voorstel van den heer Mr. S. Van Houten omtrent het werken van kinderen in fabrieken, heeft in hooge mate de belangstelling opgewekt van het Hoofdbestuur der Leidsche Vereeniging tot be vordering van geregeld schoolbezoek. Indien er toch eene vereeniging is die kan beoordeelen welke nadëelige gevolgen het werken van kinderen in fabrieken of werkplaatsen op te jeugdigen leeftijd teweegbrengen, dan is het deze. Hare leden stellen zich ten doel om door per soonlijk bezoek de ouders uit de geringste volks klasse aan te sporen om hunne kinderen school onderwijs te doen ontvangen. In den regel zijn zij hiertoe niet onwillig; het groote bezwaar evenwel bestaat daarin dat de kinderen te vroeg de school verlaten, dan dat zij eenige vruchten van dit onderwijs kunnen plukken. Reeds op acht- of tienjarigen leeftijd verlaten zij de school om het grootste gedeelte van den dag te worden op gesloten in fabrieken of werkplaatsen, waar zij met geestdoodenden arbeid zich moeten bezig houden, alleen om door hunne kleine verdiensten in het onderhoud van het gezin bij te dragen. In de stad onzer inwoning, waar een aantal fabrieken en werkplaatsen gevonden worden en waar alzoo ruimschoots de gelegenheid wordt aangeboden aan kinderen om werk te verkrijgen, kunnen dan ook de gevolgen van dit misbrnik waargenomen worden. De gewone verschijnselen, ziekelijke zwakke arbeiders, oud voor hun tijd, met een talryk gezin bezwaard, het gevolg van ondoordachte huwelijken, onkunde en dikwijls ver- dieilijking door het misbruik van steiken drank, ziedaar het schouwspel dat iedereen dagelijks onder de oogen kan krijgen. Aan de werkgevers is deze toestand zeer goed bekend, zij kunnen evenwel het werken van kinderen in fabrieken niet tegen gaan, zoolang geen algemeene maatregel dit voor alle industrieelen onmogelijk maakt. Het eenige middel tegen dit misbruik zijn wettelyke bepa lingen, waarbij de arbeid van kinderen in fabrie ken wordt geregeld, gepaard met een strenge conlróle op de nauwkeurige toepassing. Het beginsel in het wetsontwerp van den heer Van Houten uitgesproken, verdient daarom met belangstelling te worden overwogen. Aan dit beginsel geeft het Hoofdbestuur, ook namens de geheele Vereeniging, volkomen zijn adhaesie. Wan neer de werkplaats voor de kinderen gesloten is, vertrouwt men dat de school beier door hen be zocht zal worden. Ernstig wendt het Hoofdbestuur zich tot UEd. met het verzoek om dit wetsont werp met Uwe goedkeuring te bekrachtigen. Het stoomschip Madurakapitein Ordeman, van Batavia naar Nieuwediep, is den 4den dezer te Suez aangekomen en gisteren het Kanaal ingegaan. De heer J. H. Maronier spreekt in De Hervorming het gerucht tegen, dat de heer Loyson de aanzienlijke som, hem voor zijne overkomst naar Leiden geschonken, bedongen had. De heer Maronier kan het tegendeel verzekeren. Hyacinthe had zich met vergoeding der reiskosten tevreden gesteld. Als candidaat tot den heiligen dienst zijn in de provincie Noord-Brabant na afgelegd examen toegelaten de heeren J. G. Klomp, cand. aan de hoogeschool te Utrecht, en R. H. Drijber, cand. aan de hoogeschool te Groningen. Het feestbanket, op Dinsdag 49 Mei HH. MM. den Koning en de Koningin aan te bieden, zal gegeven worden in de groote eetzaal van het Gemeente-badhuis te Scheveningen. Het aantal genoodigden zal 130 bedragen, waaronder de Ministers, de buitenlandsche gezanten, eenige mili taire autoriteilen en onderscheidene leden der hofhouding, allen met hunne dames. De zaal wordt smaakvol versierd, terwijl voor het Badhuis eene schitterende verlichting zal ontstoken worden. Uit Vlissingen wordt gemeld: Onze reede begint weder eenigszins het aanzien eener oorlogs haven te verkrijgen. Van hel Nieuwediep zijn alhier aangekomen Zr. Ms. ramtorenschepen Buffel en Schorpioende monitor Heiliger- lee ligt reeds sedert Dinsdag jl. ten anker en Zr. Ms. stoomschip De Valk wordt spoedig van Hellevoetsluis terugverwacht. Het station aan de haven wordt op vorstelijke wijze voor de komst van Z. M. den Keizer aller Russen in gereedheid gebracht en versierd. Naar men verneemt zal aan de hooge reizigers een souper worden aangebo den, waaraan ook Z. K. H. onze Kroonprins en eenige autoriteiten zullen deelnemen. De Prins van Oranje zal vermoedelijk aan boord van Zr. Ms. stoomschip De Valk overnachten en den volgen den dag naar Amsterdam terugkeeren. De aartshertogin Elizabeth van Oostenrijk is gistermorgen naar Duitschland afgereisd. Het kamp te Zeist zal in Juni en Juli be trokken worden door het bataljon mineurs en sappeurs en in Augustus en September door eenige compagnieën van de regimenten vesting artillerie, de artillerie instructie-compagnie, als mede eene halve compagnie van het bataljon mineurs en sappeurs. Gisternacht werd te Amersfoort een werk uitgevoerd, onder de leiding van den waarne- menden chef van den weg en werken der Ned. Centraalspoorweg-Maatschappij, den heer G. P. J. Verhoesen, dat zeer zeldzaam bij spoorwegen voor komt en dat dien hoofdambtenaar alle eer aandoet. Het spoor toch, gelegen aan de zijde van Utrecht, moest over een lengte van 12000 meters onge veer 4 meter worden omgeschoven en gebracht op een terrein dat pl. m. 60 centimeter lager gelegen was. Door de uitmuntende wijze van werken en door de meest volkomen orde, die er heerschte, werd dit rnoeielijke werk in den korten tijd van vier en een half uur uitgevoerd, dat wil zeggen, dat geheel dit spoor voor het veilig verkeer der treinen rijdbaar was. Gistermorgen te zes uren ging er reeds een locomotief over. Dit werk levert alweder een nieuw bewijs, dat onze Neder- landsche technici geenszins bij die van het buiten land behoeven achter te staan. B. en Ws. van Den Haag, zich vereenigende met het advies der Commissie van Fabricage, hebben den gemeenteraad gepraeadviseerd op het verzoek tot afstand van grond tot het oprichten van een park te Scheveningen, ongunstig te be schikken, voornamelijk op grond dat men moei lijk den afstand van bijna al de gemeentegronden zou kunnen verantwoorden tegenover de geringe waarborgen die men bezit voor het goed en spoedig ten uitvoer leggen van het bedoelde bouwplan. De lsle luit. G. J. Bomberg van het 8ste reg. inf. is benoemd tot officier van politie bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda en in verband daarmede overgeplaatst bij den staf der infanterie. De ritmeester E. Van Wickevoort Crom- melin is van het lste bij het 3de regiment hu zaren te Haarlem overgeplaatst. De Minister van Financiën heeft bepaald dat hunne functiën zullen uitoefenende com miezen der posterijen 2de kl. De Vriese te 's-Bosch, Eekhout in Den Haag, Van West idem, Vorster aan het spoorwegpostkantoor te Amsterdam-Em- merik-Benlheim, Ousting te Amsterdam; de com miezen 3de kl. De Meester te Breda, Van Hasselt te Amsterdam, Seefat te Gorcurn, Helling te Haarlem; de surnumerairs: Voet te Doesborgh, Van Trojen te Nijmegen, Wijnen te Wageningen, Van de Velde te Maarssen, Bolomeij te Helder, Duitgenius te Meppel, Van Oppen te Harlingen, Schadee in Den Haag; Twiss te Breda, Jansen te Groningen, Van Tienen te Amsterdam, Voorbij te Roermond, en Geijsen te Bergen-op-Zoom. Z. M. heeft aan de heeren J. S. Spanjaard te Borne en J. Elias te Strijp bij Eindhoven ver gunning verleend ter oprichting van een fonds ten behoeve van het Centraal-Israëliefisch Wees huis, gevestigd te Utrecht en dit fonds te mogen noemen: Willem III Fonds." Het wordt opge richt als blijvende herinnering aan het feest, dat in deze maand in Nederland wordt gevierd, ter ge legenheid van Zr. Ms. 25jarige Regeering. De gelden, welke er voor worden ontvangen, zullen aan heeren Regenten van genoemd weeshuis worden ter hand gesteld, onder bepaling dat zij ten name van het gesticht op het grootboek zullen worden inge schreven, terwijl de rente ten behoeve van het weeshuis zal moeten worden aangewend. Een album houdende het bedrag en de namen der gevers zal aan Z. M. den Koning worden aange boden. In alle plaatsen van Nederland zullen ter bevordering van dit fonds subcommissiën worden benoemd. Het is te hopen dat door aanzienlyke bijdragen een fonds zal tot stand komen dat de naam van onzen geëerbiedigden Koning ten volle waardig is. De hoofd-cornmissie is gevestigd te Strijp bij Eindhoven. Z. M. heeft benoemdbij het wapen der artillerie tot kapitein van de 2de kl. HD. ordon- nance-oflicier den lsten luitenant J. E. N. baron Sirtema van Grovestins van den grooten staf, thans voor den tijd van 2 jaren gedet. bij het leger in O.-I.tot lsten luil. den 2den luit. J. Bueno De Mesquita, onlangs van de landmacht in West-Indië bij het leger hier te lande overge plaatst; de 2de luit. P. De Wijs en T. Van Exter van het wapen, voor den tijd van twee jaren gedet. bij hel leger in O.-I. Bij den staf van het wapen: tot direcleur der Pyrotechnische school, tevens inspecteur der bus- kruitfabricatie, den maj. J. H. Meursinge van het 3de reg. vest.-art.tot maj. inspecteur der draagbare wapenen, den kapt. J. J. Bergansius, van het lste reg. vest.-art.; tot maj. den kapt. M. G. F. Simon, van dien staf, voorz. der commissie van proefneming; tot kapt. van de 2de kl. den lsten luit. J. C. Altink, van het 3de reg. vest.-art., chef der patronen- fabriek bij de Pyrotechnische schooltot maga- zynm. der art. van de lste kl., den kapt. H. A. Kuster, magazijnm. der art. 2de kl. te Utrecht; tot kapt.-magazijnm. der art. 2de kl. te Geer- truidenberg, den lsten luit. J. T. J. Jans van het 2de reg. vest.-art. Bij het reg. veld-art.tot majoor den kapt. J. G. G. v. Dijk van het 2de reg. vest.-art.tot lsten luit. de 2de luit. N. J. A. P. H. Van Es en P. G. J. Visser, beiden van het corps; bij het lsle reg. vest.-art. tot majoor den kapt. M. J. Van Nieuwkuyk van het 2de reg. vest.-art.tot kapt. 2de kl. den lsten luit. W. P. Stakman, van het corps; bij het 2de reg. vest.-art. tot kapt. 2de kl. de lste luit. J. G. Van Gennep van het corps pontonniers, en P. J. Callenfels van het reg. veld.-art.; tot lsten luit. den 2den luit. H. J. J. Van Eijk, van het corps bij het 3de reg. vest.-art. tot kapt. 2de kl. den lsten luit.-adj. J. J. Schluiter van het reg. veld-art. Z. M. heeft aan Dr W. J. A. Jonckbloet, lid van de Tweede Kamer, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der Leopoldsorde; aan J. G. Sillem, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van de Kroonorde 4de kl., met het Roode Kruis; met ingang van 15 Mei benoemd tot kantonrechter te Vollenhove Mr. H. G. Jor- dens, advocaat te Deventer; benoemd tot rechter- plaatsv. in de arrond.-rechtbank te Sneek, Mr. D. Alma, advocaat aldaar, en Mr. J. C. Meijer, procureur bij gemelde rechtbank; tot griffier bij het kantongerecht te Ommen Mr. M. J. Van Ooster zee, advocaat te Utrecht; tot procureur bij de arrond.-rechtbank in Den Haag Mr. J. D. Vee- gens, thans procureur bij de arr.-rechtbank te Brielle; aan J. F. W. Gonrad, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie van administratie over het burgerlijk en militair huis van verzekering te Middelburg, onder dank betuiging voor de door hem als zoodanig bewe zen diensten. Gemengd Nieuws. Bij den optocht te Nieuwediep ter gelegenheid van het Koningsfeest te houden, zullen o. a. vertegenwoordigd zijn de hoofden der twaalf stammen Israels, in historische kleederdracht naar de bijbelsche overlevering, gaande onder een soort van troonhemel. In den nacht van 7 Mei brak te Breda een hevige brand uit, midden in de dicht be volkte Brugstraat. In korten tijd lag een geheel huis en achterhuis in de asch. Ondanks de goede werking van tal van spuiten was men te zes uren den brand eerst meester. Het tapijt magazijn van den heer Kim mei en de timmermanswinkel van den heer Vermeulen zyn totaal uitgebrand. Een droevig ongeluk valt hierbij te betreuren.. Een oude zieke dame, die boven Kimmel woonde, heeft men niet kunnen redden en is later ver brand en vreeselijk verminkt uit de puinhoopen gehaald. Legio zijn de groote en kleine indu strieën, die bij feesten als de aanstaande worden

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2