sproken. De aanbieding had onder de volgende omstandigheden plaats. 26 kinderen, begeleid door de leden van het Centraal Comité, hadden zich omstreeks halfelf naar het Paleis begeven. Nadat de kinderen als de vertegenwoordigers van de jeugd van Nederland en: van die der kolonie Suriname door den Voorzitter van 't Comité, den beer J. H. Hinse, aan Z. M. waren voorgesteld, hield oen. der jongens, Felix Westerwoudt, op. ferme en toch kinderlijke wijze eene toespraak, waarbij hij uit naam van ongeveer 400,000 Neder- landsche kinderen Z. M.. verzocht 't geschenk als een bewijs van hunne kinderlijke hulde te willen aanvaarden. Hij sprak den Koning als volgt aan Sire, Indien alle kinderen in het land op dezen dag zich om U konden vereenigen, Gij zoudt in ieders oog liefde lezen, uit ieders mond blijdschap ver staan, en Uwe blikken we weten het zouden met welgevallen rusten op die breede jubelende schare van jeugdige burgers. Ontvang dan, Sire, uit onzen mond de wenschen, die zij allen U zoo gaarne zouden willen toebrengen, in eenvoudige maar uit het hart vloeiende taal. God spare U en H. M. onze geliefde Koningin nog lang. Hij schenke U alles, wat U gelukkig kan doen zijn. Hij spare U tot heil van het lieve Vaderland en verleene U de kracht om te vol doen aan de begeerte Uws hartende bevorde ring van het welzijn Uwer onderdanen. Wij wenschen U een blijk van onze liefde voor U en van onze blijdschap voor Uw feest aan te bieden. Aanvaard het, Sire, en vergun aan de jeugd van Nederland en van de kolonie Suriname, dat zij Uw paleis tooie met een voortbrengsel van vaderlandsche kunst. De arbeid, die er aan be steed moet worden, is oorzaak dal het niet ge reed kon zijn. Moge wat hier aanwezig is, U eene voorstelling geven van ons feestgeschenk. Nog éen woord, Sire, eene belofte. Wij, Neder- landsche jongens en meisjes, willen er ernstig naar streven, vrome en bekwame mannen en vrouwen te worden, opdat wij den schoonen naam van Nederlanders met eere mogen dragen en onzen Koning uit het beminde stamhuis van Oranje reden geven om zich over zijn volk te verblijden. God schenke U, Sire, en Uw Huis en het Vaderland Zijne beste zegeningen. Zichtbaar geroerd dankte de Koning zijne jeug dige onderdanen voor 't blijk van hunne liefde en verklaarde dat dit geschenk zeker niet 't minst aangename was van de vele, die Z. M. dezer dagen werden aangeboden. Nog eenigen tijd onder hield Z. M. zich op zeer minzame wijze met de kleinen, en nadat Prof. Stracké, de ontwerper van het te geven kunstwerk, eenige ophelderingen gegeven had, verliet de deputatie 't paleis. Alle standen en richtingen werden bij deze gelegen heid door de kinderen vertegenwoordigd. In het Utr. Dagblad komt een brief voor van een Indisch officier die, op gezag van een (door hem niet genoemden) ooggetuige, mede deelt dat de heer Von Bultzinglöwe. burger ge delegeerde van het Roode Kruis bij de expeditie naar Atjin, het eerst in den Kraton is geweest met een Europeesch sergeant. Daar de sergeant noch de heer v. B. een vlag had, welke de oog getuige steeds bij zich droeg, en deze na de twee genoemden in den Kraton kwam, ontrolde hij haar onder den kreet„Leve de Koning", waarna hij haar aan den heer Von Bultzinglöwe over handigde, daar dezen de eer toekwam het eerst in den Kraton te zijn geweest. Voor de artillerie-instructie-compagnie te Schoonhoven worden weder jongelingen opgeroepen, die bij het wapen der artillerie op bevordering dienst willen nemen. De collecte der 285ste Staatsloterij zal ge opend worden 1 Juni en gesloten 13 Juni. De trekking der eerste klasse heeft plaats van 29 Juni tot 2 Juli, die der laatste noinmers op 19 Septem ber e. k. Gemengd Nieuws. Te Musselkanaal heeft de feestviering weder aanleiding gegeven tot baldadigheid. Zooals helaas zoo menigmaal gebeurt, had er eene snij- partij plaats, waarbij een jongeling een oog verloor. Uit 's-Heer-Arendskerke wordt g e - jneldOok hier werd 't Koningsfeest met de noodige opgewektheid gevierd. Behalve school feesten en optochten, teertonbranden en mislukte illuminatie, had in den namiddag, nadat de noo dige oranje-bitter en oranje-likeurtjes gebruikt waren, een recht barbaarsch „volksspel" plaats: 't zoogenoemde katknuppelen; eene arme kat, de eerste de beste, werd, na eerst eene vergeefsche poging tot ontvluchting gedaan te hebben, in een ton gestopt, zoo aan een boom gehangen en daarna door het gooien van dikke houten getergd en gemarteld. Hij die, op gevaar af het beest dood te gooien, 't eerst de kat een vrijen uitweg baande, kreeg den uitgeloofden eereprljs. De over winnaar werd op een ladder in triomf uit de feestwei naar de dorpsherberg gedragen. Te Zwolle is Donderdag in de nabij- heid der spoorbrug, met het neerhalen van het zeil over boord geslagen G. Pluimers, schippers knecht bij den schipper W. Geel, wonende te Wierden. De spoorbrugbeambten hebben kort daarna zijn lijk opgevischl. Naar aanleiding van een bericht be treffende het schieten op een meisje te Soesterberg, deelt men medeZondag-rniddag haar uitgaans dag hebbende, is het meisje met haar vrijer naar haar ouderlijke woning gegaan te Soesterberg; omstreeks half vijf ging zij met haar vrijer naai den oppasser of boschwachter van den heer Ram aldaar, om melk te halen; daar komende moest de vrouw eerst nog melken, waartoe zij zoo lang in huis zoude wachten. Terwijl de vrouw weg was gegaan, heeft baar vrijer een aldaar han gend geweer genomen om dit te bezichtigen, en terwijl hij het in de handen had, is het afgesprongen en heeft hij haar bezijden het hoofd geraakt met eenige hagels, waarmede dat ge weer geladen was; het schot is zijdelings langs haar achterhoofd gegaan, daarnaj is zij voorover op den grond gevallen en heeft zich door dien val bezeerd. Na eenig water gedronken te hebben is zij met behulp van genoemde vrouw naai-haar ouderlijke woning geloopen en heeft aldaar de eerste geneeskundige hulp ontvangen. Tot nog toe is zij vrij wel, echter zeer zwak in haar hoofd wegens hel sterke bloedverlies. Van een en ander is wel proces-verbaal opgemaakt, maar de dader is op vrije voeten, daar het een toeval en aari geen boos opzet te denken is. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Dezen middag zag ik een scheepsboot met twee jongens die bezig waren een watervat, naar gis sing groot 350 liters, te vullen uit een duin water-reservoir. Begrijpende dat die reservoirs wel bestemd zijn om de ingezetenen gezond drinkwater te verschaffen, maar niet om vreemde schippers waschwater te geven, vroeg ik aan een daarbij wonende vrouwwie niet het opzicht over die pomp was belast waarop zij mij antwoordde „Dat daarvoor tegenwoordig niet meer werd be taald, waardoor die pompen dag en nacht onbe heerd bleven, hetgeen veroorzaakte dat veel water nutteloos verloren ging; dat diezelfde jongens reeds den tweeden keer in deze week het vat vuldendat het duinwater bij schraalte van regen, niet alleen meer als drinkwater en om eten te bereiden werd gebruikt, maar ook veelal om te wasschen, en wel voornamelijk door schippers, ja zelfs dat doorvarende schippers dikwijls hunne watervaten kwamen vullen, hetgeen ten gevolge heeft dat de ingezetenen van de volkrijkste buur ten, ten wier behoeve die reservoirs zijn ge plaatst, vaak zonder water zitten." Dat de schipperij in deze gemeente bij uitzon dering van andere gemeenten bijzondere voor rechten geniet, doordien zij geene belasting, geen havengeld en geen doorvaargeld betaalt, niettege- staande de bruggen en wallen door hen worden stuk gevaren, hetgeen toch door de belaste inge zetenen moet worden betaald, is op zich zelf al erg genoeg; maar dat de belasting betalende ingezetenen nog zouden moeten bijdragen om hen van drink- en waschwater te voorzien, is toch waarlijk al te kras, en ligt blijkbaar niet in de bedoeling waarmede de duinwaUr-reservoirs zijn daargesteld. Met welke goede bedoeling de betaling voor het toezicht op de reservoirs is opgehouden, weet ik niet, en laat het geheel in het midden, maar zooveel is zeker, dat sedert daarvoor niet meer betaald wordt, er ongelijk veel meer water, niet wordt gebruikt, maar bepaald misbruikt. Zou het daarom niet goed zijn, ten einde dat misbruiken van duinwater tegen te gaan, men- schen die daarbij wonen met het toezicht te be lasten tegen eenige vergoeding? Dan konden die pompen des nachts worden afgesloten, ieder huis moeder kan toch wel zorgen dat zij des avonds te 9 of 10 uren een emmer of pot duinwater- in huis heeft; de onkosten daaraan verbonden zouden ruimschoots worden vergoed, door het mindere water dat zou worden misbruikt, of wederrechtelijk door de schippers weggehaald. Leiden, 15 Mei. N. BUITENLAND. Frankrij ls. In de Nationale Vergadering heeft de heer De Broglie het wetsontwerp op de samenstelling van een Senaat uiteengezet en toegelicht. Hij deed daarbij uitkomen, dat 't der regeering niet te doen was de Vergadering uit te noodigen den regeerings- vorm des lands definitief vast te stellen. Wat noodig was, was dat 't tegenwoordige Bewind geëer biedigd werd. Daartoe werden instellingen vereischt, die het steunen en tevens beperken zouden. Om die te verkrijgen, was samenwerking van al de partijen noodig. De rechterzijde stelt als grondslag van ge meen overleg met het Ministerie de volgende voorwaarde voor: Het gouvernement zou verkla ren, dat de nieuwe kieswet van toepassing zal zijn zoowel op de gemeentelijke als de staatkun dige verkiezingen. ÏDuitscliIand. Door tusschenkomst der Vereeniging tot bestrijding van het veenbranden zijn van regeeringswege in Hannover alle vergunningen tot het branden op de domeingronden in die provincie aan beperkende voorschriften ontworpen. Spanje. Volgens de Times zouden de operatiën den Uden Mei weer beginnen. Van de drie divisiên van het leger blijven tien bataljons in Bilbao; over zee zullen troepen naar St.-Sebastiaan ge zonden worden om in twee afdeelingen op Miranda aan te trekken, Concha zelf rukt op tegen Bal- maseda en Arratia. De Carlisten versterken Aria- ban, op de grenzen van Alava en Navarra. Elio heeft een besluit openbaar gemaakt, waarbij be paald wordt dat elk burger of militair, die zich ongunstig over het Carlisme uitlaat, zal worden doodgeschoten. Rondom Bilbao hebben herhaalde lijk schermutselingen plaats. Uit Barcelona wordt van 10 Mei bericht, dat Saballs, die te Lapreste in de oostelijke Pyreneeën de baden gebruikte, den 5den Mei, zonder het bevel van Don Alphonsus af te wachten, in Cata- lonië is binnengetrokken. Ten gevolge van de onverwachte aankomst van dien chef heeft Huguet, die de provincie Gerona commandeerde, zijn com- mandement nedergelegd. Te Pratts de Llusanes zouden de Carlisten wel 500 man verloren hebben. Pastoor Calceram werd bij dat gevecht gekwetst, en bet zou vooral het corps onder bevel van Miret en Auguet zijn geweest, dat het meest geleden had. De troepen van het Gouvernement zouden 200 man verloren hebben. CS-r o ot-Kritannië. De Czar heeft gisteren 't corps diplomatique en de Ministers, daarna den hertog van Cam bridge, den hertog Van Teek, den Prins van Wales en den graaf van Parijs bij zich ontvangen. De Prins van Wales en de graaf van Parijs hebben bij elkander bezoeken afgelegd. Sprekende over hetgeen hij noemt ,,'t poli tieke zilveren bruiloftsfeest der Nederlanden," wijst de Daily Telegraph er op, dat Nederland en Engeland de éenige landen zijn, die sinds 1815 hun nationale schuld verminderd hebben, de éenige landen ook, die niet hebben meegedaan aan „den krankzinnigen wedstrijd" van kostbare wapeningen en oorlogstoebereidselen in tijden van vrede, 't Eervol gevolg is, dat Nederland op de Engelsche geldmarkt goedkooper een leening zou kunnen sluiten, dan éenige andere natie. „Treurt Nederland" (zoo vraagt de Telegraph) „over 't verleden, waarin zijn admiraals de zee schoon-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2