LEIDSCH DAGBLAD. JN°. 4384. A°. 1874. Vrijdag 29 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per po?l1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels.ff 1.05. Iedere regel meer.0.171. Grootere tellers naar plaatsruimte. STADS-BE RICHTEN'. Oproeping van de Verlofgangers der Rationale Militie, tot het bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zaid-Holland, van den 18den April 1874, A n°. 1257 (2de afd.) Provinciaalblad n°. 50, houdende regeling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land; Roepen dientengevolge op, al de binnen deze gemeente met onbepaald verlof aanwezige manschappen der Nationale Militie, om te verschijnen in het Caecilia Gasthuis in de VrOUYFen- kerksteeg, ten einde door den Heer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers, behoorendc tot de lichtingen van 1870 en 1871, op Dinsdag den 9den Juni 1874, de3 voormiddags te 10 uren, die hehooreDde tot de lichting van 1872, mede op dien dag des namiddags te 1 uur, en de verlofgangers, behooreude tot de lichting van 1878, op Woensdag den lOden Juni 1874, des voormiddags te 10 uren; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hun zakboekjes en verlofpassen. En vermaneu Burgemeester en Wethouders de betrokken ver lofgangers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hunDe kleeding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, alsook om zich, gedurende de Inspectie en bij het gaan naar en terugkeeren van de daartoe bestemde plaats, ordelijk te gedragen, en alzoo zich te vrijwaren voor de toepassing der strafbepalingen, vermeld bij de artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 1861 (iStaatsblad n°. 72), daar ongeregeldheden als anderszins, zoolang de manschappen in uniform zijn gekleed worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. En geschiedt hiervan openbare keunisgeving in de Leidsche Courant van den 29sten Mei en 4 Jnni 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 Mei 1874. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 27sten dezer maand invorderbaar verklaard Kohier voor het patentrecht, over het dienstjaar 1873/4, vierde kwartaal, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 28 Mei 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van P. Van Beek, vleeschhouwer alhier, verzoekende vergunning om het pakhuis in de Bolwerkstraat n°. 4 A tot slachtplaats en veestalling te mogen doen inrichten; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 {Staatsblad n\ 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa'.iën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den lsten Juni aanstaande, 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 Mei 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Gemeenteblad n°. 11); Doen te weten, dat tot het laten hisclirgven rail nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor meer uit gebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der 1ste klasse, voor jongens, in het Schoolge bouw op de Aalmarkt; voor die der 1ste klasse, voor meisjes, in het Schoolge bouw op de Boornmarkl; voor die der 2de klasse, voor jongens, in hel Schoolgebouw in de Pieterskerkstraat voor die der 2de klasse voor meisjes, in het Schoolgebouw op de Breêstraat; en wel van den lsten tot en met den 13den Juni e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 Mei 1874. LEIDEN, 28 Mei. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding van het afbreken en sloopen der Studenten-socië teit „Minerva" en het maken van een nieuw sociëteitsgebouw met daartoe behoorende grond werken en levering van de benoodigde materialen en arbeidsloonen was minste inschrijver de heer "W. A. Van Lith alhier, voor f 119000. Door den heer E. Warnsinck uit Arnhem was ingeschreven voor ƒ122.500. Het werk, dat naar wij vernemen op 85.000 begroot was, is niet gegund. Op de internationale tentoonstelling van tuinbouw te Florence zijn, blijkens ontvangen tele grafisch bericht, tot heden van de 24 Nederland- sche inzenders reeds 13 bekroond. De gouden medaille verwierven de heeren J. A. Willing, te Amsterdam; A. C. Van Eeden Co., te Haarlem; G. L. Funke en .T. Noordendorp, te Amsterdam. De zilveren medaille werd toegekend aan de lih. A. C. Van Eeden Co., te Haarlem, en C. VV. Mieling in Den Haag, terwijl de bronzen medaille verleend is aan de heeren G. Van den Brink, te Utrecht; "VVegner en Mottu, te Amsterdam; W. C. Boer, te Boskoop; E. H. Krelage en Zoon, te HaarlemA. G. Van Eeden en Co., aldaarGebr. De Graaff, te Leiden, en Becker, Scalonge en Michell, in Den Haag. In de afgeloopen week zijn te Katwijk a/Zee 41 schuiten met versche visch aangeweest, waar van de buitelekkers besomden f 165 a f 205 in 8 dagen, de binnelekkers /90 a 200 in 6 dagen. De vangst van buitelek droogschol is dit jaar zeer gering en dientengevolge zijn de prijzen buiten gewoon hoog. Door den Bisschop van Haarlem zijn be noemd: tot pastoor te Leidschendam A. H. J. Vos; tot id. te Oude-Tonge G. C. Van Oort, en tot rector aan het pensionnaat te Monster W. Amelse, adsistent te Westerblokker. Door den Bisschop van Roermond zijn benoemdtot pastoor te Valkenburg P. J. Grispen, kapelaan aldaar; tot pastoor te Kieuwenhagen P. J. Vreuls, kape laan aldaar. Gisteren zijn voor het middelbaar onderwijs toegelaten voor Fransch mej. J. De Lange, van Alkmaar; voor Nederlandsch mej. H. Oomen, van Breda; Engelsch mej. G. Dirkmaat, van Utrecht; Hoogduitsch mej. M. E. J. Lammerts van Bueren, uit Franeker. Tengevolge der buitengewone uitgaven hier te lande in verband met de tweede expeditie tegen Atjin, zijn sommige onderafdeelingen van het Iste hoofdstuk der begrooting van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1873 niet toereikend tot bestrij ding der behoefte. Eene verhooging is zoowel voor deze, als voor een drietal andere onderaf deelingen bij wets-voordracht aan de Tweede Kamer voorgesteld. Het eindcijfer van het hoofdstuk behoeft even wel door die verhooging, gezamenlijk beloopende f 765,000, geene verandering te ondergaan, omdat de tekorten worden opgewogen door de vermoede lijk overschotten op de onderafdeelingen: „Ver pachte middelen" en „Materieel der Zeemacht/ Onder de geschenken, die aan Z. M. den Koning in de feestweek zijn aangeboden, verdient nog vermelding dat van de afdeeling „Amsterdam" van het Noord- en Zuid-Holl. Bond der hand- boogschutterijen, bestaande uit de 3 vereenigingen „Concordia", „Genoegen zij ons doel" en „Clau dius Civilis". Het bestaat uit een inktkoker met zwart marmeren voetstuk, waarop kristallen inkt en zandkokers met zilveren doppen. Op beiden staat een zilveren leeuw. In het midden is op een zilveren rotsblok een handboogschutter met pijl en boog geplaatst, achter wien zich afbeeldingen der drie banieren met de namen van elke ver- eeniging verheffen, die van „Concordia" in het midden, alles in zilver. Op den voorgrond is in het marmer een breed lint aangebracht, waarop gegraveerd staat: „Ter herinnering aan Zr. Ms. 25-jarige regeering, aangeboden door de vereenigde handboogschutters van den N.-Holl. bond, afd. Amsterdam." Naar men verneemt, zal op het terrein behoorende aan Z. K. H. Prins Hendrik, te Port- Sald, aan het Suez-kanaal, een hotel gebouwd worden, dat in exploitatie gebracht zal worden; de heer Brouwer, gemachtigde van den Prins te Port-Said, thans in Den Haag, geeft hieromtrent inlichtingen. Z. M. de Koning heeft Maandag-morgen te zes uren Bronbeek bezocht. Naar men verneemt, hebben zich te Am sterdam, op het voorbeeld van de residentie, eenige voorstanders van de vaderlandsche kunst tot het doel vereenigd, om ook voor de hoofdstad een museum van moderne kunst op te richten. Reeds zijn een groot aantal deelnemers toegetreden, zoo dat de eerste financieele grondslagen, waarop dit nieuwe gebouw zal worden opgetrokken, aanvan kelijk niets te wenschen overlaten. Met het oog op de aanstaande driejaarlijksche tentoonstelling te Amsterdam, waarop de jeugdige vereeniging haar eerste aankoopen hoopt te doen, zijn reeds circulaires gezonden aan de artisten, om hun kennis te geven van de plannen der Amsterdam- sche vereeniging. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 30 dezer niet plaats hebben. De Staats-Courant doet mededeeling van het model-brevet voor de medaille, vervaardigd uit het in Atjin veroverde geschut, voor hen die aan de expeditie tegen Atjin hebben deelgenomen. De Alg. Vergadering van de Nederl. Ver eeniging: „Volksonderwijs" zal dit jaar gehouden worden te Amsterdam op Zaterdag 13 Juni e. k., in het lokaal „het Vosje", op het Rokin. Onder de punten, die behandeld zullen worden, komt o. a. voorVoorstel van het Hoofdbestuur met betrek king tot de richting, waarin de Vereeniging zich by hare werkzaamheid dient te bewegen, 't Hoofd bestuur stelt te dien einde voor: 1°. aan art. 2 der reglementen eene nieuwe litera e toe te voegen, luidende: het bespreken van politieke quaestiën, voor zooverre die met het onderwijs in verband staan, en het aanbevelen van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad2°. aan het Hoofd bestuur op te dragen op dit besluit de Koninklijke goedkeuring aan te vragen; 3°. het Hoofdbestuur te machtigen op de begrooting voor 1875 een post te brengen, wegens het houden eener alge- meene meeting in het begin van 1875, met betrekkking tot de a. s. verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke fabriek van stoom- en andere werk-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1