LEIDSCI DAGBLAD. -N°. 4374. A°. 1874. Zaterdag 16 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, niet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den llden April 1827 Staatsblad n°. 17), een aanvang zal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van degenen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke re gisters, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1840 tot 1848 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, nit andere plaatsen metterwoon hehben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving hon paspoort verkregen en zich alhier hebben geves tigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, znllen worden ingeschreven achter in de registers, waartoe zij volgens hnnnen ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 1849 zullen worden geplaatst in een nieuw, te weten: het eerste van den jare 1874 en het tiende, of dat der ge- horenen in 1839, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitge stotenen te behooren, en dos ook niet die personen welke reeds hun ontslag nit den schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving, ingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21sten Maart 1828 (Staatsblad n°. 0), zullen worden geopend op Vrijdag den löden Mei aanstaande, en op den lsten Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den lsten Juni niet hebben doen inschrijven (en dos ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militairen, welke hon finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getreden), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door het Hoofd vau de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met by voeging van het woordambtshalve, en volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geld boete, en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij dc Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hnnnen aanzien bestondenterwijl in zoodanig geval het huwe lijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse ge bracht te wordenalles onverminderd zoodanige strafbepalingen als, uit krachte der wet van den 31sten December 1832 (Staats blad n°. 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voormid dags 10 tot 's namiddags 4 uren, terwijl zij, welke elders gebo ren zijn, zich dat bewijs voor dc inschrijving zullen moeten aanschaffenzullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, hij gemis zijner geboorte-akte, door eenc verkeerde opgave van het geboortejaar abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij hij dc inschrijving tevens zullen moeten opgeven hunne woon plaats, benevens het straatnommer hunner woninghun beroep en dal hunner ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede de tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslachtwordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeeren, ten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijkeD, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 10 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iege lijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis en wel Op Vrijdag den 15den Mei 1874, de bewoners van wijk T, II en III; Op Zaterdag den lGden Mei 1874, de bewoners van wijk IV en V; Op Maandag den 18den Mei 1874, de bewoners van wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk Op Dinsdag den 19den Mei 1874, de bewoners van wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren met uitnoodiging, om op den bedaalden dag zich stiptelijk te aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den lsten Juli aanstaande geheel moeten zijn afgeloopeu, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majesteits besluit van den 7den September 182S (Staatsblad n°. 55), roepen bij deze alle personen, welke als gehuwd of als wedaw- naars met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de ter men zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algeraecne rol der Schutterij tc worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verbly ven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schntters-rol geplaatst moeten worden, om van dus danige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden, des voor middags tusschen 10 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14den Mei aanstaande zullende, wanneer deze kennisgeving door den belanghebbende mocht zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet bij de Schutterij zon zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesver baal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen dc strafbe paling van art. 1 der wet van den Oden Maart 1818 Staats blad n®. 12), houdende een geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk of wel beide de straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 Mei 1S74. Oproeping in werkelijken dienst van^mili cien-verlofgangers der lichting van 1870. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den Gden Mei 1874, A, n°. 1307/2 (2de afd.). Provinciaal blad n°. 56; Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichting van 1870, die behooren tot de 1ste, 3de en 4de divisie Infanterie en de Reserve- brigade (het 1ste, 2de, 3de, 5de, 6de en 8ste regiment en het regiment grenadiers en jagers), dat zij zijn opgeroepen om in werkelij ken dienst te komen, tot het houden van herhalingsoefeningen, en daar toe op Woensdag den 20sten Mei aanstaande, des namid dags vóór vier urenbij hunne corpsen tegenwoordig moe ten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voor werpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappen op den 22sten Juni daaraanvolgende in het genot van onbepaald verlof worden hersteld; dat zij mitsdien worden uitgenoodigd om zich 'op Maan dag den 18den Mei aanstaandedes namiddags tusschen 2 en 4 uren, aan te melden ter plaatselijke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toeko mende dag- of reisgeld en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval, onder overlegging eener geneeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. D. BRANDELER. Leiden, 15 Mei 1871. LEIDEN, 15 Mei. Naar wij vernemen hebben zich voor het in Juni alhier te houden litterarisch mathema tisch examen 61 en voor het natuurkundig exa men 26 candidaten aangemeld. Uit Katwijk wordt ons van den 12den ge meld: Ook in onze gemeente werd het kronings feest van onzen geliefden Koning waardiglijk her dacht. Des morgens was er in de verschillende kerken eene plechtige godsdienstoefening. Te 12 uren boden de kweekelingen van het Gymnasium te Katwijk a'd. Rijn aan den burgemeester een feestadres voor Z. M. aan, met verzoek dit per soonlijk aan den Koning te willen overhandigen. De ceremonieele optocht, welke bij die gelegen heid plaats had, was aldus samengesteld Vooraf ging de Harmonie-muziek, gevolgd door den dra ger van het buitengewoon prachtige, zijden lluwee- len, rijk met goud geborduurde vaandel van het Gymnasium. Daarna volgden de dragers van het adres, de leden hunner feestcommissie en de kweekelingen, van welke sommigen de gebor duurde uit zijde en fluweel bestaande van Neder land, Oranje, Katzenellebogen, Nassau, Ghalons, Dietz, Genève, Buren, Veere en Vianden droegen. De heer Charles De Bruin, president der feestcom missie van het Gymnasium, overhandigde het prachtig gebonden adres aan den burgemeester, in tegenwoordigheid van de wethouders, de leden van den raad en een groot aantal notabelen. In gepaste en vaderlandslievende bewoordingen werd het door Z.E.A. aangenomen, onder een driewerf hoera voor den Koning. Nu werd door de kwee kelingen een feest-koor door Jolis. Verhulst aan geheven, terwijl de stoet na afloop daarvan, onder begeleiding der muziek huiswaarts keerde. Spoe dig daarop zag men een groot aantal kinderen, in feestgewaad, zich naar de schoolgebouwen be geven. De meisjes waren allen in het wit, de jongens in hun beste pak en allen met oranje en de nationale kleuren getooid, en voorzien van vlaggen en banieren. Gedeeltelijk mislukte door het slechte weder de gezamenlijke optocht der ongeveer 700 scholieren. Slechts de kinderen van Katwijk a/d. Rijn konden hunne feestliederen voor het raadhuis en voor de woningen van sommige particulieren zingen. Door het onthaal in de scho len konden zij zich echter daarvoor schadeloos stellen. Naar men verneemt zullen allen, bij goed weder, den optocht Vrijdag-morgen trachten te houden. 's Avonds werd aan den burgemeester door de kweekelingen van het Gymnasium eene luisterrijke serenade met een nieuw soort gekleurde fakkels gebracht. Het concert, de illuminatie en het bui tengewoon groote vuurwerk, die door het Gym nasium zouden gegeven worden, alsmede de alge meene illuminatie door het publiek, welke dien avond zou plaats hehben, zijn tot Donderdag avond uitgesteld. Te Zoetermeer en Zegwaard zal het nationale leest den 20sten Mei worden gevierd. Reeds sedert eenigen tijd was door de ingezetenen eene Feestcom missie gekozen, aan wier hoofd de heer H. J. Augustijn is geplaatst. Het programma der feeste lijkheden is van den volgenden inhoudDes mor gens en 's avonds een historische gecostumeerde optocht, welke, in aanmerking nemende de toe bereidselen die worden gemaakt, zeer luisterrijk belooft te zijn. Des namiddags zullen er volksfeesten plaats hebben, terwijl het feest zal besloten wor den met een vuurwerk. Voor deze feestviering hebben de ingezetenen voor f 615 ingeschreven. Daarenboven zullen de armen worden onthaald, waartoe ruim f 240 is bijeengebracht. Ook de kinderen zijn niet vergeten en vieren in de school het 25jarig kroningsfeest. Te Alphen aan den Rijn is het Kroningsfeest Dinsdag gevierd door het algemeen uitsteken van vlaggen, het houden eener voormiddag-godsdienst- oefening en het onthalen, enz. der schoolkinderen. Jammer was het, dat het ongunstige weder de nette illuminatie van het raadhuis en de wonin gen van verscheidene particulieren gedeeltelijk deed mislukken. Het feest werd ook te Boskoop op velerlei wijze gevierd. Zondag 1.1. reeds werd in de ochtend-gods dienstoefening der Remonstrantsche gemeente en in eene avond-godsdienstoefening der Hervormden de belangrijke gebeurtenis herdacht. Door de Hervormde gemeente werd daarbij gebruik ge maakt van de gemeentezangen van den heer Laurillard. Den 12den werd in de Christelijk-Gereformeerde gemeente de dag kerkelijk gehouden. Ook wap perde van alle gebouwen en uit alle woningen de vaderlandsche vlag, meest met een oranje wimpel getooid, terwijl des avonds door de ver- eeniging „Zanglust", ter gelegenheid van Zr. Ms.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1