LEIDSCH DAGBLAD. N°. 43(54. A0. 1874. Maandag 4 Mei. STARS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE* Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17^. Groolere letters naar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der wet \an 29 Juni 1851 (Staatsblad n°' 85), in zijne vergade ring van heden, het kohier der plaatselijke directe belas ting voor het jaar 1874 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente (financieele afdee- ling), gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd; terwijl binnen dien tijd elke op liet kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovenge noemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 April 1874. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geene personen aan de Mazelen zjjn over leden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 2 Mei 1874. LEIDEN, 2 Mei. Hedenmiddag te 2 uren aanvaardde de heer A. P. N. Franchimont de betrekking van buiten gewoon hoogteeraar in de wis- en natuurkunde aan deze hoogeschool met het houden eener rede voering over de chemie in het groot auditorium van het academiegebouw. Die redevoering had ten grondslag de verschillende richtingen dier weten schap aan te toonen, en levens een blik te werpen op de wijze hoe zjj vroeger werd toegepast; ook hoe zij in onzen tijd wordt beoefend en wat men er voor 't vervolg van zal mogen verwachten, deed spreker in zjjne rede uilkornen. Naar wij vernemen is de heer F. Blumentrilt, onder-kapelmeester hij de schutterij te Rotterdam, door commissarissen van de Maatschappij voor Toonkunst en de Commissie voor de schutterij- muziek tot kapelmeester bij het muziekcorps der dd. schutterij alhier benoemd. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 9099 vol wassen personen en van 3339 kinderen. Volgens de lijst, door Gedeputeerde Staten dezer provincie opgemaakt, zijn van de hoogst aangeslagenen in dit gewest 229 verkiesbaar voor de Eerste Kamer. De hoogst aangeslagene is Z. K. H. prins Frederik met ƒ16660.113 en de laagste de heer A. J. F. Burger te Rotterdam met 847.13. Van de 10 candidaterj, gisteren in Den Haag opgekomen voor de akte in de Fransche taal, werden er 4 afgewezen en 6 toegelaten, als: mej. A. M. Foretti en Ch. M. A. Gabry, uit Rijswijk, J. Muns, uit Den Haag, M. W. C. J. Piper, uit Zoetermeer, J. Verschoor, uit Delft, J. F. Kramers, uit Voorschoten. Voorts werden geëxamineerd voor de handwerken 13 candidalen, waarvan 3 werden afgewezen en 10 toegelaten, als mej. E. C. Arends, M. Cooke (alleen voor nut) M. Van der Horst van Lil, T. Jorissen, W. A. Kam, P. J. Leyden, J. J. Nobel (alleen voor nut) P. Vonk en Henkemans, allen uit Rotterdam, F. M. Bruschwiler, uit Delfshaven. Uit Stompwijk wordt ons gemeld: Donder dag j. 1, werd in onze gemeente feest gevierd door een paar ouden van dagenhet waren C. Van der Meer en zijne echtgenoote die hun gou den bruiloft vierden. De goede oude lieden had den er echter niet op gerekend zooveel deelne ming in hunne vreugde te zullen ondervinden. De bouwman C. v. L. alhier kwam op het denk beeld, hun in staat te stellen tot den aankoop van datgene wat men bij ons in plaats van een kaartje als huwelijksbekendmaking bezigt, en bijna algemeen werd dal door hen verspreidhet werd door ieder met. graagte aangenomen. Een twaalf tal bouwlieden deden het echtpaar het genoegen aan, om hunne rijtuigen in te spannen, en hen kerkwaarts te rijden vergezeld van vrienden en magen. Na afloop der godsdienstige plechtigheid ging men, als waren het pasgehuwden, spelerijden en werd besloten met een goeden maaltijd, waar aan niets ontbrak dat de feestvreugde verhoo- gen kon. Het stoomschip Java, kapt. Gollards, is den 29sten April van Batavia naar het Nieuwe- diep vertrokken. De zitting der Tweede Kamer van heden was geheel gewijd aan de beraadslaging over arl. 1 van het wetsvoorstel Van Houten en de daarop voorgestelde amendementen door de heeren Kuyper, Gratama en Van den Berch van Heem stede. De meeste sprekers verklaarden zich voor het amendement van den heer Van den Berch van Heemstede strekkende om het verbod van kinderarbeid alleen uit te strekken tot mijnen en fabrieken voor kinderen beneden de 12 jaar. Maandag voortzetting. Het bekende ontwerp voor een nieuw programma der liberale partij, dezer dagen door ons medegedeeld, zal op 7 Mei a. s. te Amsterdam worden behandeld in eene vergadering der Kies- vereeniging Burgerplicht, tegelijk met de ver gadering der Kiesvereeniging De Grondwet, over hetzelfde onderwerp. Naar men verneemt, zal Z. K. H. de prins van Oranje, vergezeld van den Russischen gezant in Den Haag en den consul-generaal van Rusland te Amsterdam, Z. M. den Keizer van Rusland den 12den Mei te Venlo afwachten en verwelkomen. Door de kiesvereeniging Burgerplicht te Rotterdam zijn de heeren Hoynck van Papen- drecht, Viruly, Mees, Roesl van Limburg, De Cock, Verniers van der Loeff en Smith tot can- didaten voor de Prov. Staten geproclameerd. Door den Raad der gemeente Woerden is gisteren tot gemeente-architect benoemd de heer L. Arnold, adjunct-directeur aan de Ambachts school te Rotterdam. Bij de aanstaande feesten te Amsterdam zullen uil het garnizoen te Haarlem op 10 dezer derwaarts vertrekken twee escadrons van het 3de regiment huzaren en uit het garnizoen van Den Haag een escadron van het 1ste regiment huza ren met de muziek van dat regiment, welke troe pen weder den 13den daaraanvolgende hunne garnizoenen zullen rejoigneeren. Het escadron van het lsle regiment huzaren zal hel escorte van den Keizer van Rusland uitmaken. Bij het Depart, van Koloniën is dezer dagen uit Atjin een reeks prachtige photographische afbeeldingen van den Misigit, den Kraton en andere gezichten uit hel schoone land ontvangen. Deze photographieën, vervaardigd door beambten van het topographisch bureel, zullen Z. M. den Koning worden aangeboden. Eerlang zal een fraaie teekening van den Kraton, met ophelderenden tekst, uitgegeven worden ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden in Atjin. De Nederlandsche kunstschilders willen den Koning een geschenk aanbieden, bestaande in een aantal miniaturen, smaakvol in een lijst ver- eenigd. Aan den verbindings-spoorweg Nieuwe SchansIhrhove op Duitsch grondgebied wordt reeds op drie verschillende plaatsen gewerkt en het voornemen bestaat om, zoodra de weg aan beide zijden tot de Eems zal zijn genaderd, aan de Nederlandsche Spoorweg-maatschappij de uitnoodiging te richten, hare treinen tot daarheen te laten loopen, terwijl dan de Regeering van Oldenburg hetzelfde zou doen van de andere zijde. De passage over de Eems zou dan, tot aan het gereed zijn der Eemsbrug, onderhouden wor den door een stoomboot. Door den heer Mr. C. G. E. A. baron Van Lamsweerde, onlangs te Arnhem overleden, is o. m. een legaat vermaakt aan het Roomsch- Katholiek parochiaal kerkbestuur van St. Wal- burgis, en dat van St. Eusebius aldaar, ieder groot 3500, benevens een van gelijk bedrag voor de nieuw op te richten kerk nabij den Velperweg. Jhr. J. F. Ridder de van der Schueren te 's Hertogenbosch heeft gisteren, bij gelegenheid zijner vijftigjarige echtvereeniging, aan de St.- Janskerk aldaar een groot prachtvenster ten ge schenke gegeven voorstellende het huwelijk; tot onderwerp is gekozen de echtvereeniging van Pepijn van Landen en Itisterga. Het is eene prachtige compositie, ontworpen door den architect Hezen- mans. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 6 Mei. De Minister van Financiën maakt bekend dat dezer dagen, namens een roomsch-katholiek geestelijke, aan den ontvanger der registratie en domeinen te Goreum eene som van ƒ111.45 ten behoeve van 's Rijks schatkist is ter hand gesteld. Z. M. heeft herbenoemd: tot burgemeester van Elsloo D. De Wit; tot burgem. van Neer P. Theelen; benoemd, tot proc.-generaal in de kolo nie Suriname den heer Mr. F. H. Van AlTelen van Oorde, lid van het hof van justitie in die kolonie; den luit.-ter-zee 2de kl. E. P. H. graaf Van Limburg Slirum, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen; den kapt.-luit.-ter-zee B. D. Van Trojen en den officier van administr. 2de kl. F. W. L. A. Hirschmann, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indiê en 24 April van daar in Nederland teruggekeerd, op non-activiteit gesteld; den scheepsklerk F. Len sing met den 6den dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord; aan H. F. E. Van der Hagen, politiedienaar te Amsterdam, als bljjk van goedkeuring en tevre denheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op 7 Mei 1852, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Gemengd IVieuws. Aan boord van het schip Hollandia, van Batavia in Texel binnen, bevindt zich eeu fraaie tijgerkat, geschenk voor het Zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra. Naar aanleiding van het bericht, dat

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1