Rochemont, verlof verleend tot het aannemen der versierselen respect, van grootkruis en van ridder 1ste klasse der Hertogelijk Saksische Huisorde van Ernest, hun door Z. H. den Hertog van Saksen-Goburg-Gotlia geschonken. Z. M. heeft aan J. H. graaf van Rechteren Limpurg, te Dalfsen, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4de klasse der Kroonorde, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken; J. B. Hugen- holtz benoemd tot lsten luitenant bij het corps Koninklijke scherpschutters van de Veluweden luitenant-ter-zee 2de kl. T. Dalhuizen en den adelborst 1ste kl. C. M. Kooy, op hun verz., met den laatsten dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen; bepaald, dat in dit jaar de bij art. 29 van het Reglement voor het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, bedoelde commissie tot het afnemen van het eindexamen van de adel borsten der 2de klasse, zal bestaan uit: den heer J. M. Obreen, voorzitter der commissie tot het examineeren van zeeofficieren enz., als voorzitter den kapitein-ter-zee R. L. De Haes, non-actief; de kapitein-luitenants ter zee A. Dronkers, com mandant van het stoomschip Valk, J. B. A. De Josselin de Jong, non-actief; en den luit.-ter-zee der 1ste klasse Jhr. E. P. E. De Sluers, lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren enz., als leden; den adelborst 1ste klasse Jhr. D. Van Heemskerck van Beest, op zijn verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen. Z. M. heeft aan den onderintendant 2de klasse bij de milit. admin, van het leger in Ned.-Indië P. F. Kraal, en aan den off. van gezondheid 2de kl. bij dat leger Dr. C. H. A. "Westhoff, verlof verleend, den eerste tot het aannemen der decoratie van ridder der orde van de Kroon van Italië, hem door Z. M. den Koning van Italië geschonken, en den laatste tot het aannemen der medaille voor niet-strijdenden, ter herinnering aan den oorlog van 18701871, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken. Gemengd Nieuws. Terwijl Dinsdag-avond te 9 uren in het Hotel neufKalverstraat, te Amsterdam, de dienstmeid en de kruier bezig waren glazen te lappen achter in het gebouw, vielen beiden door de lantaarn. De meid bleef in de ruiten hangen en werd bezeerd; de kruier kwam er zonder letsel af. De Arnh. Ct. deelt mede, dat de over leden mevrouw Elkstein, die bij testament haar vermogen aan de vrijmetselaren vermaakt heeft, niet wel bij het hoofd was. Bij gelegenheid van eene reis van Parijs naar Wurtemberg moet zij, naar men zegt, door een val of schok op een spoorweg in haar verstand zijn gekrenkt. Daarna is zij in Cansladl onder de hoede geweest van Dr. Körner. Maar sedert, bij inspanning, tegen over vreemden uiterlijk vrij wel, was de vroeger zoo geestige vrouw voortdurend onderhevig aan zinsbegoochelingenvooral van het gehoor. Zij leed zeer, doordien zij voor hetgeen zij zag en de stemmen haar zeiden, bij anderen geen geloof vond. Men meldt uit Schoonhoven: Zondag- namiddag overleed plotseling de huisvrouw van zekeren schipper D. B. alhier, 't Schynt dat daar door eenige verdenking is ontstaan; althans. Dinsdag avond arriveerde alhier de officier van de Recht bank te Rotterdam, om een onderzoek in loco in te stellen. Na de lijkschouwing ving een lang durig getuigverhoor aan, dal tot zeer laat in den avond werd voort gezet. Naar men verneemt, is een nader onderzoek op Woensdag bepaald. Greld- en effectemuarkt. Amsterdam, van 22 tot 27 April 1874. Over het geheel blijft ons publiek zeer terug getrokken en wantrouwend den loop der zaken gadeslaan en stoort het zich weinig aan de emotiën welke de Duitsche en Engelsche beurzen in de laatste week ondervonden en wy gelooven dat men er wel aan doet zich voorshands met eene afwachtende houding tevreden te stellenwij leven nog altijd in het tijdperk van het „zuive ringsproces" en dat er véél te zuiveren valt heb- Len nog de laatste dagen geleerdAan dat rustige toezien moet het dan ook worden toegeschreven dat, niettegenstaande de groote fluctuatiën der genoemde beurzen, onze markt in verhouding zeer weinig verandering onderging en slechts in enkele soorten, b. v. in de Peruanen, de Londensche en Oostenrijksche loten de Duilsche beurzen nage volgd werden. De meeste handel die er plaats had, geschiedde dan ook voor buitenlandsche rekening en alleen de meest solide soorten vonden voor geld belegging binnenlandsche koopers. Ondertusschen is het niveau dezer effecten over het geheel steeds rijzende, terwijl voor de minder solide steeds min der besteed wordt. Al mag het een paradox schijnen, als wij zien dat Peruanen in korten tijd circa 10 pCt. gerezen en Turken en Egyptenaren zich deze week zeer ferm gehouden hebben, toch durven wij onze stelling volhouden, daar die rijzing enkel steunt op berichten van nieuw ontdekte guano-lagen, welke berichten nog altijd op bevestiging wachten, terwijl ook de openbaarmaking van het budget van Turkije zoo min als het slagen van den Khedive met het doen van eene binnenlandsche leening inderdaad geen recht geven om de fondsen van die staten hooger waarde toe te kennen. Wat het Turksche budget betreft, bevat The Economist een belangrijk artikel, dat wel geschikt is om ieder, die er zich eenige illusie van maakt, totaal te genezen. De Noord-Amerikaansche spoorwegfondsen-markt stond wederom ten doel van den strijd der par tijen, waarin de ongunstig gezinden de overhand behielden. "Verscheiden soorten leden opnieuw groote verliezen, terwijl slechts enkele iets won nen. Het waren vooral de Aandeelen Chicago en North-Western, Illinois, Eries, Union Pacifies en Milwaukee, die groot verlies leden, waarin ook de obligatiën van alle vermaagschapte maatschap- pyen deelden. BUITENLAND. Frankrij 1 De graaf van Chambord is den 23sten dezer van Weenen naar Frohsdorf vertrokken en men verzekert dat hij sedert dien tijd Frohsdorf niet verlaten heeft. De bekende schilder Octave Tassaert te Parijs heeft zich door verstikking met kolendamp het leven benomen. De overledene was een verdien stelijk man in zijn vak en had vele onderschei dingen en medailles verworven, o. a. op de wereldtentoonstelling van 1855. Ten gevolge van een verzwakking der oogen verkeerde hij in de diepste ellende. Duitschland.. De Bondsraad heeft de legerwet en de wet op het Rijkspapier met algemeene stemmen aan genomen en den Keizer ter bekrachtiging toege zonden. Daar de Academie voor Beeldende Kunsten te Munchen sinds eenigen tijd zoo druk wordt be zocht, dat de leerzalen te klein zijn geworden en men reeds particuliere lokalen heeft moeten huren, hetgeen niet alleen veel kosten, maar ook voor het onderwijs veel ongerief te weeg brengt, heeft het departement van Eeredienst en Onder wijs besloten, bij den Landdag eene som van een half millioen gulden aan te vragen, voor een gebouw, uitsluitend ten behoeve van het onderwijs by die instelling. 8panje. In den Times komt een telegram voor uit Madrid, waarin de hartelijke ontvangst, die Primo de Rivera bij zijne aankomst te Madrid te beurt viel, wordt medegedeeld. Langs den geheelen weg, dien hij moest afleggen, werd hij door de leven digste toejuichingen van het volk begroet. Hij werd naar huis gebracht in een der wagens van de ambulance, die door de dames van het Roode Kruis, met de hertogin Medina Coeli aan het hoofd, bestuurd wordt. Uit Barcelona wordt getelegrapheerd, dat alle moeielijkheden lusschen Saballs en Don Alphon- sus uit den weg geruimd zijn. Don Alphonsus zou spoedig Catalonië binnentrekken; een batal jon zouaven maakte zich gereed hem te Campre- don te ontvangen. Saballs zou nog altijd te Per- pignan zijn. Oostenr.-Hong. IMLonar-cliie. Het Huis van afgevaardigden heeft gisteren bij de tweede lezing, hoofdzakelijk volgens de voor stellen der Cornmisiie, de Kloosterwet aangeno men. Op art. 18 is een amendement goedgekeurd, waarbij bepaald is dat aan kloosterlingen nooit disciplinaire straffen kunnen opgelegd worden wegens het opvolgen der wet, of die hun de uit oefening der staatsburgerlijke rechten onmogelijk maken. Op art. 29 is het amendement Kopps aangenomen betreffende het periodiek bezoeken van alle kloosters door de landsautoriteiten. De verdere amendementen zyn verworpen. Telegrammen. WASHINGTON, 28 April. Het postverdrag rnet Frankrijk is onderteekend. ATHENE, 28 April. Het Ministerie heeft aan de Kamer medegedeeld, dat het zijn ontslag heeft gevraagd. MADRID, 29 April. Serrano heeft getelegra feerd, dat de vijandelijkheden hervat zijn. Concha heeft eene positie bij Munecas ingenomen en Ser rano zulke positiën, dat hij de bewegingen van Concha kan ondersteunen. Het vuur heeft bij het vallen van den avond opgehouden. Het zou den volgenden avond weer beginnen. LONDEN, 29 April. Het alhier gevestigd Comité voor Spaansche schuld heeft de Pagarès op de Rio Tinto-mijnen, die een gedeelte van den waarborg tot betaling der vervallen coupons van de (buitenlandsche) schuld vertegenwoordigen, ontvangen. De Pagarès op de nationale goederen worden verwacht. PARIJS, 30 April. De uitgave van de Union démacratique de Seine-et-Oise is verboden wegens het voeren eener polemiek waarin tot haat jegens het gouvernement en tot verachting van het leger wordt aangezet. BRUSSEL, 30 April. De stad Luik heeft eene leening aangegaan van 15 millioen met het ban kiershuis Errera en Oppenheim, van Brussel. BARCELONA, 29 April. De pastoors Prades en Flix hebben zich, met 1500 man, door ver raad meester gemaakt van Alforga, in Tarragona, en aldaar den alcade, benevens 26 vrijwilligers, doen fusilleeren. Ten gevolge van deze gruwelijke daad heeft de kapitein-generaal bepaald, dat elk te Alforga geboren Carlist, die met de wapenen in de hand wordt gevat, zal doodgeschoten worden^ Laatste berichten. In de zitting der Tweede Kamer van heden werd over het voorstel van den heer Van Houten over den arbeid der kinderen door de heeren Mackaij, Bredius, Van Loon, Wintgens, Van den Berch van Heemstede, De Bruijn Kops, C. Van Nispen, Saaijmaus Vader, Fabius en Bergsma het woord gevoerd. Op enkele uitzonderingen na waren allen voor het hoofdbeginsel tot beperking van den arbeid der kinderen, maar de meesten ook tegen het samenvoegen daarmede van de quaestie van den leerplicht; de heeren Wintgens en Fabius waren er voor. Morgen is de heer Van Houten aan het woord. De Minister van Oorlog heeft openlijk zijne bijzondere tevredenheid betuigd aan den kapt. C. Van Lemmeren, voor zijn ijver en nauwge zette plichtsbetrachting als plaats, adjudant (tevens waarn. plaats, commandant) te Wierikerschans, zoo ook aan de kapiteins Joost en Van Rijen, voor de wijze waarop zij hunne betrekking, de eersten by de normaal-schietschool en de laatste van regiments-adj. hebben vervuld. Door de heeren Beijnen, Rutgers, Mulder, Jaeger er. Frankamp, allen leeraars aan het Haagsche gymnasium, is aan den gemeenteraad een memo rie toegezonden naar aanleiding van het voorstel door curatoren van die instelling aan den Raad gedaan, om geen uitvoering te geven aan het besluit tot verhooging van het minerval. Daarbij geven zij te kennen dat bedoeld besluit berust op eene dwaling omtrent de feiten, daar het gymna sium wel degelijk door zonen van niet gegoeden wordt bezocht. De 2de luit. der artill. bij het Oost-Indisch leger E. Stoppendaal zal in de helft der volgende maand de reis naar Java medemaken met het stoomschip Conradde 2de luit.-kwartierm. K. F. C. Van Vliet Harsveldt, die voor 5 jaren van het leger hier te lande gedetacheerd is bij dat in West-Indië, vertrekt in het begin van Juni naar Suriname met het schip Henriette. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2