ging Leiden, Vereemging 's-Gravenhage, Eendracht van Amsterdam, Claudius Givilis van id., artil lerie-vrijcorps van den Helder, Weerbaarheid te Dordrecht, Vereeniging Doesburg en omstreken, voor Vaderland en Koning te Breda en id. te Haarlem. HH. KK. HII. de Prinsen Hendrik en Alexan der hebben toezegging gedaan dat zij den strijd met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren. Z. M. de Koning zal bij zijne komst op het ter rein begroet worden door den zang van de lie dertafel „Kunst en Vriendschap." Door den heer J. Pilartz te Amsterdam is eene feesikokarde verkrijgbaar gesteld, die èn om de nette uitvoering èn om den geringen prijs op merking verdient. Zij bestaat uit het photographisch portret van Z. M., omgeven door de oranje en nationale kleuren. In het oranje staan de jaar tallen 184974. Bovenaan is eene vergulde kroon aangebracht, waarachter eene naald ter aanhech ting. Onder de menigte van versierselen ter ge legenheid van het Kroningsfeest vervaardigd, komt aan deze eene eervolle vermelding toe. Van de 25 vrouwelijke candidaten die in Den Haag examen hebben afgelegd voor de akte van hulponderwijzeres, zijn 10 algewezen en 15 toegelaten, te welen mej. J. A. M C. Baerselman, uit Den Haag; G. M. Berg, uit Dordrecht; M. C. Berenbak, J. M. Beukman, M. Bulkleij, A. S. J. Garbentus, C. I. H. Castens, A. Coenen, uit Den Haag; S. J. Van Deventer, uit Dordrecht; C. M. Van der Gaag, M. J. Houtman, M. C. Van Randwijk, S. W. S. Roobol, M. I. Wiel en E. Zweegman uit Den Haag. De Minister van Binr.enlandsche Zaken brengt ter algeraeene kennis, dat het toelatings examen, bedoeld bij art. 21 van de voorwaarden om aïsr' kweëkeling aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden opgenomen, zal plaats hebben op Maandag 6 Juli e. k. en volgende dagen; dat zij, die tot dit examen wenschen toegelaten te wordeh, zich vóór of op 15 Juni e. k. bij den directeur der school moeten aanmelden. Bij besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie werd de eventueel noodige herslemming Ier vervulling der vacatures, ontstaande door de periodieke alt reding van leden van de Provinciale Staten, bepaald op 21 Mei a. s. Uil overweging dat het, wegens de op dien dag in de gemeente Rotterdam voorgenomen feestviering, wenschelijk moet worden geacht, voor bovenvermelde her stemming zoo noodig een anderen dag aan te wyzen, hebben zij besloten dat de even tueels herstemming in de betrokken hoofdplaatsen der kiesdistricten en in die der onderkiesdis tricten zal plaats hebben op Dinsdag 19 Mei e. k. In de legerplaats te Milligen zal in het najaar kampeeren de 2de divisie infanterie, be staande uit: het 4de en 7de regiment infanterie; het 3de en 4de escadron van het 1ste regiment huzaren; alle veld-escadrons van het 3de regi ment huzaren; de 4de, 15de en 5de veld-batlerij en '/2 compagnie van het bataljon mineurs en sappeurs. Uit aanmerking van de voortdurende koude des nachts heeft de Minister van Ooi log bepaald dat aan alle militaire wachten des Rijks tot den 15den der volgende maand brandstoffen zullen worden verstrekt. Van den 28sten dezer is van Reuters office het volgende telegram uit Penang ontvangen: 8000 Aljineezen vielen den llden April de posi ties der Nederlanders te Atjin aan; zij weiden echter teruggeslagen. Den löden daarop deden zy een aanval op den Kraton en werden opnieuw teruggeslagen. Het gevecht duurde 8 uren. Alle Nederlandsche troepen namen daaraan deel, zy verloren 6 dooden, onder welke 2 officieren, en 60 gewonden. Dagelijks wordt een nieuwe aan val verwacht. De troepen zouden groolendeels den 28sten dezer vertrekken, met achterlating van 2500 man te Atjin. [De data in dit laatste telegram vermeld stem men overeen met die, waarop volgens den 18den en 22sten dezer ontvangen Regeeringstelegrammen gedagteekend Atjin 14 en 17 April, ontmoetingen met den vijand plaats hadden. In het eersle meldde generaal Van Swieten, dat een aanval gedaan werd door 200 man, die gemakkelijk werd afgeslagen; in het tweede berichtte de op perbevelhebber, dat de troepen bij eene verken ning verder gingen dan noodig was, en dienten gevolge werden teruggeslagen. Ten aanzien van dit laatste is dus Reuter's bericht niet juist. Het slot van zijn bericht stemt daarentegen weder vrij wel met het gisteren ontvangen Regeerings- telegram overeen.] Gisteren is Zr. Ms. monitor Krokodilcom mandant G. ByI de Vroe, van Dordrecht naar Hellevoetsluis gestoomd, om vervolgens naar Vlis- singen te vertrekken, ten einde deel uit te maken van het eskader, dat aldaar bij gelegenheid van het embaikemenl van Z. M. den Keizer van Rusland zal gestalionneerd worden. Het geschenk, dat van wege het Groother togdom Luxemburg Z. M. den Koning bij het zilveren feest zal worden aangeboden, zal, naar men verneemt, bestaan in een prai.hlig gewerkt antiek schild, voorstellende de Aegis, het schild van Zeus door Hephestos vervaardigd. Zondag 1.1. vierde de heer Roters, kapelaan bij de R. K. gemeenle te Oudewaler, den dag waarop hij voor 25 jaren tot priester werd ge- wyd. Niet alleen dat de jubilaris van zijne ge- meenlenaren verschillende blijken van sympathie ontving, maar ook ingezetenen van andere ge zinten bleven daarin niet achter. Het Provinciaal archief van Friesland ont ving dezer dagen van den heer Mr. W. P. Sauiijn Kluit, te Amsterdam, een belangrijk ge schenk, nl. een achttal brieven, gewisseld lusschen de Staten van Friesland en den graal van Lei- cesier in 1587. De Nederlandsche Bank had op 27 April bij een munimateriaal van f 130,601,025.«J66 voor eene som van f 123,405,491.70 minder aan bankbiljetten ir» omloop dan waartoe zy ge rechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 49,322,190.685 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft een pensioen van /'GOO'sjaars verleend aan den heer L. Goofers, eervol ontslagen kapelaan der parochie van de H. Rosalia te Rotterdam. Z. M. heeft pensioen verleend aan J. Van Maanen, gewezen rijksveldwachter in Den Haag, ten bediage van f 182 'sjaars; en aan D. Van Loo, idem te Gendringen, ten bedrage van f 191 'sjaars; aan H. Van Es, op zijn gedaan ver/oek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonrech ter te VGravendfel. Lremengd Nieuws. In den IJsel voor Zutfen zijn een 40000tal zalmpjes, alkomstig uit de inrichting voor kunstmatige vischteelt van Nalura Artis Ma- gistra te Amsterdam, in vrijheid gesteld. De vischje6 hadden de grootte van 2 Ned. duim. Uit Dordrecht wordt gemeld: Maan dag-avond is hel van boven komende vaartuig Op hoop van Welvaartschipper Swart, geladen met zand en sternen, dwars tegen eene op de rivier liggende sleepboot gekomen, tengevolge waarvan de vrouw \an schipper Swart zoodanig tusschen den helmstok en de roef beklemd raakte, dat haar arm brak, haar het borstbeen werd ingedrukt en zij eene wond aan het hoofd be kwam. Reeds een ball uur na het ongeval overleed de ongelukkige aan de bekomen kwetsuren. Het vaartuig, dat door de aanvaiing mede een gat had bekomen, is door de hulp van een paar sleepbooten voor het zinken behoed. Op de Nieuwmarkt te Amsterdam, waar tegenwoordig eene soort van kermis ol voorjaarsmaikt wordt gehouden, is een meisje gevallen uit een der schommels welke daar staan. Het ongelukkige kind is naar het Gasthuis ver voerd en vei keert in bedenkelyken toestand. Men verneemt dat de koffiehuishou der S. in Den Haag zich in cassaiie heelt voor zien tegen het arrest van het Hof in Zuid-Hol land, waarbij hy, ter zake van diefstal van gas, is veroordeeld tot negen maanden cellulaire ge vangenisstraf. Te Leeuwarden hebben Maandag twee gevangenen in het tuchthuis op een medegevan gene, die als opzichter in de werkzaal dienst deed, een moordaanslag gepleegd, door hem met een plank zoodanig op het hoofd te slaan, dat men voor zyn leven vreest. 13 O 1TENLA IX O. LYankrij k. De Rcpublique Franpaise zegt, dat ze thans in staat is te verzekeren, dat de graaf van Chacn- bord te Versailles is aangekomen. Hy heeft zijn adres afgegeven bij den heer de la Rochette. De heer Victor Laprade, lid van de Fransche academie, is tot hoogleeraar in de letteren aan de hoogeschool te Lyon benoemd. De heer Laprade was reeds hoogleeiaar onder het keizerrijk, doch hy werd door het Napoleontisch bestuur wegens zijne onafhankelijkheid afgezet. JDuitscliland. Voor de onderhandelingen lusschen Frankrijk en Duilsehland over de grenzen der bisdommen in Elzas-Lotharingeri zullen van beide zijden twee commissarissen worden benoemdin Frankrijk als'vertegenwoordigers van de departementen van Builenlandsehe Zaken en Eeredienst, in Duitsch- land als gevolmachtigden van Builenlandsehe Zaken en van de Rijkskanselarij. De zittingen zullen worden gehouden te Parijs. De Bisschop van Trier heelt in de gevangenis een adres ontvangen van de Katholieke Bisschop pen in Engeland. Zij wenschen hem geluk met zijne standvastigheid en hopen hem daarin te zien volharden. Spanje. Uit St-Jean De Luz wordt van 28 April ge meld: Er is nog geen enkele beweging onder nomen. De Carlisten hebben wapenen ontvangen, welke te Berineo onlscheept werden. De republi- keinsche vloot ligt op de reede van Santander voor anker; de vorming van het derde legercorps te Laredo gaat nog steeds voort. Concha heeft Zaterdag Santona bezocht. De Carlisten vermeer deren hunne strijdkrachten aan de grenzen van Biscaye. Zondag is don Carlos te Baracaldo terug gekomen. Groot-Britannië. Uit Natal wordt gemeld: De finale van den Kafferoorlog wordt thans gespeeld. De meeste belhamels zijn gearresteerd, de onderzoekingen zijn in vollen gang en verscheidene vonnissen reeds geveld. Langabalele, het opperhoofd, is tot levenslange verbanning (waarschijnlijk op Robben eiland) veroordeeld, een slral die voor inlanders oneindig veel zwaarder is dan de dood. Het is nu met zekerheid gebleken, dat die opstand onder de geheele zwarte bevolking, wijd en zijd, vertakkingen had, en dat men de onderdrukking ook voor een deel heeft te danken aan de voor-r barigheid, waarmede Langabalele aan den Drakis- berg de muiterij begon, vóór nog de anderea klaar waren. Bewezen is het verder, dat ook blanken er de hand in hebben gehad; wie, is evenwel nog niet bekend. Professor Fawcett is door 't Londensché kiesdistrict Hackney weder in 't Parlement ge bracht. Dit is een groote aanwinst voor de oppo sitie, en voor 't land in 't algemeen. Men verneemt dat Prins Alphonsus, zoon der gewezen Koningin Isabella, binnenkort zijn verblijf in Engeland vestigen en de arlilleneschool te "Woolwich (evenals de Keizerlijke Prins Louis Napoleon) bezoeken zal. Oostenr.-Hong. Monarchie. De Kamer van afgevaardigden is met de be raadslagingen over de Kloosterwet tot 16 ge vorderd. Twee amendementen werden aangenorneu, het eerste houdende dat tot de Stichting van nieuwe orden of het oprichten van kloosters eene Rijkswet vereischl wordt, en het tweede dat in kloosters op 's Rijks grondgebied slechts Ooslen- ryksche burgers kunnen opgenomen worden en priors kunnen zijn. By het debat verklaarde de Minister van Eeredienst, dat de regeering onmo gelijk met deze wijziging kon instemmen. Telegrammen. BAGDAD, 25 April. De stad is in een omtrek van 25 kilometers van water omringd. In den afgeloopen nacht heerschte een vreeselijke orkaan vergezeld van wind, hagel, regen en donder. Boomen werden ontworteld en éenige huizen stortten in. Verscheidene personen werden gedood en gewond. Er heerscht een algémeene paniek. BRUSSEL, 28 April. De heer Fiè. e-Orban heeft in de zitting der Kamer in eene lange redevoe ring de algememe politiek van liet clericale

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2