holm, en de Diana, Holl. schoener, 13 April in aanzeiling zijn geweest, waarbij beide vaartuigen gezonken zijn; de equipage der laatste is ver dronken, doch de anderen zijn opgenomen aan boord van de Rapiden te Dundee per sleepboot aan land gebracht. De letterkundige Maatschappij De Olijftak te Antwerpen heeft den volgenden prijs kamp geopend. „Verzamelende levensbij zonder heden, gebeurtenissen, anecdoten, vertelsels, para bels, vergelijkingen, spreuken, zetten en verdere eigenaardigheden van of over afgestorven leden des Olijftaks De stormen van verleden week schij nen bijzonder hevig te zijn geweest. Enkele sche pen, die te Liverpool en Plymouth werden bin nengesleept, dreven met masten en tuig gekapt in volle zee rond. Vele schepen zijn vergaan en zelfs vuurtorens aan de Oostkust liepen groot gevaar. De vuurtoren op Bishops-Rock, een rots voorbij de Scilly-Eilanden, ver in den Atlantischen Oceaan, was gedurende den orkaan van Dinsdag 1.1. zijn ondergang nabij. De toren werd in snelle opvolging door reusachtige golven getroffen, die een geluid als van kanonschoten veroorzaakten, en hel hechte, zware steenen gebouw heen en weder deden waggelen. Een buitengewoon hooge zee sloeg over den toren en brak de groote lens in verschillende stukken. Een tweede zee brak de andere lensen en doofde alle lichten uit, ter wijl zand van den bodem der zee, die hier dertig- vadem diep is, werd opgeworpen en opgehoopt op de galerij, die den top van den toren omringt. De wachters op den toren achtten het bijna een wonder, dat zij niet gedood zijn. Door het Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland werd gisteren kennis genomen van de tweede der in Den Haag gepleegde gasdiefstal- len. Het betrof nu zekeren W. v. P., tapper, wonende op de Geest aldaar, die tot in de helft van het jaar 1872 gaslicht brandde, dat hem ge leverd werd tegen betaling door de gasfabriek. Dit licht kwam hem echter te duur uit en daarom ging hij over tot het branden van een petroleum lamp. Van wege de fabriek werd toen de gas meter weggenomen, doch de aanvoerbuis komende uit de hoofdpijp, in de straat aanwezig, bleef in de woning van v. P. evenals de vorige gelei ding naar den gasbrander. De aanvoerbuis werd evenwel met een kraan afgesloten. Het bleek dat besch. zich toch nog van gaslicht bediende en dat hij de ruimte, vroeger door den meter inge nomen, had vervangen door een eindje pijp, dat hij aan de beide uiteinden der gebleven pijpen had bevestigd en met een lapje omwoelde, welke verbinding, ten einde ontdekking te voorkomen, met een handdoek was bedekt. De fabriek had door dit gasverbruik eene schade van slechts 3 a 4 cents per uur geleden, terwijl besch. ter zijner verdediging te kennen gaf, dat het gas hem als 't ware werd cadeau gedaan door de in zyne woning aanwezige pijp en dat hij, daar zijn lamp defect was geweest en hem dus geen licht kon verschaffen, van den nood eene deugd had gemaakt. Adv.-Gen. requireerde, met het oog op de ge ringe waarde van het ontvreemde, schuldigver klaring aan twee diefstallen in een bewoond huis en veroordeeling to' gevangenisstraf van minstens drie maanden en hoogstens 5 jaren. De verdediger, Mr. Vreede, was het niet eens met het Openbaar Ministerie, wat betreft de verzwarende omstan digheid dat de diefstal zou gepleegd zijn in een bewoond huis, hetgeen uit niets anders kon worden afgeleid, dan alleen door de opgaven van besch. Er was niet een getuige gehoord, die deze opgave onder eede had bevestigd. Z. i. moest deze gas-diefstal tot een eenvoudigen diefstal worden teruggebracht. Nagaande de omstandigheden waaronder de diefstal is gepleegd, toonde pleiter in de eerste plaats aan, dat wel degelijk het defect zijn der lamp aanleiding tot het ongeoorloofde gebruik van gas Heeft gegeven en in de tweede plaats wees hij op de verleiding waaraan besch. was blootgesteld door de aanwezige pijp. Pleiter concludeerde dat het Hof, met aanneming van verzachtende om standigheden, ter zake van eenvoudigen diefstal eene geringe straf zou opleggen. IIV Gr EZON DEN. Mijnheer de Redacteur In uw geacht blad van Donderdag 23 dezer Komt voor een hoofdartikel handelende over de rioolquaestie. dal ik geheel onderschrijf, en dat een ieder zal onderschrijven wien de goede gezondheids toestand ter harte gaat; ook met het daarbij ge voegd adres aan den Gemeenteraad zou ik mij kunnen vereenigen, ware het niet, dat daarin eene leemte is, welke ter bevordering der goede zaak dient te worden weggenomen. De schrijver van het artikel voornoemd spreekt van twee voor de gezondheid schadelijke toestanden, nl. de volge propte riolen, en de aanwezigheid der veelvuldige varkenshokken en mestvaalten in de stad; doch in het adres aan den Gemeenteraad wordt alleen gevraagd, „dat met den meesten spoed worde voortgegaan met de ontruiming der riolen voor rekening der Gemeente", en het andere vicieuse punt wordt geheel onaangeroerd gelaten. Dit is naar mijn gevoelen minder consequent, want wijst men toch op twee toestanden die gevaarlijk zijn voor den goeden gezondheidstoestand in de ge meente, en men verlangt zeer terecht daaruit te geraken, dan dient men ook bij eventueel verzoek het zóo in te richten, dat gevraagd wordt beide bezwaren op te heffen; ik zou daarom gaarne in bedenking geven, dat de steller van het art. voornoemd, zijn adres aan den Gemeen teraad in dier voege wijzigde, dat daarin ook werd opgenomen het verzoek, om voortaan geene vergunningen meer te geven tot het houden en mesten van varkens, of het houden van mest vaalten, alsmede de bestaande vergunningen in te trekken. Breedvoerige beschouwingen hierover te maken is onnoodig, omdat het bewezen is, dat volge propte riolen en varkensmesterijen respectievelijk geschikt zijn het drinkwater te bederven, en goed drinkwater geen klein onderdeel, maar een hoofd- vereischte is ter bevordering van een goeden ge zondheidstoestand. P. ILLUMINATIE OP II MEI Mijnheer de Redacteur Te recht is gisteren door u gezegd: „Wij ge ven in bedenking om óf goed óf niet te illumi- neeren. Wat moois is er aan een halve illuminatie nu, en dan misschien weer een halve in O^ober Maar ik zou het nog meer bepaald willen uit drukken „er moet met 11 Mei om geene alge- meene illuminatie worden gedacht." Vooreerst zal elke poging daartoe mislukken. Alles stroomt naar Amsterdam, en ik vermoed dat velen onzer stadgenooten reeds den 11 den in de hoofdstad zullen zijn. Bovendien, en dit zegt wel het meest, wij Leidenaars moeten onze krachten niet versnippe ren. Ons wacht den 3den October een grooter feest. Dan moet onze stad schitterend uitkomen. En dan nog het Academie-feest van het volgend jaar 1 Met het oog op deze feesten heb ik het reeds betreurd, dat de feestcommissie voor het Konings feest bij alle ingezetenen heeft aangeklopt. Men wordt dat herhaalde vragen moe en geeft op 't laatst niet meer. En nog meer verbaast het mij, dat er van eene feestcommissie en toebereidselen voor 3 October nog niets wordt gehoord. Of zal Leiden het voor beeld van de residentie volgen, en ter elfder ure gaan bedenken, dat het derde eeuwfeest van het Ontzet niet onopgemerkt voorbij mag gaan 7 Met de plaatsing dezer opmerking zult gij zeer verplichten Uw dienstw. dienaar 24 April. N. N. BUITENLAND. LVanlü*!) li. Door Havas wordt het bericht tegengesproken dat Frankrijk er aan denken zou de legatie te Rome tot den rang van ambassade te verheffen. Parijs telt thans 8000 beambten van politie. Onder het Keizerrijk had het slechts 4000. Naar aanleiding van een gerucht dat de constitutioneele wetten reeds geheel door de regeering ontworpen zijn en dat binnen weinige dagen de hoofdzakelijke inhoud daarvan in een of ander officieus dagblad /.al worden medegedeeld, bevat de République Fran^aise de volgende opmerkingen: „Voor zoover het mogelijk is den weg te vinden te midden van den afschuwelijken woordenstrijd, die weken lang over het zevenjarige gezag is gevoerd geworden, schijnt men te mogen aannemen dat de toetssteen voor de bedoelingen der meerderheid bij de aanstaande discussie over de constitutioneele wetten moet gezocht worden in de regeling van de overdracht van het gezag, in geval het gedurende het zevenjarige tijdvak door den maarschalk Mao-Mahon woidt nederge- legd. Naarmate men de regeling van dit punt zal bestrijden of voorstaan, zal men gerekend worden tot de voorstanders of de tegenstanders der monar chie te behooren. Dit is duidelijk op te maken uit de taal, die de organen van de meerderheid ten beste ge ven. Volgens die taal zou het rechtercentrum, of mis schien wel de regeering zelve, voorstellen dat dit onderwerp vooraf geregeld worde. De rechter zijde, althans dat gedeelte van de rechterzijde dat zich zuiver koningsgezind noemt, zal dit voorstel met warmte bestrijden. Op dit terrein zal Hendrik V zijn laatsten veldslag leveren. Verliest hij dien, dan is het met hem gedaan, en rest hem niets dan om, ver van Frankrijk, rond te zwerven als een van die veelvuldige kroonpretendenten welke als curiositeiten aan de reizigers worden vertoond. Wint hij den slag, dan zal hij wel niet terstond den troon zijner vaderen beklimmen, maar in het buitenland eene betere positie hebben; hij zal dan eene politieke rol blijven spelen en het wacht woord uitgeven aan eene partij, die meer te prijzen is om hare verkleefdheid dan om haar doorzichtmen zal in dat geval met den graaf van Chambord te rekenen hebben." De beschuldigden in de zaak van de „Banque territoriale d'Espagne" zijn, volgens de jongste berichten uit Parijs, naar de gevangenis Mazas overgebracht. De heer Lacaille, rechter van in structie, zet met ijver en nauwgezetheid zijn onderzoek voort. Durtschland De Rijksdag heeft paragraaf 1 van de wet, strekkende ter voorkoming van het uitoefenen van kerkelijke ambten door onbevoegden, aange nomen, doch met deze wijziging, dat een termijn van acht dagen wordt toegestaan om tegen een besluit tot interneering of uitzetting de beslissing des rechters te kunnen inroepen. fe*parkje. De toestand van Bilbao is volgens de Temps niet zóo zorgwekkend, als men zou gedacht hebben; buiten het transport vee van 150 ossen, dat door verraad van een Carlistisch officier binnen de stad gebracht was, was men er nog maals in geslaagd eenige levensmiddelen binnen te brengen. Bovendien is sedert den 8sten het bombardement gestaakt en hebben de Carlisten hun zwaar geschut naar Portugalete en hunne kleine stukken naar Santa Juliano overgebracht. Veel langer dan tot het einde van de maand zal de stad het echter niet kunnen uithouden, doch Concha, de grijze generaal, zou aan eenige offi cieren van den generalen staf verzekerd hebben, dat vóór den Isten Mei Bilbao gered zou zijn, 't zij door hemzelven, 't zij door Serrano. De Gaceta meldt, dat Woensdag eene lichte canonnade tegen de Carlisten heeft plaats gehad, die met musket vuur antwoordden. Malcampo is benoemd tot kapitein-generaal der Philippijnsche eilanden. De arrestatie van den Garlistischen chef Sam- tes door zijne makkers wordt bevestigd. Uit Somorostro wordt van 22 April ge meld Concha gaat voort te Laredo (een klein havenstadje aan de golf van Biscaye, ongeveer halfweg tusschen Santander en Portugalete) toe bereidselen te maken en wordt Woensdag te Santander verwacht. De definitieve aanval is waar schijnlijk tot Zaterdag uitgesteld; verscheidene stoombooten met zieken zijn Dinsdag-avond te Santander aangekomen. Groot-Britannië. In een schrijven van den vertegenwoordiger der Suez-kanaal-maatschappij wordt aan de Inter nationale Commissie tot regeling van het tonne- geld 't recht tot interventie betwist. Tevens wordt kennis gegeven dat, overeenkomstig twee missives aan den Minister van Koophandel toegezonden, koopvaardijschepen voortaan het kanaal slechts zullen mogen doorvaren na voldoening van de wettig vastgestelde gelden. Een missive aan de

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2