LEIDSCH DAGBLAD. N0. 4354. A0. 1874. Woensdag 22 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17£. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 21 April. Hedenmiddag te een uur had in het gebouw van de Kweekschool voor Zeevaart een algemeene vergadering plaals van de leden der Vereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart, die met de tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden werd vereerd. Nadat Prof. M. J. De Goeje het jaarlijksch verslag omtrent den toestand van de Kweekschool had gelezen, uit welk verslag o. a. bleek dat die school gedurende haar bestaan reeds 784 jongens voor de marine en 64 voor de koopvaardy vloot had afgeleverd, en waarin hulde werd gebracht aan de verdiensten van de gemplooieerden aan de Kweekschool, werd de rekening en verant woording in handen gesteld van eene commissie ten fine van onderzoek, om daarover na eene kleine pauze welke benut zou worden met de opgekomenen de gymnastiekzaal te doen zien, rap port uit te brengen. Daarop ging men naar de gymnastiekzaal. Een aantal blozende echt Hollandsche jongens, niet met spanbroekjes, mooi gestreken kieltjes en gekamde haren, neen, in het matrozenpak dat hun zoo goed stond, stonden zij geschaard, en hieven een vaderlandsch lied aan. Na afloop daar van nam de president der vereeniging Ds. Rutgers Yan der Loeff het woord om de jongens aan Z. K. H. Prins Hendrik te presenteeren en hen toe te spreken opa' eene wijze zooals alleen de man die reeds jaren met en voor hen is geweest, dit doen kan. Aan vier der jongens die de kweekschool zouden verlaten werd een getuigschrift vereerd, voor een -die zich bijzonder onderscheiden had, lag een hor loge gereed, maar jammer, hij was op 't oogen- blik in 't hospitaal. Na nog eens „de kabels los, de zeilen los" 1e hebben aangeheven, gaven zij blijken van hunne capaciteiten in 't klauteren en klimmen en toon den daarin 't reeds ver gebracht te hebben. Ook door hunne kennis in de aardr'ykskunde gaven zij goede deugdelijke bewijzen dat ze niet vreemd waren met de ligging der zeeën, de gren zen van landen enz. Een woord van lof valt niet te onthouden aan hen die belast zijn de jongens het onderwijs te geven in de vakken waarin zij zich zoo bedre ven toonden. De vergadering daarna weder hervat zijnde, bracht de commissie belast met het nazien der rekeniog rapport uit, hetgeen strekte om die goed te keuren, waartoe werd besloten. De Subcommissie uit Amsterdam deed bij monde van een harer leden nog twee voorstellen, 'teene om te trachten al de jongelieden die zich voor den zeedienst in andere plaatsen aanmelden, naar Leiden te zenden, en 't andere dat het Hoofdbe stuur aan den minister van marine bescheiden zou verzoeken, de gage van de matrozen te verhoogen, daar deze op 't oogenblik te weinig is en men daardoor geen voldoenden toevloed van zeevolk kan krijgen. Deze voorstellen zullen op voorstel van den president in eene volgende vergadering in ernstige overweging genomen worden. Slaande de vergadering had de Voorzitter een brief ontvangen van een onbekende met een bank biljet van f(uw verslaggever kan niet zeggen hoeveel) orn daardoor de kiem te leggen tot eene feestviering voor de jongens, op '12 Mei. Met een woord van dank aan Z. K. H. Prins Hendrik, hetgeen door dezen hartelijk beantwoord werd, sloot de Voorzitter de vergadering. Onder 't wegrijden van Z. K. H. manoeuvreerden de jongens met de sloepen en hieven een luid hoerah aan. 't Zou al een zeer dom inwoner van Leiden zijn die u niet weet te vertellen, al is het dan ook maar zeer oppervlakkig, voor wien het standbeeld is opgericht in de nabijheid van het Academisch Ziekenhuis geplaatst. En terecht. Zelfs een jon gen zal u zeggen, 't is het standbeeld voor Boer - haave. Maar eilieve, indien men nu de vraag deed, zelfs aan een zoogenaamd verlicht inwoner onzer stad: kunt ge mij niet eens zeggen waar van het standbeeld v. Boerhaave vervaardigd is en op welke wijze is die vervaardiging geschied dan geloof ik niet dat ge zoo dadelijk een ant woord zoudt ontvangen, dat uwe wenschen be vredigde. Mocht die vraag echter gedaan worden aan een van de velen die gisteravond de voordracht van Prof. Grothe bijwoonden „over het gieten van metalen standbeelden in het bijzonder door de galvanoplastiek", gehouden in de vergadering van het Departement Leiden der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, dan zal de per soon in quaestie, indien hij slechts een weinig bevattelijk en niet doof is geweest, een alleszins bevredigend antwoord kunnen geven. Hel eerste gedeelte toch van de voordracht van genoemden Professor was geheel gewijd, om de opgekomen belangstellenden te doen zien en te verklaren de stof en de vormen welke men tot het maken van een goed metalen beeld noodig heeft. Ook van het maken van marmeren beel den gaf hij eene z#er duidelijke voorstelling, 't Bleek uit de door hem gegeven inlichtingen maar al te duidelijk, dat het maken van een standbeeld niet het werk van een gewoon mensch, maar van een kunstenaar is. Ook om dan, wanneer een beeld eenmaal ge plaatst is, dit goed te conserveeren, gaf hij een middel aan de hand waarvan, naar wij vertrouwen, door den heer burgemeester dezer gemeente voor onzen Boerhaave wel notitie zal genomen zijn. Boer haave, zeide spr., moet nu en dan eens gewas- schen worden en daarna met een weinig olijfolie worden ingewreven. Om standbeelden hun mooie groene bronskleur te doen behouden, zou men het branden van gas moeten verbieden, of zou men volgens spr. de beelden op de Mookerheide moeten plaatsen. Na de pauze volgde eene uitlegging van de galva noplastiek en maakte spr. het door hem verklaarde door proeven nog duidelijker. Van die schoone kunst, welke op zoo groote schaal wordt uitgeoefend in het atelier van den heer Van Kempen te Voor schoten, gaf spr. ons een staaltje te zien door een zinken plaatje in weinige oogenblikken met koper te doen begroeien. Wat men er door ver mag, de beelden aan het monument in het Wil lemspark in Den Haag zijn er de beste getuige van. Onze ruimte laat niet toe, de voordracht van dien heer over dit punt weer te geven, zooals tot een goed begrip der zaak zou behooren. Zeker is het, dat ieder zeer voldaan huiswaarts keerde, en wel zal wenschen nog eens eene voor dracht van Prof. Grothe, al is het dan over een ander onderwerp, bij te wonen. De eindexamens van de hoogere burger scholen in Zuid-Holland zullen gehouden worden te Schiedam. De commissaris des Konings heeft benoemd tot Voorzitter den heer J. Steynis Gzn., directeur der h. b. s., aldaar, lot leden de heeren F. S. Gomtn en T. E. Buckmann, van de h. b. s. in Den Haag; Dr. S. HoogewerlT en E. F. L. Haastert, van Rotterdam; Dr. H. W. Waalewijn, van Leiden, J. H. Dijkman en D. M. W. Baar, van Dordrecht; Dr. W. Bisschop en Dr. H. J. Rink, van Delft; A. E. J. Holwerda, van Schiedam, en Dr. A. Harms, van Gorcum. Wij maker, belanghebbenden opmerkzaam op het vertrek van het stoomschip Rotterdam kapt. Jansen, van Rotterdam naar New-York, waarmee gelegenheid bestaat tot het verzenden van gewone brieven, monsters en drukwerken. De laatste lichting te Leiden is den 24sïen dezer, te middernacht. Te Slikkerveer is voor eenige dagen bij den scheepsbouwmeester M. Van der Kuyl te water gelaten de schroefstoomboot Volharding N°. 1, gebouwd voor rekening der Vennootschap Leidsche Stoomboot-maatschappij Volharding". De machines zijn vervaardigd aan de fabriek van de heeren Diepeveen Leis en Smit a/d Kinderdijk. Het stoomschip Warriorkapt. Hughes, van Nieuwediep naar Batavia, is den 19den dezer des ochtends te 8 uren van Southampton vertrokken. Het stoomschip Maaskapt. Chevallier, is 19 dezer te New-York aangekomen en zal 25 dezer weder naar Rotterdam vertrekken. In Den Haag zijn van de 8 candidaten, gisteren opgekomen voor de akte in de Fransche taal, 7 afgewezen en 1 toegelaten, met name de heer P. Poots, uit Rotterdam. Ook werden 7 candidaten geëxamineerd voor de akte in de Hoogduitsche taal, van welk getal 4 werden af gewezen en 3 toegelaten, als de heerenR. J. Korkmulder, uit Rotterdam; B. Van Ruyven, uit Voorburg, en H. J. Van der Wolde, uit Bode graven. Bij Kabinets-order is bevel gegeven om waar Z. M. de Keizer van Rusland arriveert op HDs. reis van de grenzen naar Amsterdam, overal saluutschoten te lossen en door de muziek corpsen het R.ussisch volkslied te doen spelen. Te Utrecht is overleden de heer D. Bud- dingh, in leven oud-leeraar en bibliothecaris der voormalige Delftsche academie. Hij had den ouderdom van 73 jaar bereikt, waarvan hij het grootste gedeelte met ijver in zyn zoo hoogst moeilijken werkkring was werkzaam geweest. De aartsbisschop van Utrecht heeft be noemd: tot kapelaan van Jutfaas den weleerw. heer H. B. Poppe, tot adsistent te Everdingen den weleerw. heer P. Van Hout en tot adsistent te Wageningen den weleerw. heer M. Van Brienen. Uit Frederiksoord wordt gemeld: Van een belangstellende in de Maatschappij van Weldadig heid zijn ontvangen '164 boekdeelen ten behoeve der in de M. v. W. bestaande volksbibliotheek, die, zooal's reeds vroeger werd gemeld, tot stand kwam door vrijwillige giften in geld en boekge schenken. De catalogus bevat nu reeds 730 nommers of p. m. 900 boekdeelen. Vooral in de winter maanden is door de bevolking der M. v. W. een. gretig gebruik van de bibliotheek gemaakt. Uil Middelburg meldt men: Het bericht, dat het „Zeeuwsch geschenk" aan den Koning op 12 Mei niet gereed zou zijn, is onjuist. Zoo wel dat geschenk, als het album, bevattende de. namen der gevers, worden reeds den 7den Mei.' a. s. alhier verwacht, om, na ten raadhuize te zijn bezichtigd, op den bepaalden dag door eene Commissie aan Z. M. te worden overhandigd. De Hoofdcommissie heeft verzocht in de gelegenheid, te worden gesteld het geschenk den 12den Mei a. s. den Koning aan te bieden. Z. M. heeft daarop in de meest vleiende bewoordingen aaa

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1