de Commissie doen weten, dat HD. gaarne dat geschenk op den feestdag op het paleis te Amster dam zal aanvaarden. Evenals in vroegere jaren heeft de Koning weder aan eenige daartoe door de commissie van administratie over de gevangenissen te Hoorn, wegens goed gedrag, voorgedragen gevangenen gratie of vermindering van straftijd verleend, en wel: onder de gewone gevangenen aan 7 ieder zes maanden, aan 10 drie maanden elk en 1 ge heel ontslag; onder de te Hoorn geplaatste ge detineerde militairen aan 7 drie maanden elk en 1 geheel ontslag. Ook aan eenige gevangenen in het tuchthuis te Leeuwarden is geheele of ge deeltelijke kwijtschelding van straf verleend, en welgeheele aan 18, 6 maanden afslag aan 27, 5 maanden aan 1, 4 maanden aan 2 en 3 maan den aan 51. Naar aan de Prov. Ov. en Zw. Ct. wordt medegedeeld is de naam van den heer Louis Wolff op hoogst onbillijke wijze gemengd in een aan VEvenement ontleend bericht omtrent de arrestatie van zijn broeder, die zich ten aanzien van de „Overijselsche Bank" en de „Banque ter ritoriale d'Espagne" gecompromitteerd heeft. De heer Louis Wolff, die sedert Mei van het vorige jaar te Parijs, rue Mendiant 26, gevestigd is, moet in de geheele affaire niet anders betrokken zijn, dan dat hij aan zijn broeder eenig geld ge leend heeft, Eenige uren na de arrestatie van laatstgemelde heeft men zijn naam onder de papieren van dezen aangetroffen en gemeend dat hij in diens avonturen deelde. Hij moet integen deel als koopman een zeer goede reputatie ge nieten, en ook op zijn levenswijze moet niet het minste kunnen worden aangemerkt. Er zou dan ook geen twijfel beslaan of hij zou terstond na het voorloopig onderzoek in vrijheid gesteld worden. Naar het Handelsblad verneemt, hebben reeds sedert den aanvang van dit jaar herhaalde bijeenkomsten plaats gehad van een zeker aantal leden der Tweede Kamer, behoorende lot de verschillende nuances der liberale partij, met het doel om eene betere aansluiting tusschen de libe rale leden onderling en een nauwer verband tusschen hen en het liberaalgezinde deel der natie te vestigen. De bedoeling schijnt te zijn de hoofd beginselen te formuleeren in een algemeen pro gramma, dat openbaar zou worden gemaakt. Zoo danig programma zou dan leiddraad zijn voor de liberale partij, zoowel wanneer zij „regeerende partij" als wanneer zij „oppositie" is, en tevens den grondslag kunnen vormen voor een vaster verband tusschen de liberalen in ons Land. De iV. W. Ct. deelt mede: Donderdag is te Winschoten bijeen geweest de hoofd-commissie, indertijd belast rnet het beramen van maatregelen tot het oprichten van het gedenkteeken te Heili- gerlee. De commissie heeft zich naar Heiligerlee begeven en aldaar, bijgestaan door den hoofd ingenieur van den waterstaat, den heer Strootman, en den opzichter bij den waterstaat Bauer, een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar den toe stand van genoemd gedenkteeken. Daarbij is ge bleken, dat de thans daaraan zichtbare beschadi ging hieraan moet worden toegeschreven dat door den vervaardiger voor het onderste gedeelte van het monument, waaruit de groep oprijst, voor een goed deel eene zeer zachte steensoort is gebruikt, zonder dat dit uitwendig zichtbaar was. Gelukkig bestaat de groep zelve uit eene steensoort van veel betere qualiteit. Zal echter die groep onge schonden blijven bestaan, dan moet de slechtere steensoort ten spoedigste door eene betere wor den vervangen. Dit was thans ook de meening der evengenoemde deskundigen, en naar wij ver nemen zal daarover met den heer Geefs worden gecorrespondeerd. In elk geval mag het een troost heeten, dat, naar wij al verder vernemen, de commissie nog niet geheel met den heer Geefs heeft afgerekend. De heer J. A. Maas Geesleranus, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, zitting heb bende voor hel hoofdkiesdistrict Delft, en die als zoodanig in dit jaar moet aftreden, heeft hel verlangen te kennen gegeven, bij de aanstaande verkiezing niet op nieuw in aanmerking te komen. De heeren A. Kaptijn, te Woerden, en F. J. Nievergeld, te Rotterdam, hebben zich tot den gemeenteraad van Gouda gewend met een ver zoek orn in die gemeente eene waterleiding aan te P'gg^n van oh Het fregatschip Maassluis, kapt. Kuchler, groot 891 ton, van Java via Londen naar Rot terdam, met een diepgang van 43 decimeters, is Zondag namiddag den nieuwen waterweg inge bracht. Dit is het eerste zeeschip dat met eene lading van Oost-Indië langs dien weg binnenkomt. Volgens een resolutie van den Minister van Financiën, genomen den 4den April 11., is aan de betrokken autoriteiten kennis gegeven, dat de in zwavel gedoopte reepen papier, linnen of katoen, in den handel bekend onder den naam van zwavel- spaan of zwaveltjes en bestemd tot het zwavelen van wijnvaten, llesschen enz., ook in kleine ver pakkingen vrij van invoerrechten zijn. Bij verschillende resolutiën van den Minister van Financiën zijn de ontvangkantoren der dir. bel. en acc. te Gieten, Steenbergen en Gemert respectievelijk gerangschikt in de achtste, vijfde en achtste klasse. Z. M. heeft aan H. Duyfjes, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Juli a. s. eervol ontslag verleend als notaris te Utrecht. Gemengd IVietrvvs. Hedenmiddag had op de Middelste- gracht alhier een treffend ongeval plaats. Zekere vrouw S., die even te voren nog een paar emmers water was gaan halen, proefde bij haar tehuiskomst het over 't vuur hangend vleeschmet het noodlottig gevolg dat haar een stukje in de keel bleef zitten en zij binnen weinige minuten een lijk was. Te Willemsoord is des nachts de woning van den vrijboer Loeneri gedurende zijne afwezigheid, totaal afgebrand. Toen een der buren 's avonds ongeveer 10 uur den brand bemerkte, vond hij de vrouw buiten kennis voor de deur liggen, en de kinderen nagenoeg geheel ontkleed om haar heen staan. De 78jarige moeder van den man, die te bed lag, is met moeite uit het brandende huis gehaald, doch later aan de be komen brandwonden overleden. Ook de vrouw heeft erge brandwonden bekomen en ligt zeer gevaarlijk. De geheele inboedel, benevens 2 koeien, een kalf, een varken, een schaap en een lam zijn verbrand, terwijl niets is verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Gistermorgen had te O v e r s c h i e E. Ruisbroek, afstappende van een wagen die zwaar geladen was, het ongeluk van met het been onder het wiel te geraken, zoodat de geheele zwaarte op zijn been drukte. Dit gedeelte van zijn lichaam is letterlijk verbrijzeld. De gezondheids-commissie te Amster dam heeft bekend gemaakt, dat bij voortduring „spuitwater" wordt verkrijgbaar gesteld, hetwelk in hooge mate is vermengd met zware metalen, en alzoo voor liet gebruik schadelijk is te achten. Een te Middelburg wonend 2 1 jarig jongeling, die eenigszins gebrekkig was en met rondventen van kleine koopwaren voor zich en zijne moeder het brood verdiende, is op eene ongelukkige wijs om bet leven gekomen. Met een vrachtwagen tot Serooskerke medegereden, wilde hij het rijtuig verlaten, terwijl hij nog niet geheel stil stond; bij het uilstappen gleed hij on deruit, en geraakte onder het wiel, waardoor hij zoo erg op de borst werd gekneusd, dat hij weinig oogenblikken later overleed. Even builen Assen waren 11. V r ij d a g twee nog zeer jeugdige kinderen zonder toezicht alleen te huis gelaten. De buren hoorden eenigen tijd daarna brand roepen en vonden een der kinderen, een meisje van hoogstens drie jaar, ge heel in vlam, waardoor het zulke ernstige brand wonden bekwam, dat het den volgenden ochtend is overleden. Zekere B., wonende te Velp, is dezer dagen, na eerst getracht te hebben zich den nek af te snijden met een rnes dat hij in eene slagerij gegrepen had, in de langs heUpolilie-bureel loo- pende beek gesprongen en onder de over die beek aangebrachte brug gekropen, om op deze wijze een einde aan zijn leven te maken, doch hij werd met moeite door een politie-beambte, die hein naar zijn woning moest geleiden, daaruit gelrokken. Men vermoedt dat deze persoon lijdende is aan vlagen van krankzinnigheid. Naar men verneemt, bestaat te Rid- 1 .bij le vnlksvermakelijkheden aldaar, ter gelegenheid van het Kroningsfeest, zich ook te amuseeren met het steken met lansen door te paard zittende en in galop rijdende personen naar eene opgehangen levende gans. BUITENLAND. Frankrij li. Het bericht, als zou de krijgsraad bij het onder zoek der zaak van kolonel Stoffel, geen termen gevonden hebben om hern te vervolgen, wordt door de Presse tegengesproken. Het onderzoek is nog niet afgeloopen. Een radicaal orgaan, de Corresp. Rèpver haalt, dat Rochefort reeds tweemalen vóór zyn ver trek naar Caledonië het plan had gevormd om te ontvluchten. In het fort Saint-Martin de Ré, zijne eerste gevangenis, zou hij door eene in eene der grachten uitkomende kleine deur ontsnapt en door een in de nabijheid kruisend vaartuig opge nomen zyn. Daags vóór de uitvoering van dit plan ontdekte men, dat verscheidene lotgenooten op eigen hand een ontvluchtingsplan beraamd hadden; dit leidde tot een verdubbeling van wraak- zaarnheid, waardoor het plan van Rochefort ver ijdeld werd. In het fort Boyard, zijne latere verblijfplaats, zou hij aan boord van eene rnet Engelsche matrozen bemande sloep ontkomen zijn. Een misverstand omtrent het tijdstip der uit voering van dit plan deed het geheel in duigen vallen. Een der matrozen van de sloep sloeg bij deze mislukte poging over boord en verdronk. Spanje» In het Noorderleger worden de zaken weder met ernst opgevat; aan de wat al te vriendschap- pelyke bezoeken, die de strijders van weerszyden elkander brachten, is volgens de correspondenten van de'Indèpendance en den Tempts een einde gekomen. Men begint elkander weer met booze blikken aan te zien, en nu en dan wordt in vollen ernst op de Carlisten, die aan de loopgra ven werken, een kanon afgevuurd. Zij nemen hiervan niet veel notitie en werken bedaard door. Ook de republikeinen versterken zich. De corres pondent van de Indèpendanee zegt, dat Serrano thans over 26,000 goede soldaten en 51 stukken geschut beschikken kan. Generaal Concha, die hem ter zyde zal staan, beschikt over 16000 man en 20 stukken. Daartegenover staat generaal Elio met 36000 man en deze is ook in het bezit van artillerie gekomen. De Carlisten stellen zich van deze laatste aanwinst veel voor. De geestdrift der Carlisten is sterk toegenomen, want de inneming van Bilbao wordt nu slechts eene quaestie van tijd. Castello heeft te kennen gegeven, dat hij het tot het einde van de maand kan uithouden, en voor dien tijd moet Serrano trachten de vreese- lyke posities der Carlisten te forceeren. Nu het weder weer goed is, zal de vloot aan den mond van de Nervion de beweging van het leger kun nen steunen. Den 20sten zouden hoogstwaar schijnlijk de vijandelijkheden beginnen. Uit Madrid wordt betreffende den politieken toestand geschreven Er is sprake geweest van eene fusie tusschen de radicale partij en de ge matigde federalisten op den grondslag der ondeel bare republiek. Dit programma zou terstond ten uitvoer worden gebracht; de beweging was buiten medeweten van het kabinet ontstaan, welks niet- republikeinsche leden bij de tenuitvoerlegging zou den moeten aftreden; zij vond steun bij een jeugdigen generaal wien een gewichtig ambt in de nieuwe regeering toegezegd was." Slechts een der ministers, deelt de correspondent mede, was in het geheim ingewijd; doch de toeleg mislukte hoofdzakelijk omdat Castelar zich daartegen ver klaarde, zeggende dat hij, schoon een warm repu blikein en veel voor de vestiging van de ondeelbare republiek over hebbende, toch zijne medewerking niet wilde verleenen lot een staatsgreep. Verder getuigt de correspondent dat er in den minister raad groote oneenigheid is uitgebroken tusschen de in de regeering zitting hebbende conservatieven en radicalen, welke zelfs zoo hoog geloopen had dat de vertegenwoordiger der laatstbedoelde partij, Marios, zich sedert eenige dagen niet in de veel vuldige vergaderingen van den ministerraad ver toonde. Luxemburg De Kamer van Afgevaardigden heeft, in geheime zitting, voor het Kroningsfeest een adres aan den

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2