LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4372. A0. 1874. Woensdag 13 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Groolere leners naar plaatsruimte. PROCLAMATIE DES KONINGS aan zijne geliefde Landgenooten en Onderdanen in Nederland en zijne overzeesche gewesten bij gelegenheid van het jubelfeest. Een hartelijk woord tot u op dezen heug lijken dag Vijf en twintig jaren geleden heb ik de regee ring over het Nederlandsche volk plechtig aanvaard. Ik beloofde de vrijheden en rechten van al mijne onderdanen te beschermen en hunne wel vaart te bevorderen met alle middelen, die de wetten ter mijner beschikking stellen. Mijn ernstig streven is geweest dat Koninklijk woord, zooveel in mijne macht was, gestand te doen. 's Lands Vertegenwoordiging heeft mij daarbij gesteund. Gjj, geliefde Landgenooten, hebt mijne zorgen beloond door uwe gehechtheid aan orde, uwe ge hoorzaamheid aan de wet, uw noeste vlijt, maar vooral door uwe onverflauwde liefde voor Mij en Mijn Koninklijk Huis. God heeft ons gemeenschappelijk werken met rijken zegen gekroond. Is er éen tijdperk in de geschiedenis van ons Vaderland, dat op meer ontwikkeling, meer voor uitgang, grooter vrijheid in elke richting, grooter welvaart en bloei kan bogen, dan dat, waarop wij heden terugzien! Op mijn 25-jarig feest zie ik mij aan 't hoofd van een trouw en gelukkig Volk,en de hechte band, door onze geschiedenis geweven, die heden, zoo innig als ooit te voren, mijn Huis en mijn Volk verbindt, boezemt allerwegen eerbied in. 33} Dat vervult mijn hart met diepgevoelde erken telijkheid. De blijde tonen, die alom in den Lande zich jubelend doen hooren, getuigen dat een zelfde gevoel allen bezielt. Ook uit onze eenstemmige vreugde spreekt luide de eendracht, die onze macht maakt. Gaan wij zoo, nauw vereenigd, op den tot hiertoe gevolgden weg voort Spannen wij, elk in zijn kring, onze krachten in, om de belangen van het Vaderland, dat ons dierbaar is, te bevorderen, om het op de plaats, die het te midden der beschaafde volken inneemt, met eere te handhaven. LEIDEN, 12 Nel. ONZE FEESTVIERING. Gansch Nederland viert thans feest, maar Leiden gisteren in het bijzonder; gansch Neder land juicht en ademt éen geest van liefde en dank. Welke meening ook toegedaan, allen zijn thans éen in gedachte, éen in gevoel, en de vader- landsche banieren, die vroolijk in de schoone blauwe lucht wapperden, waren er de getuigen van. En geen wonder. Ieder begrijpt de beteeke- nis van den dag van gisteren en heden, en daarom dan ook werd Zaterdag en Zondag reeds in verschil lende kerkgebouwen een dankstond gehouden, en was gisteren onze grijze Academiestad meer dan ooit ten feest getooid, waaide vlag en wimpel van ieder huis, van iederen toren, van ieder schip, van iederen mast. Schitterend, majestueus spiegelden zich de kleuren onzer trouwe banieren in de wateren van den Rijn; oud en jong, arm en rijk, alles ver keerde in éene opgewondenheid, in éene feest vreugde; alle onderscheid van rang of stand had thans opgehouden't oranjelint sierde aller borst, bloem-guirlandes en groen en tropee tooide menigen gevel. Te acht uren werd het feest door saluutschoten van de artillerie in de schietbaan en het bespelen van het carillon geopend en toen eindelijk de schooljeugd, na zich in de Pieterskerk vereenigd te hebben, in optocht te midden der feestvierende bevolking verscheen om aan Vorst en Vaderland hulde te brengen, ging er een gejuich en gejubel op en werd ieder ouderhart aangenaam aangedaan. De optocht werd geopend door eene wacht infanterie en de tamboers der dd. schutterij. Daarna volgden afdeelingcn kinderen der verschillende scholen met banieren en vlaggen, waarvan som migen op het keurigst in oranje waren uitgedost of op smaakvolle wijze gecostumeerdvervolgens het muziekcorps van het 4de regiment infanterie. In het midden van den stoet bevond zich de triumfwagen, met banieren, groen en bloemen en de oranje- en nationale kleuren en het stedelijk wapen versierd. Op den wagen bevonden zich de bustes van HH. MM. den Koning en de Koningin, benevens vijftien kinderen, waarvan acht meis jes éen voorstellende de Leidsche stede maagd de bustes omgaten, terwijl zes jongens van verschillende banieren waren voorzien4 toe passelijk op het 25jarig juhilaeum, éen bestaande uit de Leidsche kleuren en éen voorstellende de verschillende attributen van het lager onderwijs. Onder de kinderen op den wagen geplaalst, be vonden zich twee weezen, een meisje uit liet Gereformeerde en een jongen uit het Roomsch- ICatholieke weeshuis. De vagen, die den ont werpers, onzen stadgenootei de heeren Bakker Korlf en Bos, en den vervaardigers de firma "Van Ewijk en Groen, alle eer aandoet, werd getrokken door 0 paarden en gevolgd door verschillende afdeelingen schoolkinderen, terwijl de stoet werd besloten door het muziekcorps der dd. schutterij en eene wacht infanterie. Het aantal kinderen, dat aan den optocht deel nam, bedraagt ongeveer 3650. De banieren waren in verschillende kleuren en droegen, behalve eenige wapens, naamcijfers en attributen van het onder wijs, o. a. de volgende opschriftenEendracht maakt macht, Leve Willem III, De vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid, Onderwijs de bron van welvaart, 18491874, Vlijt en kunst geeft brood en gunst, Kennis is macht, Leve de Koning, Leve de Koningin, Behoed Heer Holland en zalig Leiden, Onderwijs de steun van wet en orde, Leve de Leidsche Hoogeschool; Vreest God, eert den Koning. De optocht begaf zich ongeveer te 10 uren van de Pieterskerk door de Nieuw- steeg, rechtsom langs hel Rapenburg, het Kort Rapenburg, over de Borstelbrug, door de Paarde- steeg, over de Blauwpoorlsbrug, naar de Beesten markt vervolgens langs den Ouden Singel, door de Bakkersteeg, over de Hooigracht, waar mede halt werd gehouden en gezongen, ver der door de AVatersteeg en Hoogewoerd naar de Breestraat, waar voor de woning van den burgemeester evenals elders, onder begeleiding der muziekcorpsen, eenige liederen werden aangeheven. Na eenigen tijd aldaar te hebben halt gehouden, vervolgde de optocht den weg over de Noord- eindsbrug langs het Rapenburg, door de Kloksteeg, over het Pieterskerkplein naar de Pieterskerk, waar de kleinen nog eenigen tijd bij elkander bleven en op feestelijke en recht prettige wijze onthaald werden. AVij kunnen niet nalaten hier een woord van lof te brengen voor de goede orde, die er niet alleen onder de kinderen maar ook onder het publiek heerschte, en een woord van dank aan de onderwijzers, die zich welwillend bereid verklaard hadden de kinderen te vergezellen, als mede aan de Commissie voor de goede en flinke maatregelen door haar genomen tot den goeden afloop van den optocht. Als een bewijs hoezeer men met dit kinderfeest was ingenomen, behoeven we alleen te vermelden dat de bewoners der buurt van de school op het Plantsoen, reeds in den vroegen morgen voor het schoollokaal eene nette eerepoort hadden opgericht en bij het verlaten der school de kinderen met groen en bloemen en oranje strooiden. Te twaalf uren vereenigden de hier in garni zoen liggende troepen zich op de Breestraat, ten einde aldaar te worden geïnspecteerd en vervol gens door de stad te paradeeren. Ook de 2de sectie der Leidsche Vereeniging van het „Metalen kruis" had zich bij de troepen aangesloten. Tege lijkertijd had het bespelen van het carillon en het springen van de fontein plaats. De volksvermakelijkheden, van 24 uren, be staande in mastklimmen, ringsteken, zak- en wedloopen en hardroeierij, werden eveneens door het heerlijkste weder begunstigd en lokten eene ontzaglijke menigte naar het feestterrein. Ook het orgelconcert in de Pieterskerk werd door zeer velen bijgewoond. Het ruime kerkgebouw was voor deze gelegenheid nog te klein om ieder eene plaats te kunnen verschaffen. Of velen evenwel door het geloop en gegons in de gelegenheid waren het schoone spel van den heer Godefroy te genieten, meenen we te mogen betwijfelen, 's Avonds van 811 uren hadden er op de Koorn- heurs, de Hoogstraat en in de Beestenmarkt muziek uitvoeringen plaats door de muziekcorpsen van de dd. schutterij, de jagers uit Den Haag en het 4de reg. inf. Een prachtige avond begunstigde de illuminatie, op verschillende plaatsen niet alleen door het feestcomité, maar ook door vele parti culieren ontstoken. Daaronder muntte vooral uit de verlichting van de Koornbeurs, de Vischbrug en de Hoogstraat. Verder liep de verlichting van de Karnemelksbrug langs den N. Rijn, Botermarkt en Vischmarkt, terwijl ook die van de Beesten markt en de Turfmarkt een schoon effect maakte. De groote gas-illuminatie voor het Stadhuis wekte met recht ieders bewondering op, terwijl de met ballons verlichte kanonneerboot op het Galgewater goed uitkwam. Onder de versieringen door parti culieren aangebracht muntte vooral uit die van de studenten-sociëteit „Minerva", die, reeds overdag met groen en bloemen prijkende, des avonds door de verlichting waarlijk prachtig was te noemen. Verder zag men nog bij onderscheidene burgers de voorkamers en winkelkasten met prachtige bloe- menverzamelingen getooid, waarbij het gas- of kaarslicht het schoone nog des te meer deed uit komen. Nog lang, zeer lang zal deze zilveren vreugde dag, die door niets gestoord werd, niet allean bij ons jonge volkje, maar ook bij meer volwassenen in aangename herinnering blijven, en telkens wan neer we de tonen van het klokkenspel hooren, zullen we de bede herhalen Bescherm, o God, bewaak den grond, Waarop onze adem gaat, De plek waar onze wieg op stond, AVaar eens ons graf op staat. Wij smeeken van uw vaderhand, Met diep geroerde borst: Behoud voor 't lieve Vaderland, Voor Vaderland en Vprst. Naar wij vernemen is ook Prof. P. A. Van Litli alhier door Z. M. den Koning-Groothertog benoemd tot officier der orde van de Eikekroon.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1