Z. M. heeft benoemd tot ridders van den Ned. leeuw: Mr. J. T. Buys, secretaris van het colleges, voor de zeevisscherijeq, D. A. Schretlen,,. lid vqp de. Kamer van Koophandel te Leiden, Dr. A. Kpeneri, Dr. M. De Vries en Dr. P. J. Veth, hoogleeraren. In de Remonstranlsche kerk alhier zal op den aanstaanden Hemelvaartsdag een dankstond "worden gehouden ter gelegenheid van het konings feest.,, Zondag jl. is tin alle Roomsch-Ka(holieke kerkgebouwen alhier een schrijven voorgelezen van Mgr. G. H. Wilmer, Bisschop van Haar lem, waarbij de geloovigen dringend worden uit- genoodigd aan de feestvreugde op 's Konings zilveren kroningsfeest ijverig deel te némen, en waarin tevens wordt bepaald dat Donderdag a. s. in alle kerken na de Hoogmis een plechtig Te- Deurn zal worden gezongen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 50,' 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 26.50, ƒ5.20 en f2.55, de laagste f 25, f5 en 2.5Ó. De heer N. Vijverberg te Zoetermeer heeft van Z, K. H, den Prins van Oranje eene dank: betuiging ontvangen voor eenige door hern aan Z. K. H. aangeboden liederen. Te Veur is tot lid van den Gemeenteraad gekozen.de heer A. G. V. Van dei- Schooren. Z. M. heeft den luitenant-generaal van Swieten bevorderd tot Grootkruis, den generaal- majoor G. M. Verspijck tot Commandeur der Militaire Willemsorde. Z. M. heeft eene afzondeilijkemedaille inge steld ter uitreiking aan allen, die deel hebben uitgepiaakt van de in 1873 en 1871 of in éen dier jaren, naar Atjin gezonden of in 1874 nog te zenden zeemacht of expeditionnaire troepen, of die daarbij plaatselijk zijn werkzaam geweest. De medaille zal worden vervaardigd uit het in Atjin veroverde geschut; zij zal zijn rond en ver guld, op de voorzijde de beeltenis van Z. M. Wil lem III dragende, omringd door het gebruikelijke randschrift, en op de keerzijde het opschrift: Atchin - omringd door een krans van 1873 en 1874 b lauweren en eikenbladeren; zij wordt gedra gen aan een oranjelint en slechts eenmaal uitge reikt, Gistermiddag te halltwee deed de Konink- lijke familie te Amsterdam haar intocht. Achter eenvolgens verschenen op het perron Z. M, de Koning, H. M. de Koningin, II. K. H. de prin sen .Alexander, Hendrik en Frederik, benevens de Hertog en de Hertogin van Saksen Weiipar rnet .gevolg. Nadat zij door den Burgemeester verwelkomd waren, Z, M. met zijn gevolg te paard was ge stegen, en H. M. zich in haar met vier paarden bespannen rijtuig, had hegeven, zette de stoet zichjionder luid gejuich van de overtalrijke tpe- schouwers in beweging. Op den weg werden de Koningin bloemruikers in het rijtuig geworpen. Tegen kwart voor drieën was de vorstelijke familie in het Paleis aangekomen. Het .weder was „vrij ongunstig,, ]s Avonds 9 uur werd, door, de Lieder- tafel Amstels Mannenkoor" een serenade aan het Paleis,gebracht. Uit Amsterdam wordt ons gemeld: Z. M. de Koning heeft het nationaal geschenk bestemd voor de troepen, welke uit Atjin terug- keeren. Het weder is zeer ongunstig. Z. M. is te voet naar de kerk gegaan. De Minister van Financiën heeft de aan dacht der belanghebbenden gevestigd op de gelegen heid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch-Indië, door middel van liet stoom schip Conrad, van de Maatschappij Nederland, waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 16den Mei aanstaande is bepaald. De daarmede te verzenden correspondentie behoort uiterlijk in den namiddag van,den 13den Mei aan het Nieuwe diep aangekomen zijn. De dames Van Swieten, de dochters van den grijzen opperbevelhebber tegen Aljin, hebben een banier geschonken aan dé Nederlandsche Nationale Werklieden-vereenigingin Den Haag, met den naam van het werkmans-verbond, door het Nederlandsche wapen gedekt en gekroond. Die tropee hoopt men dat voor het eerst dienen zal bij den optocht op Vrijdag a. s. van de leden der bedoelde Vereeniging, onder het bescherm heerschap van Z. K. H. den Prins van Oranje. Een aantal dier leden zil den eerewagen s-Gra- venhage's Oranje-trein," die het Koninklijk rijtuig voorafgaat, omringen, en daarop zullen zich bevin den een 12-tal net uitgedoste .meisjes, kinderen uit den nijveren werkmansstand, die Koning en Koningin met feestloover zullen bestrooien bij HD. intrede binnen de residentie. Het geschenk, dat door de officieren der schut terij aan Z. M. den Koning wordt aangeboden, bestaat in een kolossaal monumentaal plateau, vervaardigd 'van massief zilver, versierd met het Koninklijk wapen, de wapens der verschillende provinciën, attributen der schutterij, en artislique ornamen tiek, waarin prijken de Koninklijke initialen, ter wijl rnen op een smaakvol aangebrachten hand in gouden letters leest„Hulde aan Z. M. den Koning Willem III. Van de officieren der schut terij." Öp den lauwer- en eikenkrans, die de Koninklijke initialen omgeven, prijken de cijfers van liet jubileum, eveneens in goud. Dit plateau is geheel bewerkt haut relief en in den renais- sance-stijl, en is een kunststuk, waar Nederland roem op mag dragen. Het is ontworpen en ver vaardigd in de Kon. Nederlandsche fabriek van J. M. Van Kempen, te Voorschoten. Door de gezamenlijke Nederlanders te San Francisco, is aan Z. M. den Koning een adres van gelpkwensching aangeb'odep, prachtig gebor duurd op, zijde en in een foudraal van gouderts. Z. M. de Koning lieeft Zondag in plechtig gehoor ontvangen marries d'Asche en vier secre tarissen, hem als at,taché toegevoegd, vormende liet buitengewoon gezantschap van Z. M. den lyonirig .van België,dat namens dien souverein aan Koning Willem IH de gelulfwpnschen kwam overbrengen met Hds. 25jarigp regeering. De ge kant zelf, markies d'Asche, een vriend uit de jongelingsjaren van Z. M,, ontving uit zijne han den bij deze gelegenheid de versierselen van ridder- grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. De buitengewone missie is vervolgens door den Prins van Oranje, Prins Hendrik en Frederik ontvangen,, De gewone audiëntie van den Minister van Marine ad interim zal op Vrijdag 15 Mei a. s.„ niet plaats hebben. Het Zaterdagavond verschenen afdeelings- verslag der Tweede Kamer over het voorstel van de heeren Gratama c. s. omtrent de bijzondere bescherming van de jacht en het jachtbedrijf, is over het algemeen zeer ongunstig voor het wetsvoorstel gestemd, ioodat met het oog op dien ongunstigen indruk men zich in eenige afdeelingen weinig gedrongen gevoelde de onderdeelen aan tê raken. Door het ,Prov. Kerkbestuur van Utrecht is als candidaat tot de Evangeliebediening toege laten de l>eer II. Groenevelt; door het Prov. i Kerkbestuur van Noorjl-Brabant de heeren J. G. Klomp en R. II. Drijber; door het Prov. Kerk-' besluur van Drenthe de heeren P. It. Bennïnk Jansopius Jen, J. ,M. Willod Verspille. Meermalen gebeurt het, dat de oproeping van milicien-verlofgangers om opnieuw in den wapenhandel te worden geoefend, geruimen tijd voorafgaat aan het tijdstip voor de opkomst bepaald. Gedurende al dien tijd blijft de verlofganger, die verlangt eene huitenlandsche zeereis te doen, van de vergunning daartoe verstoken. Ten einde aan gegronde bezwaren, welke hieruit voor sommige verlofgangers kunnen voorspruiten, zooveel doen lijk tegemoet te komen, heeft de Minister van Oorlog aan de Commissarissen des Konings ge machtigd om voorlaan met wijziging in zoo verre van het bij de aangehaalde mir.isterieele aan schrijving, aan den bedoelde milicien-verlofganger, die z'ch daartoe bij den commissaris des Konings aanmeldt,, ook na het tijdstip der oproeping, de toestemming tot het doen eener huitenlandsche zeèreis te verleeneii, wanneer het zich laat voor zien dat hij van de reis zal zijn teruggekeerd vóór het tijdstip der opkomst in werkelijken dienst, waartoe hij gehouden is. Volgens een bij het Departement van Marine ingekomen bericht, is Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, onder hevel van den kapi- tejn-luitenant-ter-zee A. J. Van Mansvelt, dep 12den April jl. uit de Simonisbaai naar Nederland ver trokken. Tot 2den klerk bij het Departement van Binnenl. Zaken zijn benoemd J. C. Brons en F. H. W. Ochs, beiden in Den Haag. Z. M. heeft den heer J. C. F. Reelfs erkend en toegelaten als consul van het Duitsche Rijk te Paramaribo; benoemd tot notaris binnen het arrond. Maastricht, Ier standpl. de gem. Sittard, J. L. Palmen, cand.-not. te MerkelbeekG. Eisen, Roomsch-Katholiek deken en pastoor in Den Haag, op zijn verz., een eerv. onlslag verleend uit zijne betrekking van lid van het hoofdcomité der Ne- derl. Vereeniging tot het vèrleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, en zulks onder dankbetuiging voor de door hem in die betr. bewezen diensten. Gemengd IVieirws. Gistermorgen bij het uitsteken van een vlag in de Pieterskerk-koorsteeg had een man het ongeluk uit het dakraam te vallen en be kwam door dien val zulke ernstige verwondigen, dat men voor zijn leven vreest. Bij de parade op de Br eedstraat werd gasteren eene vrouw door eene beroerte getroffen en was binnen eenige oogenblikken een lijk. Van een korporaal die Zaterdag aan hét Militaire Detentiehuis op piket stond en met zijn hand op den loop van het geweer rustte, ging onverwachts dit wapen af, zoodat hij aan zijn vingers ernstige verwondigen bekwam en een er van onmiddellijk moest] worden afgezet. Zondag is te Maassluis een 8jarig: meisje in het land waar de haringnetten worden gedroogd, zoodanig door den wagen, die met die netten was geladen, overreden, dat het kind op de plaats dood bleef. Het lijk dat op het zeestrand teSche- veningen is gevonden, is dat van den heer G. W. L. Leeuw, te Amsterdam sedert eenigen tijd woonachtig, vroeger kastelein in de aanlegplaats De Wijkerbrug, voorbij Voorburg. Daar het niet mogelijk is, den 1 2den Mei in kleinere plaatsen een muziekcorps te be komen, heeft de vindingrijkheid in de gemeente Rumpt bij Beesd (Gelderland) er iels anders op uitgedacht. Op een grooten wagen zal men daar met een huisorgel rondtrekken, waarop de hoofd onderwijzer der openbare school de dorpelingen zal vergasten op feestmuziek en toepasselijke liederen. Maandag werd op de gemeente-be graafplaats te Utrecht het stoffelijk overschot bijgezet van een zesjarig kind, dat tot het gevolg van het cir-1 cus van den heer Carré behoord had, maar ten ge volge van de griep te Utrecht was gestorven. Vóór. het kind kon begraven worden, moest op het bureel van den burgerlijken stand de her-] komst bewezen worden, en nu werd eene Duitsche notarieele akte overgelegd, dat het kind van eene moeder was aangekocht. De rechtbank te Rotterdam heeft den dentiste Maurice Son vrijgesproken, als zijnde de hem ten laste gelegde feiten niet bewezen. Uit Slot er dijk wordt van 10 Mei ge meld In de nabijheid van deze plaats had heden-' ochtend een treurig ongeval plaats. Een bagage- meester, zekere B., die als conducteur op een der' treinen dienst deed, had het ongeluk, terwijl de trein in vollen gang was, van de loopplank te vallen. Een spoorwegarbeider, die het gezien had, snelde naar de plek, waar de ongelukkige na eenige wentelingen was blijven liggen, en vond hem dood. Hij laat een vrouw na, rnet wie hij, naar men zegt, een week geleden was getrouwd. Zondag-nacht heeft men te Stomp- wijk van den bouwman L. d. V. aan den Veen- weg eene koe, die in de weide liep, de tong uitgesneden. 1 KOLONIËN. BATAVIA, 1 April. Tot officieele viering van de vijf-en-twintigjarige troonsbeklimming van Z. M. den Koning op 12 Mei

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2