LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4363. A0. 1874. Zaterdag 2 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17A- Grootere letters naar plaatsruimte. OV/j: BROODFABRIEK. „Goede wijn behoeft geen krans," 't wordt zoo dikwijls beweerd, dat men haast zou vergeten dat dit overoude spreekwoord, althans in algemeenen zin gebezigd, niet altijd toepasselijk is. Niet ieder toch is in staat te oordeelen over de hoedanigheid van den wijn, in ruimer beteekenis gesproken, van de levensmiddelen, waarvan hij zich bedienl, en daarom is het somtijds noodig ook het goede van een kransje, ja een extra kransje te voorzien. Daartoe willen ook wij trachten mede te werken, vooral waar het geen wijn, geen arlikel van weelde betreft, maar de allereerste levensbehoefte van arm en rijk, het brood. Juist omdat het brood ook voor de lagere klassen der maatschappij een onmisbaar voedings middel is, moet het niet alleen zoo goed, maar tevens zoo goedkoop mogelijk zijn, en aan die beide vereischten voldoet zeker bij uitnemendheid het brood, dat de Leidsche Broodfabriek ons levert. Uit het verslag toch, den 25sten Maart 11. op de gewone algemeene vergadering uitgebracht, bleek dat, by een vergelijking met een veertiental steden van ons land, waaronder de volkrijkste, zooals de hoofd-, de residentie- en de tweede koopstad voorkomen, te Leiden gedurende het jaar 1873 het goedkoopste gebuilde brood was te bekomen, terwijl de prijs van ongebuild brood en rogge brood alleen te Amsterdam iets lager was dan bij ons ter stede; want dat laatstgemelde brood* soort ook te Groningen en te Leeuwarden voor geringer prijs was te verkrijgen, mag minder in aanmerking komen, dewijl in die streken de consumptie van roggebrood veel grooter is dan bij ons. Vraagt men nu of zonder broodfabriek het brood te Leiden ook volgens dien betrekkelijk lagen prijs zou zijn te verkrijgen geweest, dan meenen wij op goede gronden ontkennend te kunnen antwoorden. Uit dezelfde vergelijkende tabel toch, waaraan wij bovengenoemde bijzonderheid ont leenden, blijkt dat in steden waar broodfabrieken zijn gevestigd, de prijs b. v. van het gebuilde brood gedurende 1873 betrekkelijk slechts weinig verschilde, gemiddeld '/2 cent per kilogram, terwijl daarentegen b. v. te Middelburg, waar geen broodfabriek wordt gevonden, diezelfde soort, hoe wel ze er nagenoeg niet gebruikt wordt, onge veer 12 cent per kilogram hooger komt te staan dan te Leiden. Dat verbazend groote verschil is nu wel voor een gedeelte daaraan toe te schrijven, dat gebuild brood er slechts bij wijze van lekkernij voorkomt, maar ook het ongebuilde brood, dat er het gewone dagelijksche voedsel uitmaakt, is er nog 2"/a cent per kilogram hooger dan bij ons, ja te Bergen op-Zoom, ook zonder fabriek, bedraagt het verschil met Leiden zelfs 4'/a cent. Die statistieke opgaven bewijzen zeker ten duide lijkste dat wij 't voornamelijk aan onze Brood fabriek te danken hebben, dat door een heilzame concurrentie de broodprijzen bier ter stede gedu rende het afgeloopen jaar betrekkelijk zoo laag zyn geweest, wat bij den hoogen stand der graan prijzen in datzelfde tijdvak en de daaruit onver mijdelijk gevolgde duurte van zoo groot gewicht was vooral voor de lagere volksklasse. En die gunstige verhouding werd niet verkre gen ten koste der werklieden. Aan geen fabriek alhier toch werden zoo hooge loonen uitbetaald als aan de Broodfabriek, zoodat het laagste week loon in het afgeloopen jaar f 9,25 heeft bedragen. Bovendien is het werk er niet zwaar, de werktijd matig, de werkplaats luchtig en aangenaam. Ook de broodslijters konden bij ijver en oppassend heid een fiksch weekgeld verdienen, en wanneer men dezen bij het aan de inrichting zelve werk zame personeel rekent, komt men tot het resul taat dat de Leidsche Broodfabriek aan tweeënzes tig personen een voldoend, aan sommigen hunner zelfs een ruim bestaan verschafte. Evenmin hadden de aandeelhouders zich te be klagen, want het dividend over het afgeloopen jaar bedroeg f 10 per aandeel. Voor een vennoot schap, wier hoofddoel is bevordering van bet alge meen welzijn en dus levering van haar fabricaat tegen den laatst mogelijken prijs, zou men die winst wellicht te hoog kunnen noemen, doch dan zou men onbillijk oordeelen. Men moet in aan merking nemen, dat zij moest worden berekend per kilogram, en daar nu de fabriek in 1873 voor 322100 aan brood verkocht en een totaal bedrag van 5000 aan winst uitbetaalde, springt het terstond in het oog, dat men, door het kilo gram brood '/a cent lager te stellen, in plaats van winst een aanmerkelijk verlies zou hebben gehad. Wat de qualileit van het brood betreft, een ieder kan zich daarvan dagelijks overtuigen, ware het ook al niet, dat in het verslag de kanalen worden opgegeven, waaruit de fabriek hare grond stoffen heeft bekomen, zooals bloem, meel, melk en gist, terwijl bovendien het fabrieksbrood nog de verdienste bezit van aan het juiste gewicht te beantwoorden. In allen deele kan dus worden getuigd dat ook in het afgeloopen jaar de fabriek volkomen aan haar doel heeft beantwoord, het verschaffen van goedkoop, goed en volwichtig brood, terwijl zij tevens een uitstekende geldbelegging aanbood, voor velen een bron van welvaart opleverde en een heilzame concurrentie onderhield. Het debiet is dan ook aanhoudend toegenomen, maar toch niet in die mate als waarin men dat mocht ver wachten. Van de 4'/2 millioen kilogrammen, waarop de jaarlijksche broodconsumptie te Leiden wordt geschat, leverde de Broodfabriek in 1873 1669876 kilogram, een cijfer, wel hooger dan men het bij de oprichting der fabriek had ge raamd, maar dat toch nog aanmerkelijk kan toe nemen. Daarom zeiden wy aan het hoofd dezer regelen, dat ook voor goeden wijn een krans niet overbodig is, al kan hij dien volgens het spreekwoord wel missen. Zooveel is zeker, dat de concurrentie tusschen de bakkers en de Brood fabriek altijd komt ten bate der ingezetenen. LEIDEN, 1 ITI cl. Gisteren had alhier de algemeene vergade ring plaats der aandeelhouders in de naamlooze vennootschap „Leidsche Bouwvereeniging" onder leiding van Prof. Heynsius. De secretaris bracht verslag uit omtrent de werkzaamheden gedurende het afgeloopen jaar. Zes huisjes werden aange kocht en behoorlijk in orde gebracht, onder het belangloos toezicht van den bouwmeester B. Van Driel. Zij slaan onder eene lijst in de Hoefstraat en voldoen zeer aan de behoefte. Ter bebouwing met vier burgerhuizen en 12 arbeiderswoningen, werd door het Gemeentebestuur het terrein naast het voormalig Nosocomium, op verzoek van het bestuur der Bouwvereeniging, kosteloos afgestaan. De bestekken van aanbesteding door den architect Mulder bewerkt, liggen gereed en plannen zijn in de vergaderzaal tentoongesteld. Uit de rekening bleek, dat de toestand der Maatschappij gunstig was te noernen en een divi dend van 4 pCt. over de gestorte gelden kon worden uitgekeerd. De vergadering besloot dit dividend niet uit te betalen, maar de gelden in de kas te storten. In plaats van het overleden lid van het be stuur, de heer Brandholf Isselman, werd benoemd de heer H. A. Schmier, en in plaats van het aftredend lid, Prof. Rauwenhofï, de heer S. B. Vos. Heden is alhier bevorderd tot doctor in de rechten: de heer A. E. Pool, geb. te Pasoe- roean, met Stellingen. Van de 10 candidaten, gisleren voor de Commissie in Zuid-Holland opgekomen voor de akte in de Engelsche taal, werden toegelaten mej. S. M. Balen, M. De Jager, L. M. Landheer, W. H. Van der Meer, F. C. R. Opzoomer, E. M. Philips, allen uit Rotterdam; mej. D. E. J. Werf, uit Den Haag. Ook werden geëxamineerd voor de akte in de vrouwelijke handwerken 14 candi daten; toegelaten: mej. J. M. Dros, uit Leiden, alleen voor smaak; mej. J. P. M. H. Gordon, uit Bodegraven; mej. M. Jansen, uit Voorschoten, alleen voor nut; M. E. Kelder, uit Leiden; mej. Th. C. Leeuwendal, uit Den Haag; mej. M. M. Selier, P. C. Schalkers en J. J. Tam, allen uit Leidenmej. S. C. Van den Worm, uit Leiden, alleen voor nut. Na vergelijkend examen, afgenomen door de hh. Dunkier in Den Haag en Wetrens te Leiden, is voor de betrekking van kapelmeester bij het muziekcorps der dd. schutterij alhier een dubbel tal opgemaakt, bestaande uit de hh. Rudersdorf en Blumentritt, van Utrecht en van Rotterdam. Naar wij vernemen heeft gisteren de heer W. G. Mooy, stationschef alhier, vóór zijn aan staand vertrek naar Amsterdam, van de beambten van het go«deren- en telegraafkantoor een prachtig muziekalbum ontvangen met hunne portretten, en van de beambten aan het plaatskantoor twee fraaie candelabres. Gedurende de maand April zijn in de Volksgaarkeuken alhier afgeleverd 3240 portiën, als: 2998 warme spijs, 195 vleesch en 47 spek. Tot leden der examen-commissie voor de akten van M. O. zijn benoemd voor wis- en natuurkundige wetenschappen, zeevaartkunde, tee kenen, boelseeren, gymnastiek en landbouwkunde: tot lid en voorzitter dier commissie Dr. M. Salverda; tot leden Dr. G. F. W. Baehr en A. J. Van Pesch te Delft; Dr. C. P. Burger, te Leeu warden; Dr. P. H. Schoute, te Nymegen; Dr. F. W. C. Krecke, te Utrecht; Dr. J. Bosscha Jr., te Delft; Dr. J. W. Gunning, te Amsterdam; Dr. L. A. J. Burgersdijk, te Deventer; L. Janse Bz., te Amsterdam; B. De Poorter, te Amsterdam; E. Gugel, te Delft; E. Lacomblé, te Delft; Dr. T. Zaaijer, te Leiden; E. De Jong, te 's-Hertogen- bosch; Dr. O. Pitsch, te Wageningen; Mr. J. P. Amersfoordt, te Haarlemmermeer; R. W. Boer, te Warnsveld; voor Ned. taal en letterk. en de geschiedk. wetenschappen, staathuishoudkunde, han delswetenschappen, de levende talen en hare let terkunde en het schoonschrijventot lid en voorzitter dier commissie Dr. D. J. Steyn Parvé; tot leden Mr. P. Romeyn, te Middelburg; Dr. J. H. H. Hülsmann, te Tilburg; E. H. C. Schaefer, te Roermond; Dr. J. Dornseiffen, te Amsterdam; Dr. J. C. Matlhes, te Groningen; Mr. H. Ter Haar Bz., te Deventer; L. Chatelain, F. S. Gornm, heiden in Den Haag. De examens worden ge houden de eerste te Delft, de laatste in Den Haag. In de voor eenige dagen gehouden verga dering der koninklijke academie van wetenschap-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1