LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4-383. A0. 1874. Donderdag 28 Mei. HET NATIONAAL GESCHENK. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Van 1—G regels1.05. Iedere regel meern 0.171. Grootcrc letters naar plaatsruimte. Het was een plechtig oogenblik, toen de bur gemeester der hoofdstad als voorzitter van de hoofdcommissie voor het nationaal geschenk op den 12den Mei in de Nieuwe kerk eerbiedigden troon naderde, gevolgd door de afgevaardigden der gevers uit de verschillende provinciën, om Z. M. den Koning de portefeuille aan te bieden, welke de namen bevatte der gemeenten die bijdra gen hadden geleverd. Slechts weinige minuten, en het was beslist, welk gebruik er zou worden gemaakt van de gelden, door de natie bijeenge bracht. Onze lezers zullen zich herinneren dat wij lang voor dien tijd, toen in groote en kleine nieuws bladen werd geschreven over de aan die som te geven beslemming, als onze meening uitspraken, dat zij tot een weldadig doel moest worden aan gewend, en het deed ons genoegen van verschil lende zijden te vernemen dat men dit met ons eens was. Anderen echter spraken van een kunst museum, weder anderen van een paleis of land goed, en een cadeau in zilver vond wel het rninst bijval. In het kort, men kon het volstrekt niet eens worden, en eindelijk werd het bekend, dat Z. M. zich had voorbehouden in deze zelf een beslissing te nemen. Al waren sommige bladen onkiesch genoeg om ook na dien tijd nog over dat onderwerp door te redeneeren, over het algemeen begreep men toch dat dit nu niet meer paste, en met gespan nen verwachting verbeidde men het tijdstip, dat de beslissing zou vallen, en toen zij vieler ging door het gansche land als een eenparig ge juich op, en velen vroegen elkander met verwon dering af hoe het toch mogelijk was dat men niet reeds terstond op dat denkbeeld was gekomen. Het was een cadeau der natie, den Koning aangeboden, en het was dus eigenaardig dat Z. M. er in dien geest over beschikte dat op het ge bruik, dat er van zou worden gemaakt, als ware 't de stempel van het volkskarakter werd gedrukt. Daarom moest het een liefdadig doel zijn, immers de weldadigheidszin der Nederlanders is schier spreekwoordelijk geworden. Maar liefdadig ten opzichte van wie? Ongetwijfeld van hen, die zich het meest verdienstelijk maken jegens den Staat, maar daarvoor tevens zoo slecht worden beloond, dat zij na talloos vele dienstjaren een kommer vollen ouderdom te gemoet gaan. Ja, de oplos sing van het vraagstuk, dat zoovele pennen had in beweging gebracht, was gevonden. Aan den nederigen militair, ieder oogenblik bereid orn zijn bloed voor het vaderland te storten, hadden wij het zeker voor een groot deel te danken, dat wij mochten terugzien op een 25-jarig tijdvak, gedurende hetwelk onze onafhankelijkheid onschend baar werd gehandhaafd, al scheen zij een enkel oogenblik in gevaar te kunnen komen, gedurende hetwelk in onze overzeesche bezittingen menig maal, vooral in den laatsten tijd, het bloed onzer dappere krijgslieden heeft gestroomd. Liefdadig heid jegens hen, 't is slechts het vervullen van een dure verplichting, wier verwaarloozing der natie tot schande zou slrekken. Daarom mag de bestemming van het nationaal geschenk ook bij uitnemendheid nationaal heeten zij is geheel in den geest der natie en van den Koning zelf, den edelen stichter van het schoone Bronbeek, die, krijgsman in zijn hart, toch met zijn volk medejuicht bij de herdenking van een 25-jarig tijdvak van vrede. Ook hierin geve Nederland het voorbeeld. Of waarom zou juist de soldaat een dienaar moeien zijn, die zijn loon niet waardig is? Is zijn toe stand verre van benijdenswaardig tijdens hij in werkelijken dienst staat, laat ons dan althans zorgen dat hij zich kan verheugen in het vooruit zicht op een onbekommerden ouden dag. Hoever zich de toepassing van den op 12 Mei aangegeven maatregel zal uitstrekken, is nog niet te bepalen en zal zeker ook afhangen van de som, waarover men ten laatste zal kunnen be schikken. Bekennen wij het gulweg, nog geen twee ton als vrucht van een nationale inzameling in het ryke Nedeiland,het is niet veel, onge twijfeld een gevolg van de weinige eensgezindheid aangaande de bestemming der som. De krachten werden versnipperd voor afzonderlijke geschenken, en menigeen gaf niet wat hij zou hebben afge zonderd voor een bekend doel. Die bestemming is thans geen geheim meer, en draagt veler, zoo niet aller sympathie weg. Daarvan getuigt de daad van den edelen gever in de hoofdstad, die zijn inschrijving met een aanzienlijke som verhoogde, waarin hij spoedig door een geestverwant werd nagevolgd. Dat zijn mannen, die in waarheid kunnen ver klaren, dat zij het zilveren kroningsfeest hebben meegevierd. Moge hun voorbeeld bij velen navol ging vinden, dan zal het niet meer kunnen ge zegd worden, dat er in Nederland nog oude, soms verminkte krijgslieden worden gevonden, die hun laatste dagen in kommer en gebrek doorbrengen, dan zullen wij, mocht ooit die ongewenschte dag verschijnen, met des te meer vertrouwen de ver dediging van het vaderland aan onze krijgslieden kunnen overlaten. LEIDEN, 27 Del. Bij een nader advies der plaatselijke school commissie over de zaak der tusschenschool wordt aan den gemeenteraad in overweging gegeven tot de oprichting van eene tusschenschool over te gaan en de beslissing aangaande de door B. en Ws. voorgestelde verplaatsing van de scholen van mej. Jesse en den heer Japikse vooralsnog aan te houden. Tegen een verdaging van laatstbedoeld punt bestaat bij B. en "Ws. geen bezwaar. Gaarne zullen B. en Ws. overigens overeen komstig het verlangen der schoolcommissie in overweging nemen, in hoeverre maatregelen zouden kunnen worden genomen ten einde den toegang naar het Nosocomium van de zijde van de Kamp zooveel mogelijk te belemmeren. De subsidie voor de meisjesschool te Dor drecht is toegekend aan mej. J. M. Bruinisse Troost, hulponderwijzeres te Leiden. De groothertog en de groothertogin van Saksen, vergezeld van Prins Frederik en Prins Hendrik der Nederlanden, hebben gisteren de Koninklijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken van den heer J. M. Van Kempen te Voorschoten bezocht. Zij brachten geruimen tijd door in de onderscheidene afdeelingen dier fabriek, bezichtigden met belangstelling de ver schillende bewerkingen der edele metalen en ver lieten haar met betuiging van Hd. bijzondere tevredenheid over de vorderingen op dit gebied der industrie. Met zekerheid wordt vernomen dat de Groothertog en de Groothertogin van Saxen-Wei- mar morgen met de stoomboot Noor dieekanaal, begeleid door den hoofdingenieur en twee direc teuren der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, de werken van het geheele Kanaal door Holland op zijn smalst en de Noordzeehoofden zullen gaan bezichtigen. Het Nederl. stoomschip Conradvan Nieuwe- diep naar Batavia bestemd, is 24 dezer Gibraltar gepasseerd. Alles wel aan boord. Het stoomschip Anadyrvan de Message- ries maritimes, aan boord hebbende de Fransche mail, met berichten uit Batavia tot 26 April, is 20 dezer van Suez naar Marseille vertrokken en wordt morgen aldaar verwacht. De akte-examens voor het middelbaar onder wijs voor vrouwelijke candidaten hadden gisteren den volgenden uitslag: Toegelaten voor Fransche taal mevr. J. A. Gentil geb. Van Veenendaal, van RotterdamDuitsch mej. A. Michielsen, van Nij megen. Afgewezen 1 candidaat voor Engelsch, terwijl 1 niet is opgekomen voor het examen in de Nederlandsche taal. Uit Apeldoorn wordt gemeldDe reeks van kroningsfeesten werd Maandag te dezer plaatse op eene waardige wijze gesloten. Te halfacht arriveerde Z. M. en werd aan het Kanaal door onzen burgemeester gecomplimenteerd. Op harte lijke wijze antwoordde Z. M., waarna de stoet zich in beweging zette, geëscorteerd door eene eerewacht te paard. Onder het luide gejubel der van alom saamgevloeide menigte, kwam men aan Zr. Ms. school, alwaar door een der leerlingen een dankschrift overhandigd werd. Iets verder stond eene schaar van meisjes, gekleed in 't wit, met Oranjesjerp, om Z. M. een prachtig bouquet aan te bieden, terwijl Z. M. door de Feestcom missie bij monde van haren voorzitter Jhr. Van der Feltz gecomplimenteerd werd. Zichtbaar aan gedaan, betuigde Z. M. dank voor de hartelijke bewijzen van genegenheid, door Apeldoorns inge zetenen betoond. Eene onafzienbare menigte be woog zich den geheelen dag door de verschillende deelen van het dorp. Muziek liet zich beurtelings óf in het dorp öf op 't Loo hooren. Eene alge- meene, en men mag zeggen prachtige illuminatie, werd tegen den avond ontstoken, en de geest drift steeg ten top, toen tegen 9 uren Z. M. het paleis verliet, om getuige te zijn van al 't geen men te zijner eere gedaan had. Tegen halfelf werd op de laan, gelegen tegenover het paleis, een prachtig vuurwerk afgestoken. H. M. de Koningin heeft het Bescherm vrouwschap aangenomen van het Schilderkundig genootschap „Pulchri Studio", haar dezer dagen door die artistieke Vereeniging aangeboden. Aan de heeren Penn en Bauduin te Dor drecht, die voor f 30,709 hadden ingeschreven, is de pneumatische rioleering van de doode spranten n°. 9 en 10 aldaar gegund. De hoogste inschrij ving bedroeg f 41,000. In de dezer dagen gehouden vergadering van den geneeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht werd met acclamatie besloten het volgend voorstel van den Geneeskundigen raad voor Zuid- Holland over te nemen en te ondersteunen: „De Geneeskundige raad voor Zuid-Holland, over wegende dat de verontreiniging van het drink water, inzonderheid door faecale stoffen en fabrieksafval, meer en meer toeneemt en dat het gebruik van dit water schadelijk is voor de volksgezondheid en de verspreiding van sommige ziekten bevordert, besluit de aandacht van den Minister van Binnenlandsche Zaken nogmaals te vestigen op de wenschelijkheid, dat de veront reiniging van bronnen of verzamelplaatsen van drinkwater, inzonderheid door faecale stoften en

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1