met een lauwerkrans vereerd en verscheidene malen werden Rornéo en Juliette teruggeroepen en toege juicht. Het doet ons waarlijk leed ook bij deze uit voering over de koren te moeten klagen, maar ze waren over 't algemeen zeer min. Het koor in de tweede acte achter de coulisses was zelfs valsch. De proloog maakte een zeer goeden indruk en het orkest voerde zijn taak op loffelijke wijze uit. De danseuses, die in dit stuk driemaal optra den, verwierven door hare waarlijk gracieuze bewegingen mede veel bijval. Gemengd Nieuws. In de Galgstraat alhier ontstond gis- teravond een hevige twist tusschen G. K. en twee polderwerkers. Zij werden weldra handgemeen en brachten door hun geraas een aantal toeschouwers op de been, die G. K. uit de handen zijner aan vallers bevrijdden, nadat een hunner hem met een mes eene wond aan de hand had toege bracht. Te Antwerpen z ij n vier der aldaar in functie zijnde verificateurs en twee en twintig brigadiers en onder-brigadiers der in- en uitgaande rechten in hun ambt geschorst, wegens mede plichtigheid aan fraudes, die met opzicht tot de betaling van uitvoerrechten zijn gepleegd. Er is eene enquête te dezer zake ingesteld, om te kun nen nagaan, welke industrieelen en andere perso nen in deze zaak betrokken zijn. Het Hoog Milit. gerechtshof in Utrecht heeft den artillerist de Rooij, van het garnizoen te Groningen, die zich aan zware insubordinatie had schuldig gemaakt, tot 5 jaren kruiwagenstraf veroordeeld. De krijgsraad te Leeuwarden had hem tot zeven jaren van die straf veroordeeld. Gistermorgen is te Amsterdam een dienstbode, bezig zijnde met glazen wasschen, door het openslaan van een venster van de vierde verdieping op straat gevallen en eenige oogen- blikken daarna overleden. Het stoomschip Tacna, van Valpa- raiso komende, is 50 mijlen van Montevideo gezonken; 19 personen zijn omgekomen. Te Shields had onlangs eene gasont- ploffing plaats aan boord van het schip Johanna Mathilda, kapt. Olsen, met kolen naar Riga be stemd. De luiken waren geschalkt en het volk bezig om het dek op te klaren, toen bet ach terste gedeelte van het schip plotseling in de lucht vloog. De stuurman werd omhoog geslin gerd en onmiddellijk gedood, terwyl drie man der equipage ernstig gewond werden. Het achter dek, kajuit en kombuis zijn geheel vernield. Een der Indische dagbladen deelt het volgende mede. Een der vorige controleurs van Djambrana had ontdekt, dat het verbod om aan gevangenen opium te verstrekken slecht werd gehandhaafd. Hij sprak daarover met den patih. „'t Is goed, mijnheer", antwoorde deze, „maar als gij daar zoo streng op staat, geloof me, dan krijgen we niemand meer in de gevangenis 1" Te Benneb roek heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan, en zijn verscheiden honden gebeten. Men heeft getracht den hond van kant te maken, wat echter niet gelukt is. Eenige der gebeten honden heeft men in plaats van ze ook te dooden, een zeebad doen nemen, in de meening dat dit de gevolgen zal weg nemen. Te Halle vierde den lOden dezer prof. Witte zijn 60ste jubilé als doctor. Hij is nochtans slechts 74 jaar. Deze bekende jurist en beoefenaar der werken van Dante promoveerde dan ook op zijn veertiende jaar. Sedert 1833 is hij professor. KOLONIËN. BATAVIA, 14 Maart. Hedenmorgen te 7 uren werden de te Atjin ver overde stukken geschut door de artillerie, bege leid door de cavalerie, van Batavia gehaald. Het 10de bataljon stond bij de Harmonie geschaard, om van daar die stukken verder te begeleiden naar de citadel Prins Hendrik, waar zij met stafmuziek ontvangen werden, en Z. E. de com mandant van het leger wachtte. Vele burgers en militairen toonden hur. belangstelling. Aan de Harmonie werd zelfs door burgers een levendig hoera! geroepen toen de stukken voorbij trokken. Dit deden ook de leerlingen van de school van den heer Wijhenke, waar tot tweemaal bij deze ge legenheid geschoten werd. Het schijnt de regeering ernst om onze heerschappij in Atjin te vestigen en ons daar voorgoed in te richten. Men werft toch ijverig lieden, die derwaarts zullen worden overgebracht. Zoo zullen eerlang een llOtal Chineesche en Inlandsche werklieden benevens vrije koelies over gevoerd worden. De Kraton wordt verder gereed gemaakt en zal, volgens bericht van generaal Van Swieten, een goed en gezond verblijf voor de troepen worden. Reeds wordt door het Legerbestuur een en ander gedaan, dat lot veraangenaming van den toestand van den soldaat te Atjin strekken kandit ver dient te recht lof. De officieren te Atjin hebben gelden bijeengebracht om den militairen amuse menten te verschaffen. De officieren van het 3de bataljon richten een leesbibliotheek op. De Tobelloreezen, zeeroovers en menschen- eters, houden op onmenschelijke wijze huis in de baai van Tomini. Hunne wreedheden zijn van dien aard, dat zij blijkbaar van de gelegenheid gebruik maken om wraak te nemen over eene of andere grief of toegebrachte nederlaag. Inge volge een vroeger genomen maatregel om onze troepen meer te concentreeren, zijn enkele buiten posten en daaronder ook Gorontalo, zonder eenige militaire bezetting, zoodat de bevolking hier en daar geene andere verdedigings-middelen legen de zeeroovers heeft dan eenige kruisbooten en hetgeen zij uit eigene middelen kan bijeenbrengen. Den 15den dezer vertrekken van hier naar Atjin 100 militairen onder geleide der luitenants Joha (gedetacheerd) en D. W. Nijenhuis. De heer D. Van Duijvenboode Varkevisser is voor f 226,000 eigenaar geworden van de tabaksonderneming Djelboek. Heden heeft de landraad alhier uitspraak gedaan in de bekende zaak van den kapitein- titulair der Chineezen Tan Komlong, beschuldigd van misbruik van vertrouwen, en hem veroordeeld tot vijf jaren dwangarbeid buiten den ketting. Het stoomschip John Brammall is weder ingehuurd om 500 man troepen van Samarang over te brengen. Van hier zou eveneens een gelijk getal manschappen worden uitgezonden om te Atjin met enkele halve bataljons, die het minst geleden hebben, voorloopig te vertoeven, terwijl de verdere aldaar aanwezige krijgsmacht terug zou keeren. Met de John Brammall vertrekken de volgende officieren der militaire administratie de luitenant-kolonel De Jong, kapitein Watrin, en de luitenants Osten, Filet en Maurer. De overste De Jong gaat ter vervanging van den majoor Hofstede; de kapitein Watrin is aange wezen als chef van het stapelmagazijn, terwijl de drie luitenants bij de veld-hospitalen zullen worden ingedeeld. Naar men verneemt, is de vice-president van den raad van Indië, de heer O. Van Rees, in commissie gesteld ter vervulling van dat ge deelte van de laak van wijlen den heer Motké, hetgeen meer bepaald betrekking heeft op de her ziening van het Indisch belasting-stelsel. De in specteur van financiën, de heer Sprenger Van Eijk, en alle autoriteiten zijn aangeschreven om zoo noodig inlichtingen of gegevens te verstrekken. De heeren H. M. Van Dorp te Zwolle en C. Van Doorn en Zoon in Den Haag, hebben voor de weezen van den in 's lands dienst vermoorden ads.-resident van Arnstel ruim ƒ1100 ontvan gen. Z. M. de Koning gaf ƒ500, H. M. de Koningin 80, Prins Hendrik 400, Prins Fre- derik 80. Door deo gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Een twecj. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den hoofdinspect. der cult. R. A. SijthofT. Ontslagen: Op verzoek, eervol, met behoud van recht op pens. de schont voor de pol. te Samarang J. B. Oosteweeghel. Benoemd: tot iD8p. van den burg. gen. dienst G. Luchtmails; tot hoofdond. aan de opeub. school te Tagal, G. Van der Kaaden; tot hoofdond. aan de op. ach. te Banjoemas, J. J. Cleypool; tot eersten hulpoDd. aan de op. lag. sch. te SamaraDg, J. Zeven. Bij de politie te Samarang: tot schont, B. Van Vianen; tot onderschout, Th. Pasma. Tot opz. 3de kl. bij het boschwezen op Java en Madura, G. Knijff. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den contr. lste kl. bij de statist, opn. K. W. H. Ligtvoct; een twecj. verlof naar Europa, buiten bezw. van den lande, aan den klerk bij het dep. van fin. J. M. Speet Jr. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens ziekte, de opz. lste kl. bij het boschw. voor Java eu Madura H. Van der Heijde. Benoemd: tot ads.-res. van Meester-Cornelia, J. M. Van Merkesteijn; tot ads.-res. voor de pol. te Padang, Mr. Ch. A. O. Van Cattenburch; tot opz. lste kl. bij het boschw. voor Java en Madara, J. C. Brouwer; tot boekh. bij de in- cii uitvoerr. en acc. J. E. Godschalk. Benoemd: Tot 4den huipond. aan de openb. 3de lagere school te Batavia, G. Van Mill; aan de openb. 2de lagere school te Samarang, tot 2den huipond. L. H. Verhoog, tot 3den huipond. L. W. Lantermans, tot 4den huipond. J. Uhl, tot 3den huipond. aan de openb. lagere school te Buitenzorg "NV. Tennissen; tot huip ond. aan de openb. lagere school te Port de Koek, W. F. Commerelltot huipond. aan de openb. lagere school te Palem- bang, H. J. Bousema. Tot eersten kl. op het bureel van den ads.-res. van Buitenzorg W. M. Gallas. DEPARTEMENT VAN MARINE. Benoemd: tot adspir.- lichtopzichter A. Banekes; hij de Gouv. Marine, tot mach.-leerl. lste kl., H. A. M. De Vogel. Vergunning verleend: om te repatrieeren, wegens ziekte, aan den kapit.-luit. ter zee B. D. Van Trojen, aan den luit. ter zee 2de kl. G. "NV. L. Die- mont van Langerak en den scheepskl. F. J. Muller; wegens overcompleet in zijn rang, aan den offic. van administr. 2de kl. F. W. L. A. Hirschman. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den kapt. der inf. P. J. Meijboom. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Ontslagen: Eervol, wegens overgang in 's lands burg. dienst, de offic. van gez. lste kl. G. Luchtmans. BUITENLAND. Frankrij l£. De instructie, die de krijgsraad heeft ingesteld legen kolonel Stoffel, wegens feiten die bij het proces Bazaine te zijnen laste aan 't licht waren gekomen, is thans geëindigd. Er zijn geen termen gevonden om hem gerechtelijk te vervolgen. De Pa trie bericht, dat sedert het begin dezer maand geen vergunning meer wordt ver leend voor de oprichting van cafés-concert in het departement der Seine. Die beslissing moet geno men zijn op grond van een rapport van den pre fect van politie, waaruit blijkt dat het aantal van die inrichtingen in dat departement op dit oogen- blik het verbazende cijfer van 117 bedraagt, ter wijl haar invloed des te verderfelijker is, omdat zij met uitzondering van een drietal in het mid delpunt van Parijs, uitsluitend door kleinhandelaars en werklieden worden bezocht, Dui.tschla.nd.. De Rijksdag heeft het debat over de legerwet ten einde gebracht. Het ontwerp is bij tweede aangenomen, de meeste artikelen met de wijzigin gen, door de commisie van rapporteurs er in gemaakt. G root-Britannië. De sinds twee dagen met ongeduld verwachte stoomboot Malwa, aan boord hebbende 't stoffelijk overschot van Dr. Livingstone, is Woensdag-ochtend te Southampton gearriveerd. Ten aanschouwen van een ontzaglijke volksmenigte, werd de kist aan wal gebracht en, gevolgd door een tal van aanzienlijke en wetenschappelijke personen, naar 't spoorwegstation gevoerd. De klokken luidden met gedempten klank, 't geschut bulderde, en overal waar de stoet voorbijtrok, waren de winkels gesloten. Te Londen werd 't lijk gedeponeerd in een der lokalen van 't Geographisch Genootschap; het zal daar blijven tot Zaterdag, als wanneer 't plechtig in de Westminster Abdij zal ter ruste gelegd worden. Eene lijkschouwing, door Sir William Fergusson verricht, heeft de identiteit bewezende breuk aan 't been van den rechter arm, ongeveer dertig jaar geleden door de tanden van een leeuw veroorzaakt, was nog duidelijk waar te nemen. Onder hen, die 't eerst 't dek van de Malwa bij hare aankomst betraden, was de Amerikaan Stanley, de moedige opspoorder van den reiziger, de laatste blanke wien Livingstone de hand heeft mogen drukken. De ontmoeting tusschen hem en Livingstone's trouwen dienaar, den neger Jacob Wainwright, was in hooge mate treffend. Livingstone heeft twee zoons, twee dochters en twee hoogbejaarde zusters nagelaten, welke laatsten hij onderhield. Zij allen verkeeren in bekrompen omstandighedenwant wat de groote reiziger ook aan de wereld vermaakte geld of goed vermaakte hij aan de zijnen niet. Eene inschrijving is geopend voor een fonds ten bate van Livingstone's familie. Telegrammen. NEW-YORK 17 April. De republikeinsche gou verneur van Arkansas heeft den Staat van be-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2