliefhebbers pogingen aan gewend om dit dier machtig te worden, doch tot heden te vergeefs, ofschoon de boeren gaarne van die plaag wenschten verlost te zijn. Indertijd is melding gemaakt van het aanbieden van een valsch kassiersbriefje, ten kan tore van een kassier te Amsterdam, en dat door de waakzaamheid van een lid dier kassiersfirma de vervaardiger, die het briefje door een kruier had laten aanbieden, op straat was aangehouden en naar het politiebureel overgebracht, alwaar hij, hoewel eerst ontkennende, spoedig zijn schuld beleed. Deze persoon, Jacob Bons genaamd, slond Dinsdag terecht, levens beschuldigd van misbruik van vertrouwen door ten nadeele der firma Van Gend en Loos, gelden van wissels, hem ter inkas- seering gegeven, niet te verantwoorden. Ook dit punt bekende hij, met dit onderscheid echter dat hij zeide in September en December geld te hebben verloren, het niet te hebben gezegd uit angst voor het verlies zijner betrekking, en dat verlies schuil te hebben gehouden door de gedurende die week ontvangen gelden als niet ontvangen te vermel den, ze op de volgende week te brengen, om zoo de gelden weer in deze week ontvangen, daarvoor te kunnen gebruiken. Telkenmale ver schoof hij dus de wissels voor een week. Nadat 14 getuigen gehoord waren, requireerde het O. M. bij monde van den advocaat-generaal Mr. J. Spoor, de schuld van beklaagde als wettig en overtuigend bewezen aannemende, veroordeeling tot een cellu laire gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaren. Mr. W. H. K. Mouthaan, den besch. als verde diger toegevoegd, pleitte voor het eerste punt van beschuldiging verzachtende omstandigheden en beweerde dat het tweede punt, de kwade trouw van besch,. niet bewezen was. Het Hof vereenigde zich echter geheel met het gevoelen van het O. M. De 14-jarige knaap te Hoornster- zwaag, die het 15-jarige dienstmeisje van den landbouwer Sikkema, zonder opzet met een ge weerschot doodelijk heeft getroffen, heeft pogingen aangewend om zich te verdrinken, doch door de tegenwoordigheid van aanwezige personen is hern dit belet. Door de arrond.-rechtbank te Heerenveen is een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Het prov. Hof in Gelderland heeft in hooger beroep den notaris F. W. te Zevenaar vrijgesproken van de beschuldiging dat hij de 10 pCt., bij een verkooping ontvangen, om daar mede registratierechten enz. te voldoen, ten eigen bate aangewend. De arrond.-rechtbank had hem cellulaire gevangenisstraf en boete opgelegd. Adv. - generaal Römer heeft in de gisteren gehouden zitting van de Strafkamer van den Hoogen Raad zijne conclusiën genomen in de zaken van: 1°. A. Van Woerkom, tegen een arrest van het Hof in Gelderland, waarbij hij is veroordeeld wegens moedwilligen doodslag; en 2°' M. J. Coerver, tegen een arrest van het Hof in Limburg, waarbij deze is veroordeeld ter zake van manslag en verbreking van afsluiting. De conclu siën strekten in beide zaken tot verwerping der beroepen en veroordeeling in de kosten. Ten opzichte van laatstbedoelden requirant concludeerde adv.-gen. bovendien tot niet ontvankelijk verkla ring van het beroep voor zooveel de gegeven vryspraak betreft. Uitspraak 15 Juni. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Gij zult mij zeer verplichten met het plaatsen van het onderstaande. Kloppen aan doove liedens deur mag men in Leiden ook wel zeggen. 1°. Menigmaal is er geschreven over het schan delijk verwaarloozen en verbruiken van ons kos telijk duinwater, wijl daarop tot heden weinig gelet wordt. 2°. Over het geen inkomend recht betalen van schippers in onze stad, niettegenstaande in alle voorname steden dit recht betaald moet worden, en nu oppert iemand in uw blad zelfs 't plan om een nieuw, of liever vernieuwd vaarwater te maken ten koste van Leidens kas. Als de schippers voor gerieflijkheden ten hunnen bate betaalden, gelijk elders, zou er reden voor zijn, maar nu niet. Is 'tniet genoeg, dat zij vrije in- en doorvaart hebben, waardoor de wallen worden verbruikt, om niet te zeggen bedorven Als van de schippers geld werd geheven, dat tot dekking onzer kosten werd besteed, zou zulks zeker beter wezen dan voor hen een kapitaal uit te zetten, waarvoor renten moeten worden betaald. Uw dw. dr. Leiden, 26 Mei 1874. G. BUITENLAND. Duitschland. Gistermorgen heeft bisschop Reinkens te Bonn de eerste Oud-Katholieke Synode geopend. Het reglement op de synodes en gemeenten, overeen komstig de besluiten van hel Constantzer Congres, is vastgesteld. De beraadslaging over kerkelijke hervormingen is aangevangen. Er zijn 28 gees telijken en 57 gedelegeerden van gemeenten aan wezig. Keizer "Wilhelm, tijdens zijn verblijf te Ems gast van den Czaar, is gisteren te 8 uren naar Berlijn vertrokken. De Czaar heeft hem tot het station vergezeld en een hartelijk afscheid geno men. Beide Keizers zijn te zamen naar Nassau geweest, om het monument van Stein te be zichtigen. Grroot-33ritannië. Te Londen is eene zweminrichting in den Theems geopend. Dat de rijke hoofdstad van 't watermin- nende Engeland tot dusver eene zoodanige inrich ting miste, klinkt haast ongelooflijk, 't Thans verkregen drijvende bad vormt een bassin van 135 voet lang, 25 voet breed en van 3 tot 7 voet diep. Zoowel bij eb als bij vloed stroomt 't rivierwater er doorheen, na eerst door filters gezuiverd te zijn, die per minuut 1000 gallons doorlaten, 't Bassin is met een glazen dak over dekt; aan de beide uiteinden is een vrije hooge koepel, waaronder een fontein opspringt. De lig plaats in de rivier zal, zoodra de inrichting tot gebruik gereed is, nabij Charing-cross wezen. Volgens de Londensche Globe, staan de kansen voor 't totstandkomen van een kanaal door de landengte van Panama niet ongunstig. De commissie, met een plaatselijk onderzoek be last, heeft in haar verslag de onderneming aan geraden. De geheele lengte van den waterweg tusschen de beide oceanen zou 181 Eng. mijlen bedragen, waarvoor 120 reeds door de natuur zijn aangelegd. De kosten der voltooiing van dit groote werk worden geraamd op ruim 63 millioen dollars. Spanje* De belichten uit St.-Sebastiaan en Irun luiden weder gunstiger. De garnizoenen uit beide plaatsen hebben de partidas teruggeslagen en hun zelfs eenige gevoelige verliezen toegebracht. De com mandant Olozabel heeft tweemaal achtereen den militairen post der Carlisten, die den weg naar Frankrijk onveilig maakte, uiteengedreven en een deel der manschappen gevangen genomen. Intus- schen worden er in de provincie Guipuszcoa weder Carlistische troepen geconcentreerd, terwijl Cebal- los en Lizzaraga al het mogelijke doen, om die, welke langs de liniën van Somorostro het meest geleden hebben, weder in goeden staat te brengen. De Gailisten hebben hunne gekwetsten en depots geconcentreerd te Tolosa, Vergara en Anzulia. Generaal Lorna (van de regeeringstroepen) is ge heel hersteld en zou binnen kort naar het noor den des lands terugkeeren. Telegrammen. WASHINGTON, 27 Mei. De heer Richardson, Minister van Financiën, zal weldra aftreden. Dien tengevolge zullen de resolutiën strekkende om om zijn financieel beheer af te keuren, worden ingetrokken. LONDEN, 27 Mei. De liberale candidaat Evelyn Ashley heeft bij de verkiezing te Poole gezege vierd met een meerderheid van negen stemmen. Het Huis Oppenheim is definitief met den Khedive overeengekomen tot uitgifte van de tweede helft der Egyptische leening van 1873, ten bedrage van 32.000.000 p. st., tot 7 pCt. Laatste berichten. Voor hel Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Hol land werd heden de zaak behandeld van zekeren N. J. J. S. 36 jaren oud, koekbakkersknecht te Leiden. Hem werd ten laste gelegd de beschul diging van diefstal bij nacht in een bewoond huis, daarin bestaan hebbende dat hij in den avond van 2 Jan. II. zyn kosthuis in de Hooglandsche Kerksteeg heeft verlaten, medenemende een jas die den zoon van zijn hospes toebehoorde, welk kleedingstuk hij voor twee gulden heeft verkocht en die hij ten zijnen profijle verteerde. De justitie was onzen koekbakkersmaat geenszins vreemd ge weest, want behalve een militaire veroordeeling tot eene crimineele straf wegens diefstal waren over hem door den burgerlijken rechter drie vonnissen geveld, zoodat S. reeds een tiental jaren in de gevangenisstraf heeft doorgebracht. Voor den ambtenaar van het openbaar ministerie bestond dus, zooals bij in zijn requisitoir deed uitkomen, alle reden om tuchthuisstraf te eischen, maar met het oog op hier aanwezige verzach tende omstandigheden nader aangetoond en verzocht door besch. verdediger Mr. Philipse vroeg adv.gen. Mr. Terpstra eene veroordeeling tot ge vangenisstraf van 35 jaren 7 maanden en 16 dagen. Bij zijn heden reeds gedane uitspraak werd de

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2