kleuren ad f 2,50. „Aanlangende de kunstrijke uitvoering dezer plaat is dezelve verheven over alle tot heden verschenen gravures." De plaat zal behalve de portretten van „H. Majesteiten de Koninge Willem I, II en III, der Ko ningin Sophia, van H. K. Hoh. de Prinsen van Oranjen en Alexander, en de afbeeldingen der koninklijke paleizen te Amsterdam, 's Graven- hage en 't Loo, twee allegorische groeppen, links aanduidende de Nederlandsche burger-onderwijzers en militairen stand te water en te lande, zooals het huldigend volk, waaronder de spreuk is aan gebracht: „Oranjen's geest, Neêrland's welstand en bloei," en rechts de voorstelling van Neêrlands grondgebied en handel in vijf wereld- deele, zooals ook de koloniën hun huldiging aanbiedende, met de spreuk: „Neerland kracht der koloniën bescherming en groei." „Boven de twee groeppen bevinden zich de wapen der elf provinciën, in 't midden is in een band de spreuk: „God schenk den Koning Zegen, Heil en Vreden „Dit is des Nederlanders warme bede." Hun, die lust mochten gevoelen nader met des heeren Calow's werk kennis te maken, zij nog medegedeeld dat genoemde uitgever bij verschil lende boekhandelaren inteekeningsbiljetten heeft gedeponeerd, waarop vermeld staat„Het word ge beden bovenstaande rubrieken duidelijk uittevullen." De heer Calow belooft den inteekenaars de toezending „der geaviseerd proefplaat." Woensdag-ochtend ontstond te Wijk brand op het schip van schipper Kasteleyn uit Oosterhout, dat de Maas kwam afvaren en gela den was met afval van vlas. Ofschoon de schip per terstond pogingen deed tot blusschen, stond in een oogwenk de geheele lading in volle vlam, zoodat de schipper en zijn knecht, met achterla ting van alles, het brandende schip moesten ver laten. Spoedig was de brandspuit toegesneld, doch zij behoefde niet te werken, daar tot behoud van schip en lading niets kon gedaan worden. Schip en lading zijn totaal verbrand niets was tegen brandschade verzekerd. Te Capelle a|d IJsel is Woensdag morgen door den sneltrein, komende van Rotter dam, een arbeider overreden. Hij werd aan het hoofd zwaar gewond en was onmiddellijk een lijk. Als bijdrage tot de afschuwelijkheid der in Amerika heerschende Lynch-wet diene het volgende voorval in Indiana: Een paar jaar gele den werden aldaar twee mannen, M'Leod er Kimmel, wegens een bij het fort Wayne, naar men meende, door hen gepleegden moord door het volk gegrepen en zonder vorm van proces opgehangen. Niemand koesterde den geringsten twijfel omtrent hun schuld, totdat kort geleden een zekere Douglas op zijn sterfbed de verklaring aflegde, dat hij alleen den bedoelden moord gepleegd had en dat hij bovendien indertijd 't ijverigst had meegeholpen om beide onschuldige mannen naar de galg te sleepen. Ongetwijfeld, zegt de bericht gever, moet deze onthulling op het geweten der overige Lynchers bijaldien zij er een bezitten een ontzettenden indruk hebben gemaakt. Maar 't is niet licht te denken dat daardoor de ge woonte zelf in onbruik zal geraken. Opmerkelijk is het dat juist in die streken, waar de toepassing der Lynchwet dagelijks aan de orde is en het volk dus eigenhandig justitie uitoefent, de meeste misdaden en moorden worden gepleegd. Dinsdag heeft de Amsterdam sche commissie voor de viering van het kroningsfeest eene collecte doen houden, vooral in die wijken der stad, waar tot heden geen circulaire met inteekeningsbiljet was rondgezonden. Zij heeft p. m. f 4000 opgebracht. Onder de ingezamelde gelden bevonden zich, behalve vele soorten van knoopen en ongangbare penningen, een bedenkelijk groot aantal valsche muntstukken, vooral kwartjes alsmede een gedenkpenning met het jaartal 1572, verloonende aan de éene zijde een Watergeus, -aan de andere het inschrift: „Het was de leeuw uit Juda's stam, „Die in den Briel zijn zetel nam." BUITENLAND. Frankrij k. Een der directeuren van de te Parijs gevestigde „Banque territoriale d'Espagne", Minister in de laatste dagen van het Keizerrijk (de heer Clément Duvernois) is in verzekerde bewaring genomen. Mèt hem zijn eenige andere administrateuren van genoemde bank gearresteerd. De kas en de boe ken zijn verzegeld. Reeds sinds geruimen tijd waren slechte geruchten in omloop nopens eenige personen aan die instelling verbonden. De vorige week had de eerste bedevaart naar Lourdes in dit jaar plaats. Aan het hoofd der pelgrims bevond zich de bisschop van Tarbes, Msgr. Langenieux, die de geloovigen uit zijn diocese naar de grot geleidde. Deze prelaat was onlangs te Rome, bij welke gelegenheid hij van den Paus eenige breves ten gunste van Lourdes had ontvangen. Bij de eerste breve wordt de kerk aldaar tot den rang eener Basiliek verheven bij de tweede wordt de grot begiftigd met het por tret des Pausen in mozaïek; bij een derde wordt aan den pastoor van Lourdes,den abbé Peyramale, de titel verleend van Apostolisch pronotarius „ad instar participantium." Het Journal de Lourdes bericht, dat eene stoomboot zal afgehuurd worden, uitsluitend met het doel om de Amerikaansche bedevaartgangers naar Frankrijk te brengen. Dit zal op het einde der maand Mei plaats hebben. Men zal slechfs die Amerikanen toelaten, die van een getuigschrift van hun bisschop voorzien zijn. Het eerst zal de Notre Dame de Lourdes door hen bezocht wor den. Ook zullen zy zich naar Paray-le-Monial begeven. De reis naar Rome zal insgelijks wor den ondernomen. De gemeenteraad van Marseille, die reeds vroeger bij prefectoraal besluit geschorst was, is thans door den President der Republiek ontbonden. De meerderheid van den departementalen raad van Corsica is, gelijk verwacht werd, den 14den dezer evenmin ter vergadering verschenen als den vorigen dag. E>uitscliAaii<l. Zooals reeds gemeld werd, heeft de Rijksdag de artt. 2 tot 8 der legerwet aangenomen. De voor naamste daarin voorkomende bepalingen zijn deze De infanterie wordt verdeeld in 469 bataljons, de cavalerie in 465 eskadrons, de veld-artillerie in 300 batterijen, waarvan 2 a 4 eene afdeeling vormende artillerie te voet in 29, de genie en de trein ieder in 18 bataljons. In den regel bestaat een bataljon uit 4, bij den trein uit 2 a 3 com pagnieën, een regiment bij de infanterie uil 3 bataljons, bij de cavalerie uit 5 eskadrons, bij de artillerie uit 2 a 3 afdeelingen. Twee a drie regi menten vormen eene brigade, twee a drie brigades bij de infanterie of cavalerie eene divisietwee of drie divisiën met daarbij behoorende artillerie, genie en trein een armeecorps; zoodanig dat de geheele legermacht op voet van vrede uit 18 armeecorpsen bestaat. Beieren levert twee armee- corpsen, Saksen en Wurtemberg ieder een, Pruisen met de overige Staten te zamen veertien. Voor drie of vier arrneecorpsen wordt eene inspectie ingesteld. Het Duitsche Rijk wordt verdeeld in 17 militaire districten. Onverminderd de souvereiniteits-rechten van eiken Bondsstaat zijn de commandeerende generaals militaire bevelhebbers in die districten. Ten behoeve van de organisatie der landweer en de aanvulling der troepen worden die districten verdeeld in divisie- en brigade-districten en deze, naar omvang en bevolkingcijfer, in landweer-batal jon- en landweer-compagnie-districten. De Keizer bepaalt de formatie der armee op voet van oor log en de organisatie van den landstorm, alsook in hoever de voor het leger bestaande voorschrif ten op den landstorm toepasselijk zullen zijn, inge val deze wordt ingeroepen. Hij regelt in vredes tijd al het noodige lot een snel vervoer der armee op voet van oorlog. Ook geeft hij de noodige voorschriften omtrent de handhaving der dis cipline. De officieuse Prov. Corr. meldt dat prins Bismarck in zoover beter is, dat hij sinds eene week verschillende conferentiën heeft kunnen hou den over de gewichtigste zaken des Rijks, maar nog altoos het grootste gedeelte van den dag te bed moet blijven en zoodanig lijdt aan zwakte in de voeten, dat hij in de eerste weken zijne kamer niet zal kunnen verlaten. Ook te Breslau is eene Vereeniging opge richt ter bevordering van het verbranden van lijken. Volgens de statuten moet ieder lid zich verbinden, bij testamentaire beschikking te be palen, dat zijn stoffelijk overschot niet mag be graven, maar moet verbrand worden. De noodige maatregelen worden genomen, om ten dien einde een inrichting te vestigen. Een aantal personen zijn reeds toegetreden. Groot-Britannië. In het Lagerhuis deelde de kanselier van de schatkist gisteren mede het budget van 't vorig jaar. De ontvangsten hebben bedragen 77,335,657, de uitgaven 76,466,500 pd. st. De ontvangsten voor 't loopend jaar worden geraamd op 77,995,000, de uitgaven op 72,503,000, zoodat het saldo zou bedragen 5,492,000. De regeering stelt voor de inkomsten-belasting 1 penny te verlagen, het invoerrecht op de suiker af te schaffen, voor de ruwe met 1 Mei, voor de geraffineerde op 21 Mei. Ook stelt zij voor, de rechten op paarden af te schaffen en sommige plaatselijke belastingen voor rekening van den staat te nemen, zoodat het overschot wordt verminderd tot 462,000 pd. st. De Kamer nam de resolutie aan om de rechten op de suiker af te schaffen, en stelde de discussie over het budget tegen aanstaanden Donderdag aan de orde. De Koningin zond een boodschap, houdende het voorstel orn generaal Wolseley 25,000 pd. st. toe te kennen, als blijk van erkentelijkheid voor zijne den lande bewezen diensten. Oostenr.-Hong. NdLonarcIiie. De Volksfreund verneemt dat een krachtig protest van Rome verwacht wordt tegen de door de Pruisische regeering bevolen ontzetting van den aartsbisschop Ledochowski uit zijn bisschop pelijk ambt. In de gisteren .gehouden buitengewone alg meene vergadering der „Credit-Anstalt" werd be raadslaagd over de voorgestelde wijzigingen in de statuten. Die wijzigingen hebben betrekking op 't geven van procuratie voor 't teekenen namens de firma, het deelnemen aan de algemeene ver gadering mogelijk te maken ook voor bezitters van minder dan 25 aandeelen, en het aantal stemmen, noodig voor besluiten van de algemeene Vergadering. De wijzigingen werden met eenparige stemmen aangenomen. Op eene interpellatie om trent den staat der debiteuren antwoordde de directie, dat de gezamenlijke debiteuren thans maar bedragen 52 a 53 millioen, uitgezonderd de sommen bij aanzienlijke Huizen zonder dekking uitgezet. Vijf millioen zijn volkomen gedekt. De officieele Wiener Zeitung maakt den tekst openbaar van een tractaat tusschen Oosten- rijk-Hongarije en Groot-Brilannië, tot wederzijd- sche uitlevering van misdadigers. De Kamer van afgevaardigden heeft met groote meerderheid het confessioneele wetsont werp, betreffende de erkenning van godsdienstige genootschappen door den Staat, in tweede lezing aangenomen. Zwitserland. Bij vonnis van het kantonnaal gerechtshof te Bern zijn de leden van den katholieken kerkeraad te Charmoille, in den Berner Jura, wegens oppo sitie tegen de wetten des lands afgezet. Te Genève hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Een troep vreemde werklieden, zich noemende leden der internationale, heeft anderen willen beletten te werken en een in aanbouw zijnd huis, waaraan zij bezig waren, grootendeels afgebroken om lien met steenen te kunnen wer pen. De politie was niet bij machte om aan het tumult een einde te makeneerst later gelukte dit onder medewerking der gendarmerie. Een vijftigtal oproermakers zijn gevangen genomen. Verscheidene personen zijn gekwetst. Telegrammen. CALCUTTA/ 15 April. De Bank van Bengalen heeft het disconto 1 pCt verlaagd. LONDEN, 16 April. Het lijk van Livingstone zal Zaterdag in de Abdij van Westminster bijgezet worden. PARIJS, 16 April. De regeering heeft den heer De Lesseps den raad gegeven de besluiten van de internationale commissie aan te nemen. BREST, 16 April. De stoomboot Amérique van de Transatlantische Stoomvaartmaatschappij is op de terugreis van New-York gezonken op 100 mijlen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2