fabrieksafval, door wettelijke bepalingen worde tegengegaan." In de zitting van den Haagschen Gemeen teraad werd gisteren o. a. een voorstel van den heer Van der Kemp aangenomen, strekkende om de Strafcommissie te verzoeken strafbepalingen te ontwerpen tegen kennelijke openbare dron kenschap. Uit Zwolle meldt men: Het water is door den aanhoudenden O. en N. O. wind zóo ontzet tend laag geworden, dat schier alle communicatie van eenige beteekenis te water is gestremd. De meeste schepen binnen onze havens liggen op droog. De stoombooten op Amsterdam moeten op den IJsel aan het Katerveer blijven liggen, uit gebrek aan water op het Zwolsche Diep en de Willemsvaart. Honderden geladen schepen, vooral turfschepen, zien zich verplicht te blijven waar zij liggen. Het opnemingsvaartuig Hydrograaf en de schroefstoomschepen 4de kl. Band] er massing en Palembangliggende te Willemstad, Amsterdam en Fijenoord, worden met 16 Juni a. s. in dienst gesteld met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel over die bodems opgedragen respect, aan de luits. ter zee 1ste kl. Jhr. T. E. De Brauw, E. L. Ehnle en C. Ten Bosch. Kapt. Jhr. T. C. Kalkoen is van het 1ste bij het 2de reg. vestingartill., kapt. J. J. L. P. Snabilié van het 3de bij het 1ste reg. vestingart. en kapt. L. Zeegers Veeckens van het 2de bij het 1ste reg. vestingart. overgeplaatst. Z. M. heeft benoemd bij het Isle reg. inf. tol kapt. 2de kl. den lsten luit. L. Berkhout van het 7de reg., bij het 6de reg. tot lsten luit. den 2den luit. J. B. Van Florenstein van het corps, bij het 7de reg. tot lsten luit. den 2den luit. P. A. Van der Muelen van het corps. Z. M. heeft P. Heyting, predikant te Ber- gen-op-Zoom, benoemd tot predikant bij de Prot. gemeente in Ned.-Indië; aan F. A. E. Van Altena, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapt.- comm. van het corps van 's lands weerbaarheid „Eendracht maakt Macht" te Amersfoort; aan Zr. Ms. adjudant in gewonen dienst, den kapt. t. z. Jhr. J. H. Van Capellen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Anna 2de kl. met dia manten, hem geschonken door Z. M. den Keizer aller Russen; aan H. Kiewiet de Jonge eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Drachten, beh. aanspr. op pensioen. KWEEKSCHOOL VOOR ZEEVAART. II. Zullen deze wenschen bevestigd worden Aan gunstige symptomen ontbreekt het niet. In de vergadering van 4 Oct. werd een schrijven ont vangen van den heer Harlevelt, opmerkzaam makende op de woorden uit de Memorie van toelichting tot de begrooting van Marine„Ook de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden geeft reden tot tevredenheid en tot waardeering van de aan houdende zorgen, die door het bestuur aan den bloei der inrichting worden besteed". Die aan gename mededeeling kwam in een tijd, toen van alle kanten blijken van welwillendheid ontvangen werden, maar dat ook materieele steun dubbel noodig was. Reeds lang had de Commissie ge- wenscht eene gyrnnastiek-zaal te bezittenhet schoollokaal was te bekrompen, de slaap- en eetzaal niet veel beter. De toevloed van knapen was in den voorzomer grooter dan hij in lang geweest was. Door den heer Van der Lith werd een be stek gemaakt; bij het tellen der kas werd be vonden dat, indien voor de helft hulp te krijgen was, de onderneming was te wagen. Van de Haagsche subcommissie kwam weldra de toezegging van ƒ500. Bij onderhandsche aanbesteding werd den 19den Juli het werk gegund aan den heer H. Van Borselen, voor ƒ4600. De eerste bijdrage werd door tal van andere gevolgd, terwijl eindelijk de 3de October een geschenk van een inwoner dezer stad bracht, die zich een oud-janmaat noemde en aan de Commissie onbekend is gebleven, hoe wel het vermoedelijk niet de eerste maal is, dat de Kweekschool door hem zoo ruim werd bedacht. Door het toevloeien van al die giften verdween de vrees, dat het moeite zou hebben aan de ver plichtingen jegens aannemer en architect te vol doen en kreeg de Commissie hoop nog een over schot te houden, dat de inkomsten binnen weinige jaren weder tot het cijfer voor de verbouwing zal kunnen opvoeren. De vermeerdering van 't getal leden der Vereeniging, dat met 28 vermeerderde en op uit. Dec. 223 bedroeg, om in de eerste maanden van dit jaar weder met 50 te stijgen, doet de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Het was of met de lokalen der Kweekschool ook het vertrouwen en de energie der Commissie vernieuwd was. Dit sprak uit de rede door den Voorzitter den 15den Nov. ter inwijding uitge sproken. De gedachte aan den dienst, dien de Vereeniging aan de gemeente en aan de maat schappij bewijst door knapen die om verschillende redenen gevaar loopen in hunne woonplaats te mislukken door de Kweekschool tot eene nuttige en geschikte betrekking te doen geraken, leidde er toe den 13den Dec. eene circulaire te zenden aan alle gemeentebesturen in ons land waar geene subcommissie gevestigd was. Reeds voor het einde des jaars had de Comm. eenige gunstige ant woorden ontvangen, die in 't begin van 1874 door verscheiden andere gevolgd werden. Met 4 ter koopvaardij geplaatste en de 59 die in 's Rijks dienst traden, was het totaalcijfer der hier gevormde scheepsjongens voor de marine tot 987, voor de koopvaardij tot 64 gestegen. Aan 17 had men bij het afscheid, dat zesmaal's jaars geschiedt, het getuigschrift, aan J. F. Dekkers bovendien een horloge kunnen uitreiken. Door de verbouwing was eenige stoornis veroorzaakt, doch veel minder dan aanvankelijk gevreesd was, waar voor aan het goed beleid en de trouwe zorg van den Opperschipper-commandant in de eerste plaats lof toekomt, evenals in 't algemeen voor den goeden gang. Den sergeant-schrijver, C. A. Bader, hoopt de Commissie nog lang als onderwijzer te behouden. Den 14den Juli overleed de matroos lste kl. W. Tucker en werd met de gebruikelijke militaire eerbewijzingen begraven; in de volgende maand werden de matrozen lste kl. J. Slaap en D. Breur aan de kanonneerboot gedetacheerd en was alzoo de equipage weer voltallig. Cireixieng-d. Nieuws. Gisteravond had op de kat oenfa- briek van de firma De Heyder en C°. alhier een achttienjarig jongeling het ongeluk met zijn rechterarm tusschen een waschmachine te geraken, zoodat die bijna geheel verbrijzeld werd. De ongeluk kige werd naar zijne woning vervoerd, waar spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen. Gistermiddag viel de dochter van V. op de Groenhazengracht alhier, bezig zijnde een emmer water te scheppen, in de gracht. Gelukkig werd zulks door haar vader opgemerkt, die met de hulp van eenige anderen er in slaagde het kind van een anders wissen dood te redden. De grootste diamant, tot heden aan de Kaap gevonden, is thans in bewerking aan de fabriek der firma M. E. Coster, te Amsterdam. Deze steen weegt ongeveer 290 karaat en is van helder water. Ze is 35 mill, lang, 37 mill, breed en 28 mill. hoog. Er zullen eenige maanden met het slijpen van dezen diamant verloopen. De waarde van zulk een diamant is natuurlijk thans, voordat hij geheel geslepen is, nog slechts bij raming te bepalen. Indien echter deze steen, na te zyn ge slepen, geheel aan de verwachting beantwoordt, kan de verkoopwaarde lichtelijk een kwart mil- lioen Ned. Cour. zijn. In de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad werd o. a. behandeld het be roep in cassatie van H Verschoor, ingesteld tegen een arrest van het Hof in Gelderland van den 24sten Maart jl., waarbij hij ter zake van moed- willigen manslag is veroordeeld tot 12 jaren tuchthuisstraf. Als verdediger voor den requirant trad op de heer Mr. G. Belinfante, die twee mid delen van cassatie, beide het door het Hof aan genomen bewys betreffende, voorstelde en nader toelichtte. Zijne conclusie strekte tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend Hof. De conclcsie van het O. M. is bepaald op 2 Juni. In een artikel over de 25-jarige regeering van Koning Willem III, in het laatste num mer van „Ueber Land und Meer" leest men het vol gende: In den oorlog der Hollanders met de Atji- neezen op het „West-Indisch" eiland Sumatra, heeft de koloniale politiek weder eens getracht met de gestrengheid van weleer op te treden, ja men heeft zelfs beweerd, dat zij den Atjineeschen Staat wilde veroveren, en daardoor de Nederlandsche heerschappij in West-Indië „wilde doen herleven." Naar de Prov. Ov. en Zw. Ct. ver neemt, is de heer Louis Wolff te Parijs, door bemiddeling van onzen consul aldaar, verleden Zaterdag tegen een borgstelling van 10,000 franken op vrije voeten gesteld. Zaterdag-avond ongeveer te halfze- ven, sloeg de bliksem in den zolder boven het postkantoor te Wageningen. De daardoor ontstane brand werd, vóórdat hij zich kon uitbreiden, door de tegenwoordigheid van geest van den postdirec teur gestuit. Ware deze hevige donderbui des nachts losgebroken, de gevolgen zouden ook wegens de onmiddellijke nabijheid van eene likeurstokerij, noodlottig kunnen geweest zijn. Thans was de aangerichte schade onbeduidend. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn langs den Rijnspoorweg 32000 reizigers in verschillende richtingen vervoerd. BUITENLAND. Frankrij k. De Rappel meldt, dat vele bezwaarschriften legen de geldigheid der verkiezing van den heer de Bourgoing in het departement Nièvre, bij de Kamer zullen ingediend worden, en wel op grond van de tusschenkomst der maires te zijnen behoeve. De graaf d'Alton Shée, pair onder de Juli- Regeering, is voor eenige dagen in den ouderdom van 64 jaren overleden. Een tijdlang heeft hij het Ministerie Guizot gesteund en stemde hij bij alle gewichtige gelegenheden met de conservatieven; maar in 1847 ging hij onverwachts tot de revo lutionaire partij over, zoodat hij den 24sten Fe bruari 1840 op de barricades streed. In de laatste jaren had hij zich uit het openbare leven terug getrokken. Bij zijne teraardebestelling heeft Gam- betta eene rede gehouden. Hoog vei hief hij de verdiensten van den overledene jegens de democratie. Nog, zeide hij onder anderen, kan de oude aris tocratie in Frankrijk, waaruit d'Alton Shée is voortgesproten, het land dienen. Maar dan moet zij, evenals de man wiens verlies wij thans be treuren gedaan heeft, zich bij het nieuwe Frankrijk aansluiten, aan het Frankrijk van den arbeid en van de wetenschap. De oude aristocratie kan bovendien aan de maatschappij die fijnheid van vormen en manieren geven, welke aan de Fransche Republiek den luister kan bijzetten, waardoor zich de Republiek van Athene onder scheidde. Die Republiek was het, welke d'Alton Shée zich in Frankrijk dacht. In 1839, voor Shée's staatkundige bekeering, heeft hij een werk uitgegeven, getiteld„De la Chambre des Pairs dans le Gouvernement repré sentant." uit scli land. De bekende leider der fractie van het centrum in den Rijksdag en den Pruisischen Landdag, de heer Von Mallinckrodt, is gistermorgen plotseling te Berlijn overleden. Spanje. De volgende depeches zijn van het oorlogstoo- neel aangekomen. Uit Santander van den 23slen MeiMaarschalk Concha wacht te Vittoria het geld en de munitie af, die hij van het gouverne ment van Madrid heefl gevraagd. Bilbao is rustig. Don Carlos is van 't paard gevallen en dienten gevolge lijdende. Van den 24sten: Dorregaray versterkt de linies van Monte-Jurra en Estella, hij heeft er kanonnen en 20 bataljons aangevoerd. Concha concentreert het gros van zijn leger bij Vittoria om van daaruit Estella en de Carlistische positiën in de Amezcoas aan te vallen. De com municatie tusschen Miranda en Vittoria is hersteld. Don Carlos is nog altijd te Durango. Uit Barcelona van den 24sten. Eene republi- keinsche kolonne, geformeerd om Villafranca te verdedigen, heeft de geestelijkheid van die slad en omstreken mishandeld. Tal van personen, hier door geschrikt en vooral priesters, verlaten hun.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2