Ook de vrouw van den vrijboer P. A. Loenen, in de kolonie "Willemsoord, wiens woning een paar dagen geleden afbrandde, is aan de ge volgen der daarbij bekomen wonden overleden. Het fraaie lustslot Stoutenburg, nabij Amersfoort ge\egen, zal naar men verneemt worden gesloopt. Een paar kinderen van den arbeider H. M., te Olst, zagen Dinsdag eene locomotief naderen waarop het oudste, een knaap van circa 11 jaren, tot zijn zusje zeide: „Ik durf wel der tig tellens met het hoofd nog op de rails gaan liggen." Hij deed dit werkelijk en zou hel met den dood bekocht hebben, had niet de machinist den knaap bemerkt en zoo spoedig hij kon de locomotief stil doen staan, onmiddellijk bij het kind. Was het in plaats van eene enkele loco motief een trein geweest, dan zou het onmoge lijk geweest zijn, zoo spoedig op te houden. Te Nieuwe Schans is aan den dijk een flesch aangespoeld, waarin een papiertje, waaruit bleek dat den 13den April, waarschijnlijk op de Eems, vergaan was het schip van A. Tuin, hebbende de volgende schepelingen aan boord: J. Spuljer, A. Geersma, S. Swida, J. Wijntak en T. Wolboom. Jaumart heeft zich in cassatie voor zien tegen het vonnis van het Hof van Assises van Namen, waarbij hij tot eene gevangenisstraf van tien jaren, eene boete van 1000 fr. en in de kosten veroordeeld is. Uit vrees voor verdere wanordelijkheden is lnj Zaterdag in den vroegen ochtend uit Namen naar Leuven overgebracht en aldaar voorloopig in de cellulaire gevangenis geïnterneerd. BUITENLAND. Frankrij li. De Corresp. Franco-Italienne zegt reden te hebben te gelooven, dat de Fransclie regeering geneigd zou zijn de legatie te Rome (bij de Italiaansche regeering) tot den rang van ambas sade te verheffen. Dergelijk besluit, dat aangemerkt kan worden als een nieuw bewijs van Frankrijks vriendschappelijke gezindheid jegens Italië, zou gevolgd worden door dezelfde verandering van de Italiaansche legatie te Parijs. Een der eerste vestingwerken, die ter ver dediging van Parijs aangelegd zullen worden, is het fort Cormeilles. Het zal in de nabijheid van het dorp van dien naam worden opgericht, op een hoog plateau, dat de keten van heuvels vormt, die het Seine-dal van de vallei van Mont morency scheidt. Van dit plateau heeft men een prachtig uitzicht. Van daar toch overziet men gansch Parijs, den loop der Seine, het bosch van St.-Germain, Conflans-Saint-Honorine, waar de Oise in de Seine vloeit, de gansche vallei van Montmorency, en verder op Normandië. Reeds zijn genie-officieren te Cormeilles aangekomen. Duïtsclxlaiid.. Volgens de Hamburger Börsenhalle heeft de Directie der Hamburg-Amerikaansche Stoomvaart maatschappij besloten, de vaart tusschen Hamburg en New-Orleans voor goed te staken tn de bij dien dienst gebezigde stoombooten te gebruiken voor de vaart op New-York. Naar men verneemt zal keizer Wilhelm op 1 Mei te Wiesbaden aankomen en er 14 dagen vertoeven. Spanje. Van de Spaansche grenzen wordt het volgende geschreven: „Het vervoer der troepen, welke het derde legercorps onder Concha moeten vormen, duurt voort; 18 bataljons, waarvan 6 uit gen darmes en 10 uit soldaten der douane gevormd, zijn reeds van Saniander te Santona en Laredo aangekomener moeten nog 6 volgen. Naar men verneemt is aan Concha opgedragen om de Carlisten van een anderen kant aan te tasten, waarschijnlijk uit het zuiden in de richting van Valmasedainderdaad schijnt het tijd te worden dat er eindelijk eens een verstandig plan van aanval uitgevoerd wordt en dat men, in plaats van het geheele leger tegen het front van den vijand te bezigen, hem ook in de flank tracht aan te lasten. De Carlisten schijnen dit te verwachten, want zij beginnen de positiën bij Valrnaseda te ver sterken en nieuwe loopgraven tusschen die plaats en de positiën van Galdames aan te leggen. Bilbao is nog tot den lOden Mei van proviand voorzien; veel tijd heeft Serrano dus niet te ver liezen. Eene der weinige Carlistenbenden, welke tusschen de Sierra Morena en het gebergte van Toledo rondzwerven, is den 14den April bij Piedrabuena aan de Guadiana vernietigd. Het was de bende onder Amador de Villar, een der bekwaamste en stoutste guerillahoofden, die met betrekkelijk weinig volk eene groote uitgestrekt heid lands onveilig wist te maken, en nu eens hier dan weder daar plotseling verschijnend den indruk wist levendig te houden dat ook deze weste lijke provinciën van Carlisten wemelden. Ditmaal schijnt hij echter al te zorgeloos te werk te zijn gegaan. Hij waagde zich tot bijna voor de poorten van Ciudad Real, en schijnt alle maatregelen van voorzichtigheid verzuimd te hebben, anders zijn zijne groote verliezen en de niets beteekenende van zijn tegenstander niet te verklaren. De colonne van den majoor Melquizo, welke hem verraste, verloor slechts 1 doode en 2 gekwetsten zijne bende daarentegen 53 dooden, 33 gekwetsten en 205 gevangenen. Deze laatsten en de licht gekwet sten zijn naar Ciudad Pveal overgebracht, en Melquizo is, nadat de militaire gouverneur van die stad bericht van het gebeurde naar Madrid had ge zonden, tot luitenant-kolonel bevorderd." Aan de lndép. Beige wordt uit Saniander gemeld: „Don Carlos is in het geheel niet tevre den over den geringen voortgang, dien zijne zaak in Spanje maakt buiten die weinige provinciën, welker plattelandsbevolking de meerderheid van zijn leger uitmaakt. De gewichtige zaak der geld middelen is een punt van ernstige bekommering voor zijne vrienden. De bankiers, welke geld hebben voorgeschoten, beklagen zich over de langzaamheid der operatiën, en de forale ver gaderingen van Biscaye en Navarra hebben te kennen gegeven dat die provinciën door heffingen en schattingen geheel uitgeput zijn. De cabecillas in het Maëstrazgo en een deel van Catalonië brengen aan de Carlisten nog het meeste voordeel aan. Zij doen invallen in rijke landstreken en weten zich met zooveel snelheid te bewegen, dat zij aan de vervolgingen der kleine colonnes van het leger van het centrum ontsnappen. Verschillende bezen- dingen van wapenen uit het buitenland zijn niet tot hare bestemming gekomen. Een met wapenen geladen schoener is in de handen der republikein- sche kustwachters gevalleneen dergelijk schip is in de Middellandsche Zee met zijne kostbare lading gezonken. Bij deze tegenspoeden is de verdeeldheid gekomen, waartoe de geruchten van een convenio in het leger der Carlisten aanleiding gegeven hebben. De beschuldiging van verraad is tusschen de verschillende contingenten aan de orde van den dag; reeds zijn de Carlisten uit Navarra met die uit Alava daarover handgemeen geweest. De overtuigde partijgangers van don Carlos zien die verdeeldheid maar al te goed, en erkennen dat er behoefte bestaat aan een man als Zumalacarregui om het moreel der troepen op te beuren." Grroot-33ritaixnië. De goudsmids-flrma Garrard te Londen is voor ruim '11,000 pd. st. eigenares geworden van de 1000 onsen goud, die generaal Wolseley als eersten termijn van de aan de Ashantijnen opgelegde oorlogsschatting meebracht. Die hoeveelheid goud bestaat voor 't grootste gedeelte uit sieraden, snuisterijen en voorwerpen, die op de eigenaar dige instellingen van Ashanti betrekking heb ben, b. v. een massief gouden menschenhoofd, wegende tusschen de 50 en 60 onsen, en voor stellende 't hoofd van een voor 't offermes be stemd persoon; twee gouden griffioenen, die de arrnen van 's Konings staatsiezetel gesierd moeten hebben; acht gouden ballen, waarop twee enorme ijzeren zwaarden bevestigd waren, die bij plech tige gelegenheden naast 's Konings troon rechtop stondenverscheiden insigniën, die den rang van Hoofden aanduidden een gouden doodshoofd, be nevens een gansche hoop gouden kakebeenen, knoken, arm- en halsbanden, ringen, en aller hande moeilijk te beschrijven voorwerpen, die bij den Fetisch-dienst de eene of andere betee- kenis moeten hebben gehad. De rneesten dier uit 't zuiverste goud vervaardigde kleinoodiën wekken de bewondering door smaakvolle verschei denheid van vorm en keurige fijnheid van be werking. Sommige arm- en halssieraden bestaan uit in goud nagebootste zaden of vruchten, andere uit fijne schelpen of bladeren. Vooral de insigniën der Hoofden worden beschreven als meesterstuk ken van goudsmidskunst. Kortom, men staat ver baasd over de kunstvaardigheid van deze bar baren en veel meer nog over hun smaak, die hen inderdaad gunstig doet afsteken bij de tegen woordige teekenaars en vervaardigers van goud- smidswerk in Europa. De firma Garrard maakt ontwijfelbaar met den stuksgewijzen verkoop van al deze kostbare en fraaie curiositeiten uitstekende zaken. Voortdurend blijft er schromelijke tegen strijdigheid heerschen tusschen de officieele en niet-officieele berichten omtrent den hongersnood in Bengalen. De Timesafgaande op de jongste brieven en telegrammen van zijn correspondenten, erkent volmondig hoe wakker de Britsche be ambten zich van hun ontzaglijk zware taak tegen over de lijdende bevolking kwijlen, en hoe be langrijk de te lang vertraagde maatregelen van regeeringswege bijdragen om den nood te lenigen. Maar voor overige resumeert 't blad den toe stand met ongeveer de volgende woorden In meerdere of mindere mate heeft feitelijk elke moeielijkheid zich voorgedaan, met welke men vreesde dat 't Indische gouvernement te kampen zou kunnen hebben, 't Voorjaarsgewas, waarop nog een zwakke hoop gevestigd was, is groolendeels misluktde grond is zoo hard als ijzerkoorts en pokken beginnen zorgwekkend te heerschen, en voor cholera is men beduchtde putten drogen uit, 't vee sterft van dorst. Alles getuigt ons van maatschappelijke ontbinding, en van massa's men- schen in een staat van hulpelooze nooddruft. Zwitserland Volgens een telegram uit Bern aan de Duitsche bladen is de herziene grondwet door hel volk aangenomen met 2/3 tegen 1/3 der stemmen en door de kantons met 14'/2 tegen Aan de Köln. Zeitung wordt omtrent het gebeurde met den afgezetten pastoor Jeanguenat, te Bonfol, in den Berner Jura, het volgende ge meld Eenige dagen geleden verscheen hij aan hel hoofd van ongeveer honderd man, allen met knuppels en bijlen gewapend, en liep met hen overal rond, onder het uitroepen van allerlei be dreigingen tegen de liberalen. Daar de twee gendarmes geen kans zagen om hem te midden zijner verdedigers gevangen te nernen, gingen zij op den weg naar het Fransche grensdorp Réchésy, waar Jeanguenat verblijf hield, in een hinderlaag liggen. Na lang wachten zagen zij hem aankomen, te paard en vergezeld van slechts twee personen. Zoodra hij genaderd was, grepen de gendarmes zijn paard bij den teugel terwijl een hunner tevens een bevel tot gevangenneming vertoonde en eischte dat hij zou medegaan. In plaats daarvan gaf Jeanguenat hem een slag op het hoofd, dat de man nederviel, terwijl een der beide dorpelingen het paard door een slag met de zweep liet steigeren, zoodat de andere gendarme insgelijks onder den voet geraakte, waarna alle drie in vollen draf over de Fransche grenzen holden. Wegens de mogelijkheid van meer dergelijke ongeregeldheden is uit Bern eene ver sterking gendarmerie naar den Jura gezonden. Telegrammen. NEW-YORK, 22 April. De republikeinen en democraten in Arkansas zijn een oogenblik slaags geweest, maar spoedig door de troepen der Unie gescheiden. Een persoon werd gedood en ver scheidene gekwetst. In Louisiana hebben geweldige overslroomin- geu plaats gehad. In elf gemeenten is de katoenoogst en in 14 anderen de suikeroogst geheel vernield. In 't geheel zijn vernield 250.000 acres katoen, 100.000 acres koren, 500.000 acres suiker. Alle gemeenten van Louisiana lijden groote schade. Ongeveer 25000 personen zijn geruïneerd. Velen lijden broodsgebrek, daar de geheele oogst ver nield is. Het Congres heeft besloten leger-rantsoenen onder de slachtoffers te doen verdeelen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2