bij het vierde kantoor te Amsterdam, kan worden geraamd op ƒ1400 'sjaars, na aftrek der kosten wegens drukwerk enz. Volgens le Temps bevat een door den vice- admiraal Dupré namens Frankrijk te Saigon met den Koning van Annam gesloten tractaat van handel en vriendschap de volgende bepalingen. Drie havens in de provincie Tonkin zullen voor den handel worden opengesteld; aan alle vreem delingen zal de vestiging en de aankoop van be zittingen op die drie plaatsen vrijstaan, waar een Fransch consul en eene macht van honderd man schappen gevestigd zal worden ten einde hun bescherming te verleenenaan Europeanen, welke van een door dien consul afgegeven paspoort zijn voorzien, zal het vrijstaan bet geheele koninkrijk te bereizen; vrije doorvoer door Tonkin wordt voor de handelsartikelen uit China toegestaan: De uitoefening van den Katholieken godsdienst wordt in het geheele rijk toegelaten; Frankrijk zal aan den Koning van Annam vijf stoombooten van 500 paardenkracht, honderd kanonnen en duizend geweren afslaande Koning van Annam verbindt zich in geval van opstand of van bin- nenlandsche verwikkelingen uitsluitend de hulp van Frankrijk in te roepen. Het Parijsche blad voegt bij deze mededeeling de opmerking dat Frankrijk door een dergelijk tractaat feitelijk het protectoraat over Annam heeft aanvaard. Z. M. heeft de kapt.-luitenant-ter-zee J. A. Greve, met den laatsten dezer, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Am sterdam, terwijl dat bevel met den eersten Juni a. s. wordt opgedragen aan den luit.-ter-zee 1ste klasse K. O. Van der Veen. Z. M. heeft met ingang van 15 Mei benoemd tot plaatsverv. kantonrechter te Sneek F. H. Kok, inspecteur der registr. en domeinen aldaar; den lsten luit. F. J. Raebel, van het 6de reg. inf., op non-act. gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; den kapit.-luit.-ter-zee J. A. Greve met den laat sten dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, terwijl dat bevel met den eersten Juni aanstaande wordt opgedragen aan den luit.-ter-zee der 1ste kl. IC. O. Van der Veen. Gemengd Nieuws. De eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond zijn den Koning door den tuinman W. Bloernink, te Twello, aangeboden. Te Zwaagwesteinde is een kind van 41/* jaar, door een heidevuurtje, waarmede zij en hare zuster zich vermaakten, aangetast en zoo danig gewond, dat het kind eenige oogenblikken daarna stierf. De gemeente H-erford in Engeland, verkeerde de vorige week in groote opgewonden heid, ten gevolge van het verdwijnen van een lSjarig meisje, dat des Zondags middags was gaan wandelen en niet terugkeerde. Allerlei ver halen werden in omloop gebracht, en dat de ongelukkige vermoord of met geweld weggevoerd was, hield men voor uitgemaakt. Donderdag-mid dag speelden eenige kinderen in een naburig bosch, toen zij op een bodem van een put, 10 a 12 voel diep, de vermiste zagen liggen. Oogen- blikkelijk haalden zij hulp, het meisje leefde nog en was volkomen bij kennis, maar zeer zwak. Toen zij na zorgvuldige verpleging weder spreken kon, deelde zij mede, dat zij bloemen zoekende achterover in den put was gevallen en om hulp had geroepen tot hare krachten haar begaven. Vier dagen en nachten had zij zonder eenig voed sel of drinken gelegen en reeds alle hoop op redding opgegeven. Zij was niet rneer in staat geluid te geven, toen de kinderen de put nader den, ofschoon zij duidelijk de stemmen hoorde. Zij verkeert reeds buiten alle gevaar. Dinsdag-nacht ongeveer 1 uur brak te Bergen-op-Zoom brand uit ten huize van eene alleen wonende weduwe. Door spoedig aange brachte hulp der militaire brandspuit, welke het eerst water gaf, bepaalde de brand zich tot de achter het huis op zichzelf staande keuken, doch ontzettend was het schouwspel, toen men na lang zoeken het verkoolde lijk van de be woonster van onder het puin te voorschijn haalde. Men is nog onbekend met de oorzaak dezer ramp. Te Schiedam is J. Snijders, werkzaam in een branderij, in een vat met heet water ge vallen en heeft daarbij zulke ernstige brandwonden bekomen, dat hij reeds gistermiddag aan gevol gen is overleden. Uit Rhijnsburg wordt gemeld, dat het gewas der vroege aardappelen, dat bijzonder gunstig stond, daar en* in de omliggende gemeenten door nachtvorst zeer veel geleden heeft. De groei der koolplanten op den kouden grond wordt zeer belemmerd door de aardvlooien. Voor de correctioneele rechtbank te Bern hebben den lsten dezer terechtgestaan Johann Bichsel en zes andere personen, de eerst genoemde beschuldigd van geheime aanwerving van manschappen voor de Nederlandsche expeditie naar Atjin, de zes overigen van medeplichtigheid. Uit het proces is gebleken, dat de aanwerving eene onderneming was vari genoemdeu Bichsel, die te Harderwijk een agent had, Wütrich ge naamd. Bichsel wist met hulp van een handlanger, Carl Tanner, die vroeger in Nederlandschen dienst is geweest, verscheidene personen naar Gross- Hüningen (nabij Bazel) te lokken, om zich te laten inschrijven, waarna zij 's nachts heimelijk naar Leopoldshöhe en vervolgens per spoortrein naar Nederland werden overgebracht. Zoodra zij te Harderwijk waren aangenomen, ontving Wütrich van het handgeld als commissieloon 75, waarvan hij de helft aan Bichsel moest uitkeeren. Het overig gedeelte van het handgeld, zoo het schijnt, na aftrek der reiskosten, mocht ieder aangeworvene houden. De meester, echter kregen, zoodra dit verteerd was, berouw en schreven naar huis om geld, ten einde zich los le koopen. Aan sommigen gelukte dit, aan anderen niet. De uitslag van het proces nu was, dat Bichsel werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en 200 francs boete, met verlies van burgerrecht voor den tijd van twee jaren; zijne vrouw en Tanner als medeplichtigen lot éene maand gevan genisstraf en fr. 50 boete, Tanner bovendien met verlies van burgerrecht gedurende 2 jaren. Voorts z'yn zij alle drie te zarnen gecondemneerd tot vol doening van 4/5 en twee andere beschuldigden elk van 1/10 der kosten. Greld- en effectenmarkt. Amsterdam, van 27 April tot 4 Mei 1874. De groote geldruimte die weder betrekkelijk geruimen tijd aanhield begint plaats te maken voor eenige bekrompenheid, die het duidelijkste blijkt uit den laatsten staat der Bank van Enge land, welke zich genoodzaakt zag het disconto te verhoogen, gelijk ook aan onze beurs de prolon gatie 1/2 pCt. geklommen is. In tegenstelling met genoemde Bank neemt de goudvoorraad bij de Bank van Frankrijk gestadig toe en daar die, zoolang in dat land de speciebetaling niet hervat wordt, niet in het verkeer terugkeert maar, even als de Duitsche Staatsschat, in de kelders opge hoopt blijft, mag de geldschaarschte wel voor een goed deel daaraan geweten worden. Op de fondsen maakte de verhooging van het disconto te Londen, zoomin als die van de pro longatie ten onzent, merkbaren invloed. Integen deel de gehede week verliep vrij lustig, beter zelfs dan wij in den laatsten tijd bij grooter geld ruimte gewoon waren, en verscheiden effecten- soorten mochten zich in een min of meer belang rijke prijsverbetering verheugen. Ook nu waren het weder de Peruanen, Turken, Egyptenaren en Spanjaards, die den hoofdtoon voerden, en voor elk dezer fondsen weet men te recht of ten onrechte, dat zullen wij daarlaten, een reden voor rijzing op te geven. De Peruanen worden in Londen ge kocht, omdat de ontbinding van het Syndicaat eer goed dan kwaad geacht moet worden, de ongunstige berichten omtrent de guano-lagen zouden gebleken zijn onwaar te zijn en ein delijk omdat krieuwerij met den heer Dreifuss ten einde zou zijn gebracht. De rijzing der Turken steunt op eene schikking welke de minister van Financiën zou hebben getroffen met de hou ders van geprotesteerde mandalen, zoodat er uit zicht bestaat dat althans de coupons van Juli weer betaald zal kunnen worden. De onderwerping van den heer De Lesseps met z'yn Suez-kanaal influ- enceerde een goeden geest voor Egyptische en het ontzet van Bilbao dien voor Spaansche fond sen. Zonderen wij nu de Peruaansche berichten uit, die, indien zij blijken gegrond tezijn, wel een beteren toestand aanwijzen, dan blijft er o. i. voor de overige genoemde fondsen bij de opgegeven redenen al zeer weinig gegronde en gezonde reden over om daarop tot eene prysver- betering te besluiten. De markt was over 't geheel willig en vast gestemd, gelijk wij reeds opmerkten, hoezeer de meeste en de meest soliede staatsfondsen toch weinig in prijs verhoogden. In Noord-Amerikaan- sche spoorwegfondsen ging het tusschenbeide weer „ouderwetsch" toe. Terwijl vele soorten min der sterk fluctueerden, waren er andere die tot 5 pCt. op of «eer gingen, 't Was echter meestal spel, en T geringe aantal stukken dat op die wijze werd omgezet getuigde er van dat de grootere speculanten zich nog niet weder in zaken gesto ken hebben. Hoe het zij sedert geruimen tijd hebben wij geen beursweek gehad die zoo aangenaam en frisch gestemd was; wij bedoelen niet dat zij zoo voorbeeldig voldoende was, maar wij hebben sedert zoo langen tijd zulke vreeslijk flauwe luslelooze dagen beleefd, dat het verfrischt als er eens niet 41 te véél te klagen valt! BUITENLAND. Frankrij li. Eene deputatie van Franschen, gevestigd in Chili, is bij den heer Thiers toegelaten, om hem, uit naam hunner landgenooten aldaar, een prachtig album met hunne handteekening en een gouden medaille aan te bieden, uit erkentelijkheid voor de diensten, die hij als President der Republiek aan Frankrijk heeft bewezen, inzonderheid als onderhandelaar over de vrijmaking van 's lands grondgebied. De heer Thiers heeft aan de deputatie zijn dank te kennen gegeven. Uit zijne verdere verklaringen is gebleken dat 's daags vóór 24 Mei eenige leiders der monarchalen bij hem ge komen zijn om hem te vragen, of hij gezind was hen behulpzaam te zijn in hunne pogingen tot herstel der Monarchie, hetgeen door Thiers werd geweigerd. Door de Palrie wordt gemeld dat de regeering aan de regelingscomités voor de pel grimstochten, welke in de Meimaand plegen ge houden te worden, heeft doen weten, dat zij aan die uitingen van godsdienstig gevoel geene be lemmeringen in den weg zou leggen, doch de plaatselijke besturen gelasten zou nauwkeurig te zorgen, dat die niet in politieke betooningen ont aarden en dat daarbij geene monarchale zinne beelden medegevoerd of gedragen noch kreten en lofliederen ten gunste van het koningschap geuit of gezongen worden. Onder de vrouwelijke aspiranten, die voor een paar dagen te Parijs gedongen hebben naar den rang van onderwijzeres, bevond zich o. a. MUe Betlina De Rothschild, oudste dochter van baron Alphonse. Zij heeft het examen met goed gevolg afgelegd, zoodat de akte van onderwijzeres haar uitgereikt is. Zij is vijftien jaren oud. Duit sclil and. In het Huis van Afgevaardigden z'yn gisteren de beraadslagingen voortgezet over het wetsontwerp betreffende 't beheer der vacante Katholieke bis dommen. De Minister van Eeredienst verklaarde, dat tusschen hem en de politieke leiders geen verschil van meening bestaat omtrent de te volgen kerkelijke staatkunde. Hij had grond om te beweren, dat de Pauselijke Curie bereid zou geweest z'yn tot concessiën jegens Zwitserland, wanneer slechts Pruisen in den strijd geïsoleerd gelaten ware. Verder wees hij er op, dat, behalve 't schrijven van den Paus aan den Keizer in Augus tus jl., nog andere brieven door de Curie aan andere Vorsten gezonden waren. In antwoord op eene vraag van den ultramontaanschen afge vaardigde Mallinckrodt, verzekerde de Minister dat hem van een tweeden brief van den Paus aan Keizer Wilhelm, na dien van Augustus, niets bekend was. De Staats-Anzeiger bericht dat Z. M. Keizer "Wilhelm zich den 7den dezer naar Wies- baden zal begeven om aldaar tot den 24sten te vertoeven. Telegrammen. LONDEN, 5 Mei. De Times deelt een brief uit Parijs mede, waarin wordt beweerd, dat Bis-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2