len hebben om ook deze miniatuur-deputatie te Amsterdam te wachten. In dat geval zal het dos sier den Koning waarschijnlijk worden toegezonden of later overhandigd. Blijkens het uitvoerig afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp nopens den ijk van gasmeters heeft de Commissie van rapporteurs, daar ook zij een op zichzelf staande regeling van den ijk der gasmeters wenschelyk acht, gevraagd of de Regeering er bezwaar in zou zien, de daaromtrent vast te stellen bepalingen los te maken van de wet van 1869 en het onderwerp te doen worden van een geheel nieuwe wet. De Regeering heeft die vraag ontkennend beantwoord, maar de Commissie van rapporteurs is door dat antwoord niet overtuigd, dat het onraadzaam zou zijn de vast te stellen bepalingen omtrent den ijk der gasmeters het onderwerp te doen uitmaken van een geheel nieuwe afzonder lijke wet. Gisteren arriveerde in de residentie H. K. H. aartshertogin Elisabeth van Oostenrijk, zuster van H. M. de Koningin van België, vergezeld van een talrijk gevolg. Gisteren heett het geheele corps diplomati que namens het gemeentebestuur van Amsterdam de uitnoodiging ontvangen ter bijwoning van de gala-voorstelling, op 13 Mei in den stadsschouw burg te geven, welke vereerd zal worden met de tegenwoordigheid van Z. M. den Koning. Tot leden van de financieele Commissie voor de geldleening der Nieuwe Rotterdarnsche Schouw- burgvereeniging (Le Gras, Haspels en Van Zuylen), zijn door de Algemeene vergadering van deelheb bers benoemd de heeren J. J. Tiele, Charles Rochussen en Edmund Van Hoboken, welke heeren het hun opgedragen mandaat hebben aanvaard. Den 16den dezer zal in het Nieuwediep overgaan aan boord van het via Suez naar Ba tavia bestemde stoomschip Conrad, een detache ment suppletie-troepen, ter sterkte van 170 mili tairen, waaronder 8 onderofficieren. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den luite nant-kolonel der artillerie van het leger in Ned. Indië C. H. A. Raedt van Oldebarnevelt, terwijl als medegeleiders zijn bestemd de 1ste luitenant der infanterie van dat leger L. A. T. Nil en de 2de luitenants van dat wapen N. H. J. Richelle, J. G. Hilbrink, N. Van de Roemer en J. A. J. T. E. Esser. De beide eerstgenoemde officieren keeren van verlof naar Java terug. Tevens zijn tot vertrek met voormelden bodem aangewezen de onlangs benoemde 18 2de luitenants der inf., de oflic.-van-gezondh. der 1ste kl. C. De Mooij, vergezeld van zijne echtgenoote, benevens de 2de luitenant der artillerie E. Stoppendaal. Naar het Vaderland verneemt, heeft de heer Vogel, die de candidatuur voor het voor zitterschap van de Eerewacht had aangenomen op voorwaarde dat de corporatiën zouden uitge- noodigd worden, omdat naar zijn meening daardoor op de meest uitgebreide wijze alle rangen en standen der residentie het best zouden vertegen woordigd worden, zich Zaterdag-avond (den laatsten dag der aanmelding) genoodzaakt gezien het voor zitterschap neer te leggen, omdat ten duidelijkste is gebleken, dat bij de corporatiën en departe menten van algemeen bestuur geen sympathie voor de eerewacht bestaat en derhalve die po gingen op dat terrein als volkomen mislukt kunnen worden beschouwd. Z. M. heelt de 2de luits. A. F. Balabréga, F. T. M. Van Dulleman en J. D. Klaasen, allen van het 5de reg. inf., in hun rang en ancienne- teit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger van Ned.-Indië; bij den plaatselyken staf benoemd lot 2den luitenant plaatselijken adjudant van de 2de klasse te Grave, den sergeant J. A. Nuy, van het 3de reg. infanterie; aan de voor den dienst in Oost-Indië bestemde soldaten J. Maul en O. B. B. Von Winkler vergunning ver leend tot het dragen der Duitsche medaille, inge steld ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871 aan H. Weinholt, te Amsterdam, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op 17 Juni 1868, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Gemengd Nieuws. In een twist, die Zondag in Den Haag tusschen A. v. S. en zijn zoon plaats had, is de laatste door zijn vader vreesdijk met een mes aan een zijner armen en aan beide handen verwond. De dader is door de politie in verzekerde bewaring gesteld. De koude der laatste dagen en vooral de nachtvorsten hebben aan de vruchtboomen, vooral perziken- en kersenboomen, veel nadeel toegebracht. Uit vele plaatsen van ons land worden daaromtrent berichten ontvangen. Onder de gesignaleerde personen, wier aanhouding wordt gelast, bevindt zich F. F. J. H. Russel, drukker en uitgever van V Ami du Limbourg en van de Nieuwsbodezich thans te Landeken (België) ophoudende, wegens eene hem door de rechtbank te Maastricht opgelegde cellulaire gevangenisstraf van drie maanden. Zondag 1.1. arriveerde te Rotterdam door den Nieuwen Waterweg, met een diepgang van 43 palmen, binnen twee uren van uit zee tot aan Rotterdam het stoomschip W. A. Schol- ten, behoorende aan de Ned. Amerik. Stoomboot maatschappij. Dit vaartuig, bestemd voor de vaart tusschen Rotterdam en New-York, munt uit door sierlijkheid van vorm, doelmatigheid van inrich ting en stevigen bouw. Het is lang 350, breed 38 en hol 29 Eng. voeten. Het heeft compound- machines van 400 paardekracht nominaal, die tot ruim 2000 paardekracht effectief kunnen wor den opgevoerd. Het schip heeft drie dekken en zes waterdichte schotten, waardoor het in zeven afdeelingen verdeeld wordt; in iedere afdeeling bevinden zich twee pompen, die door stoom of met de hand bewerkt kunnen worden. De salon en de inrichtingen voor 24 eerste en 24 tweede klasse passagiers zijn uitermate prachtig. De iuime hutten zijn zeer gemakkelijk en doelmatig. Er is tevens ruimte voor 700 emigranten. De grootst mogelijke zorg is aan de ventilatie besteed. Het koken in de kombuizen geschiedt door stoom. Eene machine levert iedere minuut eene Engel- sche gallon drinkwater. De verwarming door het geheele schip en in de hutten op dek geschiedt door verhitte lucht, waardoor het gevaar van brand vermeden wordt. Overvloedige bluschmidde- len (stoom-, handspuiten en extincteurs) zijn aan wezig; ingeval van brand is aan ieder van de bemanning bij voorbaat zijn post aangewezen. Eene ruime ziekenboeg is ingericht ter ver pleging van lijders. Een ijshok tot berging van 12 geslachte ossen, ter consumptie op de reis, bevindt zich in het voorste gedeelte van het schip. Acht groote booten bevallen ruimte genoeg om alle opvarenden te bevatten; zij zijn voorzien van bijzondere toestellen om te water te worden ge laten, die by het beproeven uitmuntend hebben voldaan. Op de brug zyn telegrafen tot bestuur van machine en roer. Het schip heeft een drie- mast-schoenertuig. De ankers worden door stoom opgehieuwd en er zijn drie stoomlieren op het dek om te laden en te lossen. De gemiddelde vaart van het schip bij den proeftocht was 14 mylen. Het is gebouwd door de firma R. Napier Sons te Glasgow, onder toezicht van Veritas en Lloyds en in de hoogste klasse opgenomen. Alle verbeteringen in het vak van scheepsbouw en al wat tot gemak en veiligheid der opvarenden kan bijdragen, is op dit stoomschip toegepast. Het maakt door zijne reusachtige afmetingen en sierlijken vorm een uitmuntenden indruk. Met volle gerustheid kan de getuigenis worden afge legd, dat het met de beste schepen, door andere natiën in de vaart gebracht, kan wedijveren niet alleen, maar de meeste zelfs overtreft. Is dit nieuwe middel van vervoer voor den handel een groote aanwinst, ook voor passagiers biedt het, door de vorstelijke pracht van de salons en de uitstekende inrichting van al het overige, zeld zaam comfort aan. De \V. A. Scholten zal ge voerd worden door kapitein J. Hus. Een Vlissinger zal aan Z. M. den Koning een zeer vreemdsoortig geschenk aan bieden, namelijk een stel massief gouden dobbel- steenen, ten gebruike bij het triktrakspel, zoo danig in een smaakvol étui liggende, dat zich het getal 25 aan het oog voordoet. De naam van den gever blijft alsnog geheimhet geschenk is vervaardigd door den heer H. C. Weyens te Vlissingen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur In het Vaderland van "Woensdag 29 April komt voor een hoofdartikel over het wetsontwerp ingediend door Mr. Van Houten, getiteld „Arbeid van kinderen. Nog een enkel woord van Ar- mand Sassen van Breda." Onder de vele waarheden die daarin worden opgesomd, komt ook voor een uittreksel uit een bulletin van Wolowski, waarvan de volgende zin snede mijne aandacht trok, omdat daarin zuiver voorkomt de waarheid, dat de arbeid van kinde ren niet de eenige kwaal is waaraan het opko mend geslacht van den fabriekarbeider lijdt, te weten „Et dehors des considérations suprêmes d'hu- manité, quand on ne devrait consulter qu'un froid calcul, n'est-ce pas gaspiller le travail humain, que d'en trop better ainsi l'application, et d'épuiser l'énergie de l'ouvrier par l'abus précoce des forces? n'est-ce pas tuer le fruit dans la fleur que de contraindre de jeunes et frêles existences k une labeur exténuante? etc. etc." Behoeft het nog te worden gezegd dat dit ook doelt op den arbeid van „gehuwde vrouwen in de fabrieken"? Kan het anders, of eene vrouw die in delicate omstandigheden verkeert, en van des morgens 6 tot des avonds 8 uren op de fabriek in staande positie werkzaam is, beant woordt bevestigend de vraag„N'est le pas tuer le fruit dans la fleur?" En welk voordeel wordt door zóo'n gehuwde fabriekarbeidster voor haar gezin behaald? Luttel weinig. Want 1°. is het vrouwenloon niet hoog; 2°. wordt er van dat kleine loon nog zooveel versnoept en verknoeid, dal er weinig overblijft (gehuwde fabriekarbeidsters zijn in den regel snoepsters); 3°. verwaarloozen zij door uithuizig heid meer in haar gezin dan zij verdienen, want het gebeurt niet zelden dat door de afwezigheid der moeder kinderen van 7 of 8 jaren nog klei nere broertjes en zusjes moeten oppassen, en het huishouden waarnemen, zij worden daardoor be let van de school gebruik te kunnen maken; de jongere kinderen verkeeren voortdurend in gevaar, want zij missen de moederlijke hoede en ver gaan dikwijls in onreinheid. Mfj is een gezin bekend waarvan de vrouw werkt op eene fabriek, en onverzorgd tehuis achterlaat vier kinderen, waarvan de oudste, een meisje van 7 jaren, de drie kleinere moet oppas sen. De vrouw gaat 's morgens te 6 uren naar de fabriek en komt le acht uren tehuis om te schoften Neenom hare kleine kinderen, die nog zóóveel verzorging vereischen, een gering deel toe te wijden van die hoognoodige hulp die hun ontbreekt; het kind van 7 jaren schilt de aardap pelen, een buurvrouw kookt die, en als het 12 uren is, de tijd dat ieder werkman gaat eten en nog eenige verpoozing heeft, begint met die vrouw het oude liedje weer van voren af aan, en 's avonds dito. Maar nu komt de Zondag, de dag der ruste; ach neen, voor die vrouw niet! want dan moet er worden gewasschen, en de geheele week is er zóóveel ongedaan gebleven, dat er geen seconde rust overblijft, ten slotte blijft er nog meer onge daan dan de laatst voorgaande week, en zoo ver waarloost de gansche huishouding. Zouden er wel slavinnen zijn die zoo'n rampzalig bestaan voortsleepten? En toch gebeurt het in ons geliefd Nederland, in deze gemeente, en dat nog wel uit eigen beweging. Is het niet treurig dat vrouwen, wier roeping eigenlijk de beharti ging van haar huisgezin is, door zucht lot uit huizigheid, snoepen en knoeien gedreven, hunne gezinnen geheel verwaarloozen? De mannen krij gen dikwijls (en veelal niet onverdiend) de schuld, dat zij des Zondags den meesten tijd in de kroeg doorbrengen en meer verteren dan hun past. Maar is het te verwonderen als de man van eene vrouw, als boven aangetoond, den Zondag bij voorkeur in de kroeg doorbrengt, omdat te huis alles overhoop ligt? Er bestaan Vereenigingen tot bescherming van dieren, tot nut van den Javaan, en meer andere, met een loffelijk doel in het leven geroepen. Zou er ook geene Vereeniging kunnen komen tot be scherming van dergelijke ongelukkige natuurge- nooten Zoo'n Vereeniging kon voor de fabriek arbeiders doen wat Mr. Van Houten voor

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2