LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4381. A°. 1874. Dinsdag 26 Mei. STADS-BE RICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Va» I6 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. Met 1 Juni begint een nieuw kwar taal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich alsdan op deze Courant abonneeren, ont vangen de nog verschijnende nummers tot dien datum, en, voor zooverre de voorraad strekt, ook het Feestnummer van 11 Mei, gratis. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geene personen aan de Mazelen zijn over leden. En geschiedt hiervan openbare aankondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 23 Mei 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 23 Wel. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 8598 vol wassen personen en van 3339 kinderen. Uit Oudshoorn wordt ons gemeld Ook deze gemeente heeft begunstigd door het schoonste weder op 19 dezer het zilveren kro- ningsleest gevierd, hetwelk op dien dag een aan vang nam met aan de behoeftigen een extra ruime bedeeling te verstrekken, terwijl de perso nen in het Weeshuis verpleegd wordende zoo wel des avonds als des middags feestelijk onthaald werden. Reeds vroegtijdig wapperde van schier alle wo ningen en gebouwen de Oranje- en Nederlandsche vlag, terwijl de meeste woningen door aange brachte versieringen en toestel tot verlichting in feestdos gehuld waren. Op drie plaatsen waren door de feestcommissie eerepoorten opgericht, waarvan die op den weg voor het kerkgebouw, prijkende met de portretten van den Koning en de Koningin, als zeer fraai, kostbaar en kolossaal geroemd werd. Des voormiddags te 9 uren had zich de school jeugd, uitgedost in feestkleeding, aan 's-Molenaars- brug verzameld, om van daar onder geleide der muziek van het 3de bataljon der Jagers zich naar de school te begevenaldaar aangekomen, gaven zij door het zingen van feestliederen hunne vreugde te kennen, waarna hun boekjes, liederen en platen betrekkelijk het feest werden uitgereikt. Nadat zij op krentenbrood en chocolade onthaald waren en elk hunner van een bon was voorzien, waardoor zij zich gedurende den dag in de broe- dertjeskraam aan dat gebak konden vergasten, keerde elk verheugd naar zijne woning terug. Intusschen hadden zich de personen, die aan den gecostumeerden optocht zouden deelnemen, verzameld, terwijl de Eerewacht van zijne ver zamelplaats door het muziekcorps werd afgehaald, waarna de optocht in de grootste orde en opge wektheid een aanvang nam, om des avonds, hoe wel minder uitgebreid, bij fakkellicht te worden herhaald. Eene uitgebreide beschrijving daarvan te geven ge doogt de ruimte niet, daarom zij alleen vermeld dat hij als „Huldeblijk aan Z. M. den Koning" moest dienen. Daartoe was op een prachtig versierden wagen onder een troonhemel, met oranje gedra peerd, met vaandels, wapenhorden, enz., het horst beeld van Z. M. den Koning, gedekt door een lauwerkrans en koninklijke diadeem op een piëdestal geplaatst aan welks voetstuk aan elke zijde een meisje, gekleed in het wit met oranje sjerp en bloem krans om het hoofd, gezeten was, zijnde de overige ruimte met schoone bloeiende bloemen en heesters in polten aangevuld. Deze wagen, getrokken door vier schoone paarden versierd met de koninklijke kleuren, werd omgeven door een eerewacht en voorafgegaan en gevolgd door gecostumeerde edelen, pages, herauten, banier- en vaandeldragers, ruiters, voetknechten en jongelieden, terwijl aan het einde een hofnar als zoodanig gekleed en uitgerust, zittende op een ezel, volgde. Onder- tusschen was door eenige inwoners uit naam der feestvierende ingezetenen een telegram van hulde en heilwensch aan Koning en Koningin gezonden, welk telegram kort daarna onder dankzegging namens HH. MM. werd beantwoord. In den namiddag werden door de muziek der Jagers eenige stukken ten gehoore gebracht, terwijl van tijd tot tijd de muziek van den heer Blan- sjaar op de plaats („Rijnoord" zich liet hooren. Met verlangen werd door de zeer talrijk toe gestroomde menigte, die ieder oogenblik vermeer derde, het tijdstip verbeid waarop de illuminatie zou worden ontstoken en de tweede optocht zou plaats hebben. Door het schoonste weder begunstigd, dat ook reeds den geheelen dag geheerscht had, had de verlichting plaats, welke niet alleen algemeen, maar ook zeer prachtig was, en waarbij zeer veel verscheidenheid heerschte, hetgeen door het menigvuldig ontsteken van bengaalsch vuur nog verhoogd werd. Aldus liep dit feest, dat door de welluidende tonen der Jagers-muziek nog veraangenaamd werd, tot groot genoegen van ieder af, zonder dat eenig ongeval of belemmering der vreugde of orde, ook zelfs maar voor éen oogenblik plaats had, daar alle personen zoowel vreemden als ingezetenen zich beijverden, de vreugde te ver meerderen en het verstoren daarvan voor te komen. Alle lof en eer komt der commissie en meer bijzonder den eere-voorzitter den heer Jhr. F. De Charon de Saint Germain toe voor de prachtige uitvoering van het beraamde plan, waarbij de decorateur van den wagen niet mag onvermeld blijven, zijnde de heer Van Dijk te Alphen. De opsteller der eerepoort, de heer C. J. Van Vliet, en de schilder daarvan, de heer G. H. Vredenburgh, beiden te Oudshoorn, mogen evenmin vergeten worden. De Ned. stoomschepen Celebes, van het Nieuwediep naar Batavia, en Java, van Batavia naar het Nieuwediep, zijn Donderdag te Aden aangekomen. De Madura, van Batavia naar het Nieuwediep, is Donderdag-morgen te Gibraltar aangekomen, en zou des namiddags de reis voort zetten. Bij het gisteren voortgezet examen ter ver krijging van de akte voor het Middelbaar Onder wijs is toegelaten mejuffrouw E. J. Irving, van Apeldoorn, voor Engelsche taal- en letterkunde; afgewezen 1 candidaat voor Nederlandsch, 1 voor Franseh en '1 voor Duitsch. Namens de directie der Rotterdamsche Han- dels-vereeniging is den Koning een prachtig ge schenk aangeboden, namelijk een keurig met zilver afgezet album, bevattende eene verzameling teeke- ningen betrekkelijk de groote werken die in Fijenoord worden uitgevoerd. Naar men verneemt zijn de heeren Hoffman, wethouder, en Bichon Van IJsselmonde, president der arr.-rechtbank, te Rotterdam, en de heer H. H. Tets, een der hoofdredacteuren van de Nieuwe Roti. Courant, tot Ridder in de orde van den Ned. Leeuw benoemd. Tot ridder van de orde van de Eikekroon is benoemd de heer H. Van der Linden, secre taris van de feestcommissie te P.olterdam en be vorderd tot officier dier orde de heer v. Koets veld, kapt.-adj. bij de schutterij aldaar. Uit Vlissingen wordt gemeld: Gistermorgen te 3 uren kondigde het geschut de aankomst aan van den Czaar, aan boord van het Russische keizerlijke jacht Derjawa, dat met half tij de haven binnenliep. Omstreeks 4 uren kwam Z. M. de Koning, vergezeld van Z. K. H. Prins Hen drik, per trein van Rotterdam aan en werd met veel geestdrift ontvangen. Nadat het jacht was vastgesjord, kwam de Czaar aan wal en ont moetten de vorsten elkander recht hartelijk aan het havenstation, dat tot deze ontvangst keurig was ingericht. Z. K. H. Prins Alexander was reeds vroeger aangekomen en complimenteerde mede den Czaar. De vorstelijke personen wandelden toen weder naar het keizerlijk jacht, waar zij tot om streeks 8 uur 40 m. vertoefden, om vervolgens per keizerlijken trein naar Roosendaal te ver trekken. Het Koloniaal Museum der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid te Haarlem is dezer dagen weder met belangrijke bijdragen verrijkt. Daarvan mogen vooral ge noemd worden eene verzameling mineralen, meest koper-ertsen van Timor, marmer en bouwsteen van Westelijk Sumatra, steenkolen van liet Ombilien- kólenveld op Sumatra, vele soorten van hamboe- stengels uit Java, waaronder exemplaren van meer dan 25 meter lengte; vezelstoffen uit Buitenzorg en modellen van Soendasche gebouwen. Door deze aanwinsten is de vergrooting van het Museum met een nieuw lokaal noodig geworden. Met zekerheid verneemt men, dat eerstdaags de Oosterspoorweg van AmsterdamHilversum Utrecht en HilversumAmersfoort door eene daarloe door den Minister van Binnenlandsche Zaken benoemde commissie zal worden opgenomen, en dat bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maat schappij het voornemen bestaat, die lijnen op 1 Juni voor het publiek verkeer open te stellen. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 27 Mei, des voormiddags te elf uren. Blijkens bericht van Zr. Ms. zaakgelastigde te Lissabon is de buitengewone heffing van zes percent op de rechten van in- en uitvoer der douanen van de provincie Angola, afgeschaft met ingang van 1 Juli aanstaande. De luit. ter zee 1ste kl. J. W. Visser wordt met 1 Juni geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Aan den luit.-ter-zee 1ste kl. J. L. Duker, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, wordt met 1 Juni opgedragen de betrek king van adjudant van den dir. en comm. der marine te Hellevoetsluis, benevens die van officier van politie bij 's Rijks werf aldaar, terwijl te zijner vervanging wordt geplaatst aan boord van genoemd wachtschip de luit.-ter-zee 1ste kl. F. K. Engel- brecht. Gemengd Nieuws. Donderdag-middag ontstond brand aan boord van het te Nieuwediep liggend stoom schip Holland van de stoombootmaatschappij „Java". De brand liet zich aanvankelijk zeer ver ontrustend aanzien. Door lusschenkomst van drie brandspuiten was men echter spoedig het vuur, dat later bleek in de machinekamer zijn oorsprong

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1