ken; verzekering van den rechtstoestand der coöperatieve vereenigingen door wettelijke regeling. VII. Hervorming van het be lastingstel se 1 in in de richting van een zooveel mogelijk evenredigen druk der belastingen op de ingezetenen, overeenkomstig hunne draagkracht, door opheffing van alle accijnzen op de eerste levensbehoeften, afschaffing of vermindering der lasten aan den overgang van onroerende goederen verbonden, herziening van de belastbare opbrengst van bebouwde en onbebouwde eigendommen, intrekking of hervorming van de patentwet en invoering eener algemeene directe rijksbelasting op den grondslag van het vermogen of de inkomsten. Bij deze hervor ming worde eene verbetering der verhouding tusschen rijks- en gemeente-belastingstelsel in acht genomen en losmaking der Nederlandsche financiën van het koloniaal batig slot in het oog gehouden. VIII. Op koloniaal gebied. Geleidelijke opheffing van persoonlijke diensten, met inachtneming der plaatse lijke omstandigheden; uitvoering van de agrarische wet in den meest vrijgevigen zin; verbetering van de midde len van vervoer, gemeenschap en waterbesproeiing; voort zetting van de kadastrale opmeting van Java, en in ver band daarmede, ter vervanging van het landrente-stelsel, geleidelijke invoering van eene grondbelasting, aangevuld door andere belastingen, ter voorziening zoowel in de alge meene als in de gewestelijke en plaatselijke behoeften; opheffing van de belemmeringen, die aan de vestiging van Europeërs in onze overzeesche bezittingen mochten in den weg staan; hervorming van de koffiecultuur in eene vrije teelt, ook als voorbereiding tot opheffing der verplichte levering aan het gouvernement; handhaving van het stelsel van vrijen handel en uniforme rechtenkrach tige uitbreiding van het onderwijs onder de inlanders, en voorts ontwikkeling van een vrijzinnig koloniaal regeerings- beleid op ieder gebied. De Minister van Koloniën, ad interim Minister van Marine, brengt ter kennis van belanghebben den, dat in dit jaar zes jongelingen na afgelegd examen als scheepsklerk zullen kunnen worden aangesteld. Het examen zal in Aug. plaats hebben. Het schroefstoomschip der 4de klasse iSambas, liggende le Fyenoord, wordt met 10 Mei a. s. in dienst gesteld met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daarover opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. L. G. C. Van Wachendorff van Rijn. Met 1 Mei a. s. wordt de luit.-ter-zee 2de kl. G. H. Thomassen a Thuessink v. d. Hoop geplaatst aan boord van Zr. Ms. monitor Heiligerlee ter vervanging van den luit.-t.-z. 2de kl. Jhr. J. C. R. Westpalm v. Hoorn, die met dien datum wordt toegevoegd aan den chef der hydrographie in de plaats van den luit. ter-zee der 2de kl. W. J. Struick, die alsdan geplaatst wordt in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De 2de luitenants bij het corps mariniers N. Van de Roemer en J. A. J. T. Esser zijn met den 23sten dezer eervol als zoodanig ont slagen en benoemd tot 2den luit. bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië. De officier van gezondh. der 2de kl. Dr. F. M. Cowan wordt rnet den 21 sten Mei a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van het oefeningsvaartuig Vulkaan.. Z. M. heeft benoemd tot griffier der arrond.- rechtbank te Breda Mr. A. Reigersman, thans subst.-griffier bij die rechtbank. Gremengcl Nieuws. Gistermiddag geraakte nabij de Hee renpoort alhier het zoontje van N. spelende te water. Gelukkig werd dit door den molenaar van den molen „De Stier" bemerkt, die het reeds zinkende kind redde. De rijdende artillerist N.op zijne aanvraag tijdelijk in het hospitaal te Amersfoort opgenomen en vermoedelijk meer genegen den militairen dienst te verlaten dan eerst nog naar de klasse van discipline te Naarden overgebracht te worden, heeft getracht zich de Achilles-pees af te snijden, een poging waarin hij evenwel niet geheel slaagde. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam, vonnis gevende in de zaak betref fende het stelen van twee kisten, ten nadeele van gebr. Den Oude en der firma Reinders en Van Dijk, vereenigde zich met het requisitoir van het O. M.. wat betreft het wettig en overtuigend bewezene van de schuld. Terwijl voor vrouw Vreeze als verzachtende omstandigheid werd aan genomen het geringe aandeel, dat zij in den diefstal had gehad, en hare poging om haar man in het plegen van den diefstal legen te houden, veroordeelde de rechtbank A. Van der Vliet tot eene gevangenisstraf van 5 jaren, H. B. Vreeze, tot een van 3 jaren, E. P. Otger lot een van 2 jaren cellulair, E. Verwijk tot een van 1 jaar en 6 maanden cellulair en vrouw Vreeze tot een ■van 3 maanden cellulair. Uit Har li n gen wordt gemeld: Hoor het Ned. schoonerschip Alberdina, kapt. E. Scherpbier, is gered en hier aangebracht het scheepsvolk van de Brilsche brik Orion, kapt. James Simson, van Hartlepool met steenkool naar Hamburg bestemd, dat lek gesprongen, in de Noordzee is gezonken. Van hier zijn de gered den per Hullsche stoomboot naar Engeland ver trokken. Adv.-gen. Mr. Smits heeft in de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad (burg. kamer) zijne conclusie voorgedragen in de zaak van Pedro Nolasco Martinez, tegen het Gouver nement van de kolonie Curacao, betreffende eene vordering tot schadevergoeding, ingesteld tegen genoemd Gouvernement, ter zake van de verbeurd verklaring van een gestrand vaartuig mei gewe ren en ander oorlogsmaterieel, dat van eene vreemde plaats naar eene andere was bestemd. Hij concludeerde dat de Hooge Raad zou ver nietigen het bestreden vonnis, verwerpen de exceptie van onbevoegdheid en gelasten dat ten deze voor het Hof Curacao zal worden voortgepro- cedeerd. Uitspraak 5 Juni. Door de politie te Rotterdam is met behulp van die te Delfshaven, in de Gouverne- straat gearresteerd zekere J. S., verdacht van zich aan verschillende diefstallen te Rotterdam te heb ben schuldig gemaakt. Op Pvolterdamsch grondge bied gekomen, trachtte hij te ontsnappeneene hevige worsteling volgde, docli de Delfshavensche politie schoot toe, waarop men hem meester werd en geboeid naar het huis van arrest bracht. De man heeft reeds in het tuchthuis te Leeuwarden gezeten. In Den Haag is op een stoep aan de Nieuwe Haven eergisteravond gevonden het lijkje van een pasgeboren kind, dat in zeer vergevor derden staat van ontbinding verkeerde. Donderdag-avond werd in Den Haag door een schipper uit de Delftsche trekvaart gered een vrouw H. G. genaamd, die hoogstwaarschijn lijk het leven moede, haar redder vroeg haar maar te laten verdrinken. De ongelukkige werd naar het bureel van politie op de Haven overgebracht en gisterochtend in het gasthuis opgenomen. Bij de politie in Den Haag heeft zich gisterochtend een sjouwerman uit eigen beweging in bewaring gegeven. Hij vertelde uit een wagen, waarmede een Haagsche koopman Leidschendam bezocht, een karpet te hebben ontvreemd, dat hij later voor eenig geld te Voorburg verkocht had. Willem Gij sen, verdacht van valsche getuigenis onder eede in eene boetstraffelijke zaak, is door het prov. gerechtshof le Maastricht van het hem ten laste gelegde feit vrijgesproken en onmiddellijk daarop in vrijheid gesteld. Donderdag-avond ontlastte zich ho ven 's-Hertogenhosch een hevig onweder, zoo zwaar als niemand heugt ooit bijgewoond te hebben en hetgeen in dezen tijd van het jaar wel eene groote zeldzaamheid mag genoemd worden. Felle bliksemstralen en zware donderslagen gingen gepaard met stortregens en hagelslag, die, naar men vreest, aan de bloesems der vruchtboomen en aan het ander jong gewas veel schade zullen ge daan hebben., Vele huizen zijn ondergeloopen, terwijl de meeste straten, zelfskamers op de eerste verdieping, eenigen tijd totaal onder water stonden. Zoover bekend is, zijn in de nabijheid geen ongelukken te betreurenbij hel fort Orthen werd een boom tot splinters geslagen. Te Zwolle wordt sedert Donderdag de 21jarige dochter van den heer H. vermist; men vermoedt dat zij door den heer G. per rijtuig js vervoerd in de richting naar Duitschland, althans het rijtuig waarmede zij zyn vertrokken en dat nog niet is teruggekeerd, is in die rich ting waargenomen. Een nader bericht zegt: Zij zijn over Hardenberg naar Neuenhaus vertrokken. In den nacht van 21 op 22 dezer h e e ft te Ankeveen een hevige brand gewoed, en wel in liet gedeelte der gemeente genaamd de Rade, nabij 's-Graveland gelegen. Door dien brand zijn vernield een stalhouderij, een smederij, een wagen makerij, alles met de daarbij behoorende wonin gen en een groot gedeelte der inboedels; voorts eene boerderij met twee woningen; vijf schuren, vijf hooibergen, ongeveer 80,000 stuks turven, 21 stuks rundvee, 7 paarden, 11 verschillende rijtuigen, 1 lijkkoets en eene aanzienlijke hoeveel heid tuigen en stalgereedschap. De oorzaak van den brand, die in den stal van Boeschoten schijnt te zijn ontstaan, is tot heden onbekend gebleven. De gebouwen en grootendeels ook de inboedels waren tegen brandschade verzekerd. De schade wordt op ruim 30,000 geschat. Een Berlijnsch heer bezocht onlangs den Zoöiogischen tuin aldaar, waar hem vooral de zebra scheen te behagen. Argeloos naderde hij zijn lieveling, die hem echter ongevraagd bij Zijn Zondagsche broek vatte, waarop de verschrikte beschouwer met achterlating van een groot deel van dat onmisbare kleedingsluk het hazenpad koos. Niet tevreden met de bekomen les, eischte hij van de directie schadevergoeding voor zijn geruïneerde broek en voor den geleden schrik. Dr. Bodinus, directeur dezer inrichting, wees dezen eisch eenvoudig van de hand, waarop hij voor de rechtbank gedagvaard werd. Het gerecht legde alsnu de volgende vraag aan een zoöloog voor: voedt de zebra zich uitsluitend met plantaardig voedsel of verslindt hij onder bepaalde omstandig heden ook dierlijke zelfstandigheden? Ofschoon het eerste gewoonlijk als regel aangenomen wordt, is daarom de mogelijkheid van het laatste nog niet buitengesloten, was het antwoord des geleer den. Derhalve had voor beter traliewerk gezorgd moeien worden, meende de rechtbank, en sprak het schuldig uit. Daar Dr. Bodinus zich niet aan dit vonnis wil onderwerpen en tegen de volko men afsluiting aller hokken protesteert, is het rog onzeker of zich de bezoeker een nieuwe broek zal kunnen aanschaffen. Dit proces is van te groot belang om niet alle rechterlijke instantiên te doorloopen. BUITENLAND. Prankrij li- In de Donderdag door de Permanente Com missie gehouden zitting heeft de Minister De Broglie, in antwoord op eene vraag van den heer Lucet aangaande het gebeurde in den Algemeenen Raad van Marseille, gezegd, dal de Regeering nog be raadslaagt over hetgeen zij doen zal en derhalve weigert vooralsnog in nadere opheldering te tre den. De heer Maliy zeide, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken den Algemeenen Raad had beleedigd. De generaal Trochu, die, zooals men zich zal herinneren, het vorige jaar zijn mandaat als afgevaardigde heeft nedergelegd om het staat kundig leven vaarwel te zeggen, heeft thans ook zijn ontslag genomen als lid van den departe mentalen Raad, waarin hij 25 jaren lang zitting had en waarvan hij in de laatste jaren president was. België. In tegenwoordigheid van den Burgemeester, den Gemeenteraad, de Beurscommissie en een talrijk publiek is Donderdag de nieuwe Beurs te Brussel ingewijd en door den handel in gebruik genomen. De plechtigheid droeg een zeer eenvou dig karakter. De heer Anspach wijdde het gebouw aan zijne bestemming met eene redevoering, waarin hij tevens aan twee leden der Beurscommissie, de heeren Dansaert en Michaux, namens den Koning mededeeling deed van hunne benoeming tot ridders der Leopoldsorde. JDuitscHland. De Rijksdag heeft gisteren de overige artikelen (2 en 3) der wet op de uitoefening van kerkelijke ambten door onbevoegden bij tweede lezing aan genomen. Bij hel daarop gevolgd debat voor de derde lezing der drukperswet heeft de President der Rijkskanselarij verklaard, dat de Rijksregeering zich vereenigde met het nieuw amendement dei- commissie (strekkende om de preventieve inbe slagneming van dagbladen en andere drukwerken te heperkea tot gevallen van majesteitschennis, opruiing tot hoogverraad, gewelddadigheden en andere handelingen, waardoor de openbare rust en orde in gevaar worden gebracht). Daarop zijn de artt. '1 tot 24 aangenomen. SSparvje- Van het oorlogstooneel in het noorden wordt gemeld„Er is een begin gemaakt met het be schieten der Carlistische stellingen aan den Abanto; de generaal Concha zal met 16,000 man noord- oostwaarls in de richting van Balmaseda oprukken

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2